دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

به مناسبت روز جهانی سکته مغزی؛ ویژه‌مراسمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد به مناسبت روز جهانی سکته مغزی؛ ویژه‌مراسمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | 
آلبوم تصاویر
به مناسبت روز جهانی سکته مغزی؛

ویژه‌مراسمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد
با حضور مسئولین استان، رییس، معاونین و کارکنان واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، خیرین، معتمدین و موسسات خیریه، رابطین بهداشتی، کارشناسان بهداشت و آموزش و پرورش و بیماران بهبودیافته، مراسم روز جهانی سکته مغزی برگزار شد. 

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان صبح روز سه‌شنبه 9 آبان‌ماه 96 در ویژه‌مراسم روز جهانی سکته حاد مغزی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه، با بیان اینکه در سطح کشور واحد پیشرو در درمان سکته‌های حاد مغزی در تیرماه سال 95 آغاز به کارکرد و تا به امروز قریب 300 نفر از مزایای اجرای اقدامات این واحد بهره‌مند شده‌اند، اظهار کرد: این اقدامات مرهون زحمات تیم متخصص دانشگاه است که با برپایی واحد درمان سکته‌های حادمغزی، اقدام شایسته‌ای انجام دادند و در کل کشور نیز حرفی برای گفتن دارند.
وی افزود: درطی فعالیت این واحد در بیمارستان ولیعصر (عج) با تلاش همکاران به ویژه متخصصین داخلی مغز و اعصاب، این واحد در کل کشور، مقام اول را کسب کرده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: یکی از شاخص‌های توسعه، بررسی وضعیت سلامت و مرگ و میر در کشورها است که در استان، 62 درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر ازجمله بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی و ... است.
دکتر قزلباش با بیان اینکه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان باتوجه به آمار و ارقام، با تعیین اولویت‌ها برای مرگ و میر این بیماری‌ها، برنامه‌ریزی می‌کنند و بودجه خاصی را درنظر می‌گیرند و براساس این برنامه‌ها، مرگ و میر و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری‌ها کاهش می‌یابد و همچنین بار مالی برای خانواده و کشور نیز ایجاد نمی‌کند.
وی تصریح کرد: درصورت بروز سکته حاد مغزی، 10درصد منجر به فوت، 30درصد زمین‌گیر و 70 درصد نیز شغل خود را از دست می‌دهند که در سال‌های اخیر با رویکرد جدید وزارت بهداشت و اجرای طرح تحول سلامت، پیشگیری و درمان در اولویت قرار گرفته است و به نوعی سیاست‌های وزارت بهداشت به سمت پیش‌گیری سوق داده شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، تغییر سبک زندگی و اجتناب از مصرف دخانیات را در بروز بیماری‌های واگیر بسیار موثر عنوان کرد و افزود: دراین خصوص باید با شیوه زندگی درست، شناسایی بیماری‌های زمینه‌ای و درمان آنها و تغذیه صحیح در جهت کاهش مرگ و میر گام برداشت.
دکتر قزلباش تاکید کرد: اگر سکته حاد مغزی به موقع و در مراحل اولیه درمان شود، سبب کاهش عوارض بیماری و جلوگیری از ناتوانی جسمی می‌شود، که وزارت بهداشت و دانشگاه با راه‌اندازی واحد درمان سکته‌های حاد مغزی در راستای کاهش عوارض این بیماری گام برداشته‌اند.
وی با بیان اینکه مطالعات در سطح دنیا نشانگر این است که اگر درخصوص سکته حاد مغزی، آموزش‌های لازم ارائه شود و کار به صورت تیمی، با کسب مهارت‌های لازم و با استمرار انجام گیرد، منجر به افزایش درصد موفقیت و کاهش مرگ و میر خواهد شد و در این صورت؛ اقدامات توان‌بخشی نیز موثرتر خواهد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکید کرد: سرمایه‌گذاری در واحد درمان سکته مغزی، سرمایه‌گذاری توجیه‌پذیر به لحاظ اقتصاد بهداشت است.
دکتر قزلباش اظهار کرد: واحد درمان سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر (عج) با حضور اساتید توان‌مند ایجادشده و برنامه بعدی دانشگاه نیز پیگیری ایجاد این واحد در شهر ابهر است که مقدمات آن با تدابیر و آموزش‌های لازم فراهم شده است.
وی با بیان اینکه درطی راه‌اندازی واحد درمان سکته مغزی، اورژانس پیش‌بیمارستانی به‌شدت درگیر این موضوع است، اظهار کرد: درصورت بروز سکته مغزی، با اعلام به اورژانس 115، بیمار بلافاصله به واحد درمان سکته مغزی انتقال داده می‌شود و در این واحد درصورت تشخیص سکته مغزی، اقدامات درمانی لازم انجام می‌گیرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: درحال حاضر در کنار اورژانس پیش‌بیمارستانی، اورژانس هوایی نیز در اقصی‌نقاط استان به کمک بیماران سکته مغزی، آمده است.
دکتر قزلباش در این مراسم از زحمات واحد درمان سکته حاد مغزی و سید عبدالرضا قریشی متخصص مغز و اعصاب و مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان تشکر و قدردانی کرد.
*** دکتر سید عبدالرضا قریشی متخصص مغز و اعصاب و مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان نیز در این مراسم، ضمن قدردانی از تلاش مسئولین دانشگاه و بیمارستان ولیعصر (عج) در راه‌اندازی واحد درمان سکته مغزی، اظهار کرد: چنانچه یکی از عروق خونرسان مغز به دلیل وجود لختهای دچار انسداد شده و خون به یک ناحیه از مغز نرسد، آن ناحیه عملکرد خود را از دست داده و سکته مغزی عارض میشود.
وی با بیان اینکه اولین علت اهمیت سکته مغزی شیوع آن است افزود: سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در تمام سنین در ایران است و در هر 5 دقیقه 1 سکته مغزی و در هر روز 300 نفر دچار این بیماری می‌شوند.
مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان با اشاره به اینکه 25 درصد کل سکته‌های مغزی در افراد جوان و زیر 55 سال رخ می‌دهد افزود: دومین علت اهمیت این بیماری عوارض و مرگ و میر سکته مغزی می‌باشد.
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولیعصر (عج) با بیان اینکه 10 درصد از افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، جان خود را از دست می‌دهند افزود: 70 درصد از افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، شغل خود را از دست میدهند و 30 درصد از این گروه هم زمین‌گیر شده و قادر به راه رفتن بدون کمک سایرین نیستند.
دکتر قریشی سومین دلیل اهمیت این عارضه را درمانپذیر بودن آن در صورت مراجعه به موقع به بیمارستان عنوان کرد و گفت: اگر این عارضه به خوبی شناخته شود و به موقع و در زمان طلایی «سه ساعت نخست بروز سکته» به بیمارستان مراجعه شود، امکان درمان وجود دارد.
وی گفت: در هردقیقهای که از سکته مغزی سپری می‌شود 2 میلیون عدد از سلولهای مغزی میمیرند که براین اساس در عرض یک ساعت 120 میلیون سلول مغزی از بین میرود، بنابراین مراجعه انتقال سریع بیمار سکته مغزی به مراکز درمانی جهت نتیجه‌بخش بودن درمان الزامی ، خواهد بود.
مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان کنترل فشارخون، کنترل قند و درمان دیابت، ترک سیگار و قلیان، درمان چاقی،درمان چربی و کلسترول، فعالیت بدنی کافی و ورزش، رژیم غذایی سالم، درمان بیماری‌های قلبی و مصرف منظم داروهای تجویزی را از مهمترین عوامل در زمینه پیشگیری از سکته مغزی اعلام کرد.
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولیعصر (عج) با اشاره به اینکه انحراف صورت ضعف اندام‌ها و اختلال در تکلم از شایع‌ترین علائم سکته مغزی است افزود: هرکسی که به صورت ناگهانی دچار انحراف در یک سمت صورت شود، احتمال سکته مغزی وجود دارد .
دکتر قریشی با بیان اینکه احساس ضعف و یا سنگینی دریک یا دو اندام ، می تواند ناشی از سکته مغزی باشد ادامه داد:اگر فردی دچار اختلال در تکلم همچون عدم تکلم، عدم درک تکلم، عدم امکان تولید صوت و یا سنگینی کلام شود باید بلافاصله با 115 تماس گرفته شود.
وی گفت: یکی از راه‌های کاهش عوارض و ناتوانی‌های ناشی از سکته حاد مغزی راه‌اندازی واحد مراقبت سکته حاد مغزی (Stroke Care Unit) است که در آن افرادی شاغل به کار هستند و آموزش‌های تخصصی لازم جهت درمان سکته حاد مغزی و عوارض ناشی از آن‌ را دیده‌اند.
مسئول واحد درمان سکته حاد مغزی استان زنجان ادامه داد: مطالعات متعددی نشان می‌دهد که بستری این بیماران در واحد مراقبت سکته حاد مغزی منجر به کاهش مرگ و میر ناشی از سکته حاد مغزی می‌شود.
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولیعصر (عج) با بیان اینکه بستری بیماران در SCU با مراقبت‌های ویژه، منجر به کاهش 18 درصد در عوارض و مرگ و میر سکته مغزی میشود افزود: با بهره‌گیری از داروی حلکننده لخته خون، 30 تا 50 درصد کاهش در عوارض و مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را شاهد خواهیم بود و در صورتی که بیمار سکته مغزی، به موقع و در زیر سه ساعت به بیمارستان منتقل شود، پس از انجام اقدامات تشخیصی، تحت درمان با داروی حل‌کننده لخته قرار می‌گیرد که با برداشته شدن لخته و رفع انسداد، حیات به مغز باز میگردد.
به گزارش وب‌دا، سکته مغزی به اختلال در عملکرد مغز، ناشی از اختلال در خونرسانی به نسج مغز گفته میشود و این بیماری در ایران نخستین علت ناتوانی و دومین علت مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود، بنابراین باید به آن توجه کرد و علائم خطر آن را شناخت.
 
کلیدواژه ها: به مناسبت روز جهانی سکته مغزی؛ ویژه‌مراسمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد |

دفعات مشاهده: 1535 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2754 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 36 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 108391904 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 29432 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir