دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

اجتماعی سازی سلامت استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه اجتماعی سازی سلامت استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۷ | 

   

اجتماعی سازی سلامت

استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه
 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در آیین اختتامیه جشنواره آئین محبت اظهار کرد: موسسه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت برای پیشبرد فعالیت‌های خود از موازی کاری اجتناب و منابع حاصل از اعتماد مردمی را در مسیر صحیح و هدفمند هزینه کنند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهارشنبه 26 اردیبهشت‌ماه 97، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین افزود: اجتماعی سازی سلامت از عهده دولت و یک دستگاه اجرایی خارج است و قشرهای مختلف مردم در تحقق این امر مهم نقش آفرین هستند.
وی تصریح کرد: سلامت اجتماعی در حوزه‌های مختلفی از قبیل فقر، بیکاری، طلاق و اعتیاد که بیشتر آنها خارج از حیطه دانشگاه علوم پزشکی بوده و اما از عوامل تاثیرگذار سلامت به شمار می‌رود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: علوم پزشکی استان به عنوان متولی سلامت وظیفه دارد با همکاری دستگاه‌های دیگر در برطرف کردن این مسائل حضور و نقش سازنده‌ای داشته باشد.
دکتر قزلباش ادامه داد: بر این اساس اولین مجمع سلامت استان نیز در اسفند سال گذشته با مشارکت خیران این حوزه با شعار انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت بیان کرد.
وی افزود: بر این اساس دولت باید نقش سیاست‌گذاری در حوزه سلامت را داشته باشد و فعالیت‌های این بخش را به مردم واگذار کند که تحقق آن نتایج مثبتی به همراه دارد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به آگاهی و مشارکت روزافزون خیران برای حضور روزافزون در حوزه سلامت منجر می‌شود.
به گفته دکتر قزلباش طی برگزاری این جشنواره بیش از 20 هزار نفر از شهروندان زنجانی از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.
حاج آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ایجاد معاون اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی را در پیشبرد برنامه‌های این حوزه بسیار موثر دانست و عنوان کرد با وجود معاونت های اجتماعی در حوزه سلامت به مباحث اجتماعی مرتبط با سلامت اهمیت بیشتری داده شده و تکامل و ارتباطات خوبی در همکاری ها و معرفی توانمندیها و موفقیت های خیریه ها صورت گرفته است.
دکتر جمشید وفا مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان اظهار کرد: برخلاف تصور عموم، حفظ سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست و این موضوع فرادانشگاهی بوده و حوزه‌های دیگری نیز متولی هستند
.
وی افزود: نبود سلامت در جامعه اقتصاد کشور را متاثر کرده و به حوزه‌های مهم مانند سیاست و اقتصاد کشور لطمات زیادی وارد می‌کند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه و توجه جدی به مقوله سلامت داشته و در این راستا معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی را در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کرده است.
به گفته دکتر وفا هم اکنون در شهر زنجان خیریه‌ها و موسسه‌های متعدد سلامت برای کمک به بیماران ایجاد شده که کمک‌های مردمی را در این راستا جمع آوری می‌کنند.
وی اظهار کرد: فعالیت آزادانه و بدون نظارت موسسه‌ها و سازمان‌های خیریه مشکلاتی را بوجود می‌آورد و از مسیر اصلی خود منحرف می‌شوند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان خاطرنشان کرد: راهکار ساماندهی انجمن خیریه حوزه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد در این بخش ارائه لایحه از طرف هیات دولت است که تحقق این مهم می‌تواند به صدور مجوزهای لازم از وزارتخانه مربوطه را بیش از گذشته امکان‌پذیر کند.
حاج احمد شکوریان از پیشکسوتان حوزه تعلیم و تربیت و امور خیریه به همراهی هرچه بیشتر در حوزه امور عارم المنفعه اشاره نمود و انسجام و یکپارچگی و اتحاد را رمز موفقیت خیریه ها و سارمانهای مردم نهاد دانست.
به گزارش وب‌دا، اولین جشنواره مردمی "آئین محبت" از 21 لغایت 26 اردیبهشت‌ماه 97 با هدف اجتماعی شدن حوزه سلامت در بخش‌های مختلف، با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی ذیربط در آستانه ماه مبارک رمضان همزمان با نمایشگاه ضیافت الهی در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار شد.

در این نمایشگاه 17 دستگاه اجرایی و 25 موسسه خیریه توانمندی و ظرفیت‌های کاری خود را به عموم معرفی کردند.
در مدت برگزاری این جشنواره برنامه‌های مختلفی از قبیل برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف برای متولیان و موسسه‌های خیریه و همچنین آموزش‌های عمومی برای مردم ارائه شد.
کلیدواژه ها: اجتماعی سازی سلامت استفاده از توانمندی‌های نهادها | ارگان‌ها | آحاد مردم | خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 981 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2957 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 112 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 114519312 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 40536 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۷

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir