Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
اهداف،رسالت،چشم انداز ::
معرفی مدیران کلینیک ها::
معرفی کلینیک ها::
دریافت نوبت ::
برنامه کلینیک ها::
اخبار و رویدادها ::
آلبوم تصاویر::
تعرفه ها::
قوانین،مقررات و اطلاعیه ها ::
آموزش عمومی::
سلامت در احادیث و کلام بزرگان::
بیماری های شایع ::
کلینیک ویژه البرز::
مشخصات کلینیک های ویژه درحال احداث::
کلینیک ویژه دندانپزشکی::
::
لینکهای مفید

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

..
شماره تلفن های نوبتدهی کلینیک ویژه شفیعیه
   شماره تلفن گویا جهت دریافت نوبت تلفنی :    3-02433478360
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
:: سخنرانی مسئول کلینیک های ویژه دانشگاه در همایش تجلیل از خیرین مهرانه شهر هیدج ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ | 

دکتر مصطفی محمدی مسئول کلینیک های ویژه دانشگاه و معاون خدمات و پشتیبانی بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) در همایش تجلیل از خیرین انجمن حمایت از بیماران سرطانی (مهرانه) در شهر هیدج حضور یافت.

به گزارش وب‌دا از زنجان، دکتر محمدی عصر روز دوشنبه 23 اسفندماه 95، در این همایش اظهار کرد: سلامتی موضوعی بسیار مهم، حساس، تخصصی و پیچیده است و با جسم و روح و روان افراد ارتباط دارد.

وی افزود: سلامتی موضوع چندمولفه‌ای‌است و عناصر، مولفه‌ها و سازمان‌های مختلفی در آن نقش دارند، لذا از کارگر و کشاورز گرفته تا کارمند، مهندس، صنعتگر، مدیران، اساتید، علما، فضلا، ائمه‌جمعه و جماعات و به خصوص اصحاب رسانه، باید در بحث سلامتی نقش مشارکتی جدی داشته باشند تا سلامت به جایگاه واقعی خود دست یابد.

معاون خدمات و پشتیبانی بیمارستان ولیعصر (عج) تصریح کرد: فضای جلسه فضای تبلور مهر، عشق و حرکت جهادی است و باید تلاش کرد با طرح و اطلاع‌رسانی اخبار امیدآفرین و خوشحال کننده و همچنین بیان دستاوردهای بی‌نظیر جهادی طرح تحول سلامت دولت تدبیر و امید با روش‌های زیبا و هنرمندانه، در مردم امیدواری ایجاد کرد.

به گفته مسئول کلینیک‌های ویژه دانشگاه باید دغدغه و نگرانی مردم را از بیماری و بیمارداری برطرف و یا حداقل کم کرد و سبب افزایش اعتمادشان به فعالان سخت‌کوش عرصه سلامت شد.

دکتر محمدی در ادامه افزود: باید به نظر کارشناسانه و علمی مردم تمکین کرد تا از رجوع به افراد غیرکارشناس خودداری کنند و از استرس، نگرانی، دلهره و اضطراب، که سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد، جلوگیری کرد.

وی ابراز کرد: هرگونه تنش و استرس و اظهار نظر غیرکارشناسی و اطلاع‌رسانی که اعتماد و اطمینان و رابطه صمیمانه مردم به فعالان خدوم سلامت را مخدوش کند برای سلامت مردم مضر است و آرامش روحی، روانی و اجتماعی را به هم می‌ریزد و سم مهلک و تهدیدکننده سلامت مردم است.

معاون خدمات و پشتیبانی بیمارستان ولیعصر (عج) همچنین با تبیین اقدامات دانشگاه در طول طرح تحول سلامت اظهار داشت: نگرانی چندسال قبل مردم به خاطر هزینه‌های بیش از 50 – 60 درصدی پرداختی بیماران در بیمارستان‌ها، خدمات سرپایی، فرسوده بودن فضای فیزیکی و تجهیزات بیمارستان‌ها، سردرگمی در تامین دارو و تجهیزات، انجام آزمایش‌های پرهزینه در خارج از بیمارستان، کمبود نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص و بی‌اعتمادی و نارضایتی شدید از عملکرد بیمارستان‌های دولتی و کمبود فضای فیزیکی درمانی استاندارد، درجال حاضر با کاهش پرداختی بیماران با 6-3 درصد در بیمارستان‌ها و 15 درصد در کلینیک‌های ویژه، راه‌اندازی 8 کلینیک ویژه در 5 شهرستان و خرید تجهیزات تخصص برای بیمارستان‌ها از جمله سی‌تی‌اسکن، ام.آر.آی، سونوگرافی و رادیوتراپی، توسعه بیش از دو برابری بخش مراقبت‌های ویژه، بازسازی و نوسازی بیمارستان‌ها از جمله خدابنده و امدادی و ولیعصر، احداث 4 کلینیک ویژه درمانی استاندارد در 4 شهرستان، بازسازی و نوسازی و احداث بیش از 400 خانه بهداشت، جذب پزشکان متخصص و فوق تخصص، دسترسی بیش از ۹۷ درصدی به دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و تبدیل دانشگاه به قطب کلان منطقه 6 کشوری و تامین هزینه بیماری‌های صعب‌العلاج و ... سبب ایجاد شور، امید و امیدواری و تبلور حرکت جهادی در مقام عمل توسط وزارت بهداشت تبدیل شده و رضایت‌مندی بسیار بالایی را به وجود آورده است.

مسئول کلینیک‌های ویژه دانشگاه با بیان اینکه مولفه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، محیط زیستی و فرهنگی مجموعه‌ای از عوامل خارج از نظام سلامت هستند، گفت: این مولفه‌ها موثر بر سطح سلامت مردم و تاثیری حدود 70 درصدی و بیش از نقش 30 درصدی وزارت بهداشت بر سلامت دارند.

به گفته دکتر محمدی، یکی از مولفه‌های موثر بر سلامت مردم، خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه سلامت هستند و قطعا بدون نقش‌آفرینی موثر و جدی خیریه‌ها، امکان ساماندهی سلامت مردم و رفع عقب ماندگی‌ها به هیچ وجه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه خیریه‌های سلامت بازوی کمکی قدرت‌مند وزارت بهداشت هستند و نقش مکمل را دارند، خاطرنشان کرد: خیریه‌ها باید کاملا هماهنگ و هم‌سو با وزارت بهداشت عمل کنند و تلاش کنند نقش تولیت راهبردی دانشگاه و وزارت بهداشت را کم‌رنگ نکنند و کمک‌های مردمی را در مسیر درست هدایت کنند تا منابع ناشی از کمک‌های مردمی به بهترین وجه ممکن هزینه شود و مردم نیز با چشم خود این نتیجه را ببینند و برای کمک اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

معاون خدمات و پشتیبانی بیمارستان ولیعصر (عج) در بخشی از سخنان خود ضمن تشکر از همه خیریه‌های سلامت در سطح استان، علی‌الخصوص انجمن خیریه مهرانه گفت: یکی از مشکلات جدی ما در موضوع سرطان کمبود تخت بستری است که این مشکل با همکاری و مشارکت انجمن خیریه مهرانه و مشارکت‌های مردمی، خیرین و حضور بخش خصوصی قطعا قابل حل است.

مسئول کلینیک‌های ویژه دانشگاه تاکید کرد: خیریه‌ها به حوزه‌هایی وارد شوند که نیاز و ضرورت دارد و دانشگاه نمی‌تواند این مشکل را با منابع محدود دولتی و یا مشکلات قانونی برطرف کند.

دکتر محمدی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ و صمیمانه دانشگاه با خیریه‌ها ابراز کرد: موفقیت خیریه‌های حوزه سلامت برای دانشگاه بسیار مهم است، زیرا اگر این خیریه‌ها موفق نشوند، مشکلات حوزه سلامت هم بیشتر می‌شود.

وی یادآور شد: برخلاف فضاسازی‌ها و اطلاع‌رسانی غیرموثق صورت گرفته و نگران کردن مردم استان، ممکن است افزایش میزان بروز سرطان در کشور ما با افزایش آن در دنیا تبعیت کند، اما آمار سرطان در ایران از میانگین جهانی پایین‌تر است و اگر بیماری سرطان درصورت تشخیص سریع و درمان درست و به موقع، مثل سایر بیماری‌ها نتیجه درمان خوبی خواهد داشت.

معاون خدمات و پشتیبانی بیمارستان ولیعصر (عج) افزایش امید به زندگی، بالارفتن سن جمعیت و تغییر سبک زندگی، تغییر عادات غذایی و عوامل زیست محیطی و رفتارهایی نظیر کم‌تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات مانند سیگار و موادمخدر و موادشیمیایی، مصرف غذاهای پرچرب، شور و مصرف پایین میوه و سبزی، افزایش استرس‌های شغلی و اجتماعی را از عوامل دخیل در افزایش سرطان عنوان کرد و یادآور شد: مردم با جدی گرفتن علائم و نشانه‌های این بیماری، به موقع به پزشک مراجعه کنند و از مراجعه به افراد غیرمتخصص نیز پرهیز کنند.

مسئول کلینیک‌های ویژه دانشگاه، بیمارستان ولیعصر (عج) را مرکز جامع و تخصصی تشخیصی، درمانی و سانتر بیماری‌های داخلی و سرطان استان دانست و گفت: این مرکز با بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات و آخرین پروتکل‌های علمی درمانی به‌روز و اساتید متعهد و متخصص، بخش‌های بستری و شیمی درمانی سرپایی و مرکز غربالگری سرطان، بخش رادیوتراپی مجهز و پیشرفته و سایر تجهیزات مثل: ماموگرافی و سونوگرافی و ... در خدمت شهروندان عزیز می‌باشد و قطعا ظرفیت عظیم مهرانه نیز در کنار دانشگاه بسیار موثر و راه‌گشا می‌باشد.

دکتر محمدی در پایان با اشاره به مراجعات بیماران از استان‌های همجوار مثل: کردستان، بیجار، آذربایجان‌غربی و شرقی، میانه، قزوین، تکاب و ...، تعرفه پایین کلینیک‌های ویژه، رایگان‌بودن بستری و شیمی‌درمانی سرپایی، تجمیع خدمات از قبیل: رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و سی‌تی‌اسکن در استان، کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص و عدم امکان حضور در شهرستان‌‎ها، گرانی تجهیزات تشخیصی و درمان و تمرکز آن در استان را، از جمله دلایل حضور پرتراکم بیماران در بیمارستان ولیعصر و مهرانه دانست و تاکید کرد: این موضوع دلیلی بر بالا بودن سرطان در استان ما نیست.  

به گزارش وب‌دا، سلامتی یک نعمت و هدیه بزرگ و بی‌نظیر الهی و گران‌قیمت به بشریت است که جایگزین و مثل و مانندی ندارد و خداوند متعال به خاطر اهمیت و ارزش موضوع سلامت نجات جان یک انسان را برابر نجات جان بشریت می‌داند و بی‌مبالاتی و مرگ یک انسان را برابر مرگ همه بشریت تلقی می‌کند.

 لذا، مراقبت از این نعمت الهی یک وظیفه و تکلیف فردی، اجتماعی، عمومی، شرعی و قانونی است که فقط بر عهده وزارت بهداشت نیست، اگرچه وزارت بهداشت براساس سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، تولیت سلامت را برعهده دارد با این حال سهم و نقش مستقیم وزارت بهداشت در بهداشت و سلامت مردم در حدود 30 درصد است. 

دفعات مشاهده: 292 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر