Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
:: بازگشت به صفحه اصلی مرکز بازگشت به صفحه اصلی دانشگاه ::
بخش‌های اصلی
معرفی بیمارستان::
ریاست بیمارستان ::
اخبار و رویدادها::
بخشها و واحدهای درمانی::
مدیریت خدمات پرستاری::
واحدهای پاراکلینیکی ::
امور آموزشی::
واحد فناوری اطلاعات ::
اطلاعات مربوط به بیماران::
روابط عمومی::
تماس با ما::
توریسم درمانی::
فرم گزارش خطا::
واحد های اداری::
::
نظرسنجی
نظر شما راجع به اجرای طرح تحول نظام سلامت چیست؟
موافقم
مخالفم
تاثیر چندانی ندارد
   
..
تحول نظام سلامت
AWT IMAGE
-------------------------------
AWT IMAGE
AWT IMAGE
..
:: شهادت حضرت فاطمه (ص) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ | 
حضرت فاطمه زهرا (س) دختر رسول گرامی اسلام (ص) و همسر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب (ع)، برترین بانوی عالم بشریت و مهتر زنان عالم است. پیامبر خدا (ص) درباره وی فرمود: ففاطمه حوراء فی صوره انسیّه، فاذا اشتقت الی الجنّه قبلت فاطمه، فأشمّ منها رائحه الجنّه ؛ فاطمه، حوری (بهشتی) است که به صورت انسان آفریده شده است. من هرگاه مشتاق بهشت می شوم، به نزد فاطمه می روم و بوی بهشت برین را از وی استشمام می کنم.
  حضرت فاطمه (س)، آخرین فرزند رسول خدا (ص) از همسرش حضرت خدیجه کبری (س) است که در سال پنجم بعثت پیامبر (ص)، در مکه معظمه دیده به جهان گشود. در ایام هجرت پیامبر (ص)، این بانوی شریف نیز به مدینه هجرت کرد و پس از مدتی، با پسر عمویش علی بن ابی طالب (ع) ازدواج نمود. ثمره ازدواج مبارک آنان، دو پسر و دو دختر به نام های امام حسن مجتبی (ع)، امام حسین (ع)، زینب کبری (س) و ام کلثوم (س) می باشد.
  هم چنین در هنگام رحلت پدرش پیامبر خدا (ص)، به فرزند دیگری حامله بود که رسول خدا (ص) او را "محسن" نام نهاده بود. ولیکن پس از رحلت پیامبر (ص) ناملایمات فراوانی از غاصبان خلافت اسلامی بویژه عمر بن خطاب، قنفذ و مغیره بن شعبه متحمل شد و بر اثر آن، جنین او سِقط و پیش از تولد، در رحم مادرش شهید گردید.
  حضرت فاطمه (س) از آن پس بیمار شد و روز به روز حالش سخت تر گردید، تا این که در جمادی الاولی سال یازدهم قمری دیده از جهان فروبست و روح ملکوتی اش به روح پاک و قدسی پدرش پیوست.
  درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) اکثر مورخان و سیره نویسان شیعه متفقند که این حادثه جانسوز در ماه جمادی به وقوع پیوست، ولیکن در این که کدام یک از دو ماه جمادی الاولی و جمادی الآخره بوده است، اتفاق نظر ندارند. زیرا برخی از آنان معتقدند که آن حضرت، پس از رحلت پدرش پیامبر (ص) تنها هفتاد و پنج روز و برخی دیگر می گویند نود و پنج روز زنده بود. آن هایی که هفتاد و پنج روز را برگزیده اند، شهادتش را در روز سیزدهم جمادی الاولی می دانند.
  ابن أبی ثلج بغدادی در "تاریخ الأئمه (ع) " در این باره گفته: و اقامت (فاطمه الزّهراء) مع امیرالمؤمنین (ع) من بعد وفاه رسول الله (ص) خمسه و سبعین یوما.
  علامه طبرسی (ره) با این که می گوید: و بقیت (فاطمه) بعده (رسول الله) خمسه و سبعین یوما، با این حال تاریخ شهادتش را در سوم جمادی الاخره می داند و در این باره گفت: توّفیت الزّهرا (س) فی الثّالث من جمادی الآخره سنه احدی عشره من الهجره.
  علامه طبرسی در اعلام الوری، درباره مدت زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت پدرش پیامبر (ص) و تاریخ شهادتش گفته: روایت شده که حضرت زهرا (س) در سوم جمادی الآخره، سال یازدهم از هجرت وفات کرد و مدت نود پنج روز و یا چهار ماه پس از پدر بزرگوارش در جهان زندگی کرد.
  البته قول های دیگری نیز درباره شهادت آن حضرت بیان گردیده، که به خاطر عدم شهرت، اشاره ای به آن ها نمی کنیم. به هر روی، این مسئله قابل تأمل و جای بحث و بررسی بیشتر و فنی تر است و مجال دیگری می طلبد. اما شیعیان و محبان اهل بیت (ع) به خاطر عشق و علاقه بی حد به خاندان پیامبر اکرم (ص)، هم در سیزدهم جمادی الاولی و هم در سوم جمادی الآخره، در سوگ آن بانوی بزرگ عالم اسلام، سیاه پوش و عزادار می باشند. بدین جهت، دو ایام فاطمیه را گرامی می دارند. سیزدهم جمادی الاولی، فاطمیه اول است.
منبع: www.hajj.ir
دفعات مشاهده: 302 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
بیمارستان ایثار ایجرود Isar Hospital of Ijrood