دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

در هفته سلامت اولین جلسه برون‌بخشی جشنواره نمایشگاهی موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲ | 

در هفته سلامت
اولین جلسه برون‌بخشی جشنواره نمایشگاهی موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد

 
اولین جلسه برون‌بخشی اولین جشنواره نمایشگاهی موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد با توجه به شعار هفته سلامت "پوشش همگانی سلامت" و در دومین روز هفته سلامت باعنوان "سلامت برای همه در همه جا" و شعار مجمع سلامت استان "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان- صبح روز یکشنبه دوم اردیبهشت‌ماه 97 دکتر قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان، با اشاره به برگزار اولین مجمع سلامت استان در اسفندماه 96، اظهار کرد: با همکاری دستگاه‌ها و نهادها 149 اولویت و محور در زمینه مشکلات سلامت و راهکارهای آن تعریف و مشخص شد که از این تعدا، 10 محور به عنوان اولویت‌های سلامت استان در سال   97 نهایی و از بین این 10 محور نیز، شعار مجمع سلامت استان با عنوان "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" انتخاب شد.
وی قدم بعدی مجمع سلامت را تدوین برنامه عملیاتی توسط ادارت کل، انجمن‌های خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد و پایش مداوم و ارائه گزارش عملکرد آن‌ها به مهندس اسداله درویش‌امیری رئیس مجمع سلامت استان و پیگیری آن در سطح شورای اداری خواهد بود که در پایان سال 1397 با ارزیابی نهایی از عملکرد آنها، کارهای برگزیده به جشنواره کشوری راه خواهد یافت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان سلامت را یک وظیفه همگانی برشمرد و افزود: 75درصد از اقدامات حوزه سلامت مربوط به مردم و ارگان‌های بین بخشی و 25 درصد به بخش بهداشت و درمان مرتبط است.
دکتر قزلباش با یادآوری اینکه ۵۳ درصد مرگ و میر افراد مربوط به سبک زندگی افراد و بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: بی‌تردید باید کارهای بیشتری در زمینه سبک زندگی افراد جامعه انجام دهیم؛ چرا که در حال حاضر از بین ۱۰ اولویت سازمان جهانی بهداشت، ۷ مورد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیردار است.
وی انسان سالم را انسانی توصیف کرد که دارای سلامت جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی باشد و اظهار کرد: این انسان قادر خواهد بود تا وظایف اجتماعی خود را در جامعه عملی کند.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان محوری‌ترین کار مجمع، اجتماعی‌سازی سلامت است و برای تحقق اهداف توسعه‌ای سلامت، باید خارج از حوزه علوم پزشکی استفاده شود و در این راستا از ظرفیت خیرین بهره‌گیری لازم باید صورت گیرد، این بهره‌گیری باید در دو حوزه خدمات و مسائل مالی شفافیت لازم را داشته باشد و خروجی اقدامات و اثرگذاری آن مشخص و قابل اندازه‌گیری و سنجش باشد.
دکتر قزلباش در این خصوص ادامه داد: با نگاهی به حوزه سلامت می‌بینیم که هزینه‌ها، بسیار سنگین است و مسئولیت سلامت مردم عمدتا بر دوش سیستم سلامت است، که اجتماعی کردن آن، به این معنا است که با شناخت منابع موثر بر سلامت و ساماندهی و توان‌مند‌سازی، آنها را جهت ارتقاء سلامت مردم به کار بگیرم.
دبیر مجمع سلامت استان تصریح کرد: با رویکرد اجتماعی‌سازی سلامت، در کنار افزایش تخت‌های بیمارستانی؛ حتی یک خیر مدرسه‌ساز و کسانی که امنیت مردم را برقرار می‌کنند و حتی مفاهیم مذهبی همچون تقوا، خویشتن‌داری، صله رحم و هر اقدامی که به ما در کاهش فقر، افزایش اشتغال و اتحاد مردم و ... کمک کند نیز در حیطه سلامت قرار می‌گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان از ضرورت مشارکت ادارات کل، انجمن‌های خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سلامت سخن گفت و  تاکید کرد لازم است در حرکت روبه جلوی حوزه سلامت همه سهیم باشند.
دکتر قزلباش یکی از اقدامات مجمع سلامت استان در آستانه ماه مبارک رمضان را؛ برگزاری جشنواره دانشگاهی در نمایشگاه بین‌المللی کاسپین با هزینه دانشگاه علوم پزشکی، با حضور نهادهای دولتی و غیردولتی، موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد عنوان کرد و افزود: مقرر شده در این جشنواره شرکت کنندگان به ارائه فعالیت‌ها و اقدامات خود در حیطه وظائف و عملکرد حوزه خود و حوزه سلامت بپردازند و همچنین در کنار عرضه این اقدامات، آموزش‌های لازم نیز ارائه شود و کارگاه‌هایی دایر شود جهت ارائه آن چیزی که جهت آگاهی مردم و حرکت به سوی اقدامات پیشگیرانه باشد تا بتوانیم از ظرفیت سازمان‌ها بیشتر استفاده کنیم.
وی افزود: در استان قریب 300 انجمن خیریه و موسسه مردم نهاد داریم که 20 انجمن در حوزه سلامت فعال هستند که جهت استفاده بیشتر از ظرفیت خیرین، باید اقدامات اساسی در اجتماعی‌سازی سلامت صورت گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت با عنوان «پوشش همگانی سلامت: برای همه و در همه جا» اظهار کرد: پوشش همگانی سلامت یک وظیفه همگانی است.
*** دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان هدف از برگزاری این جلسه را هماهنگی برنامه‌های مجمع در راستای اهداف بلندمدت نظام برشمرد و اظهار کرد: در راستای سلامت مردم همه دخیل هستیم و اجبار است همه در اهدافی که توسط مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و وزارت بهداشت ترسیم شده است، ورود کنند و این مهم ممکن نمی‌شود مگر با توسعه پایدار.
وی با تاکید بر اینکه توسعه پایدار میسر نمی‌شود مگر با وجود انسان سالم، ادامه داد: انسان سالم توسعه پایدار را ایجاد می‌کند و همه حرکات برای توسعه است که در این راستا نیاز به انسان سالم داریم.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: باید برای داشتن انسان سالم، امکانات را بسیج کنیم که از سال گذشته با برگزاری مجمع سلامت استان شروع خوبی داشتیم که مقرر شد کلیه مشکلات را پیام‌گذاران سلامت جمع کنند و در مجمع سلامت استان با شعار  "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" برای عملیاتی کردن برنامه ارائه کنند.
دکتر شعوری بیان کرد: جهت سلامت مردم باید گام‌های محکمی برداشته شود و اقدامات مجمع باید براساس توان‌مندی‌های پیام‌گذاران صورت گیرد.
*** اسماعیل رحمانی مشاور رئیس دانشگاه و مدیر روابط عمومی اهداف و ویژگی‌های اولین جشنواره نمایشگاهی را به اشتراک گذاشتن تجارب موفق، بهترین عملکردها و ابتکارات و موفقیت‌های خیریه‌ها و بنیادهای نیکوکاری و ...، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی، ایجاد فضای گفتگو جهت تبیین و گسترش تعاملات خیرخواهانه و خداپسندانه و نقش علوم اجتماعی و مددکاری در حوزه امور خیریه در طول برگزاری نمایشگاه براساس جدول زمانی تعیین شده، بازدید گروه‌های منتخب مردمی، اصناف، معتمدین، دانشجویان و دانش‌آموزان از نمایشگاه و محل‌های ارائه خدمات خیریه‌ها، بنیادهای نیکوکاری و سمن‌ها در قالب تورهای نمایشگاهی و به منظور ترویج فرهنگ انفاق، احسان، ایثار، وقف و امور عام‌المنفعه، برگزاری ویژه مراسم افتتاحیه و اختتامیه با حضور مقامات کشوری و استانی و برنامه‌های متنوع باتوجه به موضوع نمایشگاهی، معرفی شخصیت‌های نیکوکار و چهره‌های ‌ماندگار عنوان کرد و افزود: ظرفیت‌های فضای نمایشگاهی و هماهنگی و اجراء با مدیران روابط عمومی دستگاه‌های ذیربط برای حضور سازمان‌های دولتی و غیردولتی ذیربط نیز در ادامه این جلسه برگزار خواهد شد.
در این جلسه دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رئیس مرکز بهداشت استان و نمایندگان معاونت‌های دانشگاه نیز حضور داشتند.
*** نمایندگان نیروی انتظامی، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، امور بانوان و خانواده استانداری، شهرداری، کمیته امداد مام خمینی (ره)، اوقاف و امور خیریه، کتابخانه‌های عمومی، بهزیستی، میراث فرهنگی،  ورزش و جوانان و ... به بیان نقطه نظرات خود در زمینه موارد ذیل پرداختند.
  • نامگذاری جشنواره نمایشگاه، کارگاه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی مباحث مربوط به رسالت‌های سازمان‌های دولتی و غیردولتی ذیربط، استفاده از ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی حوزه آموزش و پرورش و مبلغین، یادمان چهره‌های ماندگار، اقدامات و فعالیت‌های سازمان ذیربط در امور خیریه و عام‌المنفعه، اجرای برنامه‌های فرهنگی و بازدید مهدکودک‌ها و دانش‌آموزان از نمایشگاه در فعال‌سازی شیفت صبح نمایشگاه در رابطه با ضرورت پرداختن به آسیب‌های اجتماعی، رفتارهای پرخطر و اعتیاد، ساماندهی و هدایت خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، اولویت‌های نیاز جامعه از ابعاد فرهنگی و اجتماعی باتوجه به شعار مجمع سلامت استان "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" رویکردهای طب سنتی، میزان فضای موردنیاز برای ارائه فعالیت‌های سازمان‌ها و خیریه‌ها، تاثیر آموزش‌های چهره به چهره، مباحث آموزشی و فرآیندهای پیشگیری، ارائه خدمات رایگان و ...  . 

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 637 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2957 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 89 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 114528346 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 42500 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۷

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir