[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: همراهی گرم اورژانس ۱۱۵در طرح امداد زمستانی
:: دومین کنگره بین المللی مطالعات اجتماعی سلامت
:: کارگاه عملی ارتقاء مهارت پرسنل در مراقبت های ادغام یافته سلامت سالمندان در شهرستان خدابنده برگزار گردید
:: کارگاه آموزشی پیشگیری ازکم تحرکی دردانش آموزان ونحوه اجرای حرکات کششی ساده درمدارس برگزارگردید
:: کمیته پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن در خدابنده برگزار گردید
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (22 فروردین ماه 97) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۲۲ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (22 فروردین ماه 97)
 
 طبخ غذا در ظرف های مسی؛ مزایا و عوارض
زنجان - ایرنا - برخی از کارشناسان تغذیه بر این باورند اگرچه مصرف بیش از حد غذاهای طبخ شده در ظرف های مسی عوارضی مانند افسردگی و بیش فعالی را در کودکان بدنبال دارد، اما کمبود مس در بدن نیز باعث کم خونی و کاهش کلسترول خون می شود.
کد خبر: 82882250 | تاریخ خبر: 21/01/1397 - 11:4
به گزارش ایرنا، در زمان حاضر حجم قابل توجهی از تولیدات صنایع دستی زنجان را ظرف های مسی تشکیل می دهد بگونه ای که در این دیار از گذشته های دور؛ هنرمندان انواع ظرف های مسی ساده مصرفی، تزئینی، نقش دار و قلم خورده را تولید می کردند.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان هم اکنون یکهزار نفر در صنعت مسگری این استان مشغول هستند، که از این تعداد 700 نفر به طور مستقیم در حوزه تولید ظرف های مسی اشتغال دارند.
عصمت عباسی کارشناس مسئول واحد بهبود، تغذیه و جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مدتی است برخی افراد پخت غذا در ظرف مسی را توصیه می کنند، اما باید به این موضوع توجه داشت که استفاده این نوع ظرف ها تا چه میزان فایده یا عوارض احتمالی دارد. وی اظهار کرد: از طرفی هم کمبود مس در بدن باعث بروز بیماری هایی مانند تهی سازی و تخلیه اکسیژن در سلول ها، کاهش کلسترول خون بدن، مشکلات پوستی، التهاب قوزک پا، کم خونی، کم شدن آنسفالین های مغزی و توهم های شنوایی می شود.
عباسی افزود: تفکر غلط این است که برخی افراد تصور می کنند که طبخ غذا در ظرف مسی مواد مغذی لازم را به بدن می رساند.
وی بیان کرد: اگر مس بیش از نیاز وارد بدن شود، در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می کند و همچنین تجمع این ماده در بدن نیز موجب بروز تهوع و سردرد در فرد می شود. به گفته این کارشناس، مس اگر وارد غذا شود، جذب کلسیم و آهن را مختل می کند و در این میان ظروف مسی باید لعاب داشته باشد و از طرفی ظروف مسی قدیمی که فاقد این مساله بوده ،پخت غذا در آن صحیح نیست. عباسی افزود: پوشاندن ظروف مسی با قلع و یا سایر موارد خوب است، اما باید مراقب بود که حتی ظروف قلع اندود با کوچکترین خراش قلع شان از بین می رود و موجب آزاد شدن مس در غذا خواهد شد. وی ابراز کرد: در نگهداری ظرف مسی نیز باید دقت کردکه هیچ آسیبی نبیند و بی توجهی به این موضوع موجب می شود مس طی پخت و پز وارد مواد غذایی شود و به همین دلیل نگهداری این ظروف از اهمیت بالایی برخوردار است. این کارشناس ادامه داد: سایت رسمی سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) که معتبرترین مرجع برای مواد دارویی و غذایی بشمار می رود نیز استفاده از ظروف مسی را مضر می داند و حتی استفاده از آن را برای پخت و پز به ویژه غذاهایی که ماهیت اسیدی دارند، را موجب ایجاد مسمومیت با مس عنوان کرده است.
*** منع استفاده از ظروف مسی در کتاب های مرجع طب سنتی
عباسی ادامه داد: بر این اساس در کتاب های مرجع طب سنتی نیز استفاده از ظروف مسی به شدت منع شده و تحت عنوان 'نحاس' از آن یاد شده که از مضرترین ظروف برای طبخ غذا اعلام شده است. وی اظهار کرد: به عنوان نمونه در کتاب مفرح القلوب (قرن هشتم هجری قمری) که شرح کتاب قانونچه در طب است، محمد ارزانی از بزرگترین حکمای طب ایران گفته است که 'طبخ طعام در انای نحاس (ظروف مسی) خوب نیست بویژه اگر مدت پخت زیاد نباشد و نیز غذا چرب و ترش باشد. این کارشناس ادامه داد: در کتاب تغذیه در طب ایرانی، اسلامی و حتی شیخ الرئیس در کتاب قانون نیز به مضرات استفاده از ظروف مسی تاکید کرده اند. وی بیان کرد: هم اکنون یکی از فعالیت های اقتصادی در این استان صنایع دستی می باشد، و به عموم مردم توصیه می شود که برای مصارف تزئینی و دکوری می توان از ظروف مسی استفاده کنند، اما برای پخت و پز بخصوص غذاهای اسیدی مانند انواع خورش، آبگوشت و مرباها ظروف مسی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. عباسی افزود: متاسفانه به تازگی مشاهده شده در این ظروف بجای قلع از آلیاژهای حاوی سرب استفاده می شود که پختن غذا در اینگونه ظروف مسی، علاوه بر مس موجب وارد شدن سرب به بدن می شود، که در کودکان زیر پنج سال عواقب جبران ناپذیر کندی ذهن و عقب ماندگی رشد را به دنبال دارد و سایر مشکلاتی که مسمومیت با سرب برای تمام گروههای سنی دارد.7320/8068
 
 
 
 
 64 هزار نفر نوروز امسال به اورژانس های زنجان مراجعه کردند
زنجان - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: 64 هزار نفر طی اجرای طرح سلامت نورزی (24 اسفند تا 18 فروردین) به اورژانس بیمارستان های تحت پوشش این واحد دانشگاهی مراجعه کردند.
کد خبر: 82882025 | تاریخ خبر: 21/01/1397 - 7:57
به گزارش ایرنا، علیرضا زراعتچی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: طی مدت یادشده از مجموع مراجعه کنندگان، پنج هزار 295 نفر در بخش های عادی، 45 نفر در بخش مراقبت های ویژه و 11 نفر نیز در بخش سی سی یو بستری و اقدامات درمانی لازم را دریافت کردند.
وی اظهار کرد: بر این اساس از تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان های تحت پوشش علوم پزشکی استان، یکهزار و 266 نفر مورد عمل جراحی قرار گرفتند که از این تعداد نیز 517 مورد به صورت الکتیو(غیر اورژانسی) و مابقی به شکل عمل های اورژانس انجام شد.
زراعتچی افزود: از 24 اسفند 96 تا کنون بیش از 2 هزار و 400 ماموریت پیش بیمارستانی توسط اورژانس استان انجام گرفته که از این تعداد 609 مورد مربوط به مصدومین ترافیکی به نتیجه انتقال 761 نفر به مراکز درمانی و یکهزار و 877 مورد نیز ماموریت های غیر ترافیکی با انتقال یکهزار و پنج نفر نیز به مراکز درمانی استان بوده است. این مسئول ادامه داد: در طرح سلامت نوروزی 415 مورد ولادت در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه به وقوع پیوست که از این تعداد یک مورد آن 2 قلو و یک مورد دیگر سه قلویی ثبت شد. وی بیان کرد: طبق سالهای گذشته اورژانس هوایی استان نیز10 پرواز سورتی انجام داد که از این تعداد نیز سه مورد سکته مغزی و یک مورد سکته قلبی بود که بلافاصله بیماران به مراکز درمانی منتقل شدند. زراعتچی افزود: طی ایام یاد شده بیش از 100 پزشک ، 800 پرستار روزانه در هر شیفت و در تمامی تخصص های مختلف فعالیت داشتند و علاوه بر آن تعداد مراجعین به مراکز تجمیع خدمات دندانپزشکی نیز 180 نفر بود. وی اظهار کرد: بر این اساس مراکز شبانه روزی خصوصی و درمانگاه ها طی ایام نوروز در استان فعال بود و سامانه های رسیدگی به شکایات شامل 1590، 1690،190 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سامانه پیامکی 115 3000240 بصورت 24 ساعته فعال و در دسترس عموم قرار گرفت. این مسئول خاطر نشان کرد: در این ایام 10 ایستگاه سلامت در جاده های استان بر پا بود که 340 نفر مراجعه کننده داشت.
**39 واحد متخلف در زنجان تعطیل شد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز ادامه داد: دربرنامه بسیج نوروزی استان 12هزار و 552 مورد بازدید توسط کارشناسان بهداشت محیط استان از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، شامل اماکن عمومی، بین راهی و رستوران ها و سامانه های آب رسانی انجام شد. وی یادآوری کرد: تعداد بازرسی های بین راهی 276 مورد و بازدید مشترک 271 مورد بوده است. محمدرضا صائینی افزود: طی ایام یاد شده متصدیان متخلف 89 واحد به دادگاه معرفی شدند، 510 مورد اخطاریه برای صنوف صادر و 39 واحد متخلف نیز تعطیل شد.
وی بیان کرد: تعداد نمونه برداری از مواد غذایی 828 مورد، سنجش مواد غذایی با دستگاه پرتاپل در محل نیز توسط کارشناسان و بازرسان بهداشت یکهزار و 645 مورد و تعداد کلرسنجی برای بررسی سلامت آب نیز 22 هزار و 839 مورد بوده است. این مسئول ادامه داد: 12 هزار و 646 کیلوگرم انواع مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و فاسد در این استان معدوم شد. وی خاطرنشان کرد: 54 هزار و 404 نفر با مراجعه به پایگاه های مراکز روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر (20 اسفند تا 14 فروردین) ویزیت شدند.  صائینی خاطرنشان کرد: در مراکز تجمیع دندانپزشکی شامل زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده نیز در مجموع برای 679 نفر مراجعه کننده خدمات لازم ارائه شد.7320/6085
 
 
 
۱۳۹۷۰۱۲۱۰۰۰۰۱۷  -  سه‏ شنبه ، ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۸:۰۹
غربالگری سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در خانه‌های بهداشت انجام می‌شود
رئیس مرکز بهداشت استان زنجان گفت: غربالگری سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در خانه‌های بهداشت انجام می‌شود.
محمدرضا صائینی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های مربوطه و خانه‌های بهداشت در برنامه تحول نظام سلامت خدمات مربوط به حوزه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در سه حیطه ارائه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه سلامت روان طرح‌های غربالگری انجام می‌شود، عنوان کرد: غربالگری اختلالات روانپزشکی در همه گروه‌های سنی که با توجه به اهمیت شناسایی به موقع بیماری‌های روانپزشکی به دلیل غربالگری، درمان و کنترل بیماری، به طور فعال برای همه مراجعان به مراکز و پایگاه‌ها انجام می‌شود. رئیس مرکز بهداشت استان زنجان با اشاره به اینکه آموزش سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می‌شود، عنوان کرد: این آموزش‌ها شامل آشنایی با اختلالات روانپزشکی از جمله افسردگی، اضطراب و اختلالات شایع کودکان و ... می‌شود.
صائینی با اشاره به اینکه آموزش‌های روانشناختی برای بیماران، آموزش گروهی و آموزش به خانواده بیمار از دیگر بخش آموزش‌های ارائه شده در پایگاه‌های سلامت است، تصریح کرد: آموزش مهارت‌های زندگی با اولویت آموزش مدیریت خشم و مدیریت استرس با اولویت گروه سنی ۱۴ تا ۶۰ سال تعیین شده است.  وی با اشاره به اینکه آموزش فرزند‌پروری در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت در دو گروه انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: آموزش فرزند پروری برای والدین کودکان ۲-۱۲سال و آموزش فرزندپروری برای والدین نوجوانان ۱۲ - ۱۸ سال در برنامه نوجوان سالم من در این مراکز انجام می‌شود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه غربالگری اختلالات مصرف مواد، الکل و سیگار در گروه سنی ۱۶-۶۴ سال، به منظور قطع و کاهش مصرف در افرادی که در این غربالگری شناسایی می‌شوند، عنوان کرد: غربالگری تکمیلی که توسط روانشناسان ارشد بالینی انجام می‌شود و مداخلات مختصر و مداخلات گسترش یافته در جلسات متعدد برای مبتلایان انجام و در صورت لزوم تعدادی از این موارد برای دریافت خدمات به پزشک ارجاع می‌شوند و آموزش‌های مربوط به پیشگیری از اختلال مصرف مواد، الکل و سیگار نیز در خانه‌های بهداشت استان زنجان انجام می‌شود. صائینی با اشاره به اینکه غربالگری در حیطه سلامت اجتماعی شامل غربالگری در زنان ۱۵۵۹ سال متاهل به منظور پیشگیری از همسرآزاری و غربالگری در کودکان و نوجوانان ۲- ۱۸ سال به منظور پیشگیری از موارد کودک آزاری است، اضافه کرد: توانمندسازی زنان و کودکانی که مورد خشونت قرار گرفته‌اند، نیز در دستور کار قرار دارد. وی با بیان اینکه مداخلات سلامت اجتماعی با رویکرد اجتماع محور انجام می‌شود، گفت: فعالیت‌های مشارکتی مردم و پرسنل مراکز در محلات انتخاب شده با هدف تعیین نقش و سهم و مشارکت مردم در مسائل مربوط به سلامت و ... انجام می‌شود.  انتهای پیام/۷۳۰۰۹
 
 

خبرگزاری مهر -  شناسهٔ خبر: 4268313 - ۱۰:۴۶
۲۰هزار نفر از شهروندان زنجانی فاقد پرونده الکترونیکی سلامت هستند   

زنجان-معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار نفر از شهروندان زنجانی فاقد پرونده الکترونیکی سلامت هستند.  محمدرضا صائینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت  (سامانه سیب) در استان زنجان، افزود: شهروندان زنجانی برای ثبت‌نام می‌توانند به مراکز بهداشت مراجعه کنند وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار نفر از  شهروندان زنجانی فاقد پرونده الکترونیکی سلامت هستند، ادامه داد: پرونده الکترونیکی سلامت برای ۱۰۰ درصد از شهروندان شهرستان‌های استان زنجان به جز شهرستان زنجان صادر شده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در بین  ۵۸ دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور زنجان جزو دانشگاه‌های برتر در اجرای سامانه سیب در کشور است. صائینی ابراز کرد: برای ثبت‌نام شهروندان زنجانی در سامانه سیب  ۶۱ پایگاه شهری و  ۵۷  مرکز سلامت روستایی و ۴۴۷ خانه بهداشت در استان پیش‌بینی‌شده و از پنجم اسفندماه سال ۹۴ تاکنون ثبت‌نام در این سامانه خوب بوده است. وی جمعیت استان زنجان را بیش از یک‌میلیون و ۴۵ هزار و ۵۰ نفر عنوان کرد و گفت: تاکنون با توجه به این میزان جمعیت استقبال از سامانه سیب خوب بوده و زنجان  جایگاه خوبی در اجرای سامانه سیب در سطح کشور دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ابراز کرد: هدف از تشکیل پرونده الکترونیک سلامت مراقبت‌های بهداشتی برای تمامی گروه‌های سنی است. صائینی افزود:  پرونده الکترونیک سلامت (سامانه سیب) در تمام نقاط کشور راه‌اندازی شده و از اقدامات مهم دولت است و در اجرای این  طرح روستاییان ثبت‌نام خوبی در سامانه داشتند.
دفعات مشاهده: 124 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان