دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

به ریاست سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۳۰ | 

به ریاست سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان
دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان برگزار شد
دومین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان، به ریاست مهندس کریم‌اله شعبانی سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان با حضور اعضاء این کارگروه در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان و دبیر کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، صبح سه‌شنبه 29 خردادماه 97 در این نشست، با تاکید بر لزوم اجتماعی‌سازی سلامت در جامعه اظهار کرد: در این رابطه باید ادارات، خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برنامه عملیاتی داشته باشند چراکه توجه به این امر مهم باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود
وی به برگزاری مجمع سلامت در اسفندماه 96 و برگزاری جشنواره آیین محبت در اردیبهشت‌ماه 97 اشاره کرد و افزود: سیاست دانشگاه این بود که در این جشنواره مقدمات کار و زمینه را برای ارائه توان‌مندی‌های خیریه‌ها و آموزش مردم فراهم کند و دانشگاه نیز از حضور خیرین بهتر استفاده کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به مسمومیت با قارچ در زنجان که عمدتا در شهرستان ماهنشان بود، یادآورشد: از 165 مورد کل مراجعین، 81 نفر بستری شدند که از این 81 نفر نیز 79 مورد به سلامت ترخیص شده‌اند و در حال حاضر دو نفر یک مورد در بیمارستان ولعیصر (عج) و یک مورد در بیمارستان لقمان تهران بستری هستند و به جهت اقدامات به موقع، هیچ مورد پیوند کبد و فوتی نداشتیم .
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: در بحث مسمومیت‌های قارچی، مراکز درمانی به وظایف خود به خوبی عمل کردند ولی در این خصوص حاشیه‌سازی‌هایی صورت گرفت که این حاشیه‌ها، سیستم را دچار چالش می‌کند که باید در این رابطه مدیریت خوبی صورت گیرد تا مشکل اجتماعی بوجود نیاید، چراکه اگر در فضایی چالش و حاشیه بوجود بیاید، حتی اگر کار هم به درستی انجام گیرد معضل بوجود می‌آید که در این خصوص باید جامعه را در بحران‌ها و چگونگی برخورد با بحران‌ها آموزش دهیم.
وی با بیان اینکه در خصوص بیماری سرطان خوشبختانه آمار سرطان در کشور نسبت به جهان پایین‌تر است و در استان زنجان نیز نسبت به آمار کشوری در حد پایینی هستیم، اظهار کرد: تنها سرطانی که در استان نسبت به شاخص‌های کشوری بالا هستیم سرطان معده در مردان است و علت آن یک فاکتور نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی، غذا، محیط و فشارهای عصبی است.
دکتر قزلباش تاکید کرد: علیرغم تبلیغات فراوان در خصوص اینکه سرطان در استان بالاست، که در این خصوص جای نگرانی در استان نیست ولی باید با اقدامات پیشگیرانه و آموزش، پیگیر شیوع سرطان باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص سرطان در استان و وجود 3 عدد دستگاه رادیوتراپی جهت رفاه و سلامتی مردم، تصریح کرد: این عوامل دلیل بر بالا بودن آمار سرطان در استان نیست.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه مجامع شهرستان‌ها نیز درحال برگزاری است، از پیگیری حضور جوانان در کارگروه‌ها خبر داد.
*** دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه و رییس مرکز بهداشت استان در این جلسه، درخصوص پیگیری تعیین راهکارهایی به منظور حل موضوع آلودگی زیست محیطی زنجان‌رود و اطلاع‌رسانی عمومی عدم مصرف قارچ‌های سمی و گیاهان ناشناخته خودرو بهاری و دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در رابطه با تصویب الزام همکاری کارگروه‌های تخصصی جهت برگزاری جلسات توجیهی درخصوص برنامه جامع سلامت و مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت گزارشی ارائه کردند.
*** کریم‌اله شعبانی سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان و رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان در پایان این نشست ضمن جمع‌بندی موارد مطرح شده، از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بحث مسمومیت‌های قارچی تقدیر کرد و افزود: باید با اقدامات پیشگیرانه، آموزشی و آگاهی بخشی در منطقه، در مواقع بحران پیشگام باشیم.
وی با بیان اینکه برنامه جامع سلامت، گسترده است، تصریح کرد: 
برای عملیاتی کردن آن نیازمند مشارکت جدی بین بخشی و عموم جامعه هستیم که ابتدا باید همکاری و تعامل لازم بین دستگاه‌ها محقق شود و سپس عموم مردم با آن مشارکت داشته باشند
سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان با تاکید بر اهمیت ارتقاء سواد سلامت در بین شهروندان، اظهار کرد: در یک جامعه شهری توسعه یافته باید هزینه‌های حوزه سلامت جهت پیشگیری متمرکز باشد تا از تحمیل هزینه‌های بالای درمان و بروز مشکلات برای عموم جامعه جلوگیری شود.
مهندس شعبانی به برگزاری مجامع سلامت در شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: باید تشکیل مجامع سلامت در شهرستان‌ها به اطلاع فرمانداران برسد و این مجامع فعالیت خود را در شهرستان‌های استان آغاز کنند
وی با اشاره به اینکه حوزه سلامت حوزه مهم و تاثیرگذاری است، افزود: این حوزه باید در امر اطلاع‌رسانی در جامعه و بین مردم فعال باشد تا از اقدامات افرادی که درصدد ایجاد حساسیت غیر واقع در جامعه هستند، جلوگیری شود.
به گفته سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان نقد منصفانه و علمی لازمه و عامل تحرک است ولی نقد بدون مطالعه افکار عمومی را بیمار می‌کند.
مهندس شعبانی مراقبت و نظارت در بخش ایمنی و امنیت غذایی در ایام تابستان را ضروری دانست و خواستار برخورد مناسب با متخلفان در این حوزه شد.
در این جلسه مصوبات جلسه قبل پیگیری و دستوررات لازم در خصوص پیگیری مصوبات جلسه آتی صادر شد.

 
 

دفعات مشاهده: 1234 بار   |   دفعات چاپ: 45 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2965 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 98 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 115830379 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 35817 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۱

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir