[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: کارگاه آموزشی پیشگیری ازکم تحرکی دردانش آموزان ونحوه اجرای حرکات کششی ساده درمدارس برگزارگردید
:: کمیته پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن در خدابنده برگزار گردید
:: بازدید کارشناسان مرکزبهداشت خدابنده از دبیرستان نمونه دولتی پسرانه خلیج فارس قیدار
:: دومین جلسه کمیته ساماندهی فضای فیزیکی پردیس مرکزی دانشگاه
:: برگزاری کارگاههای آموزشی بهداشت و ایمنی مواد غذایی و سامانه 190 برای گروههای هدف کاردانان ،کارشناسان بهداشت محیط ،کارشناسان مبارزه با بیمار
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (26 فروردین‌ماه 97) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۲۶ | 
 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (26 فروردین‌ماه 97)

 
جمعه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - کد خبر : 971-22414-5
هر کودک 5 تا 6 سال به طور متوسط 6 دندان مشکل‌دار دارد
رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: هر کودک 5 تا 6 سال به طور متوسط 6 دندان پوسیده، پرشده و یا کشیده شده دارد.  عاطفه یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه 23 فروردین‌ماه به نام روز (دندانپزشک) نام‌گذاری و شناخته می‌شود، گفت: در حوزه دندانپزشکی از زمان انقلاب تاکنون پیشرفت‌های زیادی در زمینه آموزش صورت گرفته است که می‌توان اذعان داشت در زمان پیش از انقلاب در سطح کشور تنها 4 دانشگاه دندانپزشکی فعالیت داشت و در حال حاضر این آمار نزدیک به 40 دانشگاه دندانپزشکی در سطح کشور می‌رسد. وی با اشاره به اینکه تقریبا تمام استان‌ها در حال حاضر دانشکده دندانپزشکی دارند، ادامه داد: در حال حاضر 10 رشته تخصصی بالینی دندانپزشکی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، در حالی که پیش از انقلاب این رشته‌ها تنها 5 رشته بود. همچنین افزایش دانشجو یکی از دیگر اتفاقات مهمی است که در این حوزه بعد از انقلاب صورت گرفته است و اکنون همچنان به دنبال تقویت حوزه آموزش دندانپزشکی در استان هستیم.   رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در زمینه‌های مختلف بهداشت دهان و دندان نیز میزان خدمات بیشتر شده است و خوشبختانه امروز تمام مناطق محروم دسترسی کامل به دندانپزشک دارند. وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در حوزه دندانپزشکی مربوط به شاخص‌های سلامت دهان و دندان است که خیلی نتوانسته‌ایم به استانداردهای جهانی نزدیک شویم و هنوز فاصله بسیاری با این استانداردها مشاهده می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های مهم در حوزه دندانپزشکی DMFT است که بر اساس آن تعداد دندان‌های پوسیده، پر شده و کشیده شده، در سنین مختلف بررسی می‌شود و این شاخص در دندان‌های شیری کودکان 5 تا 6 ساله در حدود 5.8 و میزان آن بر اساس رتبه بندی جهانی زیاد است. این در حالی است که این شاخص در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نزدیک به صفر است.  
یوسفی افزود: این عدد نشان دهنده این است که در دهان هر کودک 5 تا 6 سال؛ به طور متوسط 6 دندان پوسیده وجود دارد و در سنین بالاتر نیز این شاخص همچنان با استانداردهای جهانی فاصله دارد به طوری که در افراد 35 تا 44 سال این شاخص در حدود 13 است یعنی در افراد بزرگسال به طور میانگین در حدود 13 دندان پر شده، کشیده شده و پوسیده موجود است. وی ادامه داد: شاخص‌های موجود نشان از این دارد که علی‌رغم تربیت دندانپزشک، همچنان از شاخص‌های استاندارد فاصله داریم و این مهم نیازمند این است که وزارت بهداشت با سایر نهادها و ارگان‌ها در راستای فرهنگسازی بهداشت دهان و دندان برنامه‌ریزی کند. رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: میزان مصرف بالای مواد قندی و پوسیدگی‌زا و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان از عواملی است که نیازمند تبلیغات و فرهنگ‌سازی در کشور است و باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود تا مردم جامعه میزان مصرف مواد قندی را کاهش داده و به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.  
وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرده است، گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، دانش‌آموزان به صورت رایگان معاینه و فلورایدتراپی می‌شوند که می‌تواند کمک شایانی در زمینه پیشگیری داشته باشند. یوسفی با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها برای دندانپزشک خانواده فراهم است، گفت: می‌توان اذعان داشت که امکانات و زیر‌ساخت‌های کافی و تعداد دندانپزشک به میزان کافی وجود دارد و در صورتی که یک برنامه‌ریزی در این زمینه شود، می‌توانیم این طرح را به اجرا در بیاوریم.
 
۱۳۹۷۰۱۲۴۰۰۰۹۰۷ - جمعه ، ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۲۲:۰۲
تره کوهی، خانواده خدابنده‌ای را راهی بیمارستان کرد
رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: تره کوهی، خانواده هفت نفره خدابنده‌ای را راهی بیمارستان کرد.
اصغر جعفری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: اورژانس به صورت ۲۴ساعته آماده ارائه خدمات به مصدومان است.
وی با اشاره به اینکه طی امروز هفت نفر که دچار مسمومیت شده بودند به ببمارستان منقل شدند، عنوان کرد: این مسمومیت در اثر مصرف تره کوهی توسط یک خانواده روی داده است. رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه این افراد عضو یک خانواده بودند، تصریح کرد: این افراد به درمانگاه "کهلا" از توابع خدابنده اعزام شدند. جعفری خاطر نشان کرد: دو نفر از مصدومان که خانم بودند، با نظر و درخواست آمبولانس اورژانس توسط پزشک درمانگاه به بیمارستان امیرالمومنین منتقل شدند.  وی با اشاره به اینکه حال عمومی این افراد مناسب گزارش شده است، گفت: این اعزام امروز حوالی ساعت ۱۴:۳۰ بوده و اورژانس پایگاه‌های "کهلا" و "زرین‌آباد" ماموریت رو انجام دادند.
انتهای پیام/۷۳۰۰۹/ق20


جمعه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱ کد خبر : 971-22614-5

مسمومیت با تره کوهی، 7 نفر را راهی بیمارستان کرد
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان اظهار کرد: مسمومیت با تره کوهی 7 نفر را راهی بیمارستان کرد.  
اصغر جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اعلام اینکه مسمومیت با تره کوهی در روستای کهلا از توابع شهرستان خدابنده 7 نفر را راهی بیمارستان کرد، گفت: این حادثه امروز، 24 فروردین‌ماه در ساعت 14.30 دقیقه به وقوع پیوست. وی ادامه داد: یک خانواده متعاقب خوردن آش که در آن از تره استفاده شده بود به شدت مسموم شده و توسط اورژانس کهلا به بیمارستان منتقل شدند. جعفری افزود: احتمالا گیاه سمی که شباهت زیادی نیز به تره کوهی دارد باعث مسمومیت شده است. رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: این خانواده به درمانگاه کهلا از توابع خدابنده مراجعه کردند و دو نفر از این مصدومان که خانم بودند با نظر و درخواست آمبولانس اورژانس، توسط پزشک درمانگاه به بیمارستان امیرالمومنین منتقل شدند. وی افزود: حال عمومی این خانواده مناسب گزارش شده است و جای نگرانی نیست.
 
 
  
 غربالگری سه سرطان در زنجان انجام می شود

زنجان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: طبق برنامه ریزی ها، در سال جاری غربالگری سه سرطان (روده بزرگ، پستان، دهانه رحم) برای گروه های هدف شهرستان زنجان انجام می شود.
کد خبر: 82885183 | تاریخ خبر: 24/01/1397 - 10:4
محمدرضا صائینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال گذشته مقدمات تشخیص زود رس سه سرطان در مراکز و پایگاه های خدمات جامع سلامت و دیگر مراکز تعیین شده انجام شد که 50 درصد از گروه های هدف تحت پوشش قرار گرفتند. وی یادآوری کرد: متقاضیان با مراجعه به پایگاه های سلامت، پس از تکمیل فرم های مربوطه، در خصوص موارد مشکوک مورد بررسی قرار می گیرند.
صائینی افزود: بر این اساس افراد آموزش دیده ای در پایگاه های سلامت نسبت به شناسایی موارد سرطان پس از انجام معاینات و آزمایش های لازم اقدام می کنند و موارد مشکوک را به سطح بعدی ارجاع می دهند. وی بیان کرد: خدمات تشخیصی مورد نیاز برای انجام این کار در شهر زنجان برنامه ریزی شده و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در برنامه ' ایراپن' علاوه بر خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی ، اقدامات اساسی اولیه برای تشخیص زود هنگام ،غربالگری و آموزش خود مراقبتی در زمینه سه سرطان عمده انجام می گیرد. وی اظهار کرد: در غربالگری سرطان روده بزرگ، تمامی افراد 50 تا 69 سال از نظر سابقه فردی و خانوادگی این نوع بیماری و علائم خطر بررسی شده و تست تشخیصی (FID) خون مخفی در مدفوع انجام می گیرد. این مسئول ادامه داد: در غربالگری سرطان سینه(پستان)نیز تمامی زنان 30 تا 69 سال به لحاظ بیماری های این بخش مورد ارزیابی قرار می گیرند. وی بیان کرد: غربالگری سرطان دهانه رحم نیز تمامی زنان 30 تا 59 سال از نظر علائم این نوع بیماری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز تست پاپ اسمیر انجام می شود.
به گزارش ایرنا، طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه ' ایراپن ' عوامل خطر در زمینه پیشگیری از چهار بیماری دیابت، سرطان، آسم و بیماری‌‌های تنفسی و نیز بیماری‌‌های قلبی و عروقی را در جمعیت 30 تا 70 سال کشور مدنظر قرار می‌دهد.7320/6085

 
  موسسه های خیریه برای جلب اعتماد مردم شفاف سازی کنند
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: موسسه های خیریه این استان به لحاظ عملکردی و مالی شفاف سازی کنند تا اعتماد مردمی سلب نشود.   کد خبر: 82885657 | تاریخ خبر: 25/01/1397 - 9:12
پرویز قزلباش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: خیریه ها و سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت بهترین ظرفیت های اجتماعی و مردمی محسوب می شوند که در این بخش نقش اثر گذاری داشته و دانشگاه علوم پزشکی نیز همواره حامی آنها بوده است. وی اظهار کرد: راهبرد دانشگاه علوم پزشکی استان در حوزه خیریه ها این است که برنامه های این موسسه ها منطبق بر سلامت کل کشور باشد و در این راستا حرکت کنند. قزلباش افزود: راهبرد دیگر اینکه این خیریه های حوزه سلامت در عملکرد و فعالیت کاری خود شفافیت داشته باشند و به غیر آن اتلاف منابع و موازی کاری رخ می دهد. وی بیان کرد: هم اکنون 20 موسسه خیریه در استان فعالیت می کند و منابع مردمی برای خدمت رسانی به بیماران نیازمند داده می شود اما نگرانی احتمالی شهروندان این است که موازی کارها به اتلاف وقت منجر شود. این مسئول ادامه داد: در صورتی که همه موسسه های خیریه در یک راهبرد کلی و در راستای اهداف تعیین شده ای حرکت کنند،مشکلات به مراتب کمتری ایجاد بوجود می آید و این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. وی بیان کرد: شهروندان و خیران منابع مالی خود را با نیت خالصانه برای کمک به نیازمندان صرف خیریه ها می کنند و این موسسه ها نیز نسبت مسائل و سوالات احتمالی باید پاسخگو باشند. قزلباش خاطر نشان کرد: تحقق این امر اعتماد سازی مردم، تقویت و توانمندی موسسه های خیریه را موجب خواهد شد و به غیر آن هیچ نتیجه ای به دنبال ندارد. به گفته ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی با تشکیل معاونت اجتماعی در دانشگاهها یکی از مسولیت های محوله ورود و ساماندهی موسسه های خیریه و سازمانهای مردم نهاد به ویژه توجه به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است.7320/8068
 
  
خبرگزاری مهر -  شناسهٔ خبر: 4270829 -

۱۱۰ پروژه بهداشت دراستان زنجان آماده‌شده است

زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: ۱۱۰ پروژه بهداشت دراستان زنجان آماده‌شده و به‌زودی افتتاح می‌شود.
پرویز قزلباش در گفتگو با خبرنگار مهر به پروژه‌های حوزه سلامت و بهداشت در استان زنجان اشاره کرد و افزود: ۲۲۶ پروژه حوزه سلامت و بهداشت در استان  زنجان در دست اجرا است که تعدادی در سال گذشته افتتاح شده است.  وی اظهار کرد: از این تعداد پروژه ۱۱۰ پروژه بهداشت آماده‌شده و  به‌زودی افتتاح می‌شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در حال حاضر جزو دانشگاه‌های تیپ یک کشوری بوده و این امر یک افتخار بزرگ برای استان زنجان است. قزلباش با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان زنجان، تأکید کرد: خوشبختانه با اجرای طرح نظام سلامت رضایتمندی مردم از نظام درمان و پزشکی بسیار افزایش‌یافته و دریافتی مردم از جیب بسیارکم شده و تخلفات پزشکی هم کاهش‌یافته است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به گردشگری سلامت در استان زنجان اشاره کرد و گفت: به گردشگری سلامت در استان زنجان توجه نشده و در استان یک شرکت برای بحث گردشگری سلامت وجود ندارد.
قزلباش به زیرساخت حوزه درمان در استان زنجان اشاره کرد و یاد آور شد: زیرساخت‌های خوبی در حوزه درمان استان زنجان وجود دارد و باید زیرساخت‌های حوزه درمان در استان بیشتر تقویت شود.  وی گفت: خوشبختانه طی دولت تدبیر و امید زیرساخت حوزه درمان در استان توسعه خوبی داشته است.
 
دفعات مشاهده: 167 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان