[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: بازگشت به صفحه اصلی مرکز بازگشت به صفحه اصلی دانشگاه ::
بخش‌های اصلی
معرفی بیمارستان::
هیات امناء::
مدیر عامل ::
معاونت آموزشی::
واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان::
معاونت خدمات و پشتیبانی::
معاونت برنامه ریزی و توسعه ::
مدیریت خدمات پرستاری::
بخشها و واحدهای درمانی::
واحدهای پاراکلینیکی ::
میز خدمت::
ارتباط با بیماران::
آموزش به بیمار::
اموزش به پرسنل::
واحد فناوری اطلاعات ::
توریسم درمانی::
کتابخانه مرکز::
روابط عمومی::
تماس با ما::
::
تحول نظام سلامت

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پایگاه های سلامت

مگیران
MED TUBE

MEDlib

Heaith news

..
کلید شادی و نشاط
..

AWT IMAGE

AWT IMAGE

:: چگونه از یبوست مزمن و قدیمی رهایی یاببم؟ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ | 

چگونه از یبوست مزمن و قدیمی رهایی یاببم؟  چاپ خبر >>> AWT IMAGE


متخصص گوارش گفت: یبوست مربوط به شرایط طبیعی بدن است؛ افراد در زمینه یبوست نباید انتظار درمان فوری و سریع داشته باشندریال درمان یبوست گاهی نیاز به مراقبت‌های مادام العمر دارد و با قطع دارو مجددا یبوست دردسر آفرین خواهد بود.
به گزارش بهداشت نیوز، سوال های شما در زمینه «یبوست » را شاهین مرآت متخصص گوارش پاسخ داد.
سوال: چه بیماری‌هایی باعث یبوست می‌شود؟
جواب: اصولا یبوست بیماری نیست؛ شرایط طبیعی بدن است مثلا افرادی هستند که متابولبیسم بدن کندی دارند اما گاهی برخی بیماری ها موجب یبوست می‌شوند؛ کم کاری تیروئید، سرطان، سندروم روده تحریک پذیر از جمله این بیماری ها بوده اما بیشتر یبوست به دلیل ساختار طبیعی بدن افراد است.
سوال: آیا یبوست باعث کسلی و خوا‌ب‌آلودگی می‌شود؟
جواب: خیر ارتباطی ندارد.
سوال: چند بار دفع در شبانه روز باید صورت گیرد؟
جواب: قانونی در این زمینه وجود ندارد و تعداد دفعات دفع در بدن افراد  مختلف متفاوت است، اما حداقل دو بار دفع در هفته طبیعی ی است از نظر ما بیشتر، تغییرات میزان دفع مهم است؛ یعنی اگر فردی تاکنون روزی یک بار دفع داشته است، اما ناگهان این تعداد به هفته‌ای یکبار کاهش پیدا می کند در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

سوال: عوامل ایجاد یبوست چیست و چه غذا‌هایی مصرف کنیم که به یبوست مبتلا نشویم ، بهترین و سریعترین راه درمان یبوست را بفرمایید؟
جواب: اصولا یبوست بیماری نیست؛ شرایط طبیعی بدن است، اما مصرف فیبر مثل میوه و سبزیجات به افراد مبتلا توصیه می‌شود،البته آبمیوه  مفید نیست؛ میوه پخته شده که نفخ  ایجاد نکند، باعث افزایش حجم مدفوع شده و یبوست را بهبود می‌بخشد.
سوال: خانمی هستم حدود ۱۰ سال قبل بر اثر زایمان دچار یبوست شدم و تا کنون دارو‌های زیادی هم شیمیایی و هم گیاهی مصرف کردم، ولی درمان نشدم و هنوز به سختی دفع دارم که بعضی مواقع با خونریزی همراه است لطفا راهنمایی فرمایید.
جواب: یبوست مربوط به شرایط طبیعی بدن است؛ معمولا دارو‌ها در طولانی مدت و با مصرف مرتب دارو  اثربخش هستند، اما در ارتباط با خونریزی باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا با کولونوسکوپی علت خونریزی تشخیص داده شود.
سوال: چگونه از یبوست مزمن و قدیمی رهایی یاببم؟
جواب: یبوست مربوط به شرایط طبیعی بدن است؛ افراد در زمینه یبوست نباید انتظار درمان فوری و سریع داشته باشندریال درمان یبوست گاهی نیاز به مراقبت‌های مادام العمر دارد و با قطع دارو مجددا یبوست دردسر آفرین خواهد بود.
سوال: من ۴۰ سالمه حدود ۱۳ سال پیش در اثر زایمان مقعدم خیلی شدید بیرون زد و ۸ سال پیش هموروئید به صورت لیزری جراحی کردم. اما الان حدوداً سه برابر شده دوباره دکتر جراح گفته که احتیاج به جراحی هست که کامل بردارم. یبوست خیلی شدید دارم و درد زیاد و برای نشستن مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم و آیا برا عمل جراحی دوباره برم یا نه؟
جواب: جراحی یبوست مثل بواسیر همیشه لازم نیست؛ تشخیص لزوم عمل جراحی با ویزیت و تشخیص پزشک باید صورت بگیرد، لزوم عمل وابسته به متغییر‌های زیادی از جمله سن، جنسیت، سابقه زایمان  است.
سوال: اینجانب با ۳۳ سال سن و درحال حاضر با مشکل یبوست مواجح می‌باشم و از داروی موسیلیوم روزی یک عدد وگاهی از داروی لاکتولوز استفاده میکنم با این وجود گاهی با اجابت مزاج سخت و درد ناک مواجح میباشم و دوبار عمل همورئید انجام داده ودارای نفخ خیلی زیاد بوده و بیشتر در شب‌ها، ضمنا دارای مشکل معده نیز می‌باشم که خودم فکر می‌کنم بیشتر این مشکلم از معده می‌باشد.
جواب: در این زمینه به پزشک متخصص مراجعه کنید مخصوصا که سابقه عمل جراحی هم داشته اید.
 سوال: آیا بواسیر قابل درمان است؟ چه باید کرد؟
جواب: بواسیر مثل دندان عقل است؛ اگر دندان عقل عفونت کرد، دندان را می‌کشند؛ اگر بواسیر هم خونریزی کرد قابل جراحی است؛ البته معمولا با کنترل یبوست و کنترل اسهال و پماد درمان می‌شود.
 سوال: مدته دوساله که قرص بیبرونورفین مصرف میکنم وازهمان ابتدا دچاریبوست شدم یک هفته ده روز یبار میتونم انجام بدم ممنون میشم راهنمای کنید
جواب: یکی از عوارض این دارو یبوست است. با پزشک صحبت کنید؛ اگر می‌توانند این دارو را عوض کنند. اما یبوست خطرناک نیست، در صورتی که مجبور به استفاده از این دارو بودند یبوست را تحمل کنند. دقت کنید که ورزش کردن هم بسیار تاثیر گذار است؛ روزی ۳۰ دقیقه ورزش هوازی به طوری‌که در حین ورزش کردن فرد به نفس نفس بیفتند خیلی موثر است.
سوال: ده سال یبوست دارم که یه توده گوشتی از مقعدم بیرون زده اندازه یه بند انگشته. همسرم ۲۹ سالمه. البته مدام یبوست ندارم سمت راست شکمم نرسیده به ناف زمانی که یه کم زیادغذابخورم درد میکنه یاوقتی برای اجابت مزاج دیربه دستشویی بروم بازم درد می‌کند لطفابرای این توده کنار مقعدم راهنمایی ام کنید، آیا با عمل جراحی این توده برطرف میشود؟
جواب: ضایعات پوستی در هر فردی ممکن است ایجاد شود؛ این ضایعات به تنهایی خطرناک نیست، اما عامل این ضاعات مهم است. آیا شقاق است یا خیر؟ بستگی به عامل ایجاد کننده ضایعات دارد  اما به طور کل خطری ندارد، افراد تنها به جهت نظافت آن مشکل دارند.
سوال: ۶۲ سال سن دارم حدود ۳۵ سال مشکل یبوست دارم تمام دارو‌های که درخصوص وجود درمان یبوست وجود دارد امتحان کردم فقط یکبار الی دوبار جواب میدهد. داروی گیاهی زیادی استفاده کردم اما موقتی بوده است لطفا راهنمایی کنید.
جواب: یکی از مشکلات دارو‌های گیاهی این است که بعد از مدتی تاثیرشان کم می‌شود؛ در مورد دارو‌های شیمیایی هم همین‌طورالبته ممکن است فرد زمان کمی را به هر یک از دارو‌ها اختصاص داده باشد، اما باید توجه داشت که دارو‌ها بعد از یک یا دوماه اثر می‌کنند.
 سوال: با سلام من ٣٢ سالمه و تقریبا مدت طولانی بود که به یبوست دچار بودم یعنی چند روز یه بار و گاهی به سختی دفع انجام میشد تا اینکه خونریزی شروع شد وقتی دکتر مراجعه کردم، گفت: دچار شقاق شدم و مشکوک به التهاب روده هست و کولونوسکوپی نوشت ولی نرفتم و تا اینکه بعد چند ماه و رعایت تغذیه هر روز و حتی تقریبا ساعت مشخصی دفع انجام میدم و خونریزی ندارم ایا هنوزم میشه به التهاب روده مشکوک بود
جواب: گرچه خونریزی از روده معمولا به دلیل یبوست یا بواسیر است، اما باید جدی گرفته شود؛ باید با کولونوسکوپی علت آن مشخص شود. حتما کولونوسکوپی لازم است.
 سوال: من تحت درمان اعتیادهستم بامتادون درمانی وهمیشه از یبوست خیلی اذیت میشم چکاربایدبکنم
جواب: مصرف متادون با یبوست همراه است و معمولا راهی جز مصرف ملین‌ها مثل منیزیم هیدروکسید وجود ندارد. میزان مصرف ملین هم روزی یک قاشق یا بیشتر بستگی به افراد دارد.
سوال: آیا یبوست در اطفال دلیل خاصی دارد؟ برای رفع مشکل چه باید کرد؟
جواب: در این زمینه با پزشک اطفال مراجعه کنید؛ شرایط بدنی کودکان با بزرگسالان متفاوت است. البته در بزرگسالان مصرف پودر پیترولاکس هم درمان فوری به همراه نخواهد داشت و معمولا اثر آن بعد از دو ماه دیده می‌شود.
دقت کنید که یبوست در اطفال دلایل زیادی می‌تواند داشته باش. پس به متخصص اطفال مراجعه کنید.
 سوال: مادرم ۵۵ سالشه دچارعفونت معده شده قبلا هم معدش میکروبی شده بود ودچار یبوست شده فقط صبح شکمش کار میکنه لطفا راهنمایی کنید
جواب: طبیعی است. یبوست با عفونت معده در ارتباط هستند. تا هفته‌ای دو بار دفع مشکلی ندارد، اگر مشکل معده جدی نباشد، یبوست ایشان طبیعی است.
سوال: من پسری ۳ ساله دارم ک. دارای یبوست است دکتر بردم چهار بسته داروی پودری داد که در آب حل کنم به ایشون بدهم - و بعد هم یک شربت از عصاره برگ ثنا -ولی خوب نشده و هنوز دارو‌ها را نیز استفاده می‌کند علائمی از بهتر شدن وجود ندار د.
خواهشمند م. راهنمایی لازم را بفرمایید
جواب: یکی از بدترین عادت‌های افراد در مصرف دارو‌ها این است که انتظار دارند نتیجه درمان را سریع شماهده کنند. برای مثال تاثیر پودر پیترولاکس به دو ماه زمان نیاز دارد.
سوال: من حدود چند سال یبوست دارم دکتر تشخیص هموروئد داده خواهشمندم راهنمای کنید بیماری خطرناکی ایا قابل درمانه؟
جواب: هموروئد تورم رگی است که گاهی به دلیل یبوست و بواسیر ایجاد می‌شود؛ حتی گاهی منجر به خونریزی هم می‌شود. علت هموروئد مهم است. باید مطمئن شد به دلیل دیگری نبوده است.
سوال: راه برخورد با یبوست در افراد پیر و ناتوان چیه؟ عصبی میشن!
جواب: ابتلا به یبوست در افراد سالمند کاملا طبیعی است. معمولا با افزایش سن انسان به یبوست دچار می‌شود؛ این افراد غذای کمی می‌خورند؛ صبر کمتری هم دارند. توصیه می‌شود افراد سالمند حتی اگر یبوست هم ندارند پودر پیترولاکس را مصرف کنند؛ مصرف فیبر مثل میوه و سبزیجات پخته شده توصیه می‌شود.
سوال: چه دارو‌هایی برای دفع راحت‌تر معرفی می‌کنید؟ آیا نف زیاد ارتباطی با یبوست داره؟ علت نفخ زیاد چیه؟
جواب: همیشه یبوست با نفح همراه است. مدفوع اسنان همراه با گاز‌هایی است که حبس آن در بدن انسان به نفخ منجر می‌شود. پودر پیترولاکس یا مصرف میوه جات پخته مفید است.
سوال: دختر ۹ ساله‌ای دارم که هر دو سه ماه یکبار از روده درد شدید حالت تهوع شکایت میکنه به نظر شما علت چیست
جواب: هر دردی خصوصا درد‌های گوارشی ممکن است با حالت تهوع همراه باشد؛ اما درد‌های روده می‌تواند علل دیگری داشته باشد که حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
سوال: یبوست شدید دارم که بعداز ازدواج ایجادشده وتبدیل به شقاق خفیف شده است دردوران حاملگی بسیار خوب بودم، ولی بعداز وضع حمل مجدداً یبوست ایجادشد. حدود ۵ سال است که مبتلا هستم وروزبه روزحاد‌تر می‌شود. لطفاًراهنمایی بفرمایید.
جواب: به نظر می‌رسد شما داروهای تجوزی را دنبال نکردید. داروهای یبوست در طولانی مدت اثر می‌کنند.
 سوال: فرزند من حدود ۳ سال دارد و مدتی است به یبوست مبتلا شده است؛ متاسفانه بابت تجویز نادرست باعث بیرون زدگی خفیفی شد و پس از تجویز جدید داروی پیدرولاکس دادند. آیا راهکار دیگری هست که پیشنهاد بدید که بتوان وابستگی به این دارو را کم کرد.
جواب: مصرف این پودر وابستگی ایجاد نمی کند، وابستگی به دارو به این معنی است که با قطع دارو شرایط بیمار بدتر از گذشته شود یا همیشه نیاز به افزایش مصرف دارو داشته باشد؛ اما پیدرولاکس این‌گونه نیست، طبیعی است که با قطع دارو فرد دوباره یبوست داشته باشد.
تاثیر این پودر هم در طولانی مدت مشخص می‌شود.
 سوال: دارو‌های گیاهی برای رفع یبوست مفید هستند؟
جواب: مفید هستد، اما در بعضی افراد در دراز مدت با نفخ همراه می‌شود یا حتی منجبر به هپاتیت شده است، یکی دیگر از مشکلات دارو‌های گیاهی هم این است که بعد از مدتی اثر خود را از دست می‌دهند و نیاز به مصرف بیشتر دارند.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
  
دفعات مشاهده: 289 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
آدرس: زنجان – جاده گاوازنگ – مرکز آموزش درمانی آیت اله موسوی .... شماره تماس: 33130000-024 .... دورنگار: 33131203-024 .... آدرس پست الکترونیکی: mousavihospital@zums.ac.ir