Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
اخبار::
درباره نهاد::
شرح وظایف::
معرفی مسول نهاد::
همکاران نهاد::
نهاد نمایندگی مرکز::
کانون ها::
هیئت فاطمیون::
طرح ضیافت اندیشه::
متفرقه::
اقامه نماز::
هنگامه‌ی بیداری::
احکام پزشکی::
احکام دانشجویی::
برنامه ها::
کتابخانه نهاد::
نشریه::
سخنان کلیدی::
تصاویر::
بانک صوت ::
::
ارتباط با ما
AWT IMAGE
nahad@zums.ac.ir
0241-4220668
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
مهمترین کارکرد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه را چه می‌دانید؟
فرهنگی
علمی- معرفتی
سیاسی-اجتماعی
امور اجرایی
   
..
پست الکترونیک

AWT IMAGE

nahad@zums.ac.ir

ارسال نظرات وپیشنهادات

..
«پاسخ به شبهات»
AWT IMAGE
از این پس می توانید
با کلیک بر روی تصویر بالا
سوالات و شبهات خود را پرسیده
و پاسخ خود را در کمترین زمان
از همین قسمت دریافت نمایید.
..
:: 8 ::

 

  معرفی :

  شهید عبدالحمید دیالمه در اردیبهشت ماه 1333در تهران دیده به جهان گشود . پس از طی دوره‌ی دبستان، دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان هدف شماره‌ی 2 آغاز کرد و در دوران دبیرستان فعالیت اعتقادی و مبارزاتی را به اوج رساند. پس از دوره متوسطه سه سال در خدمت مدرسین حوزه علمیه قم و نظرات دکتر شریعتی بود و با نقد منطقی نظریات وی نقش مهمی را در قبال نسل جوان آن روز ایفا نمود .

 

AWT IMAGE

 

 

 ورود به دانشگاه فردوسی ِ مشهد :

  شهید دیالمه سه سال تمام علوم مختلف اسلامی ، عرفان ، فلسفه و منطق را نزد استاد شهید مطهری و علوم جدید را در رشته پزشکی در دانشگاه مشهد ادامه داد. سال 1352 به دانشگاه فردوسی مشهد وارد شده و در این دانشگاه اقدام به تأسیس کتابخانه اسلامی نمود .

فعالیت‌های پیش از پیروزی انقلاب :

  پدر شهید: مرحوم دکتر حمید دیالمه پدر شهید، قبل از انقلاب با حضور در جلسات انجمن اسلامی پزشکان که شهید مطهری از گردانندگان آن بود، باعث گردید فرزندش عبدالحمید (که وحید صدایش می‌کردند)، با مباحث سیاسی، مواضع و افراد فعال در عرصه‌های سیاسی و انقلابی آشنا شود. در آن جلسات از حضور سیاسیون و روحانیون مطرح آن زمان برای سخنرانی بهره گرفته می‌شد؛ افرادی همچون شهید دکتر بهشتی و مهندس بازرگان. پدر شهید در دوران بعد از انقلاب با تشکیل سازمان پزشکی امام خمینی علاوه تربیت نیروهای امدادگر در طول دفاع مقدس، تعدادی درمانگاه خیریه را مدیریت می‌نمود که این امر تا هنگام وفات ایشان ادامه داشت .

 

  مبارزه با رژیم شاه :

  ارتباط مستمر با علمای تهران و شرکت درجلسات شهید مطهری، شهید بهشتی و دکتر بازرگان از دوران جوانی ارتباط مستمری داشت. او از سال 1352 تا اواخر سال 1356 شروع به مبارزه مخفی با رژیم شاه نمود .

 
سفر به نقاط محروم :

  در سال 1354 به همراه چند تن از دوستان، برای بررسی اوضاع منطقه و ساخت مستندی پیرامون وضعیت فقر در نقاط محروم ایران، به استان سیستان و بلوچستان سفر کردند و از اوضاع کپرنشینان فیلمبرداری و با ایشان درباره وضع بد زندگی مصاحبه نمودند، که در چاهبهار توسط ساواک دستگیر ولی به علت موجود نبودن مدرک، پس از مدتی آزاد میشوند .

 
مستندسازی :

  تولید چند فیلم مستند که اکثرا ناتمام ماند؛ مانند مستند فقر در سال 54 که بعد از انقلاب بخشهایی از آن از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد .

 
تأسیس کتابخانه در خوابگاه دانشگاه :

  در سال اول تحصیل‌، در خوابگاه دانشگاه مشهد اقدام به تأسیس کتابخانه اسلامی نمود و از این طریق افراد را شناسایی و جذب میکرد .

 
احیاء تفکرات شیعی :

  در دانشگاه مشهد به احیاء تفکرات شیعی اقدام کردو برای اولین بار در سطح ایران دعای کمیل را پایه گذاری کرد معتقد بود که مبارزه در کنار دعای کمیل تحقق پذیر است. این جلسات بعدها در سطح عمومی و گسترده‌‌تر در حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام تداوم یافت .

 
سخنرانی در راستای مبارزه با افکار ضد اسلامی :

  جلسات سخنرانی خود را تحت عنوان «صراط مستقیم» شروع کرد و بدین وسیله طالبان زیادی را به سمت خود جذب کرد و و مدیریت آنها جهت نشر افکار ناب اسلامی شیعی، به عهده گرفت و همچنین با آموزشهای عقیدتی و سیاسی و مبارزه با افکار انحرافی و التقاطی را که سمی برای اسلام بود خنثی نمود که در خلال این حرکت اعتقادی بارها توسط ساواک دستگیر شد .

 
نشر فرامین امام :

  او فرامین امام خمینی(ره) مبنی بر دوری جستن از حزب رستاخیز و هشدارهای ایشان را در مورد صهیونیسم‌، در دانشگاه انتشار می‌داد .
رهبری حرکت‌های دانشجوئی :

  رهبری و طراحی تظاهرات علیه شاه معدوم در اوج خفقان سالهای 54-55 در شهر مشهد و اعلام مرجعیت و رهبریت امام خمینی(ره) و مدیریت حرکت‌های دانشجویی انقلابی در مبارزه علیه رژیم و تلاش برای همگرایی گروههای دانشجویی دیگر . اعلامیه هایی جهت افشای جریان انحرافی منافقین در سال 1354 در دانشگاه مشهد منتشر کرد .

 
تبیین ِ تبیین ِ جهان :

  با انتشار اوّلین کتابهای جدید ایدئولوژیک منافقین تحت عنوان «‌تبیین جهان» نوشته مسعود رجوی، شهید دیالمه نیز سلسله سخنرانی‌های نقّادانه خود را با عنوان «تبیینِ تبیین جهان» در آمفی‌تئاتر رازی دانشگاه پزشکی مشهد، ‌آغاز کرد که از همان ابتدا با تهدیدهای منافقین روبرو شد. او قبل از شروع اولین جلسه که با تهدید به ترور توسط منافقین مواجه شده بود، به امید آگاهی بخشی به جوانان و دانشجویان، بدون توجه به این تهدیدات، رسالت افشاگرانه خود را نسبت به خط التقاط، پرشورتر از قبل دنبال نمود و در آغاز کلام خطاب به تهدید‌کنندگان گفت: «‌از چنین پیامی که شما دادید و این لیاقت را در خودم نمی‌‌دیدم، بسیار خرسندم!... مگر زمانیکه شما در چهره گروه‌های مختلف آنهایی که حیات و هستی حوزه‌های علمیه ما به آنها بستگی‌داشت، به‌زعم خود از سر راه برداشتید، درد شما درمان شد؟ ... و آیا هنوز برای شما روشن نشده است که هرچه شما بیشتر و بیشتر در این مسیر حرکت کنید، برننگتان افزوده می‌شود؟ و تاسفم برای شماست که الان صدای مرا می‌شنوید و تاسف بیشترم برای سرانتان که هنوز عبرت نگرفته‌اند ».

AWT IMAGE


فعالیت‌های پس از پیروزی انقلاب :

  مجمع احیاء تفکرات شیعی در دانشگاه :

  در سال 1357، به دنبال اوج‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی‌:‌ اعلام موجودیت رسمی و علنی‌، «مجمع احیاء تفکرات شیعی» در سطح دانشگاه و شهر مشهد و مدیریت و تشکیل کلاسهای عقیدتی برای جوانان مشهدی را عهده‌دار شد .

 
عضویت‌ در نهادهای مختلف :

  عضویت در "شورای انقلابی تزکیه" در دانشگاه. عضویت در "شورای اولیه هفت نفره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" در استان خراسان. عضویت در "شورای اولیه حزب جمهوری اسلامی" در خراسان به همراه بزرگانی همچون شهید هاشمی‌نژاد، شهید کامیاب و آیت الله واعظ طبسی و ...

 
مناظره :

  شهید دیالمه جلسات مناظره وگفتگوی اعتقادی- سیاسی و جلسات آزاد پرسش و پاسخ با نمایندگان گروههای انحرافی در سطح شهر و جمع‌های دانشگاهی را راه اندازی کرد. او افشاگری در مورد اندیشه‌های التقاطی منافقین را ادامه داد .

  سخنرانی‌های متعدد اعتقادی - سیاسی در تهران‌، مشهد و قم که ابتدا بیشتر در دانشگاه و فضاهای دانشجویی صورت می‌پذیرفت و همزمان با کاندیداتوری شهید و انتخاب به عنوان نماینده مردم مشهد در مجلس، کم‌کم به شکل گسترده‌ای در میان مردم انقلابی دیگر شهرهای استان خراسان و کشور گسترش یافت که حدود 400 ساعت از نوارهای آن جلسات توسط دوستان شهید جمع آوری شده است .

 
نعل وارونه :

  شهید دیالمه در روز 15/12/59 یعنی فردای روز سخنرانی بنی‌صدر در دانشگاه تهران و برپایی غائله 14اسفند، در مهدیه تهران در میان جمعیتی که به شدت نسبت به آن شهید ابراز احساسات می کرد در سخنرانی خود با عنوان «مصدق از حمایت تا خیانت» گفت: « ... دستهایی در کارند تا وحدت ابوموسی اشعری را به جای وحدت علی علیه‌السلام به مردم قالب کنند. این بود که بر آن شدم تا مطالبی را در کمال اختصار با شما در میان بگذارم. برادران در لحظات بسیار حساس و خطرناکی قرار گرفته‌ایم، حساس و خطرناک همچون میدان‌هایی از مواد منفجره که با جرقه‌ای کوچک آتش می‌گیرند و شیاطین بر‌آنند تا با ژست‌های آزادیخواهانه قلابی تا آنجا که می‌توانند بر میزان شعله‌وری محیط بیفزایند،... اما آنچه که ما از ابتدای انقلاب فاقد آن بودیم و چوب آن را می‌خوریم این است که افراد را درست نمی‌شناختیم و آگاهی از مواضع آنان نداشتیم و همین امر باعث شد که اسلام‌شناسان اروپایی بر مبنای آزادی‌های غلط غربی آنچه را خواستند به خورد این ملت دادند و سعی نمودند مسلمانان مؤمن را با برچسب های گوناگون از میدان به‌در نمایند .

می‌دانید چماقداری از ما و اسلام نبود، ما به‌عنوان مسلمان استدلال و منطق داریم، چماقداری از آن نیروهای چپ و راستی برای فرود آوردن چماقشان بر سر این ملت فراهم آورند ظاهرا خود را ضد چماق معرفی کردند و الاّ چه زمانی ما حرف حساب را نشنیده‌ایم؟ چه زمانی از «بحث آزاد» فرار کرده‌ایم که امروز آنها به خود اجازه می‌دهند فریاد برآورند که ما اهل بحث آزادیم و بقیه زور می‌گویند. اگر بنده و شما آگاه باشیم خوب می‌فهمیم که چرا این‌گونه می‌گویند و عمل می‌کنند، چرا یکباره اسامی نیروهای مرتجع داخلی و خارجی عوض می‌شود و می‌‌شوند انقلابی!! پیشتاز! مجاهد! مبارز! پیشگام؟! و در مقابل همه نیروهایی که در این سمت قرار دادند و حرکت را ایجاد کرده‌اند، می‌شوند‌ نیروهای مرتجع، انحصارطلب و دُگم و از این قبیل، این همان شیوه همیشگی و مرسوم تاریخ است که اصطلاحا معروف است به «نعل وارونه» سالیان درازی است که برای ممالک اسلامی طراحی کرده‌اند و برنامه‌های آن توسط صهیونیسم بین‌الملل مدون گردیده است، خطرناکترین آنها حرکتی است که به‌وسیله مستشرقین درجوامع اسلامی ایجاد گردیده تا اسلام را آن‌گونه که مایلند معرفی نمایند و شرایطی را فراهم کنند که محتوای اسلام از دست رفته و تنها اسمی از آن بر جای بماند .

 
به همین منظور متخصصین جامعه شناسی وعلوم اجتماعی و اقتصاد اسلامی! و اسلام شناسی! ساختند و به جامعه های ما روانه کردند تا در ذهن ما از اسلام، یک فرهنگ، یک انقلاب، یک تمدن بسازند و تا آنجا پیش آمدند که امروز در ذهن اکثریت نسل جوان ما اسلام نه به عنوان یک دین الهی و رهبری اش نه به عنوان یک رهبری الهی، که اسلام به عنوان یک تمدن و پیامبر به عنوان یک انقلابی ترسیم گردیده است. پیامبر می شود انقلابی تا در قدمهای بعدی بتوانند او را در کنار چه‌گوارا، مارکس و انگلس قرار دهند و ظهور اسلام حرکتی بشود همچون انقلاب اکتبر و انقلاب فرانسه و چهره‌های اسلامی از علی علیه‌السلام گرفته تا فاطمه سلام‌الله‌علیها و زینب و ابوذر و سلمان و ... هر یک به نوعی تغییر یابند. صهیونیسم بین‌الملل برای پیاده‌نمودن طرح‌های خود سازمان‌ها و گروه‌های مرموزی را تشکیل داده که یکی از آنها در تحقق بخشیدن به آرمانهای صهیونیسم لژهای فراماسونری است... و مردم ما اصلا آگاهی نداشته‌اند که اینها کی هستند ».

 
نقد نظرات بنی‌صدر :

  او همیشه نظرات، تفکر و خط مشی سیاسی و مذهبی بنی‌صدر را نقد می‌کرد. این مساله به صورتی بود که مدتها پیش از مطرح شدن بنی صدر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری، انحراف بنی‌صدر از خط امام برای شهید دیالمه محرز شده بود و این در حالی بود که بسیاری از بزرگان کشور و انقلاب در رده‌های مختلف از بنی‌صدر حمایت می‌کردند .

 
افشای بنی‌صدر :

  شهید دیالمه از اولین کسانی بود که انحراف از خط اسلام را در بنی صدر و روزنامه اش مشاهده نمود و به قصد افشاگری به همراه جمعی از دوستان مجمع از مشهد به تهران آمد و در روزنامه باصطلاح «انقلاب اسلامی» تحصن اختیار نمود و پس از آن در مجلس جزو اولین کسانی قرار داشت که بنحو مستدل و منطقی خطوط التقاطی گرد آمده در مقابل خط امام را افشاء کرد و جریان بنی صدر را بر ملاء نمود و او را به مناظره دعوت کرد و خط لیبرالیسم را که تحت نام خط مصدق مطرح بود ، باز شکافت .

 

AWT IMAGE


راه یابی به مجلس :

  وی در سن 26 سالگی فعالیت خود را در سنگر مجلس آغاز کرد و به عنوان نماینده مردم مشهد به مجلس راه یافت و عضو کمیسیون امور شوراها شد؛ علمای برجسته مشهد از وی و انتخاب ایشان از سوی مردم به عنوان نماینده مردم مشهد، حمایت بسیاری کردند. عضویت در هیئت رئیسه سنی مجلس، به علت سن کم شهید دیالمه نیز حائز اهمیت می‌باشد .

 
اثبات عدم کفایت بنی‌صدر :

  ایشان رییس کمسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی شد. و تلاش بسیاری کرد برای ارائه مدارک عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر به مجلس که با همکاری برخی از نمایندگان در این امر موفق شد .

 
اخذ دکتری :

  او پس از اتمام تحصیل و پس از اخذ دکترای دارو سازی در 14اسفند سال 1358، از دانشگاه مشهد به تهران آمد. دیالمه چون هدفش خدا بود، در کارهایش توفیق الهی نیز شامل حالش می گشت و به این جهت تفکراتش تنها به دانشگاه محدود نشد و در سطح شهر پخش و گسترش یافت .

 
شهادت :

  سرانجام منافقین پلید که ننگ بر آنان که نام خود را مجاهد خلق نهاده اند به نمایندگی از سوی جبهه متحد ضد انقلاب با انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی خون پاک این مرد و این سرو سروستان ایران زمین و 72 تن دیگر را بر خاک ریختند .

 


 

دفعات مشاهده: 5433 بار   |   دفعات چاپ: 393 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 59 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان