دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

در مراسم بزرگداشت روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی زنجان عنوان شد: تاکید بر اهمیت جایگاه پرستاران در حوزه پزشکی در مراسم بزرگداشت روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی زنجان عنوان شد: تاکید بر اهمیت جایگاه پرستاران در حوزه پزشکی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۵ | 
در مراسم بزرگداشت روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی زنجان عنوان شد:
تاکید بر اهمیت جایگاه پرستاران در حوزه پزشکی
دکتر مریم حضرتی با اشاره به اهمیت جایگاه پرستاری در حوزه پزشکی اظهار کرد: اهمیت این موضوع به حدی است که مقام معظم رهبری در سخنان خود به اهمیت این شغل تاکید کرده است.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز 4 بهمن‌ماه 96 در ویژه مراسم تجلیل از پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با اشاره به اینکه 194دانشکده پرستاری در کشور فعال است، افزود: یک هزار و 940 نفر از پرستاران کشور عضو هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 11 رشته ارشد پرستاری در دانشگاه‌های کشور فعال هستند، تصریح کرد: این افراد در حوزه پژوهش نیز فعال بوده‌اند که 2 هزار و 500 مقاله نگارش شده توسط پرستاران در مجلات مختلف چاپ شده است.
وی بیان کرد: 30 مجله پرستاری در کشور درحال انتشار است که 8 عدد از این مجلات به زبانی انگلیسی و بقیه به فارسی منتشر می‌شود.
به گفته دکتر حضرتی پرستاران بالینی، اجرایی‌ترین و عملی‌ترین کار را در بیمارستان‌ها انجام می‌دهند، هرچند اهمیت آموزش بالاتر است، ولی به طور کابردی پرستاران بیشترین بار را به دوش می‌کشند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تلاش‌های پرستاران قابل تقدیر است، افزود: مطالبات و معوقات اضافه، مورد نظر تیم بهداشت و مسؤولان است و خواست پرستاران است که هرچه زودتر حق و حقوق خود را دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود بدهی بیمه‌ها رفع شود، ادامه داد: باید مشکلات صنفی پرستاران هرچه سریعتر رفع شود.
دکتر حضرتی با اشاره به اینکه از سه ماهه گدشته تاکید معاونت پرستاری بر توجه به پرستاری جامعه‌نگر بوده است، افزود: 10درصد مددجویان در بیمارستان بستری می‌شوند و 90 درصد در منازل هستند که باید خدمات پرستاری را به محل زندگی آنان هدایت کرد.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه درست است که سالمند بیمار نیست که بستری شود، اما این افراد به لحاظ کهولت نیازمند دریافت خدمات هستند و متاسفانه رشد سالمندی در کشور بالا است.
وی با اشاره به اینکه ما باید کاری کنیم که مردم از ما راضی باشند، افزود: درصورتی که حق مردم را ادا کنیم رضای خدا را خواهیم داشت.
دکتر حضرتی با بیان اینکه ساماندهی نیروهای انسانی از جمله چالش‌های حوزه پرستاری است، افزود: نظام پرداخت و سامانه شاپرک موجب همزمان شدن برخی پرداخت‌ها از جمله کارانه و معوقات می‌شود که موجب نارضایتی پرستاران شده است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تخصصی شدن پرستاری یادآورشد: 15 رشته تخصصی پرستاری در کشور پیش‌بینی شده است و پرستاران با گذراندن دوره‌های سه ماه تخصص بخش‌های مختلف را دریافت می‌کنند تا ارائه خدمات توسط این افراد ارتقا پیدا کنتد.
وی با اشاره به اینکه پرستاران ارشد نیز دوره‌های خاصی را می‌گذارنند، اظهار کرد: با گذراندن دوره‌های مورد نظر، افراد به عنوان مشاوران در جامعه فعال می‌شوند.
دکتر حضرتی با اشاره به فعالیت کلینک‌های تخصصی فعال در برخی از استان‌ها که توسط پرستاران اداره می‌شود، بیان کرد: این کلینک‌‌ها موفق عمل کرده و بار کاری دیگر کلینک‌ها و مراکز درمانی کاهش یافته است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت با بیان اینکه گره‌های کار ما، اصلاح نظام پرداخت و شرایط احراز مدیریت است، اذعان کرد: تلاش داریم، مدیران شایسته براساس معیارها انتخاب شده و فعالیت کنند.
وی همچنین با تاکید بر لزوم عملیاتی شدنی تعرفه‌گذاری‌ها تصریح کرد: 10 سال است که این قانون تصویب شده اما هنوز اجرایی نشده است
.

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 1210 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2839 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 45 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 110604355 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 27137 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir