[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: کمیته پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن در خدابنده برگزار گردید
:: بازدید کارشناسان مرکزبهداشت خدابنده از دبیرستان نمونه دولتی پسرانه خلیج فارس قیدار
:: دومین جلسه کمیته ساماندهی فضای فیزیکی پردیس مرکزی دانشگاه
:: برگزاری کارگاههای آموزشی بهداشت و ایمنی مواد غذایی و سامانه 190 برای گروههای هدف کاردانان ،کارشناسان بهداشت محیط ،کارشناسان مبارزه با بیمار
:: کارگاه آموزشیHIV/ ایدز و خود مراقبتی در آسیب های اجتماعی ویژه مشاوران مدارس و نمایندگان ادارات شهرستان خدابنده برگزار شد
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: همایش تقویت‌کننده‌های سلامت در رسانه‌های گروهی (22 اسفندماه 96) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ | 
همایش تقویت‌کننده‌های سلامت در رسانه‌های گروهی (22 اسفندماه 96)

 
۱۳۹۶۱۲۲۱۰۰۰۷۶۱ -   دوشنبه 21  اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۲۹
خانواده‌ها در ایجاد سلامت مهم‌ترین نقش‌ را دارند/ اضطراب‌ مهم‌ترین عامل از بین رفتن سلامت است
روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد گفت: خانواده‌ها در ایجاد سلامت یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند چرا که ریشه بسیاری از رفتارها و سبک‌های زندگی در خانواده است. به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، سید محسن فاطمی ظهر امروز در همایش سلامت روان در زنجان اظهار کرد: مشاهدات دانشمندان نشان داده است که بسیاری از کودکان فاقد خانواده با وجود رفع نیازهای مادی خود همچنان نیاز عاطفی دارند.
وی با اشاره به اینکه در بررسی وضعیت کودکانی که در اتاقی که دارای وسایل بازی بوده و والدین آنها را در این اتاق تنها می‌گذاشتند سه نوع رفتار از این کودک‌ها سر می‌زد، تصریح کرد: گروه نخست دچار تشویش می‌شدند و با بازگشت والدین این تشویش از بین می‌رفت که نشان از دلبستگی عادی افراد داشت. روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه گروه دیگری از کودکان دارای دلبستگی آشفته هستند، عنوان کرد: این گروه از کودکان با وجود بازگشت والدین به اتاق به آرامش نرسیده و همچنان تشویش دارند. فاطمی ادامه داد: گروه دیگری از کودکان نیز در ورود و خروج والدین آشفتگی از خود نشان نمی‌دادند هر چند که امکان دارد از درون دچار تشویش شوند. وی با اشاره به اینکه سبک‌های مختلف دلبستگی در جامعه وجود دارد، عنوان کرد: سبک اشتقاقی و اضطرابی و ایمن از انواع این دلبستگی است.
روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه آدم‌های اضطرابی به صمیمیت علاقه دارند ولی پس از آن همواره نگران رفتن فرد مقابل هستند، گفت: این افراد همیشه تشویش دارند، بسیار حساس هستند و انرژی زیادی از این افراد به خاطر اضطراب و تفکر نسبت به هشدارهای خطر در رابطه انرژی زیادی مصرف می‌کنند و در رابطه‌ها بسیار حساس هستند. فاطمی با اشاره به اینکه افراد دارای سبک رفتاری اشتقاقی‌ بی‌تفاوت بوده و رفتار سردی را نسبت به واکنش‌های عاطفی دیگران نشان می‌دهند، عنوان کرد: این افراد پیام‌های متناقض داده و در رابطه‌ها اطمینانی از حضورشان نمی‌دهند و همیشه از دیگری صحبت می‌کنند و احساس بی‌تفاوتی را به احساسات فرد مقابل می‌دهند. وی با اشاره به اینکه افراد دارای سبک‌های ایمن نیز در روابط صمیمی می‌شوند، عنوان کرد: این در حالی است که این افراد ترس، دلهره و اضطراب غیر منطقی نداشته و در رابطه، خود را فراموش نمی‌کنند، اما اعتماد سازی می‌کنند. روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه خانواده‌ها در ایجاد سلامت یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند، بیان کرد: پایه بسیاری از بیماری‌ها و سلامت‌ خانواده است، چرا که بسیاری از رفتارها نیز ریشه در خانواده دارد.
فاطمی با اشاره به اینکه اضطراب مهم‌ترین عامل از بین رفتن سلامت است، عنوان کرد: خانواده‌ها در اتصال یا انفصال سلامت نقش موثر و مهمی دارند. وی با اشاره به اینکه هر چه خانواده در دسترس عاطفی باشند در سلامت روان افراد موثر است، تصریح کرد: یکی از دسترسی‌ها توجه به نیازها، خواسته‌ها و کمبودهای اعضای خانواده خود است. روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه تمنای عاطفی به دو گونه آشکار و نهان است، گفت: نوع بیان تمناها در افراد و در شرایط خاص متفاوت است. فاطمی با اشاره به اینکه هر چقدر کوری و گنگی عاطفی در خانوادها بیشتر باشد میزان سلامت روان کاهش پیدا می‌کند، گفت: این در حالی است که پاسخ درست به نیازهای عاطفی می‌تواند عاملی برای افزایش سلامت روان افراد باشد. روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با بیان اینکه در خانواده‌های آسیب‌پذیر انرژی‌های منفی وجود دارد، ولی خانواده‌های سالم دارای انرژی مثبت هستند، عنوان کرد: خانواده‌های آسیب‌پذیر گذشته را به تلخی یاد می‌کنند و در محیط زندگی آنان فضای سلامت کمرنگ شده و به سختی اقدام به تبادل اطلاعات  می‌کنند. وی با اشاره به اینکه در خانواده‌های آسیب‌پذیر هتک حرمت، تخریب و استهزا بالا است و برچسب‌زنی‌ها کلی است، گفت: افراد در این خانواده‌ها مشکلات را به عموم تعمیم می‌دهند.
فاطمی با اشاره به اینکه کار کردن بر روی مشترکات خانواده یکی از راه‌های بهبود سلامت عاطفی در خانواده است، گفت: افراد باید در حوزه‌های مختلف یادآوری کنند که دارای چه اشتراکی هستند. وی با اشاره به اینکه روابط خارج از خانواده به دلیل این بوده که پنجره‌های مشترک در خانواده از بین رفته است، عنوان کرد: این نوع نگاه پیوندها را ضعیف خواهد کرد و از دیگر علل این موضوع سست شدن دیوارهای خانواده است.
روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه عدم پنهان کاری موجب استحکام دیوارهای خانواده می‌شود، خاطر نشان کرد: رسیدن به آرامش یکی از دلایل ازدواج است و باید این نیاز در محیط خانواده رفع شود.  انتهای پیام/73009 /ق گ
 
 
 
۱۳۹۶۱۲۲۱۰۰۱۰۷۸  -  دوشنبه ، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۴:۲۱ :
اولویت دانشگاه علوم پزشکی زنجان اجتماعی‌سازی سلامت در جامعه است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: اولویت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان برای سال آینده اجتماعی‌سازی سلامت در جامعه است.
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در همایش سلامت روان با اشاره به برگزاری نخستین مجمع سلامت استان زنجان اظهار کرد: این مجمع با رویکرد جلب مشارکت در بین همه آحاد جامعه است. وی با اشاره به تعامل و همراهی خوب دستگاه‌ها و ادارات در تشکیل مجمع سلامت عنوان کرد: انجمن‌های مردم‌نهاد استان نیز در تشکیل این مجمع ما را یاری کردند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه در این انجمن 149 اولویت در زمینه مشکلات سلامت احصاء شده است، عنوان کرد:  راهکارهای رفع این مشکلات بدون مداخله دانشگاه نیز بررسی شده است. قزلباش با بیان اینکه از بین اولویت‌ها 10 اولویت مهم برای سال 1397 انتخاب شده است، گفت: بر اساس این اولویت‌ها شعار "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" برای سال 1397 پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به اولویت دانشگاه علوم پزشکی اجتماعی‌سازی سلامت در سال آینده است، افزود: این اقدام به معنی شناخت، ساماندهی و توانمندسازی منابع، در راستای حفظ و ارتقاء سلامت جامعه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه اگر دیروز به دنبال ساخت بیمارستان، مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشتی درمانی بودیم، امروز این رویکرد تغییر یافته است، عنوان کرد: این تغییر به دلیل تغییر در نوع بیماری‌ها است چرا که در گذشته بیماری‌های واگیر عامل مرگ و میر اما امروز این مرگ و میر ریشه در بیماری‌های غیر واگیر دارد. قزلباش با اشاره به اینکه باید به فکر بالا بردن سواد سلامت و سواد مردم در بین مردم باشیم، عنوان کرد: باید از خیرین در حوزه ارتقای سلامت نیز بهره جست.  انتهای پیام/73009/ق20
 
 
 
خبرگزاری مهر -  شناسهٔ خبر: 4249952 -
همایش «تقویت بهداشت روان» در زنجان برگزار شد
زنجان-همایش «تقویت بهداشت روان» در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه شهر زنجان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، مدرس دانشگاه هاروارد ظهر دوشنبه در همایش «تقویت بهداشت روان» که در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد، با بیان اینکه افراد مضطرب میل بسیار زیادی به صمیمیت دارند، افزود: افراد مضطرب استقبال زیادی از صمیمی شدن به عمل می‌آورند اما مشکل اینجا است که همیشه نگران این موضوع هستند که هنگام خروج فرد موردنظر از این ارتباط، چه اتفاقی گریبان گیر آن‌ها خواهد شد.
سید محسن فاطمی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های همیشگی افراد مضطرب، زمانی است که فرد مقابل از این ارتباط سرباز زده و خروج خود را اعلام می‌کند، تصریح کرد: همین رفتارها باعث می‌شود تا این نگرانی برای همیشه در افراد مضطرب باقی بماند و این خود عاملی برای این است که افراد مضطرب همواره شتاب‌زده عمل کرده و همین شتاب‌زدگی دلیلی برای این است که کارهای آن‌ها را الزاماً درست نپنداریم.
این روان‌شناس با تأکید بر اینکه تمناهای عاطفی مهم‌ترین عامل تقویت‌کننده سلامت است و به هر میزان که تمناهای عاطفی در خانواده پاسخ داده نشود ما در جامعه با مشکل روبه‌رو خواهیم شد، ادامه داد: به همین خاطر به‌صراحت باید اعلام کرد که برطرف کردن تمناهای عاطفی مهم‌ترین عامل تقویت‌کننده سلامت روان جامعه محسوب می‌شود. فاطمی با اشاره به اینکه در مقابل افراد مضطرب، افرادی هم هستند که از آن‌ها به‌عنوان افراد اجتنابی یاد می‌کنیم، اظهار کرد: این افراد ویژگی‌های خاصی دارند که یکی از ویژگی‌های بارز آن‌ها این است که پیام‌های متناقض می‌دهند و این عمل برای فرد متقابل این تشکیک را به وجود می‌آورد که آیا این فرد نسبت به او احساس دوست داشتن دارد یا نه؟
وی بابیان اینکه یکی دیگر از ویژگی‌های افراد اجتنابی این است که نسبت به احساسات طرف مقابل، احساس بی‌تفاوتی از خود بروز می‌دهند که همین رفتار باعث می‌شود تا فرد متقابل در این رابطه احساس بی‌معنا بودن به آن دست دهد، افزود: نکته جالب اینجا است که افراد مضطرب و اجتنابی به دلایل مختلف رفتاری و روان‌شناختی، مؤلفه‌های ذهنی یکدیگر را تأیید می‌کنند. مدرس دانشگاه هاروارد با یادآوری اینکه بستر اصلی سلامت جامعه از خانواده‌ها است، خاطرنشان کرد: خانواده در ایجاد سلامت روانی نقش به سزایی دارد و می‌توان گفت که در خانواده‌ها با برطرف شدن نیازها، افراد به آرامش می‌رسند و در دسترس بودن‌های عاطفی و برطرف کردن تمناهای عاطفی از مواردی است که در خانواده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.
 

 

دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷ کد خبر : 9612-25614-5
برطرف کردن تمناهای عاطفی مهم‌ترین عامل تقویت‌کننده سلامت روان جامعه
مدرس دانشگاه هاروارد اظهار کرد: برطرف کردن تمناهای عاطفی مهم‌ترین عامل تقویت‌کننده سلامت روان جامعه است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدمحسن فاطمی در همایش تقویت بهداشت روان که در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد، با اشاره به اینکه بستر اصلی سلامت از خانواده‌ها شروع می‌شود، گفت: هر چه خانواده‌ها از سلامت بیشتری برخوردار باشند، فضای سلامت محور را در ابعاد مختلف در اجتماع رواج می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: بستر اصلی سلامت از خانواده شروع خواهد شد و به هر میزان، خانواده‌ها از سلامت بیشتری برخوردار باشند، فضای سلامت محور با ابعاد مختلف در اجتماع، مدرسه، محله و سازمان‌ها بیشتر تحقق خواهد یافت.  
این روان‌شناس با بیان اینکه از دیرباز پژوهشگران مختلف در حوزه ارتباط سلامت، خانواده و اجتماع مطالعه داشته‌اند، تصریح ‌کرد: انواع مختلفی از سبک‌ها در این حوزه مطالعه شده که از جمله آن سبک‌های اضطرابی است؛ آدم‌هایی که اضطرابی هستند دارای شاخص‌های کاملا متفاوت با سبک‌های اجتنابی و ایمن هستند و در رفتارهای افراد در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت، می‌تواند آثار مختلفی را نشان دهد.  
وی افزود: افراد اضطرابی میل بسیار زیاد به صمیمیت دارند. این افرد به صمیمی‌شدن روی آورده و از آن استقبال می‌کنند. اما زمانی ‌که صمیمی شدند همواره نگران این هستند که در صورت خروج فرد مقابل از رابطه چه خواهد شد و بسیار نگران رفتن آن فرد می‌شوند؛ بنابراین همواره این اضطراب، تشویش و نگرانی در رفتار آنها مشهود و مشخص است و این افراد در رابطه‌ها بیش از حد نسبت به احساس خطر، حساس و هوشیار هستند. افراد اضطرابی شتاب‌زده عمل کرده و همین امر باعث می‌شود که فعالیت‌ آنها الزاما درست نباشد. مدرس دانشگاه هاروارد خاطرنشان کرد: در مقابل افراد اضطرابی‌، اجتنابی‌ها قرار دارند. این افراد عدم حساسیت نسبت به پاسخ‌های عاطفی نشان می‌دهند و یکی از ویژگی‌های اجتنابی‌ها این است که پیام‌های متناقض می‌دهند و به خاطر این رفتار متناقض، برای فرد مقابل همواره این تشکیک وجود دارد که آیا او مرا دوست دارد یا ندارد. همچنین اجتنابی‌ها در رابطه‌ها هرگز به طرف اطمینان از حضورش را نمی‌دهند و همیشه از یک دیگری، صحبت می‌کنند که معنای آن دیگری این است که تو آن دیگری نیستی. وی با بیان ویژگی دلبستگی‌های اجتنابی‌ها، افزود: این افراد احساس بی‌تفاوتی نسبت به احساس طرف مقابل دارند که این امر احساس بی‌معنا بودن به طرف مقابل در رابطه‌های اجتماعی می‌دهد. پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که افراد اضطرابی با اجتنابی‌ها جفت و جور می‌شوند و به دلایل مختلف رفتاری و روان‌شناختی، این افراد با دو ویژگی رفتاری مختلف، همدیگر را پیدا ‌کنند. دلیل این امر این است که اضطرابی‌ها و اجتنابی‌ها، مولفه‌های ذهنی همدیگر را تایید خواهند کرد و چون اجتنابی‌ها پس می‌زنند و بی‌توجهی، اجتناب و استنکاف نشان می‌دهند و اضطرابی‌ها تضرع و التماس بیشتری را نشان می‌دهند. وی در ادامه با اشاره به اینکه خانواده در ایجاد سلامت نقش به سزایی دارد، گفت: اضطراب اصلی‌ترین عامل به هم ریختن سلامت جامعه است و در خانواده‌ها با برطرف شدن نیازها، افراد به آرامش ‌می‌رسند و در دسترس بودن‌های عاطفی و برطرف کردن تمناهای عاطفی از مواردی است که در خانواده‌ها باید تامین شود. استاد روان‌شناسی افزود: تمناهای عاطفی مهم‌ترین عامل تقویت‌کننده سلامت است و به هر میزان که تمناهای عاطفی در خانواده پاسخ داده نشود ما در جامعه با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.  
در ادامه این مراسم، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز با اشاره به اینکه 10 اسفندماه، اولین مجمع سلامت استان زنجان برگزار شد، گفت: نکته کلیدی و هدف اصلی که این مجمع دنبال می‌کند، مشارکت جامعه در تمام سطوح و در جهت ایجاد و تامین و ارتقای سلامت است.  
پرویز قزلباش افزود: این مجمع با مشارکت ادارات و نهادهای مردمی 149 اولویت را برای تامین سلامت جامعه در نظر گرفت و از این تعداد 10 اولویت برتر را انتخاب کرد و شعار انسان سالم، سبک زندگی سالم و مشارکت مردمی در نظر گرفته شد. وی با بیان اینکه موضوع اجتماعی‌سازی سلامت، بحث جدی است که باید پیگیری شود و این یعنی اینکه ما بتوانیم منابع مختلف از در خارج از حوزه سلامت بشناسیم و سازماندهی و توانمند سازیم، افزود: اگر دیروز به‌دنبال ساختن بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی بودیم، امروز با این رویکرد در جهت تعدیل و تغییر شیوه قدم بر می‌داریم.
 
 جشن پیوند مهر و دوستی ایرانیان
ترس از صدای انفجار مواد محترقه در زنجان به مرگ یک زن منجر شد
زنجان - ایرنا - مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: زنی در زنجان به علت ترس از صدای مهیب انفجار مواد محترقه جان خود را از دست داد. کد خبر: 82861100 | تاریخ خبر: 22/12/1396 - 13:5
جواد مرادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این زن که حدود 50 ساله بود و ناراحتی قلبی داشت با شنیدن صدای انفجار مواد محترقه، دچار سکته قلبی شده و بلافاصله توسط همراهان به منظور نجات جان، به بیمارستان ولیعصر (عج) شهر زنجان منتقل می شود.
وی اظهار کرد: پزشکان معالج بلافاصله نسبت به انجام عملیات احیای قلبی ریوی بر روی این زن حادثه دیده اقدام می کنند اما این تلاش ها نتیجه نمی دهد.  مرادی یادآور شد: حوالی ساعت 10 صبح امروز /سه شنبه/ نیز 2 پسر جوان 22 ساله که در یکی از کوچه های خیابان سعدی وسط شهر زنجان، مشغول به ساخت مواد محترقه در پشت بام یکی از منازل خود بودند بر اثر انفجار این مواد، دچار سوختگی شدند.
وی تصریح کرد: این 2 پسر جوان که از ناحیه 'دست، صورت و پا' دچار سوختگی نوع درجه یک و 2 شده بودند توسط عوامل اورژانس پایگاه فوریت های پزشکی 'خیام' به منظور ادامه مداوا و درمان به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان انتقال یافتند.  مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: چند روز قبل نیز بر اثر پرتاب مواد محترقه توسط افراد ناشناس، یک دختر جوان از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شد و به منظور مداوا به بیمارستان آیت الله موسوی انتقال یافت.
مرادی افزود: دهم اسفند ماه نیز یک پسر بچه 12 ساله در خدابنده بر اثر انفجار مواد محترقه، دچار آسیب و سوختگی از ناحیه دست راست شد که به منظور عمل جراحی از بیمارستان امیرالمومنین خدابنده به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان منتقل شد.
به گزارش ایرنا، سال 95 تعداد 111 نفر '85 مرد و 26 زن' بر اثر انفجار مواد محترقه مصدوم شدند که 91 نفر از این مصدومان به صورت سرپایی در محل درمان شدند و 20 نفر نیز به بیمارستان منتقل و بستری شدند و بیشترین ناحیه آسیب دیده نیز مربوط به چشم، صورت و دست بود.
71 نفر از مصدومان در شهرستان زنجان، 18 نفر در شهرستان ابهر، 12 نفر در شهرستان خرمدره، 6 نفر در شهرستان طارم، سه نفر در شهرستان ایجرود و یک نفر نیز در شهرستان خدابنده، دچار حادثه شده بودند.
در سال 94 نیز تعداد 103 نفر در سطح استان زنجان بر اثر حوادث چهارشنبه آخر سال از نواحی مختلف بدن مصدوم شده بودند. 6084/6085

 
دفعات مشاهده: 179 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان