[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: بازگشت به صفحه اصلی مرکز بازگشت به صفحه اصلی دانشگاه ::
بخش‌های اصلی
معرفی بیمارستان::
هیات امناء::
مدیر عامل ::
معاونت آموزشی::
واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان::
معاونت خدمات و پشتیبانی::
معاونت برنامه ریزی و توسعه ::
مدیریت خدمات پرستاری::
بخشها و واحدهای درمانی::
واحدهای پاراکلینیکی ::
میز خدمت::
ارتباط با بیماران::
آموزش به بیمار::
اموزش به پرسنل::
واحد فناوری اطلاعات ::
توریسم درمانی::
کتابخانه مرکز::
روابط عمومی::
تماس با ما::
::
تحول نظام سلامت

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پایگاه های سلامت

مگیران
MED TUBE

MEDlib

Heaith news

..
کلید شادی و نشاط
..

AWT IMAGE

AWT IMAGE

:: هر گروه خونی شانس ابتلا به کدام بیماری‌ها را دارند؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ | 
هر گروه خونی شانس ابتلا به کدام بیماری‌ها را دارند؟  چاپ خبر >>> AWT IMAGE
آیا تاکنون توجه کرده‌اید که رژیم غذایی‌ خاصی که بر روی دوست‌تان تأثیری مثبت دارد بر روی شما فاقد تأثیر است؟ نوع گروه خونی‌تان آخرین چیزی است که به هنگام تلاش برای سالم ماندن به آن توجه می‌کنید، اما در واقع نقشی اساسی دارد. گروه خونی مستقیماً با سیستم ایمنی در ارتباط است و به همین دلیل هر یک از افرادی که دارای یک گروه خونی خاص هستند، ممکن است در معرض ابتلا به برخی بیماری‌ها باشند. در ادامه به بیماری‌هایی که در هر یک از گروه‌های خونی شانسی بیشتر برای بروز کردن دارند می‌پردازیم. با ما در نت‌نوشت همراه باشید.
۱- اختلالات حافظه- گروه خونی در معرض خطر: AB
تحقیقات نشان از آن دارند که افراد دارای گروه خونی AB+ در دوران میانسالی بیشتر در خطر ابتلا به اختلالات حافظه و زوال عقل هستند. این امر ناشی از غلظت بالای فاکتور VIII، که در لخته شدن خون مؤثر است، در افراد با گروه خونی AB+ می‌باشد.
همچنین خطر فشار خون برای تمامی افرادی که به استرس دچارند وجود دارد، اما با این حال کسانی که از این نوع گروه خون برخوردارند بیشتر در معرض خطر هستند. لذا اگر جزو افرادی هستید که از این نوع گروه خونی برخوردارند، می‌بایست سبک زندگی‌تان را به گونه‌ای تغییر دهید که میزان استرس به حداقلِ خود برسد. همچنین میزان قند خون‌تان را متعادل نگاه دارید و در صورت استعمال سیگار، برای ترک آن اقدام کنید.
۲- سرطان معده- گروه‌های خونی در معرض خطر: A و AB
افراد دارای گروه‌های خونی A و AB بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده هستند. این مورد شاید به سبب آن است که هلیکوباکتر پیلوری در معده‌ی این افراد از شانس بیشتری برای رشد برخوردار است. در عین حال، افراد دارای گروه خونی O از کمترین شانس برای ابتلا به سرطان معده برخوردارند.
۳- مشکلات باروری- گروه خونی در معرض خطر: O
افراد دارای گروه خونی O بیشتر با مشکلات باروری درگیر می‌شوند، خصوصاً هنگامی که سن‌شان افزایش می‌یابد. دریافته شده که کمیت و کیفیت تخمک در زنان دارای این نوع گروه‌خونی پایین‌تر از سایر گروه‌های خونی است. یک مطالعه بر روی زنان ۳۵ سال و کمتر نشان داد که سطح هورمون FSH در گروه خون O بالاتر از سایرین است. کارشناسان برآن اند که سطح بالای این هورمون موجب کاهش تخمک‌ها می‌شود.
۴- اختلالات مرتبط با استرس- گروه خونی در معرض خطر: A
غده‌ی فوق کلیوی میزان بیشتری از هورمون کورتیزول را به جریان خون افراد دارای گروه خونی A وارد می‌کند. این امر می‌تواند موجب افزایش استرس و نتیجتاً بروز اختلالات مرتبط با آن شود. افزایش هورمون کورتیزول باعث می‌شود که بدن کار دشواری برای مبارزه با عفونت داشته باشد. همچنین استرس بالا می‌تواند منجر به فشار خون بالا و سایر بیماری‌های قلبی شود.
۵- دیابت- گروه خونی در معرض خطر: B
هنگامی که غده‌ی پانکراس قادر به تولید انسولینِ کافی نیست، سطح قند خونِ بدن می‌تواند افزایش یابد و دیابت را به همراه داشته باشد. به تازگی دریافته شده که افراد دارای گروه خونی B به نسبت سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند. این در حالی است که افراد دارای گروه خونی O کمتر مستعد ابتلا به دیابت اند.
۶- بیماری‌های قلبی- گروه‌های در معرض خطر: تمامی گروه‌ها به جز O
مری کاشمن، هماتولوژیست دانشگاه ورمونت، دریافته که گروه‌های خونی A، B و  AB از ۶۰ الی ۸۰ درصد استعداد لخته شدن خطرناک خون که حتی تا ریه نیز گسترده می‌شود برخوردارند. این گروه‌های خونی در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز هستند. در عین حال، گروه خونی O به طور غیر قابل توضیحی از این وضعیت در امان است. اگر جزو کسانی هستید که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند سعی کنید با تغییر شیوه‌ی زندگی، اجتناب از مصرف گوشت قرمز، ترک سیگار و همچنین ورزش روزانه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهید.  
منبع:
curejoy
  
دفعات مشاهده: 229 بار   |   دفعات چاپ: 46 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
آدرس: زنجان – جاده گاوازنگ – مرکز آموزش درمانی آیت اله موسوی .... شماره تماس: 33130000-024 .... دورنگار: 33131203-024 .... آدرس پست الکترونیکی: mousavihospital@zums.ac.ir