دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

اجتماعی سازی سلامت؛ استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت اجتماعی سازی سلامت؛ استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۲۲ | 

اجتماعی سازی سلامت؛
استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت
دکتر پرویز قزلباش در سمینار "افزایش نشاط اجتماعی، کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی" گفت: اجتماعی سازی سلامت، در یک جمله این است که از مشارکت خود مردم در جهت ارتقای سلامت خودشان استفاده کنیم.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – صبح سه‌شنبه 13 شهریورماه 1397 دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در این سمینار در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه، اظهار کرد: در بحث نشاط و نشاط افزایی و مقابله با خشونت، آن چیزی است که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال 97 به عنوان اولویت کاری مد نظرشان است، اجتماعی سازی سلامت است و اجتماعی سازی سلامت، در یک جمله این است که از مشارکت خود مردم در جهت ارتقای سلامت خودشان استفاده کنیم و مولفه‌ها و عوامل اجتماعی را که بر روی سلامت تاثیر می‌گذارند، مدیریت کنیم.
وی افزود: می‌دانیم شادی احساس خوبی است و همه به دنبال آن هستند ولی اینکه بتوانیم شادی را تعریف کنیم سخت است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: احساس عمومی ما از اجتماع به ما نشان می‌دهد که نشاط اجتماعی مطابق آن چیزی که ما می‌خواهیم نیست و نیازداریم بر روی مبحث نشاط و نشاط افزایی بیشتر کار کنیم و راه‌های علمی و کارشناسی این کار را پیدا کنیم.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه راهی که در سیستم بهداشتی برای افزایش نشاط اجتماعی تاکید می‌شود، خود‌آگاهی و خودمراقبتی است، افزود: در این راستا باید در کنار تکرار و آموزش، مهارت‌ افزایی که اصل بسیارمهمی است را یاد بگیریم و بتوانیم مهارت گفتگو کردن، ابراز محبت، شادبودن و شادزیستن و مهارت ارسال پالس‌های مثبت به خودمان و اطرافیان‌مان را یاد بگیریم.
به گفته دکتر قزلباش شادی طبیعت بشری است و باید این مهم را مدیریت کنیم تا جامعه سالم و بانشاطی داشته باشیم و تمام این موضوعات نشان می‌دهد که نیازمند یادگیری، مشارکت و نیازمند آموزش مهارت‌ها به فرزندان‌مان هستیم که محور تمام این کارها، خودمان هستیم .
وی با تاکید بر ادامه‌دار بودن این سمینار، اظهار کرد: برگزاری این برنامه‌ها و همایش‌ها ... باید برعهده مسئولان دست‌اندرکار این برنامه‌ها باشد و دانشگاه نقش حمایتی و مشارکت در ارائه مطالب علمی و کارشناسی داشته باشد.  
*** دکتر سیدرضا طباطبائی از اساتید برجسته کشوری و دکترای روان‌شناسی تربیتی مطالب خود را در سه محور شادی و نشاط اجتماعی درونی خانواده و جامعه ارائه نمود و در ادامه، تقدم در سلام با لبخند، تاثیر تشکر از لحاظ روحی و جسمی، عذرخواهی، پذیرش و احترام و حسن خلق را از جمله راهکارهای افزایش شادی و نشاط اجتماعی برشمرد.
از برنامه‌های مفرح این سمینار حضور محسن محمدسیفی قهرمان جهان در رشته ورزشی بوکس و اجرای گروه موسیقی نشاط با هماهنگی موسسه خیریه بهروان بود.

به گزارش وب‌دا، سمینار "افزایش نشاط اجتماعی، کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی" به همت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان، افزایش نشاط اجتماعی و کاهش خشونت در جامعه؛ برگزار شد.
کلیدواژه ها: اجتماعی سازی سلامت؛ استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 962 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2902 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 71 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 112696476 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 41312 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir