[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: امداد و نجات مادرباردار ساکن روستای مادآباد شهرستان خدابنده
:: جلسه آموزشی آیین نامه های بهداشت محیط و طرح سامت برای گروه هدف شهر قیدار
:: امداد و نجات مادران باردار ساکن روستاهای گل تپه و برون شهرستان خدابنده
:: همراهی گرم اورژانس ۱۱۵در طرح امداد زمستانی
:: دومین کنگره بین المللی مطالعات اجتماعی سلامت
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (25 شهریورماه 1397) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (25 شهریورماه 1397)

 پایگاه های اورژانس زنجان پوشش 95 درصدی دارد
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زنجان گفت: جانمایی استاندارد پایگاه‌های اورژانس 115 در این استان با میانگین فاصله 30 کیلومتر از یکدیگر بر اساس دستورالعمل‌های کشوری موجب پوشش بالای 95 درصدی شده است. کد خبر: 83034216 | تاریخ خبر: 24/06/1397 - 19:7
دکتر اصغر جعفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با جانمایی استاندارد پایگاه های اورژانس 115 در این استان کاهش زمان رسیدن به بالین بیمار به کمتر از استانداردهای کشوری و مدت زمان رسیدن بر بالین بیمار درماموریت های شهری و جاده ای به میانگین پنج دقیقه در شهر و 11 دقیقه در جاده ها منجر شده است. وی اظهار داشت: برای خدمات رسانی مطلوب 31 دستگاه آمبولانس جدید پیشرفته شامل 17 دستگاه بنز اسپرینتر، 9 دستگاه آمبولانس تویوتا هایروف و هفت دستگاه آمبولانس تویوتا هایلوکس کمک‌دار به ناوگان اورژانس 115زنجان افزوده شده و شمار آمبولانس‌های فعال به 92 دستگاه رسیده که در ارتقای کیفیت خدمات اورژانس نقش به سزایی دارد. این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیم و جغرافیایی و وجود مناطق کوهستانی، جاده های صعب العبور، بسته شدن برخی مسیرهای ارتباطی در فصول سرد سال، پراکندگی روستاهای اطراف از مراکز شهری، راه‌اندازی اورژانس هوایی از نیازهای اساسی زنجان محسوب می‌شود که از دی سال 95 در استان محقق شده است.
جعفری افزود: با افتتاح اورژانس هوایی مرکز مدیت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان امدادرسانی به بیماران اورژانسی، مادران باردار، حوادث ترافیکی با چندین مصدوم و حوادث ویژه تا شعاع 200 کیلومتر تسهیل و با سرعت بالایی انجام می‌گیرد. وی ابرازکرد: عملکرد مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان از نظر ارتقای تجهیزات، پایگاه‌ها، پرسنل و ارائه خدمات موجب شده است در نظرسنجی‌های به عمل آمده میزان رضایتمندی زنجانی‌ها از اورژانس 115 بیش از 98 درصد به ثبت برسد. این مسئول ادامه داد: مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان با 55 پایگاه اورژانس شامل 17 پایگاه شهری، 37 پایگاه جاده‌ای و یک اورژانس هوایی و تعداد 400 نفر از کارمندان فوریت‌های پزشکی بصورت شبانه روزی به مردم خدمات‌رسانی کند.
به گزارش ایرنا، اورژانس زنجان سال گذشته بیش از 38 هزار ماموریت شامل 27 هزار 651 ماموریت شهری، 9 هزار 153 ماموریت جاده‌ای و 2 هزار و 182ماموریت بین مراکز درمانی را انجام دهد که این اقدامات نشان از آمادگی و تلاش شبانه روزی اورژانس در خط سلامت قرار دارد.9646/6085

 
یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹ کد خبر : 976-16214-5
توصیه‌های بهداشتی برای ایام محرم
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: رعایت نکات بهداشتی در ایام محرم، حیاتی است .
محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه در ایام محرم به‌ویژه عاشورای حسینی باید به نکات بهداشتی توجه ویژه‌ای داشت، گفت: مواد خام مصرفی باید سالم و بهداشتی باشد و توصیه می‌شود از مواد غذایی مشمول بسته‌بندی که مورد تایید وزارت بهداشت است، استفاده شود . وی ادامه داد: از فرآورده‌های خام دامی با کشتار مجاز و یا بسته‌بندی شده که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی است استفاده شود. همچنین از نگه‌داری مواد غذایی پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (حداکثر 2 ساعت) خودداری کنید .
این مسئول خاطرنشان کرد: از آب آشامیدنی سالم و مطمئن و از ظروف یک‌بار مصرف گیاهی و سلولزی برای توزیع چای و از ظروف آلومینیومی جهت پخش مواد غذایی گرم استفاده شود . معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان افزود: از نگه‌داری مواد غذایی خام و پخته در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه خودداری و نیز پسماندهای تولید شده به صورت بهداشتی جمع‌آوری، انتقال و دفع شود .
وی افزود: از نمک بسته‌بندی یددار تصفیه شده دارای مجوز از سازمان غذا و دارو در تهیه و پخت غذا و مصرف جدا در سفره‌ استفاده شود. همچنین  روغن‌های دارای مجوز بهداشت از سازمان غذا و دارو با ترانس پایین  در تهیه غذاها مورد استفاده قرار گیرد. صائینی یاد‌آور شد: از سالاد و سبزی بسته‌بندی شده دارای مجوز ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود. همچنین همه افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا باید دارای کارت بهداشت معتبر بوده و رعایت بهداشت فردی را در هنگام ارائه خدمت برخود لازم بدانند . وی ادامه داد: توزیع آب، شربت و شیر در بین دسته‌های عزاداری و یا در مراسم می‌بایست با لیوان یک‌بار صورت گیرد، از فرو بردن لیوان و پارچ به داخل ظروفی که آب و یا شربت داخل آن است، جلوگیری شود . این مسئول افزود: توصیه می‌شود ذبح دام نیابتی در کشتارگاه‌های صنعتی صورت گیرد و از ذبح در معابر عمومی خودداری شود. همچنین توصیه می‌شود گوشت دام ذبح شده بعد از 24 ساعت ماندگاری در دمای یخچال مورد استفاده قرار گیرد .


 دانشگاه علوم پزشکی زنجان با کمبود فضای آموزشی روبرو است

زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: هم اکنون این واحد دانشگاهی با کمبود فضای آموزشی مواجه بوده و جابجایی خوابگاه بوستان یک و 2 نیز در راستای چشم اندار برنامه های تدوین شده انجام گرفته است.
کد خبر: 83034606 | تاریخ خبر: 25/06/1397 - 10:33
دکتر پرویز قزلباش روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: جابجایی دانشجویان از خوابگاه بوستان یک و 2 به مکان جدید مبتنی بر یک تصمیم جمعی بود که این موضوع در هیات رئیسه دانشگاه نیز مطرح و از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته بود. وی اظهار داشت: بر این اساس یک ظرفیت 500 نفری خوابگاه دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در جوار معاونت فرهنگی و دانشجویی بدون استفاده وجود داشت که استفاده آن از یک ونیم سال پیش در دستور کار قرار گرفت. قزلباش افزود: هم اکنون مجموعه اداری دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پنج نقطه شهر پراکنده بوده و این موضوع به نوبه خود هزینه های زیادی را به لحاظ ارتباطات واحدها و حتی دسترسی مردم با مشکل مواجه کرده است.
وی بیان کرد: این واحد دانشگاهی برای گسترش برنامه های خود ساخت دانشکده های پرستاری و بهداشت را در دستور کار خود قرار داده که بهره برداری از آن طی چند سال آینده امکان پذیر خواهد بود. این مسئول ادامه داد: علوم پزشکی زنجان برای توسعه فعالیت های خود نسبت به ایجاد رشته های کاربردی نظیر کارشناسی تغذیه و فوق تخصصی نوزادان اقدام کرده که این مهم با توجه به نیاز کنونی انجام گرفته است.
وی ابراز کرد: جابجایی خوابگاه دانشجویی دختران علوم پزشکی زنجان نیز با هدف ایجاد فضای جدید برای بهره گیری از ظرفیت های دیگردانشگاهی بوده و به عبارتی برای رفع مشکلات انجام گرفته است. قزلباش افزود: بر این اساس خوابگاه فعلی علوم پزشکی زنجان که ساختمان ملکی این واحد محسوب می شود گزینه های مختلفی برای انتقال بخش ستاد یا آموزشی در نظر گرفته شده اما هنوز نهایی نشده است.
وی بیان کرد: خوابگاه جدید اجاره ای و فاقد امکانات و تجهیزات لازم بوده و بر این اساس برای رفاه حال دانشجویان اقدامات لازم انجام گرفته و دانشجویان می توانند با خیالی راحت سال تحصیلی جدید را آغاز کنند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: هر چند دانشجویان دختر به خوابگاه بوستان یک و 2 تعلق خاطر داشتند و فضایی بهتر را برای آنان رقم زده بود اما مکان جدید نیز با استانداردهای کنونی مطابقت دارد و مشکلی در این بخش وجود ندارد. وی اظهار داشت: وجود 17 سالن در این خوابگاه ظرفیت بهتری را برای برگزاری برنامه های فرهنگی ور فاهی برای دانشجویان فراهم می کند که تحقق آن چشم انداز بهتری را فراهم می کند. قزلباش خاطر نشان کرد: دانشجویان دختر ساکن در خوابگاههای یک و 2 بوستان علوم پزشکی زنجان انتقاداتی به خوابگاه جدید داشتند که در حد امکان مسائل برطرف شده و از طرفی مشارکت آنان نیز در این بخش بسیار چشمگیر بوده است.9646/8068

 

یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱ کد خبر : 976-1786-5
با کوله پشتی مناسب، پشت فرزندان خود باشیم
کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: وزن، نحوه و مدت زمان حمل کوله‌پشتی از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند موجب تغییر در راستا و انحناهای ستون فقرات، اختلالات و دردهای اسکلتی - عضلانی شود.
تورج جلالیان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان،با اشاره به اینکه از جمله وسایلی که به طور روزمره توسط دانش‌آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد، کوله‌پشتی است، گفت: وزن، نحوه و مدت زمان حمل کوله‌پشتی از جمله ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند موجب تغییر در راستا و انحناهای ستون فقرات، اختلالات و دردهای اسکلتی - عضلانی نظیر درد کمر و شانه، ایجاد فاصله میان مهره‌ها، بروز تغییرات قلبی - عروقی، تنفسی و تغییرات الگوی راه رفتن شوند. وی ادامه داد: این مسئله در کودکان و نوجوانان که هنوز عضلات، رباط‌ها و استخوان‌های آنان تا پایان دوره‌ی بلوغ، مراحل تکاملی و رشد فیزیکی خود را طی می‌کنند و مستعد بیشترین ضایعات ممکن هستند، از حساسیت بیشتری برخوردار است. طبق مطالعات انجام شده، بسیاری از ناراحتی‌های ستون فقرات در بزرگسالان و سالمندان، در اثر صدمات دوران کودکی است. به همین دلیل، خواهشمند است با مطالعه و افزایش اطلاعات خود از اختلالات مرتبط با استفاده از کوله‌پشتی در فرزندانتان پیشگیری کنید. این مسئول  با  اشاره به اینکه از جمله روش‌های حمل وسایل آموزشی عبارتند از حمل با کوله‌پشتی، حمل با کیف شانه‌ای و حمل با کیف دستی، خاطرنشان کرد: میزان مصرف انرژی هنگام استفاده از کوله‌پشتی نسبت به انواع دیگر کیف‌ها کمتر است و استفاده درست از آن، آسیب کمتری برای بدن ایجاد می‌کند به همین دلیل استفاده از کوله‌پشتی در مقایسه با دیگر انواع کیف‌ها پیشنهاد می‌شود. جلالیان افزود: کوله‌پشتی به همراه محتویات آن نباید بیشتر از 10 درصد وزن دانش‌آموز باشد مثلاً دانش‌آموزی با وزن 40 کیلوگرم نباید کوله‌پشتی سنگین‌تر از 4 کیلوگرم را حمل کند. کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، اظهار کرد: هنگام خرید کوله‌پشتی برای فرزندانتان دقت کنید که کوله‌پشتی را انتخاب کنید که سبک‌تر است . دارای قسمت‌های مختلف برای وسایل باشد طوری که دانش‌آموز بتواند به صورت متقارن از هر دو سمت چپ و راست آن استفاده کند تا فشار بیشتری به هیچ سمتی از شانه و کمر وی وارد نشود همچنین بند سینه‌ای و کمری داشته باشد. وی ادامه داد: باید توجه شود که در قسمت‌های مختلف کوله پشتی (پشت و بندها) از اسفنج استفاده شده باشد جهت توزیع مناسب‌تر نیرو، بندهای شانه‌ای پهن باشند. همچنین بهتر است جهت حفظ ایمنی دانش‌آموز از نوارهای شبرنگ روی کوله‌پشتی استفاده شده باشد. این مسئول با اشاره به اینکه حتماً بندهای سینه‌ای و کمری کوله پشتی بسته شوند، افزود: به فرزندان خود آموزش دهید بندهای کوله‌پشتی باید در حدی تنظیم شوند که هنگام حرکت، کوله پشتی بر پشت جابجا نشود. همچنین، هنگام پوشیدن کوله‌پشتی دقت کنند بندهای شانه‌ای متقارن تنظیم شوند یعنی یکی شل و یکی سفت نباشد. جلالیان خاطرنشان کرد: استفاده از یک بند کوله‌پشتی در کوله‌پشتی‌های دوبندی، کوله پشتی‌های تک‌بندی و کوله‌پشتی‌هایی با بند نازک، باعث افزایش فشار وارده بر شانه‌ها و ستون مهره‌ها و ایجاد درد می‌شود از این‌رو موقع خرید کوله‌پشتی دقت فرمایید که حتماً دارای دو بند اسفنج‌دار باشد و به فرزند خود تأکید کنید هنگام پوشیدن حتماً از هر دو بند آن استفاده کند. کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: کوله‌پشتی نباید روی پشت شل قرار گیرد، یعنی بندهای شانه‌ای آن باید طوری تنظیم شوند که کوله‌پشتی به‌طور کامل قالب پشت بدن را بپوشاند. بهتر است، در چیدمان وسایل کوله‌پشتی، اشیای سنگین‌تر در قسمت عقب کوله پشتی (نزدیک به پشت)، اشیای با وزن متوسط در قسمت میانی و اشیای سبک در جلوی کوله‌پشتی قرار بگیرند و تا حد امکان از تمام فضای کوله‌پشتی استفاده شود. وی افزود: به فرزندان خود آموزش دهید چنانچه پس از چیدمان وسایل در کوله‌پشتی، وزن آن بیش از حد استاندارد است، وسایل مازاد با دست‌ها حمل است . جهت پوشیدن کوله‌پشتی بهتر است ابتدا آن را روی میز قرار دهند و سپس بپوشند. همچنین هنگام خرید کوله‌پشتی دقت کنید کوله‌پشتی‌های چرخدار تنها در شرایطی توصیه می‌شوند که در تمام مسیر رفت‌ و آمد و نیز محیط مدرسه و خانه نیازی به حمل و نقل دستی آن مثلاً از روی پله‌ها نباشد، زیرا این کوله‌ها وزن بالاتری نسبت به کوله‌های عادی دارند و همچنین چرخ و اسکلت مخصوص دسته در صورت قرار گرفتن روی شانه‌ها به پشت و کمر صدمه وارد می‌کند.
 
 
 
 نبود آگاهی، مشکل عمده در مهار بیماری ام اس است
زنجان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان با بیان اینکه مشکل عمده در جامعه نبود آگاهی از بیماری ام اس است، گفت: آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نقشه راه این انجمن برای مهار این بیماری است.
کد خبر: 83034711 | تاریخ خبر: 25/06/1397 - 11:42
نسیم اسلامیه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استرس و نگرانی که از جمله دستاوردهای زندگی امروز است، همواره در رأس دلایل و عوامل بروز بیماری ام اس است.  وی ادامه داد: از این رو تلاش داریم با آموزش صحیح و به موقع سطح نشاط و سلامت را در بیماران افزایش بدهیم. اسلامیه گفت: انجمن حمایت از بیماران ام اس زنجان یک تشکل مردم نهاد است و اهداف و رسالت های خود را با حمایت ها و مهربانی های معنوی و مادی مردم و مسئولان خیر پیاده می کند.
به گزارش ایرنا، انجمن خیریه حمایت از بیماران MS استان زنجان از سال 88 فعالیت خود را آغاز کرده است.
MS یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیرمتعارفی به سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی می دهد.
سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد؛ اما در بیماری های خودایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند.
لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز جزء بیماری های خود ایمنی محسوب می شوند.
در بیماری MS، سیستم ایمنی به بافت میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود.
میلین آسیب دیده سبب به وجود آمدن تصلب بافت می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.
مشکلات بینایی، نبود تعادل، مشکلات گوارشی، تغییرات ناگهانی دمای بدن، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن انگشتان، ضعف عضلانی، خستگی مفرط و گرفتگی عضلات از مهمترین علایم این بیماری است.
به گفته مدیرعامل جمعیت خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان در زمان حاضر حدود 2 هزار نفر مبتلا به ام اس در این استان شناسایی شده اند که از این تعداد حدود یک هزار و 500 نفر تحت پوشش جمعیت خیریه حمایت از بیماران ام.اس استان هستند.3088/6085
دفعات مشاهده: 73 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان