دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آیین روز پزشک و داروساز؛ نیاز جامعه امروز همدلی، همراهی و هم فکری است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۶ | 
 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آیین روز پزشک و داروساز؛
نیاز جامعه امروز همدلی، همراهی و هم فکری است
دکتر پرویز قزلباش در آیین روز پزشک و داروساز اظهار کرد: نیاز اصلی جامعه، که امروز از هر روز نیازمندتر به آن هستیم همدلی، همراهی و هم فکری و مدیریت کشور در شرایطی بحرانی است، که در آن قرار داریم.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – قبل از ظهر دوشنبه پنجم شهریورماه 1397 دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در آیین روز پزشک و داروساز در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه با تبریک روز پزشک و داروساز افزود:  متاسفانه روال سنتی برنامه‌ها را نتوانستیم خیلی تغییر دهیم و در همه برنامه‌ها این گفتگوها یک طرفه می‌شود و فرصتی برای اینکه در یک مجلس رسمی، بیشتر گوش شنوا داشته باشیم تا زبان گویاتر، نیست و به این جهت در این مراسم تصمیم براین شد که بیشتر شنونده باشیم و در برگزاری برنامه‌های روز پزشک، ماما و ... فرصت را در اختیار دست‌اندرکاران و مسئولین برنامه‌ها قرار دهیم و دانشگاه به عنوان حامی و پشتیبان در اجرای برنامه‌ها باشد.
وی در این خصوص اظهار امیدورای کرد: ساز و کار برگزاری این برنامه‌ها فراهم شود و مجموعه‌ای جهت برگزاری این برنامه‌ها ساماندهی شود .
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی امسال به جهت شرایط موجود کشور ترجیح داد برنامه‌ای برگزار نکند، افزود: این اقدام خداپسندانه نشان می‌دهد که جامعه پزشکی همواره همراه مردم بوده و هست.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه پزشکان شفاف‌ترین گروه صنفی در بحث مالیات علی‌الخصوص در شهرستان‌ها هستند افزود: در زنجان کمترین تخلفات در حوزه پزشکی وجود دارد.
دکتر قزلباش ادامه داد: شفاف‌ترین فرآیند رسیدگی به عدم تطابق با آیین‌نامه‌ها و تخلفات را نظام پزشکی به عنوان یک سازمان باسابقه و گروه پزشکی با روند و فرآیند کاملا مشخص دارد.  
وی با تاکید براینکه جامعه پزشکی مصصم بوده و هست که برای حفظ شأن خود، با تخلفات برخورد کند که تا امروز نیز همین گونه بوده است، ابراز داشت: امروز گروه پزشکی در همه رده‌ها بیشتر از همیشه نیازمند انسجام درونی، همدلی و همکاری است و مردم علی‌رغم همه این مباحث، قدردان گروه پزشکی هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: شاید یکی از مواردی که باعث هجمه به حوزه پزشکی می‌شود، این است که گروه پزشکی، رفرنس است و همین مشکل ایجاد می‌کند؛ چراکه وزن اعتماد را در جامعه بالا می‌برد که در این راستا ما نیازمند دفاع شفاف و صریح از گروه پزشکی و انسجام و وحدت در درون خود گروه هستیم.  
مدیر ارشد دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان یادآور شد: کشور با شرایط سختی درگیر بوده و آنچه موجب نگرانی است؛ سیاست‌ها، روش‌ها و اقداماتی است که ممکن است به سلامت مردم به‌ویژه اقشار محروم آسیب برساند که بدون شک، پزشکان به‌ویژه کسانی که هدایت‌کننده حرکات اجتماعی عام‌المنفعه بوده‌اند، در راه حفظ سلامت جمعی و پیشبرد سیاست‌های سلامت، پیش‌رو هستند.
*** دکتر جواد تاج‌کی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: روز پزشک و داروساز بهانه‌ای است که از جایگاه فعالان این قشر در اعتلای نظام سلامت بیش از پیش ارج نهاده شود و به مشکلات و مسائل مربوطه نیز پرداخته شود.
وی افزود: روز داروسازی به دلیل این نامگذاری شده که رازی اولین دانشمندی بود که از علم شیمی در داروسازی استفاده کرد و امروزه داروسازان کشورمان در عرصه علوم دارویی متاثر از روح فرهیختگانی همچون رازی و ابن سینا توانسته‌اند با تولید داروهای مورد نیاز کشور،97 درصد داروهای کشور و بیش از 2 هزار قلم را تولید کنند و علاوه بر آن در عرصه پژوهش و تحقیقات نیز قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: داروسازی رشته‌ای قلمداد می‌شود که در زمینه دارودرمانی و مداوا به بهبودی بیمار کمک می‌کند و حرفه‌ای است که در حوزه سلامت؛ علوم بهداشتی و علم شیمی را پیوند داده است.
دکتر تاج‌کی ادامه داد: حدود 30 تا 50 درصد موفقیت شیوه درمان به نحوه استفاده دارویی باز می‌گردد و عوامل تاثیرگذار در این بخش مواردی از قبیل کیفیت، انتخاب دارو و نحوه استفاده دارو؛ باید در اثر دارویی تاثیرگذار است.
وی بیان کرد: کیفیت داروهای تولیدی با مشابه خارجی برابری می‌کند و در کارهایی که به لحاظ کلینیکی و آزمایشگاهی انجام می‌گیرد تفاوتی وجود ندارد.
دکتر تاج‌کی با بیان اینکه یکی از مشکلات مربوط به صنایع دارویی طی سال‌های گذشته به دلیل کمبود نقدینگی و بدهی‌ها است.، افزود: همکاری پزشکان در تجویز منطقی دارو نقش اثرگذاری داشته و این موضوع باید به صورت کلان رعایت شود.
*** دکتر حسین بابایی رییس سازمان نظام پزشکی استان زنجان با بیان اینکه دغدغه‌های جامعه پزشکی، حوزه‌های خرد و کلان را شامل می‌شود، اظهار کرد: بحث قشر پزشکی فقط تعرفه نیست و پزشکان در سخت‌ترین شرایط، مشکلات و مسائل ساختار سلامت را نقد و کارشناسی می‌کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه در حوزه سلامت مشکلات راهبردی داریم و گردش اقتصاد سلامت از یک بیماری مزمن رنج می‌برد که این بیماری، به خاطر نوع مدیریت کشور و بحث اولویت‌ها است.
رییس سازمان نظام پزشکی استان زنجان با بیان اینکه در رابطه با موضوعاتی ازجمله مسائل کلان حوزه پزشکی و تامین تجهیزات برای مراکز درمانی، تعداد تخت‌های بیمارستانی و ... نیازمند تعیین اولویت هستیم، افزود:  دغدغه‌های جامعه پزشکی کلان است و مانند حلقه مفقوده و سیکل معیوب کنار هم ادامه می‌یابد.  
دکتر بابایی با اشاره به اینکه افرادی که موضوعات غذا و دارو را کنار هم گنجانده‌اند، بسیار دوراندیش و متفکر بوده‌اند، افزود: فقدان سلامت در مواد غذایی و بالا بودن میزان باقی‌مانده سموم منجر به بیماری‌هایی می‌شود که امروز وجود دارد و در سیاست کلان و پیشگیری باید به این موضوعات بپردازیم.
وی افزود: بحثی که در رسانه‌ها از فرار مالیاتی پزشکان مطرح می‌شود، شایسته جامعه پزشکی نیست و  دراین خصوص جامعه پزشکی کمر همت بسته است تا لکه‌های سیاه را از چهره‌اش پاک کند و لذا پزشکانی که در چنین فضاهایی طبابت می‌کنند باید مورد تقدیر و تشکر قرار گیرند.
.*** دکتر مصطفی محمدی مسئول هماهنگی و اعزام گروه‌های جهادگران سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، ارتقای دانش و مهارت مردم در حوزه سلامت، اعتمادسازی بیش از  پیش بین بیماران، آحاد جامعه و کلیه ارائه دهندگان خدمات سلامت، اجتماعی‌سازی سلامت، تشکیل تیم‌های واکنش سریع و تمرین ارائه خدمات سلامت در شرایط بحرانی، ارائه خدمات رایگان در مناطق محروم به خصوص افراد نیازمند، الگوسازی عملی برای دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی و سلامت را از جمله اهداف تشکیل این گروه اعلام کرد.
*** در این آیین دکتر مهدی بیگدلی رییس انجمن داروسازان استان زنجان، دکتر ناصرالدین کریمی و دکتر ابوالحسن انصاری از پیشکسوتان حوزه پزشکی استان زنجان، دکتر مهران ستاره متخصص ارتوپدی و عضو هیأت علمی دانشگاه نیز به ذکر مطالب مختصری درخصوص حوزه سلامت پرداختند.
به گزارش وب‌دا، در این مراسم از 30 از نفر پزشکان، داروسازان و متخصصان علوم آزمایشگاهی نمونه با اهداء لوح و جایزه قدردانی به عمل آمد.
اول شهریورماه مصادف با سالروز تولد طبیب نامدار ایرانی، ابوعلی سینا؛ روز پزشک و پنجم شهریورماه مصادف با سالروز بزرگداشت محمدبن ذکریای رازی؛ روز داروساز نامگذاری شده است.

 

دفعات مشاهده: 1050 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2965 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 102 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 115847701 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 35499 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۲

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir