دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛پیشتازی واحد درمان سکته حاد مغزی در کشور مایه افتخار است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۱۳ | 


رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
پیشتازی واحد درمان سکته حاد مغزی (Stroke)در کشور مایه افتخار است

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ‌مراسم روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی اظهار کرد: مایه افتخار است که واحد درمان سکته حاد مغزی در عرض 3 سال توانسته است پیشتازی خود را در کشور حفظ کند.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، صبح سه‌شنبه 13 آذر‌ماه 97 دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در سالن اجتماعات بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) با اشاره به انجام اقدامات بسیارجدی در راستای سکته مغزی، از تمام عزیزانی که در این کار نقش داشتند تقدیر کرد و افزود: ما از گروه و سرویس نورولوژی دو کلمه یاد گرفتیم و آن نقش زنان و کار تیمی است.
وی بیان داشت: خدماتی در این زمینه با کار شبانه‌روزی در حد وسیع انجام شده در سطح بیمارستانی مثل ولیعصر (عج) که یک بیمارستان فوق تخصصی است که با کار تیمی، همکاری و هم‌افزایی همه اجزا، موجب سربلندی دانشگاه شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه دومین سال است که این برنامه در زنجان و بیمارستان ولیعصر (ع) و سرویس نورولوژی انجام می‌گیرد اذعان داشت: این واحد با افتخار برای دانشگاه و کشور، قدم‌های جدی را برداشته است.
دکتر قزلباش با اشاره به بازدید شخص وزیر و مسئولین وزارت بهداشت از بیمارستان و واحد درمان سکته مغزی، که مشاهده کردند نتایج گران سنگ و مهمی اتفاق افتاده و حتی وزیر بهداشت نیز بسیار متعجب شد از جسارتی که نورولوژی و اساتید این گروه داشتند که این جسارت امروز ثمراتی مبارکی برای دانشگاه دارد.
وی بیان کرد: حفظ پیشتازی ارزشمند است، امید می‌بخشد و اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند و همچنین نشان دهنده این است که دانشگاه در این زمینه چقدر می‌تواند در منطقه و کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیت بانیان بیمارستان را ارزشمند دانست و اظهار داشت: این کار در بیمارستانی اتفاق می‌افتد که خیرساز است و مجموعه خیریه هم با کمک‌ها و هدایتشان در این موفقیت نقش داشته‌اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان داشت: در این شرایط سخت و با کمبود منابع، دانشگاه هر اقدامی که بتواند باید انجام دهد تا در این مقطع خود را مطرح کند.
دکتر قزلباش شرایط فعلی را فرصت برشمرد و بیان داشت: تیم مدیریتی دانشگاه به دنبال آن است با برنامه‌ریزی و تدابیری که اتخاذ می‌کند از این ظرفیت استفاده کند.
وی سیاست دانشگاه را در کنار گسترش و توسعه، توجه به سرمایه‌ها عنوان نمود و افزود: نیروی انساننی اولین و مهمترین سرمایه بی‌بدیل دانشگاه است که نمی‌توانیم برای آن جایگزین پیدا کنیم، و لذا باید به آن توجه کنیم و به آنها هویت بدهیم.
مدیر ارشد دانشگاه اظهار داشت: در کنار سرمایه انسانی، حفاظت از امکانات و فضای دانشگاه نیز مهم است و باید از این سرمایه‌ها هم بهتر از این استفاده کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان پیشتازی دانشگاه در امر سکته مغزی را بی‌بدیل دانست و اظهار داشت: در این زمینه رقبای سختی داریم و در کنار دانشگاه‌های بسیار بزرگ که امکانات بیشتری از ما دارند، باید اتحاد تیمی و هماهنگی و انگیزه را حفظ کنیم و از ظرفیت‌های به وجود آمده در این زمینه استفاده کنیم.
به گفته دکتر قزلباش بحث بین‌المللی سازی یکی از ظرفیت‌هایی است که دانشگاه روی آن مانور می‌دهد و از ظرفیت‌های آن همین استروک است که سبب شده در خاورمیانه هم حرفی برای گفتن داشته باشیم و امیدواریم در حوزه‌های مختلف ازجمله آموزش و پژوهش و ... از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی تاکید کرد: وظیفه مدیران دانشگاه این است از حرکت‌هایی که در آن نوآوری و ظرفیت برای ارتقا سلامت است، حمایت کنند و به استروک که یکی از اصلی‌ترین علت‌های مرگ و میر در دنیا و جامعه ایرانی است، توجه کنند و باید امیدوار باشیم که به هدف‌گذاری‌های وزارت بهداشت نیز در این مورد دست یابیم و بتوانیم یکی از علل اصلی مرگ و میر در جامعه را به نحو مناسب کنترل کنیم.
مدیر ارشد دانشگاه با اشاره به اینکه استروک هم سرمایه گذشته و آینده را هدف قرار می‌دهد تصریح کرد: فردی که دچار استروک می‌شود تمام سرمایه‌اش دچار آسیب می‌شود و این افراد کارآیی آینده خود را از دست می‌دهند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان یکی از علل ناتوانی در جامعه را استروک برشمرد و اذعان داشت: استروک بار اضافی به جامعه تحمیل می‌کند و وقتی در خانواده اتفاق می‌افتد، بخشی از جامعه را به زیر خط فقر و فلاکت می‌رساند و موجب فلاکت افراد می‌شود و همچنین تمام زندگی فرد و اطرافیان را تحت‌الشاع قرار می‌دهد.
دکتر قزلباش پیشگیری را خط اول در درمان سکته مغزی دانست و اظهار داشت: تغییر شیوه زندگی، صنعتی شدن، شهرنشینی و عدم توجه به بیماری‌های مزمن، می‌تواند این بیماری را پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر کند.
وی نقش دخانیات را در امر سکته مغزی مهم برشمرد و میزان درگیر شدن و افزایش مصرف دخانیات ازجمله سیگار و قلیان در بین آقایان و خانم‌ها را هشدار داد و به آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در این زمینه تاکید نمود.
دکتر محمدحسن رستم‌خانی رئیس مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) حمایت معاونین و ریاست سابق و فعلی دانشگاه را در راه‌اندازی واحد درمان سکته حاد مغزی مهم دانست و تاکید کرد: این یاری، حمایت و همکاری در آینده نیز ادامه یابد.
وی گفت: با اقداماتی که در بخش مغز و اعصاب انجام شده که موجب شده شاهد ارتقاء هرچه بیشتر مرکز آموزشی درمانی ولیعصر (عج) در شهر و استان باشیم .
وی با اشاره به شرایط موجود در کشور و کندشدن پیشرفت پروژه‌ها افزود: در این شرایط با حمایتی که رئیس دانشگاه داشتند، توانستیم واحد درمان سکته حاد مغزی را راه‌اندازی و تجهیز کنیم که کار خیلی سختی بود.
به گفته دکتر رستم‌خانی از اساسی‌ترین رکن‌های این پروژه، اورژانس 115 و امداد هوائی است.
رئیس مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) در پایان اظهار امیدواری کرد: این بذری که کاشته شده در سایر مراکز نیز رشد یابد از جمله: قلب، جراحی و چشم نیز شاهد نوآوری و حرکت‌های جدید باشیم و از حالت سکون و انجام کارهای روتین خارج شویم و در این راستا با اطمینانی که از حمایت ریاست دانشگاه داریم می‌توانیم هرچه بیشتر خودمان را مطرح کنیم .
دکتر مهدی مقبولی رییس بخش مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) نیز پیشگیری‌های اولیه، ثانویه و ثالثه در امر استروک (سکته حاد مغزی ) را مهم و حیاتی برای جامعه دانست و گفت: کشورها باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.
وی با بیان اینکه مراقبت از بیماران سکته مغزی خسارت‌های عاطفی، مالی و اجتماعی در پی دارد،  افزود: سکته مغزی از این نظر اهمیت بالائی دارد
دکتر مقبولی ریزفاکتورهای سن، چاقی، فعالیت بدنی، مصرف نمک و پرفشاری خون را در استروک مهم برشمرد و تصریح کرد: کار ارزشمند و بسیار مهم در داستروک پیشگیری اولیه است .
دکتر عبدالرضا قریشی مدیر گروه مغز و اعصاب و رئیس بخش استروک نیز در سخنانی گزارشی از اقدامات انجام شده در مرکز و شیوع این بیماری در استان، کشور و جهان مطالبی بیان کرد.
29 اکتبر روز جهانی سکته مغزی نامگذاری شده است.
شایع‌ترین علائم سکته مغزی به ترتیب، انحراف صورت، ضعف اندام‌ها و اختلال در تکلم است و هرکسی که به صورت ناگهانی دچار انحراف در یک سمت صورت شود، احتمال سکته مغزی وجود دارد و باید بلافاصله با 115 تماس گرفته شود.
ضعف اندام‌ها: احساس ضعف یا سنگینی در یک یا 2 اندام، می‌تواند ناشی از سکته مغزی باشد.
اختلال در تکلم: اگر فردی دچار اختلال در تکلم همچون نداشتن توانایی تکلم، نداشتن درک تکلم، نداشتن توانایی در امکان تولید صوت یا سنگینی کلام شود، باید بلافاصله با 115 تماس گرفته شود.
همچنین مطالعات متعددی نشان می‌دهد که بستری بیماران سکته حاد مغزی در واحد مراقبت سکته حاد مغزی منجر به کاهش مرگ و میر ناشی از سکته حاد مغزی می‌شود.
بستری بیماران در  SCU با مراقبت‌های ویژه، منجر به کاهش 18 درصد در عوارض یا مرگ و میر سکته مغزی میشود.
 با بهره‌گیری از داروی حلکننده لخته خون، 30 تا 50 درصد کاهش در عوارض و مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را خواهیم داشت و در صورتی که بیمار سکته مغزی، به موقع و در زیر سه ساعت به بیمارستان رسانده شود، پس از انجام اقدامات تشخیصی، با داروی حل کننده لخته درمان می‌شود، که با برداشته شدن لخته و رفع انسداد، حیات به مغز باز میگردد.  
خدمات مرکز فوریتهای پزشکی در زمینه سکته مغزی اهمیت بالایی دارد، پرسنل مرکز فوریتهای پزشکی زنجان آموزشهای لازم در جهت تشخیص و انتقال سریع بیماران سکته مغزی به واحد درمان سکته مغزی دیده‌اند.
به دلیل سرعت بالای انتقال، این نوع درمان نتایج خوبی برای بیماران داشته است.
مواردی که باید رعایت کنیم تا دچار سکته مغزی نشویم: کنترل فشار خون، کنترل قند و درمان دیابت، ترک سیگار و قلیان، درمان چاقی، درمان چربی و کلسترول، فعالیت بدنی کافی و ورزش، رژیم غذایی سالم، درمان بیماری‌های قلبی و مصرف منظم داروهای تجویزی.
در صورت بروز علائم سکته مغزی، اولین اقدام تماس با 115 است، وقت را با تماس با اطرافیان از دست ندهید.

 


دفعات مشاهده: 482 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2900 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 108 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 112453675 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 29354 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir