[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: بازگشت به صفحه اصلی مرکز بازگشت به صفحه اصلی دانشگاه ::
بخش‌های اصلی
معرفی بیمارستان::
هیات امناء::
مدیر عامل ::
معاونت آموزشی::
واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان::
معاونت خدمات و پشتیبانی::
معاونت برنامه ریزی و توسعه ::
مدیریت خدمات پرستاری::
بخشها و واحدهای درمانی::
واحدهای پاراکلینیکی ::
میز خدمت::
ارتباط با بیماران::
آموزش به بیمار::
اموزش به پرسنل::
واحد فناوری اطلاعات ::
توریسم درمانی::
کتابخانه مرکز::
روابط عمومی::
تماس با ما::
::
تحول نظام سلامت

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پایگاه های سلامت

مگیران
MED TUBE

MEDlib

Heaith news

..
کلید شادی و نشاط
..

AWT IMAGE

AWT IMAGE

:: نوزاد نا آرام را تکان ندهید! ::
نوزاد نا آرام را تکان ندهید!
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فوق تخصص گوارش کودکان گفت: از تکان دادن شدید نوزادان پرهیز کنید؛ چراکه عروق مغز کودکان نازک است و حرکات آرام بخش افقی می‌تواند در آرام کردن نوزاد بیقرار موثر باشد.
 
به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل ازتابناک، دکتر صدیقه امینی رنجبر در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است کولیک نوزادان با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته شود؟ گفت: به دلیل اینکه در این سن کودکان قدرت بیان ندارند و نمی‌توانند مشکلات‌شان را بیان کنند، از این موضوع بیشتر به بیقراری تعبیر می‌شود.
 
این فوق تخصص گوارش کودکان اظهار کرد: یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که با کولیک کودکان اشتباه گرفته می‌شود و با دل درد همراه است، آلرژی‌های گوارشی و عفونت‌های ادراری است. گاهی اوقات تنگی لباس کودک یا حتی کش‌های جوراب نوزاد ممکن است باعث درد در نوزاد و بیقراری او شود.
 
امینی رنجبر با تاکید بر اینکه علت اصلی ب یقراری و دل درد در نوزاد باید بررسی شود، گفت: مادران باید اضطراب و نگرانی خود را کنار بگذارند؛ چراکه هر مادری که اضطراب داشته باشد معمولا بچه‌های آنها از نظر تنش دچار مشکل هستند و بیشتر گریه می‌کنند.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اضافه کرد: آنچه در کولیک شیرخوارگی موثر است، حرکات گهواره‌ای است که برای بچه استفاده می‌کنند و توصیه می‌کنم از گهواره برای آرام کردن نوزاد استفاده کنند؛ چرا که حرکات افقی گهواره برای نوزاد آرام بخش است و معمولا مشکلات بچه‌ها کمتر می‌شود. از طرفی باید از بالا انداختن کودکان و تکان دادن شدید آنها پرهیز شود.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: برای درمان کولیک نوزادان مادر را از خوردن مواد غذایی محروم نمی‌کنیم، زیرا مادری که نوزاد خود را شیر می‌دهد باید از هرگونه مواد غذایی تغذیه شود تا اینکه بتواند شیر دهی موفقی داشته باشد؛ مگر اینکه مادر بر اساس تجربه خودش اطلاع پیدا کند که چه چیز برای نوزادش مشکل ایجاد می‌کند.
 
وی گفت: شیوه نگهداری شیرخوار پس از تغذیه می‌تواند شیرخوار را در تسکین دردهای کولیکی کمک کند؛ زمانی که بچه را به شکم می‌خوابانید دفع گاز کودک بهتر صورت می‌گیرد؛ بنابراین آروغ زدن هم بهتر انجام می‌شود و فشار شکم را کاهش می‌دهد.
کد خبر: 439089
دفعات مشاهده: 1150 بار   |   دفعات چاپ: 302 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
آدرس: زنجان – جاده گاوازنگ – مرکز آموزش درمانی آیت اله موسوی .... شماره تماس: 33130000-024 .... دورنگار: 33131203-024 .... آدرس پست الکترونیکی: mousavihospital@zums.ac.ir