دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان توجه تیم‌های مامایی به مزایای زایمان طبیعی در مقایسه با عمل‌های زایمان باید بیش از گذشته باشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان توجه تیم‌های مامایی به مزایای زایمان طبیعی در مقایسه با عمل‌های زایمان باید بیش از گذشته باشد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۱۸ | 

    آلبوم تصاویر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان
توجه تیم‌های مامایی به مزایای زایمان طبیعی در مقایسه با عمل‌های زایمان باید بیش از گذشته باشد

دکتر پرویز قزلباش در مراسم بزرگداشت روز ماما، اظهار کرد: تیم‌های مامایی باید بیش از گذشته به مزایای زایمان طبیعی در مقایسه با عمل‌های زایمان توجه کنند و به این امر مهم معتقد باشند و سپس به گروه‌های هدف خود ترویج و آموزش دهند.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان روز یکشنبه 16 اردیبهشت‌ماه 97 در جمع ماماهای دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی، اظهار کرد: بازنگری در پذیرش دستیار و تخصص؛ به ویژه رشته زنان و زایمان امری مهم به نظر می‌رسد که هم اکنون در انحصار این قشر قرار گرفته و نیازمند کارشناسی است.
وی اظهار کرد: با آغاز طرح تحول نظام سلامت و کارهای انجام شده؛ نسبت عمل‌های سزارین به طبیعی 39.6 دهم درصد بود که البته در سال اول کاهش مختصری داشت که این روند با رشد صعودی به 40 درصد رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: وظایف اصلی و نقش اصلی ماماها باید بیش از گذشته تعریف شود تا مشکلاتی که بر سر راه پزشکان عمومی قرار گرفت، برای این قشر ایجاد نشود.
به گفته دکتر قزلباش، هم اکنون 36 اتاق ال دی آر در مراکز بیمارستانی استان راه‌اندازی شده که 13 واحد آن در آستانه راه‌اندازی قرار دارد و اقدامات دیگر نیز نشان می‌دهد حرکت‌های خوبی شده اما نتیجه اثربخش نبوده است.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مشاوره‌ها و انجام آزمایش‌های دوره بلوغ، مشاوره قبل ازدواج، پس از بارداری، آموزش و راهنمایی بهداشت جنسی، مشاوره و ارائه راه‌های مختلف تنظیم خانواده، آموزش، راهنمایی و مشاوره دوره میانسالی، یائسگی زنان، آموزش و راهنمایی مشاوره جنسی و رفتارهای پرخطر، آموزش و حمایت مادر جهت تغذیه مادر برای شیر مادر، مراقب نوزاد و پایش نوزاد را از جمله وظابف ماماها برشمرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: هم اکنون 90 درصد زایمان‌ها در بیمارستان خصوصی شهر زنجان به صورت سزارین انجام می‌گیرد که اقدامات لازم برای کاهش این مهم نیز امری مهم است.
*** دکتر علیرضا زراعتچی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تبریک روز ماما، اظهار کرد: پنجم ماه می ‌مصادف با 15 اردیبهشت، با هدف بزرگداشت روز جهانی ماما، افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای سلامتی مادر و نوزاد، روز جهانی ماما نام‌گذاری شده است.
وی افزود: روز جهانی ماما فرصت مناسبی است برای جلب توجه هرچه بیشتر مردم و مسوولان نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی در ارتقای سلامت خانواده و تامین سلامت جامعه و از آن رهگذر، ساختن بستری مطمئن برای ترسیم آینده‌ای روشن.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: کار ماما باید شامل آموزش دوران بارداری، آماده کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری، تنظیم خانواده و مراقبت‌های کودک باشد و در بعضی از بیماری‌های زنان نیز می‌تواند در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، واحدهای بهداشتی، منازل و ...، ارائه خدمات داشته باشد.
دکتر زراعتچی با بیان اینکه این آموزش‌ها ضامن سلامت خانواده است، خاطرشنان کرد: این اهداف با کمی ‌توجه و سرمایه‌گذاری قابل دستیابی است.
وی اظهار کرد: مامایی رشته کهنی است که از آغاز تولد بشر مفهوم پیدا کرد، اما امروز به یک حرفه و تلاش و حرکتی عالمانه، همراه با دانش امروز تبدیل شده است و ارائه مراقبت‌های مامایی با کیفیت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن، عامل مهمی‌در کاهش مرگ و میر مادران است.
*** دکتر مریم رستگار دنداپزشک و مشاور رئیس دانشگاه در امور دندانپزشکی در بیان نقش ماما و اهمیت آموزش در رشته مامایی، مطالبی عنوان کرد.
به گزارش وب‌دا، پنجم ماه می، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام‌گذاری شده است . برای اولین بار در سال 1980 این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال 1992 به صورت رسمی، به افکار عمومی جهان اعلام شد.
 

 

کلیدواژه ها: رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان توجه تیم‌های مامایی به مزایای زایمان طبیعی در مقایسه با عمل‌های زایمان باید بیش از گذشته باشد |

دفعات مشاهده: 581 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2711 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 32 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 106873301 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 27296 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir