دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

آئین تکریم قائم مقام رئیس دانشگاه درامور مشارکت های اجتماعی وخیریه های حوزه سلامت ومعارفه معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۱ | 
 
آلبوم تصاویر
آئین تکریم قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت
و معارفه معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا-زنجان، آئین تکریم قائم مقام رئیس دانشگاه در امور  مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت و معارفه معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با حضور رئیس دانشگاه دکتر قزلباش مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی و روئسای بیمارستان ها، دانشکده ها و معاونین دانشگاه، خیرین و دیگر مسئولین و کارکنان در سالن اجنماعات بیمارستان ولیعصر(عج) در دهم آبان ماه سال جاری برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این مراسم اظهار کرد امروز شاهد تکریم فردی هستیم که حضور ایشان در هیئت رئیسه آرامش بخش و ماندگار بود و خصایص اخلاقی دکتر محمدی فر را از ویژگی های بارز ایشان ذکر نمود.
حجت الاسلام و المسلمین شیرمحمدی حضور دکتر مقتدا شعوری در جمع اعضای هیئت رئیسه را تبریک گفت و ایشان را موجب توسعه مشارکت های مردمی خیرین در بخش سلامت دانست.

 
*** در این مراسم، دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، پشتوانه و پشت صحنه تمام خیریه های موجود در کشور، در حوزه سلامت را پزشکان و پرسنل پزشکی دانست و گفت در صورت عدم حضور آنان، هیچکدام از خیریه ها نمی توانستند حرکت خوب و موثری انجام دهند.
ایشان ضمن تشکر از فعالیت ها و خدمات دکتر محمدی فرد در سمت قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت، گفت زحمات ایشان در تجهیز بیمارستان ها و دارویی هرگز از یاد نمی رود. دکتر محمدی فرد از جایگاه خاصی در جامعه پزشکی برخوردار است و از پیشکسوتان این جامعه می باشد. و در تمام این مدت مسئولیت، با جدیت تمام مسئولیت ها را به سر منزل مقصود رساندند.
رئیس دانشگاه افزود: دکتر شعوری نیز از پزشکان پیشکسوت و شناخته شده و دارای تجربیات و ایده های بسیار خوبی در حوزه اجتماعی است و ارتباط موثر وی با بدنه اجتماع را از ویژگی های خوب دکتر شعوری دانست: خوشفکری، ابتکار، خلاقیت و برنامه ریزی های ایشان را در تشکیل معاونت نوپا اجتماعی مهم دانست.
دکتر قزلباش اظهار داشت: معاونت اجتماعی تنها در ده قطب وزارت بهداشت تشکیل شده و بقیه دانشگاه ها اداره کل یا ادارات مرتبط با معاونت اجتماعی دارند. به همین علت مسئولیتی که دکتر شعوری دارد مسئولیتی سنگین چرا که باید قطب 6 دانشگاه ها توسط ایشان هماهنگی و هدایت شود.
 وی افزود: حدوداً 25% کار دست متولی کار است و 75% در اختیار بقیه. و ارتباط برون بخشی با این سازمان ها که ماهیت ها، کارکردها و ماموریت های مختلف دارند در بخشی  که مربوط به حوزه سلامت است بی متولی است و کانال ارتباطی موجود در گذشته که دارای جایگاه بود، کارگروه سلامت و امنیت غذایی است که بطور خاص وظایف خود را انجام می داد. ولی همچنان در حوزه های مختلف مشکلاتی وجود داشت. از جمله مسائل اجتماعی که می تواند حوزه سلامت را تحت شعاع قرار دهد. هرچند متولی های مختلف وجود دارد ولی یک متولی خاص در حوزه وزارت بهداشت و دانشگاه ها وجود نداشت تا ارتباط موثر با بقیه سازمان ها، ساماندهی خیریه ها و سازمان های مردم نهاد که یک سرمایه عظیم معنوی و اقتصادی هستند انجام دهد. به همین منظور  نیازمند یک حوزه ای در سلامت برای ساماندهی آنان است که تشکیلات خاص خود را داشته باشد و بتواند با آن ها ارتباط برقرار کند و از ظرفیت ها استفاده کند.
ایشان اضافه کرد:  معاونت اجتماعی، حتی می تواند سازمان ها، نهادها، کانون ها و مجامعی را ایجاد کند که متناسب با نیاز در حوزه سلامت باشند و در جهت برنامه هایی که در حوزه سلامت باید رخ دهد، هدایت گر باشد .و ادامه داد امیدوار هستیم که حوزه معاونت اجتماعی با هدایت آقای دکتر شغلی این کار را انجام دهد.
دکتر قزلباش زنجان را بهشت خیریه ها دانست و گفت امید داریم که با عملکرد خوب خیریه ها ی موجود، این حرکت پرشتاب تر و اصولی تر باشد. ایشان سیاست خود در زمینه خیریه ها را 1"- حرکت در قالب برنامه "و " 2 – شفافیت" بیان کرد و گفت خواسته ما از خیریه ها این است که در قالب برنامه های طراحی شده ی حوزه سلامت حرکت کنند و ما نیز کمک خواهیم کرد.
 ایشان با بیان اینکه برنامه راه ده ساله درمان طراحی شده است گفت: دورنمای مشخصی وجود دارد که خیریه ها و سازمان های مردم نهاد می توانند در قالب این برنامه، ما را یاری کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت در حوزه آموزش و پژوهش باید به سمتی پیش برویم که از سازمان های مردم و نهاد و خیریه ها در آموزش و پژوهش حیطه ی کاری خود فعالیت داشته باشند. دانشگاه از لحاظ مادی انتظاری در این زمینه از آنان ندارد ولی به عنوان یک راهبرد اساسی و اصولی انتظارمی رود که در کنار کارهای انجام شده، برای آموزش و پژوهش وزنی را در نظر بگیرند. باید توجه داشت مردم که نیازمند خدمت هستند نیازمند این آموزش ها و پژوهش های در  همان حوزه فعالیت خیریه ها هستند که می تواند توسط خیرین محترم با راهنمایی و کمک دانشگاه انجام شود و این تحقیقات می تواند به اسم خیرین منتشر و اعتباری ملی و بین المللی کسب کند.  وی افزود: صدای خیریه ها در شهر استان و کشور شنیده می شود ولی اگر بخواهیم این صدا و پیام در سطح دنیا شنیده شود نیازمند پژوهش و انتشار مقالات در سطح بین المللی است.
دکتر قزلباش با بیان اینکه امروز روز خطیری است گفت باید با مدیریت صحیح، توجه به هزینه ها، کاهش هزینه ها و استفاده مناسب از منابع و افزایش درآمدها بتوان روال ارائه خدمات را در یک سطح قابل قبول حفظ کرد. و نباید ارائه خدمات چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی کاهش یاید.
وی افزود در عین حال باید دانست که منابع قبلی که در مقطعی خاص به بخش سلامت ورود پیدا کرد. امروز نیازمند مدیریت بحران در پیشبرد امور هستیم. برای مدیریت صحیح این شرایط باید: 1- کارهای موجود را بدرستی انجام داد. 2- انتظارات خود را کاهش و تحمل باید افزایش یابد و به انتظارات جدیدی دامن نزنیم.
ایشان وظایف تیم مدیریتی دانشگاه را برشمرد و گفت باید به دنبال منابع باشیم و منابع موجود را مدیریت نماییم. هزینه ها را کاهش دهیم، درآمد را افزایش دهیم و سیاست های توسعه ای را کنترل شده و با برنامه ریزی پیش ببریم.
ایشان، یکی از اهم وظایف مدیران دولتی را، توسعه ارتباط با مردم دانست و غفلت از آن را آسیب بزرگی برشمرد. که موجب می شود کارهای بزرگی که انجام شده بدرستی انتقال داده نشود و از سوی دیگر باعث می شود که مشکلات مردم بدرستی درک نشود و نهایتاً امکان استفاده مناسب از پتانسیل و ظرفیت های مردم فراهم نشود.


*** دکتر محمدی فرد قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: در مرداد ماه 1393 حوزه مشارکت های اجتماعی وزارت بهداشت تشکیل شد. در آن زمان، رئیس دانشگاه دکتر بیگلری سه مشکل در حوزه اجتماعی را بر عهده اینجانب قرار داد که باید حل می شد که عبارت بودند از: 1- بخش الحاقی بیمارستان شهید بهشتی.2- پروژه نیمه تمام کتابخانه مرکزی. 3- بیمارستان شفیعیه که چند سالیای بلااستفاده و متروک مانده بود.
دکتر محمدی فرد اظهار داشت: در حوزه موسسه های خیریه، شهر زنجان پیشرو و موثر است. برای مثال مجتمع خیریه ولیعصر (عج) با همت، تلاش و زحمات پیشکسوتانی چون آقای ذبیحیان و همکارانشان سالهاست تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفته است. بخش غربالگری بیمارستان  توسط خیر آقای جعفریان تکمیل و تجهیز شد و دستگاه هایی توسط خیرین دیگری به این مجتمع اضافه شد و در حال حاضر مورد بهره برداری و استفاده قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: موسسه خیریه مهرانه، یک موسسه حمایت از بیماران سرطانی است که با فعالیت های خود، کمک حال دانشگاه بوده و بخشی از بار بیماران سرطانی را بر عهده گرفته است به طوریکه موسسه ای فرااستانی شده و در کل کشور شاخص محسوب می شود. و دیگر موسسات خیریه شامل حمایت از بیمران کلیوی، ام اس، تالاسمی، دیابتی، هموفیلی، اعصاب و روان و سایر موسسات در حوزه سلامت استان زنجان فعال هستند.
دکتر محمدی فرد بیان داشت: عقیده ام براین بود که هر دانشگاهی برای پیشرفت، نیازمند فضاها و امکانات جدیدی است که آن امر محقق گردد. یکی از فضا ها، بخش الحاقی دکتر بهشتی بود با یک فضای نامناسبی که نیازمند رسیدگی و بهبود بود در آن زمان، برای ساختمال الحاقی بهشتی نقشه ای به عنوان مرکز سرطان در نظر گرفته شده بود. به همین سبب، کمیته ای متشکل از دفتر فنی، مجمع خیرین سلامت تشکیل شد. و با همفکری دکتر قزلباش و کارشناسی های انجام شده در جلسات متعدد و با برآورد هزینه های انجام شده برای ساخت و تجهیز  که بیش از 40 هزار میلیارد نیاز بود. نتیجه بر این شد که اولا تامین مالی این مبلغ نه از طریق خیرین و نه از طریق اعتبارات دانشگاه امکان پذیر نیست که موجب ادامه روند رکود پروژه خواهد شد. و دومین مورد وجود موسسه خیریه مهرانه و بخش سرطان و شیمی درمانی بیمارستان ولیعصر(عج) است که با این پروژه هم پوشانی داشته و  صرف هزینه در این طرح نیاز نیست و انعکاس اجتماعی خوبی دربر نخواهد داشت.
ایشان افزود به همین علت بعد از جلسات متعدی و کارشناسی های انجام شده، نیازهای اولویت دار دانشگاه مشخص شد و نتیجه براین شد که از مجتمع فوق با 7500 متر زیربنا، سه طبقه اختصاص یابد به بخش اعصاب و روان که از بخش های کم هزینه ی درمانی است و از نیازهای دانشگاه است. به همین سبب مهندسین مشاور را تعویض و نهایتاً نقشه استاندارد بخش اعصاب و روان از وزارت بهداشت به مهندس مشاور داده شد و طراحی توسط ایشان شروع شد. همچنین در آن زمان در مورد کلینیک های ویژه، دانشگاه با مشکل روبرو بود  به همنین علت یک طبقه از ساختمان الحاقی بخشی را به کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی داده شد. و زیر زمین ساختمان فوق را به عنوان آزمایشگاه مرکزی یا جامع و بخشی را برای رادیولوژی طراحی شد که تبدیل شد به یک مجموعه درمانی تقریباً کاملی که در مرکز شهر در دسترس بیماران قرار گیرد.
ایشان یادآور شد: طراحی نقشه های مناسب فوق زمان بر بود، مراکز نیازمند طراحی دقیق و استاندارد و در عین حال کم هزینه بود که با بررسی های انجام شده طرح فوق 12 میلیارد برآورد هزینه شد که 3 میلیارد از هزینه فوق با کمک خیری به نام مهندس مقدم تأمین شد و با کمک دانشگاه این پروژه به زودی به اتمام می رسد .
مشاور رئیس دانشگاه در امور اجتماعی کتابخانه مرکزی  را از دیگر پروژه های نیمه کاره دانشگاه برشمرد  و گفت پروژه کتابخانه مرکزی را با 70% پیشرفت فیزیکی، به دلایلی متوقف شده بود و نیازمند منابع مالی برای اتمام پروژه وجود داشت و با پیگیری های انجام شده، بنیاد قلمچی با کمک مبلغ 5/1 میلیارد تومان موجب تکمیل وتجهیز کتابخانه شد که در عرض 3 ماه این پروژه به مرحله بهره برداری رسید و توسط مقام عالی وزارت و مقامات استانی افتتاح شد و در حال حاضر مورد استفاده دانشجویان قرار گرفته است.
دکنر محمدی فرد کلینیک شفیعیه را سومین پرژه نیمه تمام عنوان داشت و گفت با تلاش رئیس دانشگاه این پروژه در طرح های وزارتی قرار گرفت و به عنوان یکی از نمادهای طرح تحول نظام سلامت توسط وزارت بهداشت تأمین اعتبار شد. یادآور شد که مشکلات اوقافی کلینیک شفیعیه طی جلساتی با سازمان اوقاف، موجب عقد تفاهم نامه ای با آن سازمان گردید که موجب حل مشکلات اوقافی ساختمان فوق شد و به زودی بهره برداری خواهد شد.
خوشبختانه 3 پروژه فوق که در آن زمان از دغدغه های رئیس دانشگاه دکتر بیگلری بود به اتمام رسیده است و بخش زیادی از مشکلات دانشگاه حل خواهد شد. و ظرفیت جدیدی به دانشگاه اضافه می شود که باعث جاذبه برای دانشگاهیان خواهد شد و در نهایت موجب توسعه دانشگاه خواهد بود.

*** دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه در این مراسم گفت:
از امام حسین ( ع ) روایت است که اگر خداوند به کسی لطف کند گره ای از گره های مردم توسط او گشایش شود امیدوارم این توفیق را داشته باشم که گره ای از گره های مردم به دست ما گشوده شود.
وی ضمن تشکر از دکتر محمدی فرد گفت از توانمندی های ایشان برای ادامه راه بهره مند خواهیم شد به همین منظور از رهنمودهای ایشان برای پیشبرد کار استفتده خواهیم کرد.
دکتر شعوری اضافه کرد: معاون اجتماعی دانشگاه یک بعد جدیدی از مسئولیتی است که در وزارت بهداشت در گذشته مغفور مانده بود. وزارت بهداشت به صورت دولتی خدمت می کند و از توان مردمی که می تواند در راستای سلامت در کنار خود داشته باشد خلاء بزرگی وجود داشت. بخشی از این مسئولیت ها بر عهده سمن هایی است که تا اکنون وجود داشته است. در این جا می توان از بانی بیمارستان شفیعیه حاج آقا شفیعیه و بانی دانشگاه و سرای نیکان خیریه مهرانه حاج آقا مهدوی یاد کرد. این افراد خیر دارای دل بزرگ بودند. ولی این موسسه های خیریه موجود اکثرا بیمار محور هستند و تعداد کمی از خیریه ها پیشگیری محور عمل می کنند.
دکتر شعوری گفت: آسیب های اجتماعی موجود در کشور و استان با توجه به تفاوت فرهنگی و جغرافیایی و فقری که در استان، شهر و روستاهای زنجان وجود دارد موجب شده است که منتظر بمانیم فرد دچار مشکل شود و بعد به کمک بپردازیم. باید این فرآیند تغییر کند.
ایشان عوارض آسیب های اجتماعی موجود در جامعه مانند طلاق، اعتیاد و .... را در سلامت تأثیرگذار دانست و بخشی از فرهنگ سازی در این زمینه را مربوط به وزارت بهداشت برشمرد و بخش عمده ای مربوط به سازمان های دیگر. و ادامه داد همه این سازمان ها باید در راستای هم قرار گیرند تا شیب تند موجود در مورد سلامت یک به یک برداشت شود تا دانشگاه علوم پزشکی به نمایندگی از وزارت بهداشت در سطح هموار انجام خدمت نماید. در این راستا باید اجتماعی محور یا جامعه محور قدم برداشته شود. مانند طرح تحول سلامت. در آن زمان نمی شد به مادری که فرزند مریض در آغوش داشت از پیشگیری صحبت کرد و اجبار برروی درمان بود. اکنون بخشی از قضیه حل شده است گرچه انتقاداتی بر طرح سلامت وجود دارد ولی موجب زمینه ای شد که استانداردهای پزشکی فراهم شود.
ایشان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی که برای سلامت جامعه برنامه ریزی می کند باید از مشارکت های مردمی و خیریه ها نه صرفاً پولی، بهره بیشتری بگیرد. برای مثال فرد بیمار دیابتی را در نظر بگیرند که به عنوان خیر در کنار ما حضور داشته باشند و بیماری از جنس خود بیمار برای کاهش تأثیرات عوارض بیماری قرار گیرد در این صورت بیش از 80% یرای دانشگاه و جامعه سود دارد.
این متخصص آنکولوژی گفت:  وزارت بهداشت با مدیریت و برنامه ریزی سمن ها و خیریه ها می تواند آنان را از نظر علمی در راستای سلامت بیماران قرار دهد و از بی راهه رفتن جلوگیری کند. در این راستا دانشگاه باید با مدیریت خود از اعضای هیأت علمی در سمن ها استفاده کند و حضور فیزیکی و علمی آنان در راستای سلامت جامعه قرار گیرد. اضافه کرد، معاون اجتماعی نیازمند یک ساختار است که بتواند از 75% جامعه ای که در کنار دانشگاه است بهره بگیرد
دکتر شعوری گفت: با توجه به اینکه دکتر قزلباش، رئیس دانشگاه فردی جهادی است از بنده خواسته شده به صورت جهادی قدم برداشته و با امید به خدا بتوانیم حرکتی که لازمه ی  یک جامعه سالم و پویا است را اجرایی کنیم.

 در پایان با قرائت متن حکم انتصاب دکتر مقتدا شعوری به عنوان معاون جدید اجتماعی دانشگاه، لوح تقدیر و هدایایی از طرف رئیس دانشگاه ،مدیران و همکاران واحدها از دکتر محمدی فرد به پاس تلاشها و زحمات بی وقفه ایشان در مدت تصدی قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت های اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت به ایشان تقدیم شد.
 
دفعات مشاهده: 1770 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2754 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 22 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 108391493 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 29219 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir