Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
بخش‌های اصلی
معرفی معاون درمان::
اهداف و رسالت معاونت درمان::
مدیریت درمان::
اداره نظارت بر درمان::
اداره امور آزمایشگاهها::
اداره پرستاری::
واحد اعتباربخشی بیمارستانها::
واحد اقتصاد درمان::
طرح تحول نظام سلامت::
واحدهای اداری مالی::
مراکز آموزشی درمانی و بیمارستانها::
مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی::
ستاد هدایت , اطلاع رسانی و رسیدگی به امور درمان::
مطالب علمی و آموزشی::
میز خدمت::
راهنمای ارباب رجوع::
اخبار::
ارتباط با ما::
خود ارزیابی مطب ها::
جشنواره دائمی سلامت کودک و نوجوان::
روابط عمومی ::
کلینیکهای ویژه::
آمار (جدید)::
::
فرم گزارش حوادث و وقایع ناخواسته(Never Event)
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
نظر شما درباره نحوه اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستانها چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: ویژه مراسم گرامی‌داشت روز ماما در دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار گردید ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | 

ویژه مراسم گرامی‌داشت روز ماما در دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار گردید

با حضور جمعی از ماماهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، ویژه مراسم گرامی‌داشت روز ماما در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی دانشگاه برگزار گردید.

دکتر علیرضا بیگلری نیر در این مراسم، ضمن تبریک روز ماما، اظهار کرد: پنج می روز جهانی مامااست و از 3 سال قبل رسما ایران این روز را گرامی‌داشته و جشن می‌گیرد.

وی با اشاره به شعار امسال روز ماما، "مادر و خانواده، یاران زندگی" افزود: این شعار هم‌خوانی خوبی با واژه ماما دارد.

دکتر بیگلری تصریح کرد: در کشور ما در سال 1308 آموزشگاه مامایی فعال شده و از سال 1332 مدرک لیسانس به ماماها اعطامی‌شود و از سال 61 نیز فوق دیپلم مامایی شروع می‌شود و درحال حاضر نیز رویکرد کشور، مراقبت و سپردن زایمان به مامااست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: به‌طور کلی در هر هزار تولد زنده به 30 تا 50 ماما نیاز است و در کشور ما برای بیش از یک میلیون تولد، به 30 هزار ماما نیاز است.

مدیر ارشد دانشگاه با بیان اینکه در آینده وضعیت حرفهای و کارکرد ماما و سلامت مادران و نوزادان بهترمی‌شود، افزود: دانشگاه هم با راه‌اندازی اورژانس هوایی سعی کرده زایمان ایمنی را برای مادران و کودکان فراهم کند.

دکتر بیگلری اضافه کرد: ماماها کارشان همچون جهاداست و مسلط‌ترین افراد هستند و دانش، مهارت، سعه‌صدر و تجارب آنها باعث شده بهترین خدمات را به مادران و نوزادان ارائه کنند.

وی به ماماها تاکید کرد: هرجایی‌که حس کردید امر زایمان بالاتر از مهارت، دانش و توانایی شماست، همان لحظه و در هر زایمانی کمک بالاتر را بخواهید.

دکتر حسین بابائی، ریاست سازمان نظام پزشکی استان زنجان در این مراسم که قبل از ظهر روز شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برگزار گردید؛ ضمن گرامی‌داشت روز ماما، اظهار کرد: فضای فعلی حوزه سلامت استان فضایی‌است که اگر منصفانه به آن نگریسته شود، تغییرات و تحولات مثبتی در طول این چهارسال، به خود دیده است.

وی با اشاره به مشکلات مامایی، افزود: در کنار این مشکلات، بسیاری از مسائل بهداشتی و بردن خدمات بهداشتی به روستاها صورت گرفته است که وظیفه‌است شکرگزار اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است، باشیم.

دکتر بابائی با بیان اینکه مشکلات ماماها تخصصی است، تصریح کرد: ماماها باید در حرفه خود و در جهت پیشیگیری و مراقبت به‌کار گرفته شوند.

ریاست سازمان نظام پزشکی استان زنجان همچنین بیمه ماماها را نیز از مباحث مهم عنوان کرد و افزود: خواسته‌ها و مشکلات ماماها منطقی است و این مشکلات ماماها در کل کشور ‌است.

در این مراسم دکتر محمدرضا جمشیدی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز با تبریک این روز به ماماها، به ارائه گزارش عملکرد معاونت درمان دانشگاه طی سال 95 پرداخت.

وی با اشاره به وضعیت مرگ مادر، افزود: روزانه 800 زن در اثر عوارض قابل اجتناب بارداری و زایمان در دنیا فوت می‌کنند و به ازای هر مرگ 20 مادر دچار موربیدیتی می‌شود که بیش از 99 درصد مرگ‌ها در کشورهای در حال توسعه است.

دکتر جمشیدی نسبت مرگ مادر در کشورهای درحال توسعه را 20 برابر مناطق توسعه یافته برشمرد و اظهار کرد: بیشترین علت مرگ مادران (حدود60تا80%) به علت خونریزی، زایمان سخت، فشارخون بالا، عفونت و عوارض سقط‌های غیرایمن است و این درحالی‌است که بسیاری از مرگ‌ها قابل اجتناب و پیشگیری می‌باشند.

معاون درمان دانشگاه پیشگیری از مرگ مادران را یکی از اهداف مهم کشورها ذکر و اظهار کرد: نسبت مرگ مادر (MMR) در سال 2015 نسبت به سال 1990 کاهش 44 درصدی داشته است و بر اساس اهداف توسعه پایدار، الزام برکاهش نسبت مرگ مادر در ایران تا سال 2030 حداقل به اندازه دو سوم میزان سال 2010 (به زیر 10 در 100 هزار تولد زنده) است.

وی به وضعیت مرگ نوزاد نیز اشاره و تصریح کرد: دوره پری‌ناتال از هفته 22 بارداری تا روز 30 ام پس از تولد و مرگ‌های واقع شده در این فاصله زمانی به عنوان مرگ پری‌ناتال یا مرگ حول و حوش زایمان است و سومین علت از بین رفتن سال‌های زندگی نیز مرگ حول وحوش زایمان می‌باشد.

دکتر جمشیدی ادامه داد: سالانه 20 هزار مورد مرگ نوزادی در کشور اتفاق می‌افتد که برابر با مرگ‌های سالانه جاده‌های کشور است و بیشترین علت مرگ نوزادان (حدود60تا80%) به علت زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن، ناهنجاری بدو تولد، صدمات زایمانی و عفونت است که براساس اهداف توسعه پایدار، الزام برکاهش نسبت مرگ نوزاد در ایران تا سال 2030 حداقل به اندازه دو سوم میزان سال 2010 است که دستیابی به اهداف با برنامه‌ریزی دقیق و انجام مراقبت‌های لازم در این خصوص موثر است.

معاون درمان دانشگاه نقش ماما را به عنوان عضو اصلی در مراقبت از مادر و نوزاد حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: انجام زایمان ایمن به روش طبیعی منتج به کمترین عوارض مادری و نوزادی است و ماما به عنوان نیروی تربیت یافته در راستای انجام زایمان طبیعی، نقش به سزایی در کاهش عوارض مادر و نوزاد ایفا میکند، که منجر به تحقق اهداف وزارت متبوع نیز می‌گردد.

وی وظایف ماما را شامل: ارائه خدمات مناسب در کلیه مقاطع نوزادی، شیرخوارگی، کودکی، نوجوانی، پیش از بارداری، بارداری، زایمان، میان‌سالی، یائسگی و سالمندی بیان کرد.

دکتر جمشیدی به تشریح وضعیت استان از نظر نیروی ماما نیز پرداخت و نیروی مامائی شاغل در حوزه معاونت بهداشت را 326نفر، نیروی مامائی شاغل در حوزه معاونت درمان 198نفر و نیروی مامائی شاغل در حوزه معاونت آموزش را 16نفر برشمرد و افزود: 50 درصد نیروهای شاغل در حوزه معاونت درمان طرحی هستند.

معاون درمان دانشگاه همچنین به کمبود نیروی مامائی در استان اشاره کرد و افزود: اقدامات در خصوص جذب نیروی مامایی در قالب نیروهای قراردادی یا شرکتی برای مراکز بیمارستانی دانشگاه درحال انجام است.

وی راه‌اندازی اورژانس هوائی در استان را، جهت نجات جان مادران باردار در شرایط بحرانی ذکر کرد و افزود: اورژانس هوائی ارائه خدمات به مادران باردار و نوزادان را در مدت زمان محدود امکان‌پذیر کرده است.

دکتر جمشیدی با اشاره بهینه‌سازی و راه‌اندازی تعداد 48 تخت LDR در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه، به افتتاح بلوک زایمانLDR  مرکز آموزشی درمانی ولیعصر در دو ماه آینده پرداخت و افزود: راه‌اندازی زایمان بی‌درد از ابتدای طرح تحول سلامت در مراکز بیمارستانی صورت گرفته است که راه‌اندازی48 تختLDR  (اتاق زایمان تک‌نفره) و اورژانس هوایی نیز از خدمات طرح تحول نظام سلامت است.

در این مراسم منیر محمودنژاد نماینده ماماهای استان و عضو هیئت مدیره نظام پزشکی استان زنجان نیز با تبریک روز ماما، بیانیه سازمان نظام پزشکی کشور به مناسبت روز جهانی ماما را قرائت کرد.

گفتنی است در این مراسم از 33 مامای منتخب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اهداء لوح و جایزه قدردانی به‌عمل آمد. 

دفعات مشاهده: 369 بار   |   دفعات چاپ: 42 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان