دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

گفتگوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان با برنامه تلویزیونی آلاچیق سیمای اشراق

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۶ | 

گفتگوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان
با برنامه تلویزیونی آلاچیق سیمای اشراق

دکتر پرویز قزلباش در این برنامه با اشاره به قدمت 70 ساله سازمان جهانی بهداشت، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت هر ساله در 18 فروردین‌ماه، روز تاسیس سازمان جهانی بهداشت، شعاری برای همان سال در نظر می‌گیرد که امسال شعار «سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت، برای همه در همه جا» درنظر گرفته شده است.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان صبح چهارشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه 97 و در پنجمین روز از هفته سلامت با عنوان »ترویج سبک زندگی سلامت محور «با اشاره به شعار هفته سلامت سال‌جاری «سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت، برای همه در همه جا»، ابراز کرد: پوشش همگانی سلامت به معنای رایگان بودن خدمات نیست، بلکه مشارکت همگانی در تامین هزینه‌های حوزه سلامت است.
وی تصریح کرد: در هفته سلامت توجه و تاکید بر سلامت جسمی، روحی، رفاهی و ... و چگونگی وضعیت سلامت افراد و اینکه افراد چگونه به بهترین نحو ممکن از دسترسی به خدمات سلامت برخوردار باشند، مد نظر قرار می‌گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه باید امید به زندگی در جامعه افزایش یافته و شاخص‌های سلامت نیز ارتقا یابد، یادآور شد: باید دولت‌مردان ما در رده‌های مختلف کشوری، سمن‌ها و مردم به اهمیت پوشش همگانی سلامت واقف شوند و همتی عالی را برای اجرایی کردن آن به کار گیرند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این خصوص ادامه داد: دولت‌ها لزوما نباید هزینه ارایه سرویس‌های رایگان را بپردازند، بلکه تا جایی که ممکن است باید شرایطی را فراهم کنند که میزان هزینه‌ای که بابت دریافت خدمات سلامت از جیب مردم خارج می‌شود، کاسته شود.
به گفته دکتر قزلباش یکی از محوری‌ترین مسایل حوزه سلامت، همراهی و همکاری خود مردم است و دراین راستا، باید برای ارتقاء و بهبود شاخص‌های سلامت، جهت جلب مشارکت مردم و نهادهای دولتی و غیردولتی گام برداشت.
دکتر قزلباش افزود: وقتی به سلامت افراد فکر می‌کنیم، این سلامت را باید در ابعاد مختلف، هم در ارائه خدمات باکیفیت، هم بهره‌مندی بیشتر مردم از خدمات سلامت و هم با قیمت و هزینه قابل قبول، مدنظر قرار دهیم.
وی با تاکید بر هزینه بسیار سنگین حوزه سلامت، یادآور شد: هنر دولت‌ها و حکومت‌ها در بخش سلامت، تقویت این حوزه است، به نحوی که مردم برای پرداخت، دچار فشار مالی، روحی و فقر نشوند و تنظیم برنامه‌ها نیز به گونه‌ای باشد که خانواده‌ها کمترین آسیب را ببینند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه 50 درصد از مردم دنیا از دسترسی به خدمات سلامت محروم‌اند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ایران وضعیت بهتر است و قسمت عمده‌ای از مردم به خدمات سلامت دسترسی دارند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خدمات ارائه شده در حوزه سلامت را از افتخارات کشور برشمرد و افزود: پرداختن به حاشیه شهرها، خطرسنجی بیماری‌ها و خدمات دندانپزشکی در روستاها از جمله اقدامات شاخص حوزه بهداشت بوده که خدمات دندانپزشکی برای تمام افراد زیر 14 سال در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر به صورت رایگان و افراد بالای 14 سال سال نیز، با 30 درصد فرانشیز انجام می‌گیرد.
دکتر قزلباش با بیان اینکه دولت، در بخش بستری و سرپایی در مراکز دولتی، هزینه‌ها را کاهش داده است و سعی دارد مردم در پرداخت هزینه‌ها کمتر دچار دغدغه شوند، یادآور شد: اتفاقی که در این خصوص، به خاظر ارزان بودن و باکیفیت بودن خدمات در بخش دولتی، رخ می‌دهد این است که بار مراجعات افزایش می‌یابد، که باید کاری کرد این روال به خوبی طی شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر انجام کار فرهنگی، خاطر نشان کرد: باید در راستای مراجعه و استفاده افراد از خدمات درمانی در محیط زندگی، فرهنگ‌سازی لازم انجام گیرد، تا افراد با صرف وقت و هزینه بالا از مناطق دوردست به مراکز درمانی دولتی بزرگ و بیمارستان‌ها و ... مراجعه نکنند و همچنین اقدامات اورژانسی و فوریت‌ها در اولویت قرار گیرد تا توزیع عادلانه خدمات برای افرادی که در اولویت هستند، انجام پذیرد.
وی همچنین با تاکید بر خودمراقبتی، خودمدیریتی و مدیریت نحوه برخورد افراد با بیماری‌ها را حائز اهمیت دانست و افزود: چاقی زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌هاست که در این راستا، در خانه‌ها و مراکز بهداشتی درمانی کارشناس تعذیه و همچنین در حوزه مهم سلامت روان نیز کارشناس سلامت روان، جهت ارائه خدمات به مراجعین حضور دارند.

 


دفعات مشاهده: 361 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2943 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 67 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 113644579 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 31729 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir