دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی زنجان تجلیل شدند پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی زنجان تجلیل شدند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۵ | 
پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی زنجان تجلیل شدند

 
با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه تجلیل به عمل آمد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر علیرضا زراعتچی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان صبح امروز 4 بهمن‌ماه 96، ضمن عرض تبریک به مناسبت روز پرستار، در خصوص پرستاری جامعه‌نگر بیاناتی مطرح و اظهار کرد: توسعه کمی و کیفی مراکز پرستاری خارج از بیمارستان (HOME CARE) با برگزاری جلسات متعدد در بیمارستان‌ها با پرستاران بالینی و تشویق و ترغیب آنان به منظور تاسیس مراکز مراقبت در منزل، اطلاع‌رسانی به طرق مختلف به آحاد مردم و جامعه از طریق نشریات محلی و روزنامه‌های کثیرالانتشار و تهیه برنامه تلویزیونی و رادیویی با استفاده از همکاران پرستاری مطلع در این زمینه با مشارکت صدا و سیما؛ به منظور آگاه کردن عموم مردم با وظائف موسسات مراکز جامعه‌نگر آغاز شده است.
وی با اشاره به اجرای کیس متد در تمامی بیمارستان‌های استان در راستای افزایش ارتقاء کیفیت خدمات پرستاری، از نگاه خاص به جانشین پروری در حوزه مدیریت پرستاری، تلاش در زمینه تربیت مدیران پرستاری، ارتقاء اداره پرستاری به مدیریت پرستاری در حوزه ستادی با افزوده شدن 4 پست کارشناس در حوزه ستادی، حضور مدیر پرستاری دانشگاه به طور مستمر در جلسات کارگروه توزیع درآمد و در اولویت قراردادن پرسنل درمانی مخصوصا کادر پرستاری در پرداخت کارانه‌ها سخن گفت.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اجرای برنامه عملیاتی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اجرای آن در حوزه مختلف در دانشگاه‌ها،
تصریح کرد: خوشبختانه برنامه عملیاتی در حوزه پرستاری، همه با درصد بالا در صدر برنامه عملیاتی حوزه معاونت درمان قرار دارند.
دکتر زراعتچی همچنین انتظارات حوزه پرستاری را شامل: عدم وجود سازمان‌های بیمه‌گر در موضوع پرستاری در خارج از بیمارستان (HOME CARE) که مانع بزرگی در جهت اجرای کامل مراقبت در منزل گشته است، راه‌اندازی سامانه رشد، جذب نیروهای طرحی توسط دانشگاه‌ها و ایجاد محدودیت که خود موجب مشکلات متعدد در تامبن نیروهای موردنیاز کادر پرستاری می‌گردد و امکان تمدبد پرسنل مشمول طرح بدون در نظر گرفتن سهمیه باتوجه به وجود شهرهای محروم استان برشمرد.   
*** حجت الاسلام والمسلیمن حاج‌آقا محرم‌علی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، یکی از حسن‌های حضرت زینب (س) را صبر و بردباری ذکر کرد که در اسارت هم رهبری جامعه را بر عهده داشت.
وی با بیان اینکه پرستار باید خدایی کار کند و و تکلیف دینی است که همه خدایی کار کنند، افزود: پرستارن از نظر روحی و جسمی شرایط سختی دارند و بار سنگینی بر دوش آنهااست و با این شرایط، اگر کارهایشان دلی نباشد دچار مشکل می‌شوند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه ارائه خدمات درمانی بدون پرستار با مشکل مواجه می‌شود، تاکید کرد: فردی موفق است که دلی کار کند و ازجان گذشتگی، صبر و بردباری پرستاران اگر برای رضای خدا باشد، ارزشمند است.
حاج‌آقا شیرمحمدی با اشاره به اینکه بخش عظیم فعالیت‌های حوزه درمان بر دوش پرستاران است، یادآورشد: دانشگاه در بخش بهداشت و درمان باید بار روانی را از دوش پرستار بردارد چراکه پرستاری که خودش با مشکلات روحی درگیر باشد، پرستاری از بیمار برایش دشوار است.
حجت الاسلام والمسلیمن شیرمحمدی شرایط پرستاران را مرهون سیاست‌های کلان وزارت بهداشت بیان کرد و افزود: باید دست روسای دانشگاه‌ها در رسیدگی به مشکلات پرستاران باز باشد چراکه رسیدگی به مشکلات روحی و فکری پرستاران در کنار مسائل آموزشی قطعا سبب چالاکی حوزه درمان خواهد شد.
*** دکتر پرویز قزلباش زئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه روز پرستار فرصتی است تا از مقام پرستار تجلیل به عمل آید، اظهار کرد: آموزش پرستاری در سطح کلان و دانشگاه، بسیار خوب بوده است ولی هنوز راه طولانی را برای بهتر کردن شرایط باید طی کنیم .
وی با اشاره به اینکه 14 رشته دکتری پرستاری برای تخصصی کردن این رشته در نظر گرفته شده است، تصریح‌کرد: همچنین تلاش در جهت تهیه بسته‌های آموزشی و نوآوری به ویژه در دانشگاه نسل سوم  در حال انجام است و تاکید براین است که  به مهارت بالینی پرستاران توجه شود  که قطعا این روند موجب توسعه رشته پرستاری خواهد شد.  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: علاوه بر توسعه و گسترش رشته‌های آموزشی باید توجه داشته باشیم که کیفیت در این حوزه کاهش نیابد .
 مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه 600 نفر از دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در رشته کارشناسی و در 4 رشته ارشد پرستاری مشغول به تحصیل هستند، افزود: در رشته دکترا نیز در تلاش هستیم رشته پرستاری ان‌آی‌سی‌یو و پرستاری سالمندی  را در دانشگاه زنجان ایجاد کنیم که در این زمینه موفقیت‌هایی به‌دست آمده است.
دکتر قزلباش با اشاره به برنامه دانشگاه برای توسعه رشته پرستاری در شهرستان‌ها، تصریح کرد: توجه به  تحصیلات تکمیلی نیز در این شرایط در دانشگاه علوم پزشکی زنجان صورت می‌گیرد.
وی اظهار کرد: بیشترین مشکلات در حوزه پرستاری، کمبود پرستار است که همین موضوع موجب بالارفتن فشار کاری به پرستاران می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: نسبت پرستار به تخت در سطح کشور برابر با 1.1 و 1.2 است که درحد متوسط قرار دارد ولی با توجه به بار مراجعه بیماران شاهد این هستیم که به ویژه در بخش اورژانس فشار کاری بالایی بر روی پرستاران وجود دارد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: یکی از دیگر اقداماتی که در این دوره درحال انجام است عملیاتی شدن قانون تعرفه پرستاری است که این قانون تثبیت شده است ولی تاکنون به مرحله اجرا در نیامده است که به نظر می‌رسد عدم تامین اعتبارات مورد نیاز در اجرایی کردن این طرح یکی از دلایل اجرایی نشدن این طرح است که باید در این زمینه اقدامات جدی انجام شود.
دکتر قزلباش با تاکید بر کار تیمی، خاطرنشان کرد: در جامعه پزشکی یک بخش و یک قشر به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد، لذا کار تیمی که سربلندی همه در گرو آن است، باید تقویت شود.
به گفته وی اولویت کاری دانشگاه علوم پزشکی زنجان، پرداخت حقوق پرسنل است و باتوجه به اینکه 250 میلیارد تومان بدهکار و طلبکار هستیم، که در صورت وصول طلب‌های خود اقدام به پرداخت بدهی‌ها خواهیم کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان عذرخواهی به جهت تاخیراتی که در پرداختی حقوق پرستاران وجود دارد، توجه جدی به ارتباط مستمر مسئولین دانشگاه با پرسنل را حائز اهمیت ذکر کرد و افزود: مسئولین باید در دسترس پرسنل باشند و با شنیدن حرف‌های آنها در رفع مشکلات آنان بکوشند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان توجه به هویت سازمانی، تشکیلاتی، منابع انسانی و کارشناسی را از نیازهای جدی برشمرد و سیاست دانشگاه را توجه به بانوان و جوانان ذکر و اظهار کرد: این قشر باید مطالبه‌گر باشند و با حضور در صحنه، خود کارها را پیش ببرند.
در پایان این مراسم، از 80 نفر از پرستاران با اهداء لوح، قدردانی به عمل آمد.

 

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 2450 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2839 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 44 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 110603028 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 26870 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir