دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

آغاز هفته سلامت زنجان در آموزشگاه شبانه‌روزی روستای اسفجین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲ | 
   آلبوم تصاویر
آغاز هفته سلامت زنجان

در آموزشگاه شبانه‌روزی روستای اسفجین


 
دکتر محمدرضا صائینی در مراسم آغاز هفته سلامت اظهار کرد: برنامه‌های هفته سلامت، امسال متفاوت‌تر از سال‌های گذشته آغاز شده است و گواه این تفاوت، برگزاری مراسم افتتاحیه این هفته در یکی از مدارس روستایی است که بیانگر تحقق شعار سلامت با عنوان «پوشش همگانی سلامت: برای همه و در همه جا» است.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان- صبح روز شنبه یکم اردیبهشت‌ماه 97 دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رئیس مرکز بهداشت استان در این مراسم، با تعریفی از سلامتی، افزود: اگر افراد از نظر جسمی، روانی و اجتماعی و معنوی دچار مشکلی نباشند، از سلامت برخوردار هستند و این در حالی است که پیش از این تنها به دو مقوله سلامت جسمی و روانی اهمیت داده می‌شد که در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی، برخوردار بودن افراد از رفاه اجتماعی و معنویت را نیز جزو تعاریف سلامت قرار داده است.
وی با تاکید بر اینکه معنویت موضوع مهمی است که اکنون مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است، بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد که معنویت و اعتقادات در کاهش بروز برخی از بیماری‌ها موثر است و این امر از طرف سازمان بهداشت جهانی یک امر پذیرفته شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: سازمان بهداشت جهانی 18 فروردین را مصادف با روز جهانی سلامت نام‌گذاری کرده است که در کشور ما به دلیل اینکه روز سلامتی، بعد از تعطیلات ایام نوروز قرار دارد، این مناسبت تغییر یافته و از اول تا 7 اردیبهشت ماه را، به عنوان هفته سلامت در نظر گرفته‌اند که این هفته فرصتی برای افزایش سواد سلامت است.
رئیس مرکز بهداشت استان، با بیان اینکه شعار هفته سلامت سال‌جاری "پوشش همگانی سلامت: برای همه و در همه جا" نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: این شعار از سوی سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است و در استان نیز شعار انسان سالم، زندگی سالم با سواد سلامت انتخاب شده است.
دکتر صائینی با اشاره به اینکه سواد سلامت آحاد جامعه باید افزایش یابد، تاکید کرد: هر چه میزان سواد سلامت افراد جامعه افزایش یابد، متعاقبا مطالبه‌گری مردم نیز در این راستا افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به ثمرات برنامه تحول سلامت، اظهار کرد: قبل از تحقق طرح سلامت، متاسفانه هزینه‌های درمان کمرشکن بود و فردی که برای درمان به مراکز درمانی رجوع می‌کرد، بالغ بر 63 درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کرد و تنها 37 درصد هزینه‌ها با دفترچه‌های درمانی پرداخت می‌شد که با تحقق طرح سلامت، تنها 10 درصد از هزینه‌ها توسط بیماران شهری و 6 درصد توسط بیماران روستایی پرداخت می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اضافه کرد: طرح تحول سلامت، در حوزه بهداشت، ابتدا از حاشیه شهرها برای برخورداری مردم از نعمت سلامت در مناطق محروم آغاز شد که این مورد یکی از ثمرات طرح تحول سلامت است و از دیگر ثمرات طرح تحول، اصلاح بیمه روستایی است، همچنین در بحث دارو نیز پیش از طرح تحول سلامت، 238 دارو تحت بیمه قرار داشتند که پس از طرح تحول سلامت نیز این میزان به 436 قلم رسید و حضور پزشک در مناطق محروم نیز به 95 درصد افزایش یافت.
رئیس مرکز بهداشت استان افزود: در این دوره از طرح تحول سلامت، اعطای مکمل‌های دارویی رایگان در جامعه برای گروه‌های هدف، توزیع قرص آهن و ویتامین B3 در مدارس دخترانه صورت گرفت و همچنین با فراهم آمدن سامانه سلامت سیب، اطلاعات بهداشتی و سلامت افراد در دسترس پزشکان قرار گرفت تا بخشی از مشکلات در این زمینه، کاهش یابد.
دکتر صائینی بیان کرد: در طی طرح تحول سلامت، 31 خانه بهداشت راه‌اندازی شد و مراقبین سلامت به عنوان نیروهای شرکتی جذب شدند و آموزش دیدند و در این زمینه یک انقلاب کامل صورت گرفت که هر مراقب سلامت بین 2  تا 3 هزار  نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی افزود: برنامه‌ ایراپن یکی دیگر از ثمرات طرح تحول سلامت است که توانسته است 55 درصد جمعیت استان را که بالای 30 سال سن داشته‌اند از نظر سرطان‌ها و فشار خون و سابقه بیماری‌ها غربالگری کند تا با اعطای کارت‌های سلامت به رنگ‌های سفید، زرد، نارنجی و قرمز، شرایط بیماران را نسبت به رجوع به پزشک مشخص کند و خطرسنجی سکته قلبی و مغزی را بسنجد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: تمامی این کارها در قالب طرح تحول سلامت صورت گرفت تا به هدف نهایی وزارت بهداشت که افزایش امید به زندگی است دست یابد.
رئیس مرکز بهداشت استان با بیان اینکه امید به زندگی در استان در حال حاضر 79 سال است، اظهار امیدواری کرد این مهم با تلاش‌ها افزایش یابد و به بالای 85 سال برسد.
*** مجید دویرانی رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک زنجان با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های دولت، طرح تحول سلامت است که با شعار هفته سلامت امسال "پوشش همگانی سلامت: برای همه و همه جا"، نیز تطبیق دارد.
وی افزود: تحقق سلامت در مدارس یک اصل مهم و زیربنایی است و به عنوان یک ضرورت و نه یک انتخاب، اهمیت پیدا می‌کند.
به گفته دویرانی تغذیه صحیح، تحرک و دوری از استرس به سلامت افراد کمک می‌کند و در این میان، توجه به تغذیه سالم، اهمیت بیشتری دارد.
*** دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: سلامت یک مقوله اجتماعی است و تحقق آن در جامعه تنها وظیفه دانشگاه علوم پزشکی نیست بلکه حضور تمام افراد جامعه در این موضوع حس می‌شود.
وی ادامه داد: در بهترین شرایط اگر وزارت بهداشت تمامی وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهد تنها 25 درصد سلامت آحاد جامعه تامین می‌شود و این موضوع بیانگر این امر است که بالغ بر 75 درصد سلامت جامعه، با حضور آحاد مردم تحقق می‌یابد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: اگر مردم دست در دست هم بدهند با همکاری هم می‌توانیم  موجب ارتقای سلامت در جامعه شویم و از همین رو با برگزاری مجمع سلامت استان و انتخاب شعار "انسان سالم، سبک زندگی سالم، با سواد سلامت" سعی کردیم در تحقق ارتقای سلامت جامعه از مردم نیز کمک بگیریم.
دکتر شعوری با بیان اینکه اگر بتوانیم سواد سلامت مردم را ارتقا بدهیم گام مهمی در جهت افزایش سلامت جامعه برداشته‌ایم، تصریح کرد: تجربه نشان داده است هر جا که مردم به کمک دولت و نهادهای دولتی آمده‌اند افتخار بزرگی رقم خورده است.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت و پتانسیل دانش‌آموزی در افزایش سواد سلامت بهره ببریم، افزود: دانش‌آموزان آیندگان ما هستند و استفاده از این ظرفیت می‌تواند زمینه بهتری را برای افزایش سواد سلامت و متعاقب آن سلامت جامعه مهیا کند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان یادآورشد: در راستای اجتماعی کردن سلامت، ایجاد کانون‌های سلامت در محله‌ها و کوچه‌ها، اولین قدم خواهد بود و کانون‌های سلامت وظیفه دارند در راستای ارتقای سواد سلامت مردم قدم بردارند.
به گفته دکتر شعوری اگر واقعا اعتقاد داریم که ایران باید توسعه پیدا کند، باید در جهت ارتقای سلامت مردم قدم برداریم چراکه نیروی انسانی کشور، تنها زمانی که از سلامت برخوردار باشد می‌تواند به بهترین نحو وظیفه خود را  به اجرا در بیاورد.
*** کاوه حقیقی بخشدار مرکزی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه سلامت دارای دو جنبه جسمی و روحانی است که هر دو باید برای تحقق انسان سالم فراهم شود، اظهار کرد: هفته سلامت فرصتی است تا در راستای آگاهی سواد سلامت مردم گام برداریم.
وی افزود: در جامعه امروز، تغذیه سالم، جای خود را به تغذیه ناسالم داده است و طبق بررسی‌های انجام شده  در جوامع مدرن، میزان بیماری‌های قلبی و عروقی درحال افزایش است و مهم‌ترین عامل آن، تغذیه ناسالم است.
حقیقی با اشاره به شعار سال و حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد: روستاها، به عنوان نقاط مولد در سطح کشور شناخته می‌شوند چراکه تامین‌کننده بخش عمده‌ای از موادغذایی هستند و این موضوع بیانگر این امر است که تامین غذای سالم از روستاها صورت می‌گیرد و از همین رو به نظر می‌رسد امسال بهترین موقعیت برای حمایت از تولید روستاییان  است.
بخشدار مرکزی شهرستان زنجان با توجه به اینکه آسیب‌های اجتماعی در جوامع  افزایش یافته است و همین امر سلامت روان افراد را تهدید می‌کند، تاکید کرد: سلامت جسم و روان در کنار هم، فرد سالم را می‌سازد و فرد سالم، خانواده سالم و متعاقب آن جامعه سالم را می‌سازد و از همین رو باید به سمت زندگی سالم حرکت کنیم و در ایجاد جامعه سلامت محور کوشا باشیم.
دفعات مشاهده: 476 بار   |   دفعات چاپ: 35 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2881 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 51 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 111699504 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 26800 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir