[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: اطلاعیه ترم تابستان 97
:: اطلاعیه های رفاهی
:: زمان برگزاری کلاس آموزشی تیرماه
:: زمان برگزاری کلاس اموزشی در تیرماه
:: دومین جلسه کارگروه تخصصی سلامت،ایمنی و امنیت غذایی شهرستان خدابنده برگزار گردید
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (20 شهریورماه 96) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۲۰ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (20 شهریورماه 96)
 
 95 درصد اقدام به خودکشی ها ناشی از یک نوع اختلال خلقی و افسردگی است

زنجان - ایرنا - مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: 95 درصد اقدام به خودکشی ها از سوی افراد در سنین مختلف ناشی از یک نوع اختلال خلقی و افسردگی است.   کد خبر: 82660073 | تاریخ خبر: 19/06/1396 - 12:2

شهره نصر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موضوع خودکشی و اقدام به خودکشی ریشه در اختلالات روانپزشکی دارد و بیشتر به بیماری افسردگی ارتباط دارد که به طور معمول از سوی اطرافیان مورد بی توجهی قرار می گیرد. وی یادآوری کرد: 10 سپتامبر مصادف با 19 شهریور روز جهانی خودکشی نامگذاری شده و این موضوع بیانگر توجه جهان و اهمیت دادن به این مقوله مهم و از سویی لزوم شناسایی افرادی است که به نوعی از بیماری افسردگی رنج می برند و این بیماری می تواند به اقدام به خودکشی در آنان منجر شود. نصر افزود: مبتلایان به بیماری افسردگی علایمی مانند احساس پوچی، لذت نبردن از زندگی، نداشتن تمرکز کافی و غم و اندوه دارند و حتی به مرگ نیز فکر می کنند و این وضعیت می تواند فرد را به سمت اقدام به خودکشی هدایت کند. وی بیان کرد: این در حالی است برخی اوقات این علائم در نوجوانان و جوانان مشاهده می شود که حتی از آرزوی مرگ سخن می گویند که بر این اساس توصیه می شود، خانواده ها به این موضوع توجه جدی داشته باشند و نسبت به آن بی تفاوت نباشند. مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی لازم در اغلب موارد از موارد اقدام به خودکشی جلوگیری می کند. این کارشناس ادامه داد: شاخص آماری ایران در موارد اقدام به خودکشی و خودکشی های منجر به فوت از متوسط جهانی تا حدودی کمتر است و برای کاهش روز افزون آن باید اقدامات جدی تری انجام شود.
نصر افزود: این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بار اقدام به خودکشی بالا بوده هم از جهت انعکاس نامطلوب آن در جامعه و حتی بار روانی که به خانواده ها تحمیل می شود. وی ابراز کرد: مداخلات مناسب و به موقع در این استان نیز موجب شده خودکشی منجر به فوت در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی داشته باشد.  مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: خودکشی قابل پیشگیری است و خانواده ها در صورت علائم افسردگی فرزند خود می توانند وی را به مرکز خدمات جامع سلامت که کارشناسان ارشد بالینی در این پایگاه ها حضو دارند، جهت دریافت مشاوره های لازم منتقل کنند. نصر افزود: با توجه به مطالعات انجام گرفته پیمایش سلامت روان در سال های 89 و 90 و در بین گروه های سنی 15 تا 64 میزان اختلالات خلقی و اضطرابی در کشور 23.6 درصد اعلام شده که وضعیت استانی نیز مشابه با این آمار است. وی خاطرنشان کرد: این کارشناسان متناسب با دوره هایی که سپری کردند، مداخلات متناسب درمانی را به بیمار ارائه می کنند که این کار علاوه بر افزایش آگاهی خانواده ها، در جلوگیری از بروز رفتارها کمک می کند و و حتی خانواده ها نیز می توانند در کلاس های مختلفی از قبیل فرزند پروری، مهارت های زندگی، کنترل خشم، خود مراقبتی' پیشگیری از خودکشی 'شرکت کنند .  به گفته نصر،ارائه آگاهی و اطلاعات لازم نقش بسزایی در کاهش پیشگیری از اقدام به خودکشی دارد.
10 سپتامبر روز جهانی خودکشی نامگذاری شده است.   7320/6085 خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار دهنده: رویا رفیعی
 
 
   پایگاه خبری-تحلیلی همدلی زنجان - کد خبر - 2067۱۳۹۶/۰۶/۱۹

تقدیر از رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی زنجان

 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در سیزدهمین جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برگزیده خدمت با توجه به ارزیابی عملکرد سال ۱۳۹۵ حائز رتبه برتر شد.
به گزارش همدلی‌زنجان به نقل از پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا- زنجان؛ در ویژه مراسم این جشنواره، مهندس مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و مهندس درویش امیری استاندار زنجان با اهداء لوح از دکتر علیرضا بیگلری و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زنجان تقدیر و تشکر نمودند.
پایگاه خبری-تحلیلی همدلی زنجان این موفقیت را به ریاست دانشگاه، هیات رئیسه و همکاران سخت کوش و تلاشگر عرصه سلامت مجموعه دانشگاه تبریک عرض می‌کند.

 
۱۳۹۶۰۶۱۹۰۰۰۰۷۳ -  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
دستیابی به وضعیت پایدار در سلامت نیازمند برنامه جامع است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: برای دستیابی به وضعیت پایدار در حوزه سلامت، باید برنامه جامعی اجرا شود.
محمدرضا صائینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: برنامه جامع سلامت استان زنجان با هدفگذاری در شاخص‌های نهایی سلامت،  سهم و وظایف دستگاه‌های اجرایی و مردم را در دستیابی به این هدف در سال 1400 مشخص می‌کند. وی با اشاره به اینکه بر اساس این برنامه جامع، برنامه اجماع شده برای بهبود شاخص‌های سلامت مردم تدوین و مصوب می‌شود، تصریح کرد: افزایش مشارکت‌های درون بخشی و برون بخشی از دیگر اهداف به شمار می‌رود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه برنامه جامع سلامت استان دارای سه بخش اصلی است، اضافه کرد: تدوین چشم انداز سلامت استان در افق 1396 تا 1400 و تعیین مداخلات در سه حیطه ارتقای توانمندی و سواد سلامت مردم، ارتقای نظام سلامت استان در سطوح پیشگیری و مداخلات جامعه محور از جمله بخش‌های مورد نظر است صائینی با تاکید بر اینکه روش انجام کار در اجرای برنامه جامع سلامت استان زنجان برای سایر بخش‌های توسعه الگوسازی می‌شود، ادامه داد: در مجموع برنامه جامع سلامت استان یک سند بالادستی در جغرافیای استانی است. وی با اشاره به اینکه حمایت از حوزه سلامت در سال‌های اخیر روند مطلوبی داشته است، یادآور شد: اما در مجموع برای دستیابی به یک وضعیت مطلوب و پایدار نیازمند اجرای یک برنامه جامع است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: شناسایی اولویت‌های بومی در این برنامه جامع سلامت مد نظر است.   انتهای پیام/73006/ق20
                                                                                                                                                                            
 
پایگاه خبری-تحلیلی همدلی زنجان -  کد خبر - 2074۱۳۹۶/۰۶/۱۹

انجام عمل تعویض کامل مفصل شانه در بیمارستان بوعلی سینا خرم‌دره

برای نخستین بار؛ انجام عمل تعویض کامل مفصل شانه در بیمارستان بوعلی سینا خرم‌دره
عمل تعویض کامل مفصل شانه توسط دکتر نیما محسنی جراح ارتوپد بیمارستان بوعلی سینا روز سه‌شنبه  ۱۴شهریورماه ۹۶، انجام شد.
به گزارش همدلی‌زنجان به نقل از پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دازنجان، عمل تعویض کامل مفصل شانه که در معدود مراکز جراحی در ایران انجام شده است. روز سه‌شنبه  ۱۴شهریورماه ۹۶، روی بیمار ۶۴ ساله دچار شکستگی و خردشدگی شانه انجام شد.

 خبرگزاری مهر- شناسهٔ خبر: 4082576 -

برنامه جامع سلامت در استان زنجان اجرا می شود

زنجان-معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از اجرای برنامه جامع سلامت در استان زنجان خبرداد.
محمدرضا صائینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای برنامه جامع سلامت در استان زنجان افزود: این برنامه یک سند بالادستی در جغرافیایی استانی است که با هدف ارتقای عادلانه شاخص های سلامت با مشارکت همه دستگاهها و مردم زیر نظر سازمان برنامه و بودجه و استانداری تدوین، تصویب و اجرا می شود. وی اظهارکرد: انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و ابعاد چهار گانه سلامت تحت تاثیر عوامل ژنتیک ورفتارهای بهداشتی و مولفه های اجتماعی قرار دارند. معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: خوشبختانه طی دولت تدبیر و امید حمایت از حوزه درمان و شاخص های سلامت بهتر شده و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم تسهیل تر و بهتر شده است و مردم رضایت خوبی از نظام پزشکی دارند صائینی تاکید کرد: هدف از اجرای برنامه جامع سلامت استان بهبود شاخص های سلامت مردم وافزایش مشارکت  درون بخشی و بین بخشی است وی افزود: ارتقاء توانمندی و سواد سلامت مردم و ارتقاء نظام سلامت استان زنجان در سطوح پیشگیری از دیگر اهداف مهم اجرای برنامه جامعه سلامت در استان زنجان می باشد وی با اشاره  به اهمیت خود مراقبتی گفت: باید این امر مهم در افکار عمومی به خوبی جا بیفتد و این مهم باید توسط رسانه ها به خوبی اطلاع رسانی شود چرا که خود مراقبتی جلوی بسیاری از بیماری ها را می گیرد
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان  تصریح کرد : در راستای تحقق این امر مهم در استان باید دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های مختلفی اجرا کنند چرا که  خود مراقبتی ۵۰ درصد از بستری‌ها را کاهش می دهد و این امر در بحث اقتصاد نیز نقش موثری دارد.
 
انجام عمل تعویض کامل مفصل شانه در خرم‌دره

برای اولین بارعمل تعویض کامل مفصل شانه در بیمارستان بوعلی سینا خرم‌دره انجام شد.
کد خبر: ۸۹۱۵۶۱۴ -  تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، عمل تعویض کامل مفصل شانه توسط دکتر نیما محسنی جراح ارتوپد بیمارستان بوعلی سینا روز سه‌شنبه  14شهریورماه 96، انجام شد. عمل تعویض کامل مفصل شانه که در معدود مراکز جراحی در ایران انجام شده است، روی بیمار 64 ساله دچار شکستگی و خردشدگی شانه انجام شد.

 
دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - کد خبر : 966-11714-5

دختران بیشتر از پسران از کوله‌پشتی نامناسب آسیب می‌بینند

مسئول انجمن فیزیوتراپی شعبه زنجان گفت: دختران بیشتر از پسران از کوله‌پشتی نامناسب آسیب می‌بینند.  
کیانوش کفش‌چی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه استفاده دانش‌آموزان از کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد عوارضی را به دنبال دارد، گفت: استفاده دانش‌آموزان از کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد عوارضی نظیر درد کمر، شانه، گردن، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه به جلو را به همراه دارد. وی با بیان اینکه والدین باید در خصوص انتخاب کوله‌پشتی برای فرزندان خود دقت کنند و اطلاعات والدین از مشخصات یک کوله‌پشتی مناسب می‌تواند در این زمینه مهم باشد، خاطرنشان کرد: استفاده دانش‌آموزان از کوله‌پشتی‌های نامناسب می‌تواند باعث ناهنجاری‌های اسکلتی و عضلانی شود، بنابراین والدین باید در این زمینه در جهت پیشگیری از این آسیب‌ها در خصوص یک کوله‌پشتی مناسب اطلاعات کسب کنند. این مسئول با بیان ویژگی‌های یک کوله‌پشتی مناسب گفت: جنس کوله‌پشتی باید از نوعی باشد که به راحتی تغییر شکل ندهد. همچنین اندازه آن باید مناسب با قد و جثه دانش‌آموز باشد، به همین دلیل والدین از خرید کوله‌پشتی‌های بزرگ برای کودکان خودداری کنند. کفش‌چی با اشاره به اینکه کوله‌پشتی باید پس از آویزان شدن سه سانتی‌متر بالاتر از خط گودی کمر قرار گیرد، ادامه داد: بندهای کوله‌پشتی باید طوری تنظیم شود، که کوله از خط گودی کمر پایین‌تر نیامده و شانه‌ها را به سمت عقب نگه دارد.  
مسئول انجمن فیزیوتراپی شعبه زنجان گفت: بندهای کوله‌پشتی باید ضخیم باشد تا فشار کمتری به شانه‌ها وارد شود؛ چرا که بند نازک این وسیله موجب فشار نامتعارف به اعصاب و عروقی خونی شده و با تحریک بیش از حد بافت عضلانی باعث ایجاد دردهای عضلانی ناحیه در شانه می‌شود. وی با اشاره به اینکه بندهای کوله‌پشتی باید به طور دقیق و به یک اندازه تنظیم شود، گفت: نبود تقارن در بندها باعث برهم خوردن تعادل بدن و کج شدن ستون فقرات می‌شود. بهتر است بند کوله‌پشتی‌ها حداقل عرض پنج سانتی‌متر و وزن این وسیله نیز حداکثر بین 10 تا 15 درصد وزن دانش‌آموز باشد. این مسئول با اشاره به این موضوع که تقسیم‌بندی وسایل داخل کیف نیز باید به گونه‌ای باشد که با حرکات دانش‌آموز وسایل ثابت بماند و جابه‌جا نشود، گفت‌: کوله‌پشتی‌ها نباید بیش از حد سنگین باشند، بنابراین از قرار دادن وسایل و تجهیزات اضافی داخل کوله‌پشتی دانش‌آموزان باید خودداری شود. وی خاطرنشان کرد: بهتر است دانش‌آموزان از کوله‌پشتی‌هایی استفاده کنند که در ناحیه کمر دارای بند هستند؛ چراکه فشار ناشی از سنگینی کوله‌ها را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. کفش‌چی ادامه داد: استفاده از کیف‌های بندی می‌تواند موجب آسیب و کج شدن ستون مهره می‌شود. همچنین کیف‌های دستی باعث برهم خوردن و تغییر در ستون مهره‌ها می‌شود.  
این مسئول افزود: آسیب در ستون مهره‌ها به واسطه استفاده از کوله‌پشتی نامناسب در دختران بیشتر از پسران است و باید این مشکل جدی گرفته شود.
دفعات مشاهده: 254 بار   |   دفعات چاپ: 63 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان