دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

آغاز هفته سلامت 1389 با نواخت زنگ سلامت در آموزشگاه راهنمایی شاهد بهار ایمان

  آئین بزرگداشت هفته سلامت با ویژه مراسم زنگ سلامت رسماً در استان زنجان آغاز شد.

  مراسم زنگ سلامت مورخه 18/1/89 در محل آموزشگاه راهنمایی شاهد بهار ایمان با حضور جناب آقای مهندس سیاح معاون سیاسی امنیتی استانداری و رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی استان و جناب آقای دکتر سروری ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی و قائم مقام وزیر در استان و جناب آقای نظری مدیر کل آموزش و پرورش استان و جمعی از مدیران و مسئولان ارشد استانی و اولیاء و مربیان برگزار شد.

  جناب آقای نظری مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان ضمن عرض خیر مقدم به حضار محترم و تشکر از برگزار کنندگان مراسم و تلاشگران سلامت و با تبریک سال نو و سال همت مضاعف و کار مضاعف و آغاز هفته سلامت با پرداختن به موضوعات محور «عقل سالم در بدن سالم» دو نعمت «سلامتی و امنیت» به شعار امسال 2010 شهر نشینی و سلامت و عوامل اجتماعی مرتبط به سلامت ، شیوه های زندگی سالم، محیط زیست ، بهداشت محیط سلامت و امنیت غذا و با روزهای هفته سلامت پرداختند و در راستای اولین روز که «جامعه سالم و مدارس مروج سلامت» است تاکید نمودند مدارس و دانش آموزان در ترویج سلامت نقش ویژه ای دارند اولا دانش آموزان عزیز حدود 20درصد جمعیت پرتحرک و فعال و پرتلاش جامعه را شامل هستند و در حال تعلیم و تربیت و آموزش بهتر زیستن و زندگی بهتر هستند ثانیا جمعیت فعال و پویا ارتباط مستقیم دارند با خانواده ها و در مدرسه در طول سال این فرهنگ سلامت را به خانواده ها و جامعه منتقل کنند لذا همکاری صمیمانه دو نهاد تعلیم و تربیت و بهداشت و درمان می تواند به ارتقاء سلامت جامعه کمک نماید و در ادامه به فعالیتهای مشترک فی مابین آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی از جمله اجراء طرح شناسنامه سلامت، آموزش طرح آهن یاری، توزیع قرص آهن و بروشور و فعالیتهای اطلاع رسانی مشترک ، پخش صابون مایع در مدارس، جلسات و فعالیت های آموزشی و فرهنگ سازی در رابطه با بهداشت فردی و عمومی، آنفلوانزای نوع A که با برنامه های مشترک این طرح موفقیت در استان انجام شد. برگزاری کارگاههای آموزشی، همکاری اولیاء و مربیان طرح پیشگیری از اعتیاد، مدارس مروج سلامت، اجرای طرح مدارس هوشیار، طرح پیشگیری مدرسه محور و در راستای همکاری های بین بخشی و ترویج بهداشت و سلامت پرداخت نمودند.

  در این مراسم سپس جناب آقای سیاح ضمن خوشامد گویی به حضار و تقدیر از نقش موثر دانش آموزان در عرصه سلامت جامعه و خانواده اشاره کردند با پوشش مناسب و برنامه ریزی مناسب تاثیر گذاری دانش آموزان در عرصه بهداشت و سلامت جامعه صد در صد خواهد شد. ایشان گفتند برنامه زنگ سلامت که به عنوان نمادین برگزار می شود در واقع گرامیداشتی است تا بتوانیم برنامه عملی خود را در طول سال اجرایی کنیم و اطلاع رسانی خوبی در این ز مینه از طرف متولیان عرصه سلامت صورت پذیرفته است. ایشان یکی از عوامل شهرنشینی را حفظ بهداشت دانستند و گفتند زندگی شهرنشینی مانند حلقه هایی است که اگر یکی از این حلقه ها با مشکل مواجه شود و رعایت نشود حلقه های دیگر نیز آسیب می بینند همه باید در رعایت بهداشت و سلامتی جامعه همکاری داشته باشند و با تلاش مسوولان و متولیان این امر درصد شاخص ها و نُرم استانی ما نسبت به کشوری بسیار قابل توجه است .یکی از نکاتی که باید مورد توجه دانش آموزان قراربگیرد آموزش رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است که می تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت جامعه داشته باشد.حوادث ترافیکی، حوادث عمدی و غیر عمدی و حوادث طبیعی سه محور از موضوعات سلامت در کشور ما محسوب می شوند. مهندس سیاح زیرساختها را یکی از عوامل موثر در توسعه کشور عنوان کردند که باید با برنامه ریزی مناسب و نتیجه گیری خوب و تلاش دانش آموزان که به عنوان سازندگان کشور محسوب می شوند مطابق با استاندارد جهانی برسد. ایشان سه توصیه به دانش آموزان کردند. درس خواندن ، ورزش و اطلاع رسانی بهداشتی به خانواده و جامعه توام با اخلاق خوب که می تواند سلامت جامعه را تضمین کند.

  در ادامه دکتر سروری ضمن خوش‌ آمد گویی به مسوولان و دانش‌ آموزان تاکید کردند که حسب اعلام سازمان جهانی بهداشت از 18 تا 24 فروردین امسال تحت عنوان هفته سلامت اعلام شده که به مانند سالهای گذشته در بدو ورود این هفته در مدارس زنگ سلامت نواخته می شود و مباحثی به عنوان پیش درآمد و آموزشهای مرتبط با مباحث بهداشتی مطرح می شود. بویژه اطلاع رسانی برنامه های سلامت در هفته سلامت است. هدف ازاین هفته اطلاع رسانی در خصوص عملکرد سامانه های بهداشتی درمانی کشور و در عین حال تعقیب افزایش آگاهیهای جامعه در ارتباط با موضوع سلامت با تاکید بر شعاری که هر سال سازمان جهانی بهداشت اعلام می کند که امسال شعار توسعه شهرنشینی و سلامت اعلام شده و به عنوان یک حرکت جهانی 1000 شهر ، 1000 زندگی با یک برنامه کاری برای سال 2010 در سامانه های اجرایی کشور قرار می گیرد. 40 شهر در نظر گرفته شده که یکی از شهرها استان زنجان است که به عنوان شهر دوستدار سلامت انتخاب شده و در ضمن این هفته برنامه های متنوعی انجام خواهد گرفت ،آنچه به عنوان بحث شعار سلامت مطرح است و با توجه به پروسه شهر نشینی مسوولین ذیربط و متولیان این امر باید نکاتی را مد نظر داشته باشند و با هم افزایی و فعالیت های توسعه ای و همکاری های فرابخشی و بین بخشی و استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود بتوانند نیازها را مرتفع سازند . بستر بسیار مناسبی در مدارس فراهم است به این جهت شروع برنامه هفته سلامت از مدارس آغاز می شود که با توجه به این باید چند نکته را تاکید کنیم. در زندگی شهری مواجه با یک پروسه بسیار شتابان به نام فست فود ها هستیم که مصرف متواتر و پی در پی مواد مغذی پروتئینی و پرکالری و کم تحرکی زمینه ساز بیماریهای مختلف است مانند بیماریهای قلبی ،دیابت و بیماران کلیوی که قریب 80% اعتبارات حوزه سلامت را به خود اختصاص می دهد و افراد بالای 30 سال به یکی از این بیماریها مبتلا می شوند و بسیاری از مرگ و میر ها را شامل می شوند. ایشان گفتند عواملی که به عنوان عوامل مرگ و میر در کشور لحاظ می شوند و در اولویت هستند عوامل قلبی و عروقی است و حوادث و سوانح و عامل بیماریهای سرطانی به ترتیب از عوامل دیگر مرگ و میر محسوب می شوند که توجه به استفاده از مواد غذایی مناسب ، استاندارد و ورزش و عدم استعمال دخانیات را می طلبد. در خصوص جامعه ایمن که با عنوان شعار اصلی هفته سلامت است در کشور ما حدود 62 نفر روزانه بر اثر حوادث ترافیکی از بین می روند گرچه امسال به جهت برنامه ریزی های مناسب مسوولین و متولیان میزان قابل توجهی تلفات حوادث ترافیکی کاهش پیدا کرده است.

  دکتر سروری برنامه های انجام گرفته دانشگاه علوم پزشکی را طرح آهن یاری و پروسه پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای نوع A ‌ در استان را نامبردند که با موفقیت انجام شد.

  ایشان در پایان از همه اولیا و دانش آموزان و حضار دعوت کردند در مراسم کوهپیمایی روز جمعه شرکت فعال داشته باشند.

  در ضمن در این مراسم برنامه گروه سرود با عنوان سرود همگانی سلامت و ارائه مقالات و مطالب مربوط به هفته سلامت توسط دانش آموزان اجرا گردید و مدعوین از نمایشگاهی که بهمین مناسبت از فعالیت های دانش آموزان در محور کلید های طلائی سلامت و کاروان سلامت و موضوعات مرتبط با سلامت جامعه و سلامت مدارس برگزارشده بود بازدید نمودند.

دفعات مشاهده: 1759 بار   |   دفعات چاپ: 345 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 83 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2881 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 38 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 111684720 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 20698 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir