[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: اطلاعیه ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد در سال تحصیلی ۹۸-۹۷
:: نتایج آزمون علوم پایه و پیش کارورزی شهریور 97
:: هفته دفاع مقدس گرامیباد
:: معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان
:: برگزاری مراسم زیارت عاشورا و جلسه امربه معروف و نهی ازمنکر در شبکه بهداشت و درمان خدابنده
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (12 خردادماه 97) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱۲ | 
 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (12 خردادماه 97)


 استعمال قلیان در زنان، از ناپختگی شخصیتی تا ناباروری
زنجان - ایرنا - استعمال قلیان باوجود آگاهی از ضررهای متعدد آن؛ همچنان در زنان به عنوان یک رفتار مدگرایانه مطرح بوده که مصرف کنندگان این ماده دخانی براین باورند کشیدن آن حس خود بزرگ بینی به آنان دست می‌دهد و در شکل‌گیری شخصیتشان موثر است.
کد خبر: 82931111 | تاریخ خبر: 10/03/1397 - 11:26
به گزارش ایرنا، بررسی های روانشناسی نشان می دهد که بیشتر زنان سیگاری حتی مصرف کننده قلیان به خاطر مدگرایی، کلاس گذاشتن، احساس خود بزرگ بینی و همرنگی باجماعت (ناپختگی شخصیتی) اقدامات خود را توجیه می کنند، اما جامعه شناسان معتقدند گرایش جوانان بویژه دختران به استفاده از این ماده دخانی یک رفتار انحرافی و سرخوردگی اجتماعی بشمار می رود، اما از طرفی متخصصان زنان و نازایی براین باورند که استعمال قلیان به کاهش تخمدان ها منجر شده و در نهایت باروری زنان را به حداقل می رساند.  مصرف قلیان بدلیل زمینه فرهنگی دیرینه در منطقه مدیترانه شرقی و به ویژه ایران پذیرفته شده، اما طی سالهای اخیر و با ورود تنباکوی میوه ای، الگوی سنتی مصرف آن تغییر کرده است. در گذشته، قلیان بیشتر در مناطق جنوبی کشور و در میان بانوان سالخورده خانواده و در منزل مورد استفاده قرارمی گرفت، در حالی که اکنون الگوی مصرف در سرتا سر کشور و به ویژه در میان جوانان و حتی زنان در سفره خانه های سنتی و مکانهای مشابه شایع شده است.
به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اکنون سن مصرف مواد دخانی و قلیان به خصوص در زنان بسیار کاهش یافته و بستن مالیات بر مواد دخانی را بهترین راه کاهش عرضه و تقاضا اعلام کرده است.
لیلا 24 ساله که خود را دانشجو معرفی می‌کند در ارتباط با مصرف قلیان گفت: گاهی اوقات با دوستانم و برای تفریح در یکی از مکانهای تعیین شده قلیان مصرف می‌کنیم. وی ادامه داد: قلیان ضررهای متعددی دارد اما با این وجود کشیدن آن حس خود بزرگ بینی دارد و به همین دلیل این کار را انجام می‌دهم.
لیدا 40 ساله که از جمله مصرف کنندگان تفننی قلیان است، به خبرنگار ایرنا گفت: گاهی اوقات در جمع دوستانه و فارغ از تمامی مسائل و مشکلات قلیان آن هم به صورت تفننی مصرف می‌کنم.  وی افزود: حدود یکسال و نیم است که قلیان مصرف می‌کنم، درحالی که دوستانم معتاد این کار هستند و حتی به استعمال سیگار هم گرایش یافته اند. این شهروند زنجانی اظهار کرد: نبود تفریحات سالم و از طرفی بروز ناکامی‌ها و نرسیدن به اهداف زندگی موجب می‌شود که دختران و زنان نیز به مصرف قلیان بروند و در واقع تصور می‌کنم با این کار به نوعی شخصیت شکل می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: نگاه نگران کننده جوانان و زنان به آینده و دیگرمسائل دست به دست می دهد تا آنان به سمت سیگار و یا حتی قلیان بروند.
** استعمال قلیان باروری زنان را کاهش می دهد
مسئول مرکز ناباروری آی وی اف(IVF) مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان نیز در ارتباط با استعمال قلیان توسط زنان گفت: کشیدن این ماده دخانی مواد سمی را وارد خون می کند و این موضوع به نوبه خود به کاهش تخمدان ها منجر شده و در نهایت باروری زنان را به حداقل می رساند.  فرناز محمدیان افزود: دخترانی که در سنین پایین تر به استعمال سیگار و یا قلیان به مدت طولانی مدت روی می آورند این مواد سمی حتی بر یائسگی زودرس نیز تاثیر گذاشته و مشکلاتی را موجب می شود. این متخصص زنان و زایمان وفلوشیپ نازایی ادامه داد: اثرات سمی این مواد دخانی به شدت بر فعالیت تخمدان ها و کارکرد تولید مثل اثر می گذارد و به عبارتی نازایی بدنبال داشته که حتی درمان های متعدد نیز تاثیری ندارد.  وی خاطر نشان کرد: متاسفانه مصرف این نوع مواد دخانی در بین زنان و حتی دختران در سنین پایین گرایش یافته و بر این اساس توصیه می شود قبل از بروز مشکلی حاد از آن اجتناب کنند. محمدیان اضافه کرد: استعمال دخانیات بویژه قلیان خطرات بیماری مادرزادی قلبی را در جنین افزایش می دهد.
** ناپختگی شخصیتی از علت های مهم گرایش زنان به قلیان
یک روانشناس بالینی نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون و در مقایسه با گذشته مصرف مواد دخانی بویژه قلیان در کلانشهرها افزایش یافته و این موضوع مهم به دلایل متعددی باز می گردد. علیرضا کاظم لو افزود: بررسی ها بیانگر آن است که بیشتر زنان سیگاری حتی مصرف کننده قلیان، بخاطر مدگرایی، کلاس گذاشتن، احساس بزرگ بینی و همرنگ جماعت شدن اقدامات خود را توجیه می کنند و در واقع به این نوع شیوه متوسل می شوند که در واقع می خواهند از این طریق ضعف ها را جبران کنند.  وی اظهار کرد: ناپختگی شخصیتی و ناتوانی در مهارتهای زندگی که از تربیت نادرست والدین نشات می گیرد موجب می شود که فرد در بزرگسالی و هنگام مواجهه با مسائل ریز و درشت با جریانات متعددی همسو شود. وی بیان کرد: زنان نیمی از جمعیت جامعه را زنان تشکیل می دهند و در این میان تربیت صحیح خانواده ها می تواند فرد را در مواجه با مسائل دشوار زندگی از قبیل ناکامی ها مختلف مصون تر کند.
این روانشناس اظهار کرد: موضوع دیگر اینکه والدین کودکان خود را متوقع بار می آورند و به هر خواسته آنها تن می دهند غافل از اینکه تداوم این وضعیت معضلاتی رادر سال های بعدی پیش روی فرد قرار می دهد. کاظم لو خاطر نشان کرد: تجربه ناکامی های کوچک کودک در همان دوران طفولیت فرد را در بزرگسالی و در برابر مشکلات گوناگون آماده تر و توانمند کرده و برای نه گفتن مشکلی ندارد. وی ادامه داد: آگاهسازی و فرهنگسازی لازم به گروههای هدف می تواند تا حدودی زیادی عواقب و معضلات بوجود آمده را کاهش دهد و به این مهم باید توجه بیشتری شود. این روانشناس گفت: نهادهای فرهنگی و تربیتی بویژه مدارس می توانند از همان دوران مهد کودک آموزش های لازم را ارائه کنند تا فرد هنگام بلوغ توانمندی لازم را کسب کرده و در مقابل جریانات مختلف سلامت روانی و جسمی را که مورد تهدید قرار می دهد واکنش مناسبی نشان دهد.
**مصرف قلیان توسط زنان چندان نگران کننده نیست
استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد زنجان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در گذشته نظام مردسالارانه در جامعه رایج بود که هم اکنون این وضعیت بدلیل حضور بیشتر زنان در حوزه های مختلف تغییر یافته است. مهدی قدیمی افزود: قلیان و گرایش جوانان به استفاده از آن نه یک مساله اجتماعی بلکه رفتار انحرافی به شمار می رود، و در این میان شمار کسانی که به مصرف قلیان روی می آورند، زیاد نیست.
وی گرایش به مصرف قلیان را نوعی رفتار اعتراضی، سرخوردگی اجتماعی و انحطاط فرهنگی بیان و خاطر نشان کرد: این موضوع هم در مورد دختران و پسران صدق می‌کند. این جامعه شناس اظهار کرد: هم اکنون جامعه ایران درحال گذر از سنتی به مدرنتیته بوده و این موضوع به نوبه خود آسیب‌ها و هنجارهای متعددی را موجب شده و حتی به عنوان آسیب اجتماعی مطرح می‌شود. وی بیان کرد: زنان در جامعه خواستار برقراری حقوق خود در مقایسه با جامعه سنتی هستند و به نوبه خود نیز مشکلاتی را پیش روی آنان قرار داده و به عبارتی با موانع متعددی برخورد کردند.
**
باورهای رایج غلط در استعمال قلیان
مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان نیز در این ارتباط گفت: در مورد قلیان چند سوء تفاهم و چند اشتباه رایج وجود دارد که زنان با آگاهی از آن می توانند به تصحیح باورهای غلط درخانواده و اطرافیان بپردازند. جمال ناصحی افزود: اشتباه اول می گویند که عبور دود قلیان از داخل آب موجب کاهش سموم دود می شود، اما این ادعا واقعیت ندارد و تنها نقش آب، کاهش دمای دود و افزایش رطوبت آن و در نتیجه قابل تحمل نمودن استنشاق آن برای فرد مصرف کننده است. وی اظهار کرد: برخلاف بسیاری از عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بیشماری مواد سمی بوده و مصرف کنندگان به این موضوع توجه چندانی ندارند. این کارشناس ادامه داد: گفته می شود، قلیان اعتیادآور نیست، در حالی که دود هر نوع توتون از جمله مورد مصرف در قلیان حاوی نیکوتین که ماده ای اعتیادآور است و چند بار مصرف آن موجب اعتیاد می شود.
ناصحی اظهار کرد: اشتباه رایج دیگر که گفته می شود، مصرف قلیان کم خطرتر از سیگار است، در حالی که مصرف قلیان در مقایسه با سیگار دود بیشتری را وارد ریه ها می کندوی تاکید کرد: هر وعده مصرف قلیان به طور متوسط معادل کشیدن 100 تا 200 نخ سیگار است و از دیگر عوارض قلیان که در سیگار دیده نمی شود، افزایش احتمال انتقال بیماریهای واگیردار و مسری، نظیر تبخال و هپاتیت و سل بوده که بدلیل استفاده اشتراکی آن دیده می شود.  مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان ادامه داد: حتی درصورت عوض کردن سر لوله قلیان، مواد باقی مانده در شلنگ آن می تواند عامل انتقال این بیماری ها باشد و نکته دیگر، احتمال آلوده بودن توتون و تنباکوی مورد استفاده در قلیان به انواع قارچ ها و میکروبها است که تنباکوی مورد استفاده در قلیان اغلب کیفیت مناسبی نداشته و با کمی اسانس عرضه می شود. وی بیان کرد: برخی ها تصور می کنند، استعمال قلیان فقط برای فرد مصرف کننده خطرناک است، درحالی که استنشاق تحمیلی دود دخانیات شامل مصرف قلیان هم میشود.
ناصحی افزود: یک ساعت در معرض دود قلیان دیگران بودن، معادل مصرف 6 تا 8 نخ سیگار بوده و به اشتباه، نگاه برخی خانواده ها به قلیان، نوعی تفریح و تفنن است و این امر موجب می شود، تا از سویی استعمال قلیان توسط نوجوانان و جوانان و حتی در مواردی کودکان در حضور والدین و حتی به تشویق والدین برای ایجاد صمیمیت بین اعضای خانواده انجام گیرد. وی خاطر نشان کرد: مصرف قلیان توسط مردان در سنین بالاتر آنها را به بیماری های غیر واگیر مبتلا کرده و بطور طبیعی نسبت به ترک آن اقدام می کنند و در این میان گروههای هدف ذکر شده بهترین جمعیت برای جذب و استعمال هستند.
به گزارش ایرنا، پنجم تا 11 خرداد هفته بدون دخانیات در کشور نامگذاری شده است.7320/8068
 
 
 
 
 
پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵ کد خبر : 973-13914-5

گروه سنی 25 تا 45 سال؛ گروه سنی درگیر مسمومیت‌های قارچی
معاون فنی مرکز بهداشت استان زنجان اظهار کرد: فقط از طریق یافته‌های آزمایشگاهی می‌توان به سمی یا غیر سمی بودن قارچ‌ها پی‌ برد.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، داوود رحمانی در سمینار مراقبت و درمان مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌های سمی برگزار شده در سالن همایش‌های بیمارستان ولیعصر با اشاره به اینکه با توجه به اتفاقات اخیر و مسمومیت‌های رخ داده در سطح استان به واسطه قارچ‌های سمی لزوم اطلاع‌رسانی در این زمینه احساس می‌شود، گفت: قارچ‌ها به دلیل داشتن پروتئین بالا و چربی کم و پایین بودن اسیدهای چرب اشباع و کلسترول در برنامه غذایی افراد قرار گرفته است و متخصصان تغذیه مصرف آن را توصیه می‌کنند. وی با اشاره در اغلب مناطق کشور استفاده از گیاهان و قارچ های خودرو در فصول مختلف رواج دارد، افزود: نحوه شناسایی قارچ‌های کوهی به صورت تجربی بوده که به صورت نسل به نسل منتقل شده است.  این مسئول خاطر نشان کرد: در اپیدمی اخیر تمامی افراد مسموم ادعا داشتند که سال‌هاست این نوع قارچ را مصرف می‌کرده‌اند و هیچوقت بیمار نشده بودند. همچنین در بین بیماران افرادی بودند که فقط چند لقمه از قارچ را مصرف نموده و مسموم شده بودند . رحمانی خاطرنشان کرد: این باور غلط در بین مردم رواج داشت، قارچ‌هایی که داخل یونجه رشد می‌کنند قابل مصرف هستند و یا با بریدن قارچ و تست تجربی می‌توان به ماهیت قارچ پی برد. اما واقعیت این است که نمی‌توان قارچ‌های خوراکی را از روی ظاهر و مزه تشخیص داد و فقط از طریق یافته‌های آزمایشگاهی می‌توان به سمی یا غیر سمی بودن قارچ‌ها پی‌ برد و هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که افراد بتوانند با استناد به آن ماهیت قارچ را شناسایی کنند.  وی ادامه داد: پختن قارچ سم موجود در قارچ را غیر فعال نمی‌کنند و محل رویش قارچ‌ها نمی‌توانند دلیلی برای تشخیص سمی یا غیر سمی بودن قارچ‌ها باشد. این مسئول افزود: بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو ایران گونه Amanita Virosa  عامل ایپدمی حاضر است این قارچ تا حدودی به قارچ‌های غیر سمی شبیه است و می توانند در محل رویش قارچهای غیر سمی رشد کند. وی با اشاره به اینکه تعداد موارد مسمومیت با قارچ در کشور تا تاریخ 31 اردیبهشت ماه حاکی از این است که کرمانشاه بیشترین میزان مسمومیت با قارچ‌های سمی رابا مراجعه 236نفربه مراکز درمانی و 7فوتی به خود اختصاص داده است، گفت: پس از این استان ، استانهای لرستان، کردستان، آذربایجان غربی استان زنجان  با 66 مسمومیت قرار دارد که خوشبختانه تاکنون هیچ مورد جدی که منجر به  فوت افراد شده باشد وجود نداشته است . رحمانی گفت: گروه سنی درگیر در این مسمومیت‌های قارچی بین گروه سنی 25 تا 45 سال بوده است و تنها یک مورد کودک شیرخوار بوده است که به دلیل مصرف شیر مادر بستری و تحت نظر قرار گرفت. وی با اشاره به اینکه از جمله علایم این مسمومیت می توان به اسهال، تهوع، سردرد و نارسایی کلیه و کبدی است  که موجب از بین رفتن کبد می‌شود، گفت: 26 مورد از تعداد 66 مراجع کننده به مراکز درمانی تحت درمان قرار گرفتند که 2 نفر در استان زنجان ، 16 نفر به بیمارستان لقمان تهران و 6 نفر به بیمارستان نمازی شیراز انتقال یافتند.
 
 
 
 
۱۳۹۷۰۳۱۱۰۰۰۸۱۰ - جمعه ، ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۹:۳۴
تصادف زنجیره‌ای خودرو در پل ولیعصر زنجان/ 4 نفر مصدوم شدند
مدیر روابط عمومی مرکز فوریت‌های پزشکی استان زنجان از تصادف زنجیره‌ای خودروها در پل ولیعصر زنجان خبر داد و گفت: در پی این حادثه چهار نفر مصدوم شدند. جواد مرادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: امروز یک تصادف زنجیره‌ای در روی پل ولیعصر زنجان واقع در اتوبان بهمن رخ داد.  وی با اشاره به اینکه در نتیجه برخورد زنجیره‌ای 17 دستگاه خودرو چهار نفر مصدوم شدند، تصریح کرد: بر همین اساس در پی اطلاع شهروندان در ساعت 14 و 50 دقیقه دو دستگاه آمبولانس از پایگاه‌های ولیعصر و فاتح به محل حادثه اعزام شد.
مدیر روابط عمومی مرکز فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: تصادف عمدتا خسارتی بود و حال عمومی مصدومان رضایت بخش است.
وی با بیان اینکه دیگر حادثه رخ داده نیز امدادرسانی به مصدومان تصادفی در قالب اعزام بالگرد بوده است، گفت: زمان اعزام بالگرد 14 و 55 دقیقه بوده است.  مرادی با اشاره به اینکه تعداد مصدومان در این حادثه 6 نفر بوده است، گفت: حال عمومی مصدومان خوب است. انتهای پیام/73005/ق20


 جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲  کد خبر : 973-12314-5

تشکیل کارگاه پیشگیری از سرطان برای بیش از 12 هزار بانوی زنجانی
مسئول کمیته آموزش و پیشگیری مهرانه اظهار کرد: آموزش بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان است .
مصطفی مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، از تشکیل کارگاه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان برای 12 هزار و 702 نفر از بانوان از ابتدای سال 94 تا پایان اردیبهشت 97 خبر داد و گفت: 8962 نفر از این افراد ساکن شهرستان زنجان و مابقی مربوط به شهرستان‌های داخل استان و سه شهرستان خارج از استان (میانه، تکاب و بیجار) بوده است . وی با بیان اینکه آموزش بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان است، افزود: مهرانه به منظور خدمت‌رسانی به مردم و ارتقای سطح سلامت خانواده‌ها برنامه‌های سلامت محور پیشگیری را در چهار حوزه ورزش، برگزاری کارگاه و کلاس‌های آموزشی، عدم استعمال سیگار و دخانیات، تولید، توزیع و مصرف محصولات سالم را در اولویت قرار داده است . مسئول کمیته آموزش و پیشگیری مهرانه با بیان اینکه مدرسین خیر این کمیته در کنار برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه ویژه بانوان، در مدارس نیز حضور می‌یابند، خاطرنشان کرد: در اردیبهشت امسال 4394 نفر از دانش‌آموزان مدارس شهر زنجان در کلاس‌های تغذیه سالم مهرانه شرکت کردند.
 
 
 تشخیص زودهنگام سرطان اقدامات درمانی را ممکن می کند

زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: تشخیص زودهنگام بیماری سرطان اقدامات مناسب درمانی را امکان پذیر می کند و از طرفی هزینه های تحمیلی را نیز کاهش می دهد.  کد خبر: 82931731 | تاریخ خبر: 11/03/1397 - 10:52
دکتر پرویز قزلباش روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر افراد در طول عمر نگران سلامتی خود هستند و به علت ترس از بروز بیماری در مراحل پیشرفته تری به پزشک یا متخصص مربوطه مراجعه می کنند. وی یادآوری کرد: این در حالی است که مراحل اولیه تشخیص بیماری اهمیت بسزایی دارد چرا که مراجعه بهنگام و تشخیص امری بسیار مهم تلقی می شود. قزلباش اظهار کرد: هم اکنون، آمار سرطان این استان مطابق با آمار کشوری بوده و بطور تقریبی و در تمام شاخص‌های سرطان نسبت به کل کشور شیوع کمتری دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: تعداد موارد جدید سرطان استان، 44 درصد در زنان و 56 درصد در مردان اعلام شده و در این میان شایعترین آنها در جمعیت زنان زنجانی به ترتیب ، سرطان پستان، معده، مری، رحم و روده بزرگ و شایعترین در مردان نیز معده، مری، پوست، پروستات و روده بزرگ است. وی بیان کرد: معده در مردان استان تنها سرطانی است که نسبت به شاخص‌های کشوری آمار بالاتری را نشان می دهد و علت آن یک فاکتور نیست بلکه به مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی، غذا، محیط و فشارهای عصبی باز می گردد.  این مسئول ادامه داد: این در حالی است که عوامل خطر ساز دیگری مر بوط به شیوه زندگی از قبیل استعمال دخانیات (سرطان های ریه و مثانه) کم تحرکی (سرطان های روده، پستان و پروستات) و عوامل دیگر محیطی نیز مانند آلودگی هوا و خاک به سرطان های ریه و خون در افراد منجر می شود. وی اظهار کرد: تغذیه نادرست، فشارهای عصبی، عوامل زنتیکی و تغییرات سلولی به دلایل نامعلوم، موجب آسیب به معده و ابتلا بیشتر به سرطان می‌شود و علاوه بر آن افزایش سن نیز عامل خطر محسوب می شود. قزلباش افزود: نوشیدن چای داغ از عوامل مهم در سرطانهای دستگاه گوارش محسوب شده و از طرفی استفاده زیاد از کنسروها نیز در ابتلا به بیماری های مختلف و سرطان نقش موثری دارد که مصرف کنندگان به این مهم توجه داشته باشند.. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطر نشان کرد: برای پیشگیری و درمان های به موقع غربالگری سه سرطان شایع روده بزرگ، دهانه رحم و پستان در زنان از سطح خانه بهداشت در روستاها تا مراکز بهداشتی درمانی و مراکز جامع سلامت در شهرها آغاز شده به صورت رایگان انجام می‌گیرد.
 

جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴ کد خبر : 973-14614-5

توجیهات انسانی موجب نابودی ایمان می‌شود
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: تنبلی و توجیهات انسانی موجب کوچک شدن و در نهایت نابودی ایمان می‌شود.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، زین‌العابدین صفوی در سلسله نشست‌های معرفتی ظاهر و باطن قرآن کریم ویژه کارکنان و اساتید جهاددانشگاهی زنجان که در سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: آدمی موجود پیچیده‌ای است و این درون انسان است که اعمال او را تعیین می‌کند. وی افزود: دین، تاکید بر تکرار عمل دارد، همچنین در قرآن کریم نیز به موضوع تکرار توجه ویژه‌ای شده است؛ چراکه اگر عمل و تکرار آن نباشد، ایمان رفته‌رفته از بین خواهد رفت. تنبلی و توجیهات انسانی موجب کوچک شدن و در نهایت نابودی ایمان می‌شود؛ این عمل است که باعت ریشه‌دار شدن ایمان می‌شود. صفوی ادامه داد: در انسان‌شناسی دینی و روان‌شناسی غربی به موضوع عمل اینگونه اشاره شده است، انسان هر آنچه‌ را عمل کند و بر اساس دیدگاه خود آن را تکرار کند، پایه فکری که در ذهن انسان است، تقویت خواهد شد.  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان یادآور شد: «جهل» به معنای نادانی و نداشتن اطلاعات نیست؛ بین انسانی که اطلاعات ندارد و راه را غلط می‌رود با انسانی که اطلاعات دارد ولی مسیر را غلط می‌رود تفاوت وجود دارد. وی تصریح کرد: «جحد» در نوع خود به دو دسته جحد عملی و جحد نظری تقسیم می‌شود، شخصی که جحد نظری دارد با کسب آگاهی، راه خود را پیدا می‌کند اما در جحد عملی شخص از حق آگاهی دارد و به اصطلاح خود را به خواب زده است و با هیچ تلنگری بیدار نمی‌شود؛ قرآن کریم با گروه دوم که دچار جحد عملی شده‌اند مشکلات عدید‌ه‌ای دارد.  صفوی در ادامه گفت: دو گونه مخالفت با پیامبر گرامی اسلام (ص) وجود داشت، جاحدان و جاهلان؛ گروه دوم جاهلان با مشاهده یک معجزه از پیامبر ایمان می‌آوردند اما جاحدان در برابر پیامبر مقاومت می‌کردند، کافران، مرتدان و منافقان در این دسته قرار داشتند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: نحوه رفتار با جاحدان متفاوت است. کسی که جحد دارد با افزایش اطلاعات و آگاهی به مسیر درست باز نمی‌گردد، زیرا حجد این شخص عالمانه است نه عوامانه و به قول شهید مطهری، عقل دلالت‌ها را می‌پذیرد اما نفس در پذیرش مقاومت می‌کند.  
وی افزود: اعمال انسان دارای دو بعد ظاهری و باطنی است؛ اگر باطن به‌درستی اجرا نشود آثار در ظاهر آشکار نخواهد شد، در قرآن‌کریم آمده است اعمال بر اساس شاکله است اما شاکله چیست، چیزی که بر اساس آن عملی صورت می‌گیرد. صفوی در ادامه گفت: کسی که در خلوت گناه می‌کند بر اساس شاکه‌اش گناه می‌کند، شاکله شخصیت اجتماعی نیست، بلکه شخصیتی است که در درون هر فرد شکل گرفته است و به اصطلاح از آن به عنوان طبیعت دوم نام برده می‌شود؛ طبیعت دوم انسان باطن او است و به قول مفسران، نیت نیز نام دارد، زیرا مربوط به درون انسان می‌شود.  
وی تصریح کرد: آنچه که باید تغییر کند باطن انسان و یا همان شاکله وی است و شخص در روز جزا بر اساس این باطن اعمالش مورد محاسبه قرار خواهد گرفت؛ عادات انسان شاکله او تلقی می‌شود و بر اساس ملکات (تکرارها) عمل می‌کند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان یادآور شد: انسان با تصمیم‌گیری و اراده می‌تواند باطن خود را تغییر دهد، در برخوردهای تربیتی باید باطن‌ها را تغییر داد، همه تلاش اخلاق در ایجاد تغییر در باطن است. خداوند خواسته است که انسان خود باطن‌اش را تغییر دهد. انسان باید تغییر درونی و دائمی کسب کند.
 
 
 تصادف زنجیره ای در زنجان 4 مصدوم برجا گذاشت

زنجان - ایرنا - مسئول روابط عمومی مرکز فوریتهای پزشکی زنجان گفت: شامگاه بر اثر تصادف زنجیره ای 17 دستگاه خودرو روی پل ولی عصر(عج) اتوبان 22 بهمن شهر زنجان چهار نفر مصدوم و به مراکز درمانی شهر منتقل شدند.  کد خبر: 82932098 | تاریخ خبر: 12/03/1397 - 1:54
جواد مرادی شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حادثه برخورد زنجیره ای خودروها به اورژانس زنجان گزارش شد که بلافاصله 2 دستگاه آمبولانس از مناطق ولی عصر و فاتح شهر زنجان به محل تصادف اعزام شدند.  وی اظهار کرد: تصادفات به وقوع پیوسته عمدتا خسارتی بود و حال مصدومین این حادثه نیز رضایتبخش اعلام شده است.  مرادی خاطر نشان کرد: حادثه تصادف دیگری در قیدار گزارش شد که بالگرد اورژانس ساعت 14:55 دقیقه به محل حادثه اعزام و 6 مصدوم این سانحه به بیمارستان آیت االله موسوی زنجان انتقال یافتند. وی یادآور شد: وضعیت عمومی این مصدومان نیز رضایتبخش اعلام شده است. 7320/8068


 1800پرونده در انجمن بیماران کلیوی زنجان تشکیل شده است

زنجان - ایرنا - رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان گفت: 1800 پرونده در انجمن کلیوی استان زنجان تشکیل شده که از این تعداد، 150 پرونده مربوط به شهرستان ابهر است.  کد خبر: 82932258 | تاریخ خبر: 12/03/1397 - 9:33
محمدرضا طهماسبی روز شنبه در حاشیه جشنواره غذای حمایت از بیماران کلیوی در بازارچه سنتی ابهر،در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، به اهمیت جشنواره های غذا و تاثیر آنها بر سلامت و معرفی غذاهای سالم، اشاره و اظهار کرد: این جشنواره ها فرصتی خوب برای سمت و سوق دادن مردم به غذاهای سنتی است. وی بیان کرد: صنعتی شدن زندگی امروز موجب شده که تحرک روزانه همچنین غذای سنتی در سفره ها کمتر شود و بسیاری از عادات غذایی و سبک زندگی تغییر کند. رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان تصریح کرد: هدف و رویکرد اصلی این انجمن، تلاش برای پیشگیری از بیماری های کلیوی و افزایش سطح آگاهی مردم در این زمینه و همچنین کمک به بیماران نیازمند است.
وی خاطرنشان کرد: در سطح کشور انجمن کلیوی 180 شعبه فعال دارد و در استان زنجان نیز 6 شهرستان دارای شعبه فعال هستند که در برنامه های مختلف برای جمع آوری کمک های مردمی تلاش های بسیاری می کنند و جشنواره غذا نیز نمونه ای از این برنامه ها است.
طهماسبی یادآور شد: برپایی جشنواره غذا در ابهر اقدامی فرهنگی و شایسته بوده و هرساله شاهد افزایش سطح کیفی جشنواره و استقبال مردم بوده ایم و مردم و خیران صاحبان اصلی و پشتیبان انجمن ها هستند. مسئول کمیته فرهنگی انجمن حمایت از بیماران کلیوی ابهر نیز در این مراسم افزود: امسال برای پنجمین سال متوالی جشنواره غذا توسط این انجمن به صورت خیریه برگزار می شود.
لعبت بداغی بیان کرد: این جشنواره به مدت 2 روز و در 30 غرفه با شرکت 60 بانوی نیکوکار در بازارچه سنتی ابهر برگزار شد که این غذاها توسط بانوان در منزل تهیه شده و درآمد حاصل از فروش آن صرف امور بیماران کلیوی شهرستان خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه هر ساله استقبال مردم از این جشنواره افزایش داشته، خاطرنشان کرد: علاوه بر غرفه های توزیع و فروش غذا امسال غرفه های فرهنگی نظیر مشاوره خانواده، آموزش آشپزی، ایستگاه سلامت، کمیته امداد نیز در جشنواره حضور داشتند.
مسئول کمیته فرهنگی انجمن حمایت از بیماران کلیوی ابهر ابراز کرد: این انجمن در کنار خدمات رسانی به بیماران نیازمند در طی سال اقداماتی مانند برگزاری کارگاه های آموزش و پیشگیری از ابتلا به بیماری و نیز تغییر سبک زندگی و علاوه بر این در همه برنامه های فرهنگی شهرستان حضور داشته است.  وی در زمینه تعداد بیماران تحت پوشش انجمن یادآور شد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی ابهر به 50 بیمار مراقبتی، 51 بیمار پیوندی و 48 بیمار دیالیزی خدمات ارائه می کند. 7324/6085

 
دفعات مشاهده: 190 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان