دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی، خلاقیت و شفافیت است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۲ | 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
 شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی، خلاقیت و شفافیت است
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست مشترک نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در زنجان؛ اظهار کرد: شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها، حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی، خلاقیت و شفافیت است.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر پرویز قزلباش صبح دوشنبه شانزدهم مهرماه 97 در نشست مشترک نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی زنجان و خیریه‌های حوزه سلامت استان که در سالن اجلاس روزبه برگزار شد؛ شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها را حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی، خلاقیت و شفافیت دانست و افزود: این سه محور عهد بین ما و خیریه‌ها است تا ضمن پیشبرد کارها، از موازی کاری هم پیشگیری شود.
وی با بیان اینکه این جلسه نخستین مورد از جلسات استانی برای میزبانی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است، اظهار کرد: این کمیسیون همواره از حامیان دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به حضور مدیران کل استانی و خیرین در این نشست اشاره و تصریح کرد: حضور همه این بزرگواران منشأء خیر خواهد بود.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به فعالیت خیران در حوزه سلامت استان افزود: سنگ بنای دانشگاه علوم پزشکی زنجان توسط خیر فرهیخته، مرحوم مهدوی بنیان نهاده شد که منشاء خیری برای استان شده است.
به گفته دکتر قزلباش ساختمان نخستین دانشکده پزشکی، بیش از 50 درصد دانشجویان را پوشش می‌دهد و حدود 4 هزار نفر نیز در دانشگاه علوم پزشکی زنجان مشغول به تحصیل هستند.
وی با بیان اینکه زنجان بهشت خیران است و خیران از مفاخر زنجان محسوب می‌شوند افزود: زمینه خوبی برای فعالیت خیران در این استان فراهم شده و دانشگاه هم همه تلاش خود را برای همراهی انجام داده است، کما اینکه بیمارستان ولی‌عصر (عج) توسط این خیران بنا نهاده شده و امیداست زیربنای افزایش تعداد تخت‌های این بیمارستان هم فراهم شود.  
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به فعالیت خیران در دیگر حوزه‌های سلامت ازجمله حمایت‌ از انجمن بیماران سرطانی "مهرانه" اشاره و ابراز کرد: دیگر انجمن‌های خیریه ازجمله انجمن حمایت از بیماران کلیوی هم فعالیت‌های موفقی دارند که در این رابطه در آستانه بهره‌برداری از مرکز دیالیز قرار داریم.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به فعالیت انجمن حمایت از بیماران ام‌اس در استان، یادآور شد: این انجمن هم پوشش قابل توجهی برای بیماران درگیر انجام داده‌اند و همچنین انجمن حمایت از بیماران روان، که بیماران این انجمن از بیماران مظلوم هستند.
دکتر قزلباش تاکید کرد: بزرگ‌تر و حجیم‌تر شدن فعالیت خیریه‌ها نیازمند شفافیت بیشتر در این حوزه‌ها است چراکه گردش مالی در آن‌ها افزایش می‌یابد که در این راستا، دانشگاه علوم پزشکی از فعالیت این خیریه‌ها تقدیر می‌کند.
وی به برگزاری جشنواره سلامت و همچنین آئین محبت اشاره و اظهار کرد: دانشگاه فقط در هدایت‌گری و محل برگزاری جشنواره‌ها دخالت داشت و بقیه اقدامات توسط خود خیریه‌ها انجام شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه گزارشی از وضعیت جمعیتی استان زنجان با آمار یک میلیون و 80 هزارنفری ارائه کرد و افزود: نسبت زن و مرد در این استان تقریبا مساوی و 67 درصد جمعیعت در شهرها ساکن هستند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از سال 1394 به عنوان رئیس کلان منطقه‌ای قطب 6 دانشگاه علوم پزشکی انتخاب شده است، ادامه داد: اراک، قزوین، البرز، قم، ساوه و خمین در این کلان منطقه قرار دارند و هماهنگی بسیار خوبی در بین این دانشگاه‌ها وجود دارد. 
دکتر قزلباش شاخص‌های آموزشی تعداد دانشجو و تعداد اعضای هیأت علمی را ازجمله دلایل انتخاب زنجان به رئیس کلان منطقه‌ای دانشگاهی عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان در حال حاضر 360 عضو هیأت علمی دارد که 60 درصد از آنها تمام وقت هستند.
وی با بیان اینکه تعداد تخت‌های ICU و NICU هم افزایش یافته و به لحاظ کیفی هم ارتقاء یافته است؛ به اجرای طرح تحول سلامت در بخش بهداشت اشاره و اظهار کرد: در این حوزه 457 هزار نفر در حاشیه شهرها و روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر زیر پوشش شبکه بهداشت قرار گرفتند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به طرح ارجاع که مورد تاکید وزارت بهداشت است تصریح کرد: زیرساخت‌ها در استان زنجان به لحاظ استقرار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری انجام شده و همه اقدامات مربوط به پذیرش بیمار توسط پزشک انجام می‌شود و 83 درصد از بیماران به صورت الکترونیک ارجاع می‌شوند هرچند تا تکمیل شدن این طرح راه طولانی داریم
.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز ضمن ابراز خرسندی از آغاز سفر میدانی و استانی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: بازدید از حوزه سلامت استان، توفیقی است برای دانشگاه و نشان از روحیه انقلابی دارد.
حاج‌آقا محرم‌علی شیرمحمدی افزود: از نظام انتظار می‌رود با ورود کمیسیون‌های بهداشت و درمان به استان شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
وی با اشاره به اینکه خیریه‌های استان بخشی از بار درمان را عهده‌دار هستند، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری، امنیت وجودی در دکترین رفاهی بخش سلامت در جامعه است که متولی آن وزارت بهداشت، و نظارت آن برعهده مجلس است که در این خصوص دقت مجلس حائز اهمیت است و قابل انکار نیست.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با بیان اینکه در این استان با مدیریت توان‌مند و همکاری تنگاتنگ حوزه بهداشت و درمان در زمان دکتر بیگلری و دکتر قزلباش، اتفاقات بسیارخوبی رخ داد و منجر به پیگیری بالغ بر 500 پروژه در بخش بهداشت و درمان شد و همچنین کارهایی در استان انجام شد که حیف است مغفول بماند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این نشست اظهارکرد: پایش عملکرد محیطی و بازدید از مؤسسات خیریه که انجام شد، حاضران شاهد شکوفایی بذر خیر در زنجان بودند و برای شخص من جای بسی مباهات است که زنجانی‌ها گام‌های نیکو در این حوزه برداشته و درصدد سبقت از همدیگر در این حوزه هستند.
دکتر سیدمرتضی خاتمی ضمن تقدیر از فعالیت‌های خیران در استان افزود: فعالیت‌های خیریه‌های استان ازجمله: انجمن مهرانه، خیریه ولیعصر (عج) و انجمن کلیوی و ... مثال زدنی است.
وی ضمن ابراز امیدواری برای ادامه مسیر موجود در حوزه فعالیت خیریه‌ها بیان کرد: با وجود همه اقدامات انجام شده در حوزه سلامت، زنجان هم به مانند دیگر مناطق کاستی‌هایی در این حوزه دارد که باید مد نظر اعضای کمیسیون قرارگرفته و گام‌هایی برای ایجاد توازن و حل مشکلات برداشته شود.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به بازدید انجام شده از مرکز آموزشی و درمانی ولی‌عصر و همچنین مهرانه اشاره و اظهار کرد: فعالیت خیران زنجانی در دیگر خیریه‌ها از جمله ام‌اس و انجمن حمایت از بیماران کلیوی هم جای تقدیر دارد.
دکتر خاتمی الگوسازی از فعالیت خیریه‌ها و عمل به وظایف اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را متذکر شد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این نشست با ابراز خرسندی از حضور در زنجان اظهار کرد: حضور در این جلسه و آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان که بنای آن توسط یک خیر نهاده شده است، مایه خرسندی است.
دکتر ابراهیم گلمکانی رویکرد موجود در استان زنجان ازجمله دیدن امکانات ایجاد شده توسط خیران در بیمارستان ولی‌عصر (عج) و آشنایی با چهره‌هایی که نگاهی نو در حوزه سلامت ایجاد کرده‌اند، رویکردی بسیار اثربخش است.
وی با بیان اینکه با ظرفیت‌های ایجادشده توسط خیران در زنجان به هنگام ورود آشنا شده که نمونه آن مهرانه است، ادامه داد: تکمیل فاز دوم بیمارستان ولی‌عصر (عج) آن را تبدیل به بیمارستان بی‌نظیر در کشور خواهدکرد که این حد از تلاش و همت توسط خیران قابل تقدیر و قدردانی است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهرانه را نماد اعتماد مردم و خیران اعلام کرد و افزود: این مرکز نمونه یک تلاش همگانی است و نباید از کنایه‌ها و حرف و حدیث‌ها ترسید و مکدر شد و باید مسیر بزرگ پیش‌ رو را طی کرد، چراکه حوزه سلامت بزرگ است.
دکتر گلمکانی برنامه کشور را کاهش هزینه‌های حوزه سلامت برای مردم اعلام و تصریح کرد: برای رسیدن به این مهم باید تلاش کرد و تحقق این مهم بدون ورود و فعالیت خیران غیرممکن است.
وی تاکید کرد: پیشگیری از موازی کاری از وظایف مسؤولان از جمله معاونت اجتماعی است.
 
کلیدواژه ها: رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: شعار همراهی دانشگاه علوم پزشکی با خیریه‌ها حرکت بر مبنای برنامه‌ریزی | خلاقیت و شفافیت است |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 127 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2880 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 34 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 111592429 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 179870 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir