دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان زنجان در سال 1396 برگزار شد جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان زنجان در سال 1396 برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۹ | 

جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان زنجان در سال 1396 برگزار شد

جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان در سال 1396، صبح روز چهارشنبه 8 آذرماه 96 با حضور مسئولین استانی در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد،


پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان، ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری که امسال از چهارم آذرماه به مدت یک هفته درحال برگزاری می‌باشد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان دبیرخانه کمیته برگزاری جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری استان، میزبان پژوهشگران و فناوران، مقامات استانی، روسا و اعضا هیئت علمی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مراکز تحقیقات، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و سایر سازمان‌های استان است.
وی افزود: علیرغم اینکه حوزه پژوهش هنوز نتوانسته از تمام پتانسیل‌های این استان بهره‌برداری نموده و آن‌گونه که انتظار می‌رود در توسعه اقتصادی استان نقش‌آفرینی نماید، اما استان زنجان با داشتن پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل فراوان در حوزه تحقیقات و فناوری در سال‌های اخیر حرکت به سمت رشد و توسعه علمی و اقتصادی را آغاز نموده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: همگان اذعان دارند وجود دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه، دانشگاه زنجان و دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراکز آموزش عالی با سابقه‌ای درخشان که همگان شاهد افتخارآفرینی آنها در زمینه‌های مختلف بوده‌اند، می‌توانند مهمترین پیش‌رانه‌های رشد و توسعه استان باشند و این استان را به جایگاهی شایسته در رشد و توسعه پایدار رهنمون سازند.
دکتر قزلباش در این خصوص ادامه داد: بدیهی است این امر محقق نخواهد شد مگر با همکاری و مشارکت جامعه علمی و فناوری استان که با سعه صدر و درک صحیح از مسائل و مشکلات فراروی رشد و توسعه پایدار در استان نسبت به طراحی و اجرای پژوهش‌های کاربردی و تقاضامحور و ایجاد شکوفایی، نوآوری و خلاقیت و جرقه‌های فناورانه گام بردارند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان برای نیل به این مقصود راهکارهای ذیل را پیشنهاد کرد:

 1. ایجاد دبیرخانه دائمی پژوهش و فناوری استان با مشارکت تمام قاطبه اندیشمندان عرصه علم و فناوری، با هدایت استاندار زنجان به عنوان عالی‌ترین مقام دولتی استان که این امر ضمن تداوم شور و شوق ایجادشده در حوزه پژوهش و فناوری، با رویکرد توسعه علوم بین رشته‌ای و به اشتراک‌گذاری تمامی امکانات پژوهشی استان، می‌تواند موجب همگرایی و هم‌افزایی بین مراکز علمی و سازمان‌های مختلف استان گردد.

 2. بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در صنایع بزرگ استان، خیرین و سایر سازمان‌ها و نهادهای ملی و بین‌المللی در حوزه پژوهش و فناوری استان و هدایت اندیشمندان جهت بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها و عدم بسنده و اتکا به منابع دولتی و اخذ گرنت‌های مختلف.

 3. تقویت پیوند بین مراکز دانشگاهی و علمی با بخش صنعت و خدمات استان به منظور توسعه محصولات و خدمات دانش محور و افزایش بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده در استان.
  *** دکتر محسن نجفیان رییس دانشگاه زنجان اظهار کرد: چندسالی است که ستاد ملی پژوهش و فناوری و ستادهای استانی در راستای گرامی‌داشت این هفته و فرهنگسازی آن در حال فعالیت هستند.
  وی با اشاره به اینکه باید دانشگاه و جامعه در یک ارتباط دوسویه باشند و همکاری کنند تا علم و معرفتی که در دانشگاههااست همچون خون در رگهای جامعه جریان یافته و استفاده عملی از آن شود و نیز سبب شود دانشگاهها به عنوان مرجع در جامعه شناخته شوند.
  رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه جامعه باید دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه را به رسمیت بشناسد، افزود: در مقابل دانشگاهها هم باید رسالت خود را نسبت به مسائل جامعه انجام دهند و در راستای رفع آنها تلاش کنند.
  دکتر نجفیان با بیان اینکه دنیای امروز وارد عصر پسا صنعت شده و شاخصهای اعمال قدرت در جهان، به شکل آشکاری تغییر ماهیت داده و به صورت نرمافزاری درآمده است، بیان کرد: یکی از مهمترین نرمافزارهای تاثیرگذار در این عرصه، علم و فناوری است و همه کشورها در تلاش برای ارتقای سطح علمی و فناوری خود هستند.
  وی با اشاره به اینکه دانشگاهها به عنوان اصلیترین ارکان توسعه علم و فناوری کشورها محسوب می‌شوند،، ادامه داد: این امر، اهمیت سرمایهگذاری در دانشگاهها را به وضوح روشن میکند و با چنین رویکردی میتوان توسعه پایدار را در جامعه ایجاد کرد.
  رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه آینده کشور ما به تسلط بر فناوری‌ها و ورود به عرصه رقابت در حوزه علم و فناوری وابسته است، اظهار کرد: امروز در همه کشورها، سرمایهگذاریهای عظیمی در راستای پژوهش و فناوری صورت میگیرد و ما هم نباید از این امر غفلت کنیم.
  دکتر نجفیان خاطرنشان کرد: رتبه علمی ایران در سال 2016 در سطح جهان 16 بوده که در پایگاههای اسکوپوس و ISI این رتبه 17 اعلام شده است که سهم کشور در تولید مقالات علمی در هر دو پایگاه 1.75 درصد تولید علم در جهان است.
  وی با بیان اینکه سهم کشور از مقالات یک درصد برتر پایگاه ISI، 2.4 درصد اعلام شده است، ادامه داد: این نشان‌دهنده پیشی گرفتن کیفیت تولید علم در کشور نسبت به کمیت آن است.
  رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه براساس نظام رتبه‌بندی، هشت دانشگاه کشور ایران جزو دانشگاه‌های برتر شناخته شده است، یادآور شد: براساس رتبهبندی شانگ‌های هم، 14 دانشگاه ایران، دانشگاه برتر شناخته شده است.
  *** پرفسور یوسف ثبوتی چهره ماندگار فیزیک ایران و رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان اظهار کرد: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که میزان دانش بشری روز به روز درحال افزایش است و باید با تغییرات سریع تکنولوژی پیش رفت.
   وی افزود: در واقع هرچه سن کمتر باشد، میزان توانمندی انسان بیشتر است و از این رو نباید فرصت و مجال ابراز وجود را در مدارس، اجتماع و خانواده، از جوانان خود دریغ کنیم و باید امکان استفاده از توانایی فوق‌العاده جوانان را فراهم کنیم و به نوعی توانایی جوانان را ببینیم و خود را با توانایی آن‌ها تطبیق بدهیم.

  وی با بیان اینکه یکی از دلایل بروز برخی مشکلات در جامعه این است که مسئولان ما اطلاعات و دانش کافی در برخی حیطه‌ها را ندارند، تصریح کرد: اگر امروز با مشکلات عدیده در خصوص اقلیم مواجه هستیم، به این خاطر است که مدیران ما معلومات لازم را در این خصوص ندارند و یا اینکه حوصله چندانی برای یادگیری نداشته و در این زمینه وقت نمی‌گذارند.
   *** دکتر محمدرضا خان‌محمدی مدیرکل آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز دنیا به دنبال توزیع ثروت در سطح جهان است و در گذشته فاکتورهای موثر در توزیع ثروت متنوع بوده است، اظهار کرد: امروز این فاکتورها به صورت هدفمند و همگرا در قالب تبلور علم، فناوری و نوآوری ظهور میکند.
  وی با بیان اینکه کشورهای ثروتمند از سلاح علم استفاده کردهاند، افزود: علم پوست‌اندازی کرده و از آموزش به مرحله پژوهش و در ادامه نیز به پژوهشهای کاربردی و توسعهای رسید.
  دکتر خان‌محمدی با بیان اینکه دنیا به این مرحله هم اکتفا نکرد و نسخه جدیدی از علم رونمایی کرد که کارآفرینی را به دنبال داشت، که در این نسخه جدید هم، نقش علم در توزیع ثروت خالی بود که این نیاز از بیرون به دانشگاه‌ها تزریق شد.
  مدیرکل آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه استراتژی پژوهشی و فناوری باید متناسب با استراتژی صنعت کار کند، تاکید کرد: نباید خیلی هم خوشحال باشیم که جایگاه علمی ISI و اسکوپوس ما بالا است و در این خصوص باید یک انقلاب علمی صورت گیرد.
  وی با تاکید بر اینکه ما از سفره بیتالمال استفاده می‏کنیم و مردم حق دارند که بپرسند، چه کار کردهاید، خاطرنشان کرد: برای انجام هر کاری در کشور با آفتی به نام موازیکاری مواجه هستیم.
  دکتر خان‌محمدی با بیان اینکه در بسیاری مواقع بودجه پژوهش در اختیار محققان قرار نمیگیرد، افزود: باید بدانیم که گردش بودجه پژوهش در استانها چقدر است.
  مدیرکل آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد: کشور ایران به جایگاهی برسد که عمده مبلغان، مصرفکنندگان دانش و دانشپژوهان باشند.
  *** دکتر فرامرز نیک‌سرشت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان اظهار کرد: وجود محدودیتها و اضطرارها اجتنابناپذیر بوده و واقعیتی غیر قابل انکار است.
  وی با اشاره به اینکه منابع و شرایط ما همیشه فوقالعاده بوده و هرگز در زمان تصمیمگیری‌ها شرایط عادی وجود نداشته است، افزود: از سویی کارآمد نبودن برخی از قوانین به ویژه قوانین مالکیت معنوی، مشکلاتی را ایجاد کرده است.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با بیان اینکه به دلیل مسائل مختلف، بسیاری از پژوهشهای صورت گرفته در کشور به منصه ظهور نمیرسد که این خود نشان از ضعف‌های زیرساختی و ناشی از منابع بی حد و حصری است که در اختیار داریم که در این خصوص باید احساس نیاز نسبت به پژوهش ایجاد شود.
  دکتر نیکسرشت با تاکید بر اینکه حتی رده مدیریتی در کشور هم به این احساس نیاز نرسیده و دلیل آن استفاده از منابع نفتی است.
  وی با بیان اینکه پروژههای ما در واقع برای سالهای آینده هم تعهدات ایجاد کرده و میزان ذخایر ارزی کشور، زیر صفر است، گفت: امروز باید برای رونق تولید و توسعه به جوانان فرصت داد.
  شایان ذکر است، کمیته علمی ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری سال 1396 از میان پرونده‌های رسیده در گروههای پنج‌گانه (علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر، کشاورزی، محیط زیست و دامپزشکی و علوم پزشکی) پژوهشگران و فناوران برگزیده مراکز دانشگاهی و دستگاههای اجرایی استان را انتخاب کرد که با حضور مسؤولان کشوری و استانی مورد تجلیل قرار گرفتند.
  تعداد پژوهشگران برگزیده از دانشگاه زنجان 10 نفر، دانشگاه علوم پزشکی سه نفر، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه دو نفر، دانشگاه پیام نور دو نفر، دانشگاه آزاد دو نفر و مرکز تحقیقات کشاورزی یک نفر بوده است.
  دو پژوهشگر برگزیده نیز از میان دستگاههای اجرایی استان انتخاب و تجلیل شد، همچنین از مجموع پنج فناور برگزیده استان، یک فناور از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان و یک فناور نیز از مرکز رشد دانشگاه زنجان انتخاب شده است.
  گفتنی است، علاوهبر 27 پژوهشگر و فناور برگزیده استان زنجان در سالجاری، از چهار دانشمند برتر یک درصد ISI نیز تجلیل به عمل آمد.

کلیدواژه ها: جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان زنجان در سال 1396 برگزار شد |

دفعات مشاهده: 1028 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


 • کل کاربران ثبت شده: 2712 کاربر
 • کاربران حاضر در وبگاه: 1 کاربر
 • میهمانان در حال بازدید: 74 کاربر
 • تمام بازدید‌ها: 106911171 بازدید
 • بازدید 24 ساعت قبل: 29170 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir