[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: کارگاه آموزشی پیشگیری ازکم تحرکی دردانش آموزان ونحوه اجرای حرکات کششی ساده درمدارس برگزارگردید
:: کمیته پیشگیری از مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن در خدابنده برگزار گردید
:: بازدید کارشناسان مرکزبهداشت خدابنده از دبیرستان نمونه دولتی پسرانه خلیج فارس قیدار
:: دومین جلسه کمیته ساماندهی فضای فیزیکی پردیس مرکزی دانشگاه
:: برگزاری کارگاههای آموزشی بهداشت و ایمنی مواد غذایی و سامانه 190 برای گروههای هدف کاردانان ،کارشناسان بهداشت محیط ،کارشناسان مبارزه با بیمار
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (2 تیرماه 1397) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (2 تیرماه 1397)

 
جمعه ۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳ کد خبر : 974-114-5
خواندن روایت، یک تخصص است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: روایت خواندن یک تخصص است و باید متخصصان امر در جهت شناسایی روایات درست حرکت کنند.   به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، زین‌العابدین صفوی در سلسله نشست‌های معرفتی ظاهر و باطن قرآن کریم ویژه کارکنان و اساتید جهاددانشگاهی زنجان که در سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه در گذشته زمینه‌های جعل در روایات وجود داشته است، ادامه داد: حضرت علی (ع) در سخنی فرمودند اگر در طایفه‌ای، فرقه‌ای قیام کند حتما آیه‌ای از آیات قرآن را پرچم کرده است و مصداق این جمله در تاریخ به عینه دیده شده است و در قرآن آیات کلی وجود دارد که می‌تواند دست‌آویزی برای هر طایفه‌ای باشد و می‌تواند قسمتی از آیه‌ای را استخراج کند و در جهت منافع خود به کار گیرد. وی با اشاره به اینکه همواره باید یک عده در جامعه به جاهایی که علم است بروند و فقه یاد بگیرند، تصریح کرد: به کسی که فقه یاد گرفته فقیه گویند و جامعه و جمعی اگر دین را منحصر به یکی از شاخه‌های آن کنند، تحریف در فقه کرده‌اند. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برای اینکه قرآن را بشناسیم باید منظور قرآن را بیاوریم، گفت: برای اینکه بفهمیم و مفهوم و منظور قرآن را دریابیم، ناچارهستیم که به روایات نظر کنیم. صفوی با اشاره به اینکه یک انحرافی در جامعه دینی ما به وجود آمده است که به آن روایت‌خوان گوییم، گفت: در مقدمه بحارالانوار، نویسنده کتاب اذعان می‌کند من این روایات را در یک شب تاریک و سرد همچون جواهری جمع کردم و در آینده باید متخصصان روایات درست را شناسایی و جدا کنند. متاسفانه در جامعه حاضر جلسات روایت‌خوانی وجود دارد که اگر به صدق روایات توجه نکنیم می‌تواند موجب این شود که برخی از افراد با روایاتی سعی در تاکید یک مبحث و دیگری در جهت مخالفت آن ارائه کنند.  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان تصریح کرد: وجود برخی از روایات اشتباه در برخی از کتاب‌های دینی می‌تواند به‌عنوان سم عمل کند و آیا می‌توان سمی را به عنوان دارو تجویز کرد و موجب گمراهی مردم نشد، از همین رو باید شناسایی شود.  وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از آسیب‌های دیگر در حوزه روایات شخصیت‌پرستی است، گفت: اینکه برخی از شخصیت‌های بزرگ روایاتی را بیان کرده باشند، دلیلی بر درستی روایات نیست. روایت خواندن یک تخصص است و باید متخصصان امر در جهت شناسایی روایات درست حرکت کنند.  صفوی خاطرنشان کرد: فقیه حدیث‌شناس باید تمام اقوال اخلاقی، دینی و غیره را داشته باشد تا بتواند در تفسیر و تشخیص روایات درست گام بردارد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان تصریح کرد: این داروهای معنوی را اگر هر کسی درست کند، می‌تواند هر چیزی بگوید و به آنچه که در خواب دیده است، متکی باشد. وی با اشاره به اینکه تریبون در دست متخصص امر نیست و همین موضوع موجب سرگردانی مردم است، افزود: بالاترین انحراف در دین است که فردی اذعان کند که من امام زمان (عج) را دیدم و ایشان چنان فرمودند و این امر آفت‌های بسیاری در جامعه دارد.

 
۱۳۹۷۰۴۰۱۰۰۰۰۱۳ -  جمعه ، ۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۴۵
در گفت‌وگو با فارس مطرح شد: ثبت 20 وقف سلامت در استان زنجان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از ثبت 20 وقف درحوزه سلامت در استان خبر داد و گفت: موقوفات سلامت استان از موقوفات شاخص است.  حجت‌الاسلام جعفر جنتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در راستای ترویج سنت حسنه وقف و بهره‌گیری از ظرفیت خیران در اجرای این سنت حسنه برنامه‌های متعددی را طی سال اجرایی می‌کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه بدون شک فرصت‌های بالقوه زیادی در جامعه ما وجود دارد که در صورت بهره‌برداری درست از آنها امکانی فراهم خواهد شد که واقفان نیز آرامش و آسایش، سرمایه خود را برای کمک به مردم نیازمند وقف کنند؛ افزود: از همین رو اداره کل اوقاف استان زنجان در زمینه اعتمادسازی واقفان وارد عمل شده و اقدامات متعددی در این حوزه انجام داده است.
وی در ادامه به انواع وقف در جامعه نیز اشاره کرد و گفت: نوع وقف نسبت به گذشته تغییر کرده است و در این مورد نیاز به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بیشتر است؛ چراکه براساس امکانات موجود واقفین و خیرین می‌توانند در ساخت بخشی از یک مرکز بهداشتی و بیمارستانی کمک کنند. جنتی در ادامه تعداد موقوفات استان زنجان در حوزه سلامت را 20 مورد اعلام کرد و گفت: استان زنجان در سطح کشور جزو سه رتبه برتر در حوزه وقف سلامت است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان زنجان بیمارستان‌های شفیعه، امدادی قیدار، کلینیک زایمان قیدار، دیالیز ایجرود و ساختمان دندانپزشکی زنجان را از جمله موقوفات سلامت استان برشمرد و اظهار کرد: بر این اساس باید زمینه و فرصت بیشتری برای سرمایه‌گذاری خیرین در حوزه سلامت فراهم شود.   انتهای پیام/730005/ق20
 


 سالانه 2 میلیون نفر به مراکز درمانی زنجان مراجعه می کنند

زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: سالانه 2 میلیون نفر برای دریافت خدمات مورد نیاز به مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه مراجعه می کنند.   کد خبر: 82949741 | تاریخ خبر: 02/04/1397 - 8:21
دکتر پرویز قرلباش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بررسی ها نشان می دهد سالانه یک میلیون نفر به کلینیک های ویژه و 800 هزار نفر نیز به اورژانس بیمارستان های استان برای دریافت خدمات مورد نیاز مراجعه می کنندکه آمار بالایی را شامل می شود. وی اظهار کرد: بیشترین بار مراجعات درمانی استان به بخش دولتی اختصاص دارد و این در حالی است که با وجود محدویت های منایع مالی و حتی کادر پزشکی تلاش می شود خدمات مناسبی به گروههای هدف و مردم ارائه شود . این مسئول خاطرنشان کرد: متاسفانه فرهنگ مراجعه مردم برای دریافت خدمات مورد نیاز به مراکز درمانی مشکلاتی را موجب شده چرا که اغلب آنها را موارد غیر اورژانسی تشکیل می دهد که می توان به روزهای دیگری موکول کرد. وی بیان کرد: مراجعات غیر اورژانسی علاوه بر صرف هزینه های هنگفت و اتلاف وقت به نوبه خود امکان خدمات رسانی مطلوب به موارد اورژانسی را با مشکلاتی مواجه می کند و این موضوع مهم کمتر مورد توجه عموم قرار می گیرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: با وجود کارهای انجام گرفته طی سال های گذشته، برای تامین نیروهای مورد نیاز کادر پزشکی و متخصصان در استان کمبودهایی در این بخش وجود دارد که تلاش می کنیم این مهم برطرف شود. این مسئول، متخصص اطفال را از جمله کمبودهای مهم استان بویژه در مناطق محروم ذکر کرد و گفت که این مهم به دوره تخصصی این رشته پزشکی از سه سال به چهار سال تبدیل شده و بر این اساس سال گذشته فارغ التحصیلی در کشور نداشت. وی بیان کرد: رشته رادیولوژی، سوگرافی، بیهوشی، متخصص زنان و زایمان نیز از دیگر کمبودهای حوزه بخش درمان استان زنجان است که این موضوع نه تنها به این استان بلکه در سطح کشور نمود دارد و بروز این مساله مشکلات عدیده ای را موجب شده است.  قزلباش اظهار امیدواری کرد: باوجود کمبود های این حوزه با تدابیر اتخاذ شده مشکلات این حوزه بیش از گذشته کاهش یابد.
به گزارش ایرنا، دانشگاه علوم پزشکی زنجان 10 بیمارستان با یکهزار و 400 تخت فعال دارد.7320/8068
 


 
 
شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲ کد خبر : 973-35114-5
کاهش نرخ جانشینی جمعیت در مناطق شهری
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: در مناطق شهری نرخ جانشینی جمعیت از مناطق روستایی کمتر است.
محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: آنچه که گفته می‌شود 70 درصد جامعه تمایلی به فرزندآوری ندارند گزارش جامعی نیست؛ چرا که مشاهداتی که در جامعه انجام می‌شود گواه این ارزیابی نیست و این احتمال می‌رود که افراد برای بیش از یک فرزند تمایل بالایی ندارند. این مسئول ادامه داد: در مناطق روستایی رشد جمعیت در حد نرخ جانشینی است ولی این نرخ در مناطق شهری اینگونه نیست که باید در رابطه با آن فرهنگ‌سازی انجام شود؛ چراکه اگر شرایط اینگونه پیش برود آمارها نگران‌کننده خواهند شد. باید در زمینه فرزندآوری شرایط مهیا باشد. وی افزود: در حال حاضر در شهرستان زنجان نرخ جانشینی جمعیت 2.05 است که انتظار می‌رفت نرخ جانشینی جمعیت حداقل 2.15 باشد همچنین باید توجه شود که این نرخ در مناطق روستایی استان 2.25 است که این آمار نشان می‌دهد که در این زمینه فرهنگ‌سازی اقدامات به موقع و مناسبی انجام شود. صائینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان باروری ناخواسته در استان کم شده و با اجرای طرح تحول سلامت میزان باروری خواسته افزایش یافته است که این مهم قابل توجه است. معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، یادآور شد: در حوزه سلامت مادران، شرایط خوبی در کشور فراهم است به طوری که در مقایسه با دوران قبل از انقلاب می‌توان شاهد پیشرفت چشمگیری بود؛ چراکه پیش از انقلاب به طور میانگین بیش از 100 مرگ مادر در سال صورت می‌گرفت.


 100 هزار زنجانی دارای همپوشانی بیمه ای هستند

زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: طبق آخرین آمار ارایه شده هم اکنون 100 هزار بیمه شده در این استان دارای همپوشانی بیمه ای هستند که بیشترین آن به بیمه شدگان تامین اجتماعی تعلق دارد.
کد خبر: 82950023 | تاریخ خبر: 02/04/1397 - 11:59
دکتر خدیجه ابراهیم خانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در قانون پنجم و ششم توسعه، به صراحت اعلام شده که هر ایرانی باید یک پوشش بیمه ای پایه داشته باشد که در این راستا طرح پوش بیمه همگانی سلامت در سال 93 اجرا شد. وی اظهار کرد: هدف اجرای بیمه همگانی سلامت این بود که افراد کم برخوردار و ضعیف جامعه از این نوع پوشش بیمه ای استفاده کنند و طبق فرامین مقام معظم رهبری تنها مشغله مشکل بیماری و برداشتن هزینه های کمرشکن باشد. ابراهیم خانی افزود: با اجرای پوشش بیمه همگانی در سطح کشور امکان رصد افراد بیمه شده سایر ارگان های بیمه گری پایه وجود نداشت و در واقع زیر ساخت نرم افزاری خوبی برای انجام این کار مهیا نشده بود. این مسئول اضافه کرد: بر این اساس تعداد زیادی از افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، صندوق ایرانیان بیمه سلامت به استفاده از این صندوق بیمه همگانی سلامت مهاجرت کردند و در واقع ظلم به افراد ضعیف جامعه بود. مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان خاطرنشان کرد: ظهور و بروز این موضوع در کشور و استان همپوشانی بیمه ای را موجب شد که با رایزنی انجام گرفته با تامین اجتماعی استان نیز از مجموع 100 هزار جمعیت بیمه ای دارای همپوشانی 83 هزار و 902 نفر به تامین اجتماعی اختصاص دارد که اقداماتی برای رفع این مهم در حال انجام است. ابراهیم خانی ادامه داد: این در حالی است که میزان اعتبارات و منابع دولت بسیار محدود بوده و افراد با توانایی بالا زیر پوشش بیمه همگانی قرار گرفتند که حجم بالایی از اعتبارات به خود اختصاص داد و در واقع مشکلاتی عدیده ای را موجب شد. وی یادآور شد: این اداره کل علاوه بر رفع همپوشانی بیمه ای با تامین اجتماعی این مهم را نیز با نیروهای مسلح و بنیاد شهید درستور کار قرار دارد که تحقق آن معضلات این بخش را به مراتب کاهش خواهد داد.7320/8068
دفعات مشاهده: 132 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان