دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان؛ با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۷ | 

اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان؛ 
 با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد 
 
مراسم اختتامیه اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان عصر چهارشنبه چهارم مهرماه 1397 در مراسم اختتامیه اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه باحضور دکتر محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتوپاستور ایران و رابط ستاد تحول سلامت در کلان منطقه شش آمایشی کشور و دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان بیانیه اجلاس را به شرح ذیل قرائت کرد:
 
بیانیه اجلاس روسا، معاونین اجتماعی، معاونین بهداشت و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان
خدای قادر متعال را سپاسگزاریم که نعمت تندرستی را به ما عطا نمود و بر خود واجب می‌دانیم که حافظ این نعمت باشیم. همانا که کفران نعمت گناهی نابخشودنی است.
با استعانت از پیشگاه  خداوند متعال و همزمان با ایام سوگواری آقا اباعبدالله الحسین (ع) و در راستای هدف (اجتماعی شدن سلامت)؛ اجلاس روسا، معاونین اجتماعی، معاونین بهداشت، روسا و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان، مسئولین آموزش سلامت و مددکاران دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه شش آمایشی کشور، معاون اجتماعی و مدیران ستادی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با حضور استاندار و شهردار در زنجان برگزار شد.
همان‌طور که می‌دانیم  عوامل اجتماعی نقش اساسی در پیامدهای سلامتی داشته و به طور مستقیم و غیر مستقیم به عنوان تعیین کننده سلامت مطرح هستند، به طوری‌که ابعاد مختلف سلامت (جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی) را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
کشور ما براساس تجارب خود در استقرار شبکه بهداشتی، درمانی و برنامه‌های متنوع ارتقای سلامت و تلاش در جهت تامین عدالت در سلامت از طریق کاهش نابرابری‌ها در شاحص‌های سلامت همواره به عنوان یکی از کشورهای پیشرو نزد سازمان جهانی بهداشت شناخته شده است.
در همین راستا، ایجاد معاونت اجتماعی و تاکید بر رویکرد مشارکت‌های اجتماعی و همکاری بین بخشی، اساسی‌ترین اقدام بعد از راه‌اندازی شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور در نظام سلامت کشور تلقی می‌شود.
در این اجلاس کارگروه‌های تخصصی با عناوین توان‌مندسازی جوامع محلی و مشارکت بین بخشی، جلب مشارکت سمن‌ها، خیریه‌ها ،آسیب‌های اجتماعی، آموزش بهداشت، فرهنگ، هنر و ارتقای سلامت و مددکاری اجتماعی با حضور شرکت کنندگان برگزار وپس از بحث و تبادل نظر، جمع بندی اجلاس قطب شش در حوزه اجتماعی سلامت به شرح ذیل اعلام می‌گردد:
 1. اجتماعی شدن سلامت به عنوان یک رویکرد بنیادین، بسترساز تقویت خدمات جاری نظام شبکه بوده و تامین کننده همکاری‌های بین بخشی و مشارکت در ارتقای شاخص‌های سلامت است .
 2. ایجاد و تقویت تشکل‌های مردمی در سطح محلات به عنوان فرصت طلائی برای انتقال صدای مردم به تصمیم‌سازان نظام سلامت و شورای عالی سلامت باید با حوصله و شکیبایی در سطح شبکه مورد اقدام قرارگیرد و ایجاد کانون‌های سلامت محله با همکاری استاندارها و فرماندارها طی بخشنامه از اولویت‌ها می‌باشد .
 3. تدوین ،تصویب و اجرای برنامه جامع سلامت استان و شهرستان موکدا مورد تایید دانشگاه‌های قطب بوده و انتظار داریم وزارت بهداشت حمایت لازم برای اجرای آن را اعمال نماید .
 4. مشارکت جامعه برای ارتقای سلامت از طریق ایجاد و توسعه سمن‌های سلامت‌محور، جایگاه ساختارمند و پایدار خواهد یافت و باید مسئولین سیاسی – اجتماعی استان و شهرستان تسهیلات لازم در این مورد را فراهم نمایند .
 5. محدودیت منابع مالی از یک طرف و حضور خیرین و موسسات خیریه در استان‌های منطقه از طرف دیگر ایجاب می‌کند که با جدیت بیشتری توان‌مندسازی و هدایت خیرین و موسسات خیریه استان‌های منطقه صورت گیرد و این منابع به سوی ارتقای سلامت و برنامه‌های پیشگیری هدایت شوند .
 6. توسعه ناهماهنگ در ابعاد مختلف همواره آسیب‌های اجتماعی به دنبال دارد که فعال کردن کمیته آسیب‌های اجتماعی سلامت در ذیل کارگروه ساغ استان و شهرستان می‌تواند فرصتی مناسب برای طراحی و اجرای برنامه‌های بین بخشی در زمینه‌های مختلف آسیب‌ها فراهم نماید .
 7. با توجه به نقش سواد سلامت عمومی در ارتقای شاخص‌‌های سلامت و ضرورت نقش کلیه دستگاه‌های دولتی، خصوصی و تشکل‌های مردمی در این زمینه، انتقال برنامه آموزش و ارتقای سلامت به معاونت اجتماعی، زمینه توسعه کمی و کیفی برنامه‌های مذکور را پیش از پیش فراهم نموده است که توسط روسای محترم دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان حمایت خواهند شد .
 8. ایجاد و فعال کردن شورای فرهنگی سلامت به عنوان فرصتی برای جلب همکاری‌های بین بخشی در ارتقای سطح سواد عمومی سلامت مورد تاکید می‌باشد .
 9. مددکاری اجتماعی در نظام سلامت کشور به عنوان یک رشته تخصصی موثر مدتها مغفول بوده است و امید است با طراحی یک برنامه جامع در سطح ملی، استان‌ها و شهرستان‌ها شاهد حضور فعالتر این گروه از همکاران در نظام سلامت کشور باشیم .
 10. نظام شبکه بهداشتی درمانی کشور به عنوان یکی از افتخارات نظام سلامت کشور بوده و باید اجرایی کردن رویکرد اجتماعی سلامت در این بستر تعریف و ادغام شود .

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 900 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


 • کل کاربران ثبت شده: 2955 کاربر
 • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
 • میهمانان در حال بازدید: 142 کاربر
 • تمام بازدید‌ها: 114396745 بازدید
 • بازدید 24 ساعت قبل: 36988 بازدید
 • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۷

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir