[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بازدید ریاست محترم دانشگاه از پروژه های عمرانی شبکه بهداشت طارم
:: حادثه رانندگی در محور انگوران-قره ناس
:: دومین دوره مسابقات قرانی
:: بازدید رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت از ابهر
:: بازدید معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان از طرح بسیج کنترل فشارخون ملی
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (25 آذرماه 1397) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۲۵ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (25 آذرماه 1397)
 
شنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵ - کد خبر : 979-2186-5
پژوهش باید مسئله را به راهکار و ایده تبدیل کند
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، از انتخاب پژوهشگران برتر خبر داد و گفت: پژوهش باید مسئله را به راهکار و ایده تبدیل کند. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علیرضا شغلی در نشست خبری هفته پژوهش و فناوری اظهار کرد: انتخاب پژوهشگران برتر یکی از برنامه‌های مهم این هفته است و در این راستا اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در رشته‌های علوم فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، منایع‌طبیعی و دامپزشکی، هنر و علوم‌پزشکی انتخاب می‌شوند. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان و دبیر علمی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه کارکنان برگزیده پژوهشی نیز انتخاب می‌شوند، خاطرنشان کرد: 5 فناور برگزیده استان نیز به ستاد پژوهش و فناوری برای تجلیل اعلام می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: سال گذشته اولویت‌های پژوهش در سلامت دانشگاه تعین شد و هر پژوهشی که در دانشگاه انجام می‌شود، خلاصه آن روی سایت قرار می‌گیرد. پژوهش باید مسئله را به راهکار و ایده تبدیل کند و دانشگاه‌ها در کنار صنایع و مردم قرا گیرند.
در ادامه این نشست، رئیس بنیاد نخبگان و دبیر کمیته دانشجویی ضمن تأکید بر اهمیت موضوع پژوهش از برگزاری مراسم دانشجویان پژوهشگر و فناور برتر استان خبر داد و گفت: این کار با همکاری جهاددانشگاهی انجام می‌شود.
عباس رحیمی، اخلاق پژوهش، آسیب‌شناسی و عیب‌سنجی در این حوزه را مهم دانست و گفت: دانشجویان باید اطلاعات در حوزه منابع پژوهشی داشته باشند و نکات مهم در پژوهش در نشست‌های تخصصی به افراد آموزش داده شود.

 
 
  
بهره‌گیری از پتانسیل‌های مردمی از اهداف مجامع سلامت است
شنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲ -  کد خبر : 979-7291-5
معاون اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: بهره‌گیری از پتانسیل‌های مردمی از اهداف مجامع سلامت است.
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مقتدا شعوری در دومین جلسه مجمع سلامت شهرستان خرم‌دره با اشاره به مشارکت بالای مردم خرم‌دره در ساخت و احداث پروژه‌های بهداشتی، اظهار کرد: خرم‌دره دیار کریمان و شهر خیرین است. وی با بیان اینکه باید نیاز مردم را ببینیم و با استفاده از امکانات و منابع موجود در کشور، بدون اتلاف منابع و با کمک خیرین جهت رفع نیازهای مردم گام برداریم، ادامه داد: نمی‌توان نیازهای مردم را نادیده گرفت، بلکه باید با کمک خود مردم در کنار استفاده از امکانات دولتی مشکلات را حل کرد. این مسئول با بیان اینکه 25 درصد کارهای مربوط به حوزه سلامت مردم در وزارت بهداشت انجام می‌گیرد، ادامه داد: 75 درصد مابقی نیز بر عهده ارگان‌های دیگر و خود مردم است که برای مدیریت در این کار مهم دولت برنامه‌ریزی دقیقی را انجام داده است. وی با اشاره به آغاز به کار مجمع سلامت در خرم‌دره، عنوان کرد: با شروع به کار اولین مجمع سلامت خرم‌دره، 14 کانون سلامت محله با 28 دبیر و جانشین شروع به کار کرده است. شعوری با اشاره به تحریم‌های موجود علیه کشورمان، افزود: نباید تحریم را مانعی در راه خدمت‌رسانی به مردم عنوان کرد، بلکه باید تلاش شود با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی، گره‌ای از گره‌های کار آنان گشود.
در ادامه این جلسه، معاون فرماندار شهرستان خرم‌دره نیز با اشاره به اجرای طرح‌های بهداشتی و درمانی مختلف در نقاط مختلف شهری و روستایی خرم‌دره، عنوان کرد: سلامت بحث بسیار مهم و گسترده‌ای است که باید همه دستگاه‌های اجرایی و مردم در این حوزه کنار شبکه بهداشت باشند.
شاهپوررضا کاظمی با تاکید بر اینکه همه کارهای صورت گرفته در شهرستان با پشوانه مردمی بوده است، ادامه‌ داد: اگر ما مسئولان در اجرای کارها و برنامه‌ها به پشتیبانی مردم توجه نکنیم، در اجرای کارها متحمل پرداخت هزینه سنگینی خواهیم شد. وی با بیان اینکه سلامت مقوله‌ گسترده‌ای است، افزود: متولی سلامت فقط بهداشت و درمان نیست، بلکه برای تامین سلامت علاوه بر سایر ارگان‌ها مردم نیز دست شبکه بهداشت را بگیرند.
کاظمی با بیان اینکه هدف از تشکیل مجمع سلامت، مشارکت مردم در امور مربوط به خودشان است، تصریح کرد: مجمع سلامت یعنی مشارکت مردم و اگر مشارکت مردم نباشد، هیچ‌کاری انجام نمی‌شود.


 

  21 نوع بیماری هدیه سبزی‌های آبیاری شده با فاضلاب
کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم‌دره گفت: 21 نوع بیماری از طریق سبزی آلوده‌ای که از طریق فاضلاب آبیاری شده است، می‌تواند انتشار یابد. شنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰ - کد خبر : 979-6291-5

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، تولید فاضلاب‌های شهری در سال‌های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته است و چنانچه این حجم قابل توجه فاضلاب به صورت اصولی تصفیه و دفع نشود، صدمات جبران‌ناپذیری  به محیط زیست وارد می‌کند.
طی سالیان اخیر از گوشه کنار کشور خبرهایی از آبیاری مزارع به ویژه سبزیجات با آب فاضلاب توسط برخی از کشاورزان سودجو به گوش می‌رسد که این امر نه تنها سلامت مردم را به دلیل تولید محصولات آلوده تهدید می‌کند، بلکه کیفیت خاک را نیز تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از راه‌های انتقال بیماری‌ها، از طریق مصرف مواد غذایی و محصولات کشاورزی است که با استفاده از آب‌های آلوده و فاضلاب، تهیه شده‌اند. به‌ طوری‌ که شایع‌ترین بیماری ناشی از مصرف سبزیجات و صیفی‌جات آبیاری شده با فاضلاب، اسهال و استفراغ و تب روده است. یکی از دلایل ورود فاضلاب به زمین‌های کشاورزی و خاک علاوه بر طمع کشاورزان، عدم اجرای طرح‌های سیستم فاضلاب و یا نیمه‌تمام بودن آن‌ها است که سبب می‌شود شیرآبه‌ زباله‌ها در زمین‌های مردم نفوذ کند و محصولات را تحت تاثیر این آلودگی‌ها قرار دهد.
در همین رابطه کارشناس بهداشت محیط خرم‌دره به خبرنگار ایسنا، گفت: فاضلاب علاوه بر تهدید سلامت انسان باعث تغییر کیفیت خاک و تاثیر منفی در خاک و آب‌های زیرزمینی می‌شود. فهیمه حیدری با بیان اینکه در خرم‌دره از لحاظ دفع بهداشتی فاضلاب مشکل وجود دارد، ادامه داد: کلید حل این مشکل تسریع در روند احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری است. وی با تاکید بر اینکه آلودگی‌های شیمیایی که از طریق این فاضلاب‌ها وارد زمین می‌شود باعث به مخاطره افتادن سلامت افراد می‌شود، گفت:  این امر باعث شیوع انواع بیماری‌های عفونی، انگلی و میکروبی به‌ویژه در بین کشاورزان که به طور مستقیم با خاک در ارتباط هستند، می‌شود. این مسئول با اشاره به اینکه 21 نوع بیماری از طریق سبزی آلوده‌ای که از طریق فاضلاب آبیاری شده است می‌تواند انتشار یابد، افزود: انواع ویروس‌ها و انگل‌ها و کرم‌ها در این فاضلاب وجود دارد که سبب اختلال در بدن می‌شود. حیدری با اشاره به اینکه برای جلوگیری از آبیاری مزارع با آب فاضلاب بازدیدهای مستمر از باغات انجام می‌شود، گفت: در این راستا همچنین کلاس‌های آموزشی نیز برای کشاورزان برگزار می‌شود.
نکته قابل توجهی که در این حوزه باید مورد توجه جدی متولیان قرار گیرد، بحث آموزش است، زیرا بسیاری از کشاورزان ما کشاورزان سنتی هستند که کشاورزی را از گذشتگان خود به ارث برده‌اند و اغلب آن‌ها با مخاطراتی که می‌توانند برای محیط زیست داشته باشند آشنایی ندارند، لذا برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و نصب بنر و تبلیغات برای ارتقا آگاهی کشاورزان در این حوزه باید مورد توجه جدی‌تری قرار گیرد.
 
 
مهر -  ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵ - کد خبر 4485

آماده باش ۵۱ پایگاه شهری و جاده ای در طرح زمستانی اورژانس زنجان
زنجان-رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان زنجان از آماده‌باش ۵۱ پایگاه شهری و جاده‌ای در طرح زمستانی استان زنجان خبر داد و گفت: اورژانس هوایی هم در این طرح در آماده‌باش است. به گزارش خبرنگار مهر، اصغر جعفری ظهر شنبه در جمع خبرنگاران در محل استانداری زنجان، از آماده‌باش بیش از ۵۱  پایگاه شهری و جاده‌ای در طرح زمستانی استان زنجان خبر داد و افزود: اورژانس هوایی هم در این طرح در آماده‌باش است وی تعداد نیروهای به‌کارگیری شده در طرح زمستانی اورژانس استان زنجان را بیش از ۴۰۰ نیرو اعلام کرد و گفت: این تعداد نیرو از ۲۲ آذرماه تا ۲۲ اسفندماه در جاده‌های استان خدمات لازم را به مسافران ارائه خواهند داد رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: اورژانس استان زنجان با آمبولانس‌های مجهز و پرسنل و آموزش‌دیده در این طرح در آماده‌باش ۱۰۰ درصدی هستند. جعفری ابراز کرد: وظیفه اصلی پایگاه‌های اورژانس در استان زنجان در سه بخش امدادرسانی در جاده‌های اصلی، فرعی و روستایی و داخل شهر است. رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان زنجان یادآور شد: هماهنگی‌های لازم با مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان نیز جهت پذیرش بیماران و مصدومین حوادث ناشی از حوادث ترافیکی و زمستانی انجام‌ شده است. جعفری گفت: همچنین اورژانس هوایی استان نیز آماده انجام مأموریت در مناطق صعب‌العبور و روستاهای محصور در برف و نجات بیماران و مصدومین اورژانسی است و تمامی آمبولانس‌های این مرکز خصوصاً آمبولانس‌های کمک دار به تجهیزات فنی زمستانی شامل زنجیر چرخ، ضدیخ، وسایل گرمایشی مجهز شده‌اند و آماده انجام مأموریت در مناطق و پایگاه‌های کوهستانی می‌باشند.

 آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس
شنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ -  کد خبر : 979-16114-5

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: طرح امداد زمستانی اورژانس آغاز شد.

اصغر جعفری‌روحی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به آغاز طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان زنجان همزمان با اورژانس کشور، اظهار کرد: در این طرح همه پایگاه‌های شهری و جاده‌ای استان آماده ارائه خدمات به همشهریان و مسافران خواهد بود.
این مسئول ادامه داد: تعداد ۴۰۰ نفر از پرسنل فوریت‌های پزشکی آماده ارائه خدمات در طرح زمستانی بوده و تمهیدات لازم در خصوص فراخوان نیروهای خارج از شیفت جهت مقابله با شرایط بحرانی مرتبط با برف و سرما نیز انجام شده است. وی افزود: همه آمبولانس‌های این مرکز خصوصا آمبولانس‌های کمک‌دار به تجهیزات فنی زمستانی شامل زنجیر چرخ، ضد یخ و وسایل گرمایشی مجهز شده‌اند و آماده انجام ماموریت در مناطق و پایگاه‌های کوهستانی هستند. رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، یادآور شد: هماهنگی‌های لازم با مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان نیز جهت پذیرش بیماران و مصدومین حوادث ناشی از حوادث ترافیکی و زمستانی انجام شده است. همچنین اورژانس هوایی استان نیز آماده انجام ماموریت در مناطق صعب‌العبور و روستاهای محصور در برف و نجات بیماران و مصدومان اورژانسی است.
جعفری‌روحی تصریح کرد : طرح امداد زمستانی اورژانس زنجان تا ۲۲ اسفند ماه ۹۷ ادامه خواهد داشت.


400 نیرو اورژانس زنجان در طرح زمستانی مشارکت دارند
کد خبر: ۶۷۶۴۰۵۷ -  تاریخ: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
 رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت:اورژانس زنجان با ۴۰۰ نیرو در طرح زمستانی مشارکت می‌کنند.
 به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،دکتر جعفری رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: در طرح زمستانی تمام پایگاههای شهری و جاده ای استان آماده خدمت رسانی در جاده ها هستند.
این مقام مسئول تصریح کرد:همچنین ۴۰۰ پرسنل این مرکز برای ارایه خدمات در طرح زمستانی آماگی دارند و فراخوان نیرو‌های خارج از شیفت نیز جهت مقابله با شرایط بحرانی مرتبط با برف و سرما انجام شده است. جعفری افزود: با مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان نیز برای پذیرش بیماران و مصدومان ناشی از حوادث ترافیکی و زمستانی هماهنگی شده است. وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیم و جغرافیایی و وجود مناطق کوهستانی، بسته شدن برخی مسیر‌های ارتباطی در فصل سرد سال، پراکندگی روستا‌های اطراف از مراکز شهری، راه اندازی اورژانس هوایی از نیاز‌های اساسی زنجان محسوب می‌شود که از دی سال ۹۵ در استان محقق شده است. این مسئول ادامه داد: اورژانس هوایی استان نیز آماده انجام ماموریت در مناطق صعب العبور و روستا‌های محصور در برف و نجات بیماران و مصدومان اورژانسی است. وی بیان کرد: همه آمبولانس‌های اورژانس استان به ویژه آمبولانس‌های کمک دار به تجهیزات فنی زمستانی شامل، زنجیر چرخ، ضدیخ، وسایل گرمایشی مجهز شده اند و آماده انجام ماموریت در مناطق و پایگاه‌های کوهستانی است.
 گفتنی است؛ طرح امداد زمستانی اورژانس ۱۱۵ استان زنجان نیزهمزمان با اورژانس کشور از ۲۲ آذر امسال آغاز شد و تا ۲۲ اسفند ماه سالجاری ادامه دارد.
 
 
 
 جراحی زیبایی عبور از لبه تیغ
زنجان - ایرنا - امروزه عمل های جراحی زیبایی و غیر ضروری در بین نسل جوان جامعه به ویژه بانوان، با صرف هزینه های هنگفت و بدون دریافت مشاوره های لازم رواج یافته است به طوریکه این افراد بدون در نظر گرفتن عوارض ناخوشایند این جراحی ها، عضو مورد نظر را به لبه تیغ می سپارند.  کد خبر: 83135979 | تاریخ خبر: 25/09/1397 - 10:59
به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد عمل های جراحی زیبایی غیر ضروری در میان نسل جوان جامعه بیش از گذشته افزایش یافته است که این روند می تواند تبعات مختلف و گاه آسیب های غیرقابل جبرانی را برای فرد به دنبال داشته باشد. البته در این میان نباید از تاثیر تبلیغات گسترده شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در ارتباط با عمل های زیبایی غافل شد، چرا که همین مساله تاثیر زیادی در گرایش جوانان به عمل های جراحی زیبایی دارد. آمارها نشان می دهد، ایران جز کشورهای اول در انجام جراحی پلاستیک و زیبایی است و در این حوزه، عمل بینی در صدر قرار دارد. به اعتقاد روانشناسان کمال گرایی، چشم هم چشمی و غلبه بر ناکامی های گذشته از جمله عواملی است که جوانان را به سمت این نوع عمل ها سوق می دهد. روانشناسان همچنین بر این باورند که تعداد زیادی از این عمل های جراحی توجیه منطقی ندارد و انجام مشاوره های لازم می تواند آنها را از این اقدام منصرف کند.
برای بررسی بیشتر این موضوع به یکی ازمطب های شلوغ مرکز شهر زنجان می روم، همهمه و شلوغی فضا را پر کرده، عده ای نشسته منتظر فرا رسیدن نوبت خود هستند و تعدادی دیگر نیز ایستاده برای دریافت خدمت مورد نظر انتظار می کشند.
برگه ویزیت را از منشی می گیرد، نگاهی به اطراف می کند، جایی برای نشستن نیست، ترجیح می دهد همانند چند نفر دیگر سرپا بایستند تا پس از مدتی نوبت او هم فرا برسد، سر صحبت را با او باز می کنم، خودش را نیلوفر 23 ساله، دانشجوی رشته معماری معرفی کرد و گفت: مدتی بود یک انحراف خیلی کوچکی در بینی ام داشتم و بر این اساس تصمیم گرفتم عمل زیبایی بینی را انجام دهم.
وی اظهار داشت: یکماه پیش عمل زیبایی را انجام دادم، از آنجایی که متخصص مربوطه برای انجام این کار بسیار برایم مهم بود پس از بررسی به فردی که کارش خوب بود، مراجعه کردم البته با هزینه ای بالاتر بینی ام را به تیغ جراحی سپردم. این شهروند زنجانی ادامه داد: هرچند از انجام این کار رضایت دارم، اما آنطوری که دوست داشتم، ایده ال نشده و این در حالی است انجام چنین عمل هایی نیز در بین دوستانم و دیگر جوانان به یک مد تبدیل شده است.
علی 34 ساله به همراه همسر خود به این مطب آمده، بنا به گفته خودش، 2 بار عمل زیبایی بینی انجام داده اما به دلیل بروز مشکلاتی دوباره به این متخصص مراجعه کرده است. وی در این ارتباط گفت: به دلیل بروز سانحه ای، شکستگی بینی برایم رخ داد و بر این اساس به یک جراح متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم، متاسفانه بار اول مشکلات تنفسی برایم ایجاد و پس ازمراجعه مجدد این مساله مضاعف شد.
این شهروند زنجانی ادامه داد: با توجه به تشدید مشکلاتم و پس از تحقیق برای رفع این معضل به این متخصص مراجعه کرده ام، در صورتی که درعمل های قبلی این کار را بدون تحقیق و با توجه به شنیده ها انجام داده بودم.
مینا 25 ساله نیز هدف از عمل زیبایی بینی خود را افزایش اعتماد به نفس اعلام کرد و گفت: هر چند پس از انجام عمل با مشکلاتی مواجه بودم اما مشکل کمبود اعتماد به نفسم تا حدودی برطرف شده است.
عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران در این ارتباط به خبرنگار گفت: به این موضوع باید توجه داشت که جراح پلاستیک تنها عمل های جراحی زیبایی را انجام نمی دهد بلکه هدف اصلی از شکل گیری این رشته برطرف کرن نقص های صورت و یا دیگر اعضای بدن بوده است.
دکتر نجات حسینی افزود: طی سال های گذشته عمل های جراحی زیبایی برای افرادی که بطور مادرزادی یا در تصادفات دچار نقص های مختلف می شدند، انجام می گرفت که این روند پس از گذشت سالها بطور کامل دگرگون شده است. وی بیان کرد: امروزه افرادی که نقص های بسیار کوچک و یا هیچ گونه نقصی ندارند نیز داوطلب انجام عمل زیبایی می شوند بدون آنکه به عواقب ناشی از انجام این کار فکر کنند.
حسینی افزود: بنابر این عمل زیبایی شامل بینی های بزرگ و با انحراف بالا بوده و در این میان قوس دار کردن این عضو و به عبارتی عروسکی کردن آن می تواند عواقبی از جمله مشکلات تنفسی را برای فرد ایجاد کند. وی بیان کرد: بطور معمول جراحان و فوق تخصص های جراحی پلاستیک، زیبایی و متخصصان گوش و حلق و بینی متبحر تلاش می کنند عمل زیبایی بینی را با توجه به موازین علمی انجام دهند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پرشکی زنجان ادامه داد: جراحان زیبایی اغلب به خواسته فرد متقاضی توجهی ندارند و این کار مبتنی بر معیارهایی و بصورت منطقی تری انجام می شود. وی بیان کرد: هم اکنون تحقیق جامعی در کشور انجام نگرفته تا بتوان به صراحت گفت که چند درصد متقاضیان دارای شرایط لازم برای عمل های زیبایی هستند. حسینی افزود: به طور معمول 50 درصد مراجعه کنندگان واجد شرایط عمل زیبایی هستند که40 درصد برای زیبایی و فانتزی شدن کل صورت اقدام می کنند و 10 درصد نیز مبتلایان به آلرژی هستند.
وی اظهار داشت: هم اکنون شمار مردان علاقه مند به جراحی بینی نیز رو به افزایش است که اغلب با مشکلی بنام اختلال در تجسم بدن، تصور می کنند که عضوی در صورت بزرگتر از اندازه معمولی است. این فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی ادامه داد: بر این اساس می توان گفت که عمل زیبایی بینی نیز در آقایان افزایش یافته و این موضوع بیش از گذشته نیازمند آگاهسازی و اطلاع رسانی است.
** تعرفه دولتی از بیمار دریافت می شود
حسینی افزود: تعرفه های دریافتی فوق تخصصان جراحی پلاستیک در زنجان شناور بوده به این معنا که از نرخی که دولت اعلام کرده 30 درصد کمتر است. وی یادآوری کرد: بر این اساس فقط فوق تخصص ها به دلیل داشتن 2 تخصص می توانند نرخ 2 برابری اعلام شده از سوی دولت دریافت کنند، در حالی که این نرخ برای متخصصان 40 میلیون ریال است. وی بیان کرد: به این موضوع نیز باید توجه داشت که افراد غیرمتخصص و آموزش ندیده نباید کارهایی نظیر ساکشن، تزریق ژل و چربی را انجام دهند چرا که مداخلات آنها به عوارض نامطلوبی منتهی می شود.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ادامه داد: بنابراین توصیه می شود، بیماران برای انجام عمل زیبایی به فوق تخصص های مجرب مراجعه کنند. وی اظهار داشت: در حال حاضر برخی از افراد مجوز عمل جراحی را ندارند ولی به دلایل مختلف در مطب یا کلینیک هایی که امکانات پزشکی محدودی دارند با هزینه های پایین تری اقدام به این کار می کنند. وی افزود : وقتی بیمار خود را به تیغ جراحانی که از تخصص لازم در این حوزه را ندارند، بسپارد پس باید منتظر عواقب بعدی آن عمل نیز باشد. حسینی افزود: این در حالی است در کلانشهرها چنین مسائلی نمود بیشتری دارد و به لحاظ علمی احتمال عمل دوم بینی (پنج درصد) در بیماران وجود دارد که این رقم در برخی موارد به 15 درصد نیز می رسد.
وی بیان کرد: بطور میانگین هفته ای پنج بیمار از شهرهای دیگر برای عمل دوم زیبایی بینی به این مطب مراجعه می کنند و در این میان عمل های غیر اصولی مشکلات تنفسی را برای بیمار و متقاضی بوجود می آورد.  این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در کشورمان گرایش به انجام عمل های زیبایی بیشتر از سایر کشورها است و یکی از علت های مهمی که موجب می شود تا افراد به خصوص جوانان به این نوع عمل های زیبایی روی بیاورند، رفاه نسبی آنان است. وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از علل گرایش به این گونه عمل ها حمایت خانواده ها و تقبل هزینه های جراحی زیبایی فرزندان است.
** بیشتر عمل های زیبایی توجیه منطقی ندارد
یک پژوهشگر، محقق و مدرس دانشگاه نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: عمل جراحی زیبایی بینی به دلیل وجود عارضه پزشکی در صورت توجیه منطقی، مشکلی ندارد اما، درصورتی که انجام این نوع عمل فقط به دلیل زیبایی باشد، نیاز به بررسی بیشتری دارد چرا که این اقدام می تواند ناشی از کمبود اعتماد به نفس، پایین بودن عزت نفس و خلاهای دیگر در زندگی افراد باشد.
احسان فکور افزود: این در حالی است در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی در کنار متخصصان زیبایی یک روانشناس زبده برای بررسی واجدان شرایط عمل زیبایی بینی بکار گرفته می شود و این موضوع دارای اهمیت ویژه ای است. وی اظهار داشت: اغلب افرادی که بدون هیچ دلیل منطقی به عمل زیبایی بینی دست می زند در واقع تغییر چهره می دهند و می خواهند بهتر از قبل باشند. این روانشناس ادامه داد: بر این اساس اغلب جراحی های زیبایی به درخواست خود متقاضی انجام می شود و در این میان ناراحتی های روحی روانی، وسواس فکری و عملی، خود شیفتگی و افسردگی نیز می تواند از علل دیگر این اقدام باشد. وی بیان کرد: بسیاری از متقاضیان به ویژه زنان به دلیل اعتماد به نفس کم، مشکل اضطرابی، افسردگی و حتی به عنوان مکانیزم دفاعی به عمل زیبایی اقدام می کنند و از طرفی نیز در برخی مواقع مشاهده می شود که فرد از عمل مورد نظر راضی نبوده و خواستار انجام دوباره آن است. روانشناس سابق مرکز مشاوره دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: بروز همین نارضایتی و وسواس فکری به نوبه خود مشکلات بیشتری را برای فرد بوجود می آورد چرا که فرد از زیبایی فعلی خود ناراضی است که این موضوع از مشکلات عمیق روحی روانی وی حکایت دارد.
** لزوم ارائه مشاوره های روانشناسی به متقاضیان عمل های زیبایی
فکور ادامه داد: وجود یک روانشناس در کلینیک ها یا مطب ها و در کنار متخصصان زیبایی می تواند از بسیاری از عمل های زیبایی بی مورد که تبعات فراوانی دارد، جلوگیری کند. وی بیان کرد: در صورت نبود یک روانشناس برای انجام این کار می توان استعلام کرد، چرا که برخی افراد مشکلات روحی و روانی دارند و انجام همین مشاوره های روانشناسی می تواند به غربالگری منجر شده و از انجام عمل های جراحی غیرضروری به میزان قابل توجهی پیشگیری کند.  این پژوهشگر، محقق و مدرس دانشگاه ادامه داد: از طرفی سازمان نظام پزشکی نیز می تواند با برگزاری کارگاه های مختلف برای متخصصان زیبایی و آشنایی آنها با انواع اختلالات و مشکلات روحی و روانی به شناسایی افراد مشکل کمک و از عمل های جراحی توجیه ناپذیر پیشگیری کند. فکور خاطرنشان کرد: در مجموع بکارگیری روانشناس در مطب ها و یا برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی به اعتماد مردم به متخصصان امر در این حوزه منجر می شود.
** ورود افراد غیر متخصص تخلف محسوب می شود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان نیز ادامه داد: در میان داوطلبان عمل های جراحی زیبایی عده ای بخاطر وجود نقص در یک عضو، نیاز واقعی به انجام این نوع عمل دارنده و عده ای دیگر نیز نقص خاصی در اعضای بدن خود ندارند.
دکتر علیرضا زراعتچی افزود: در این میان گروه دوم خواستار عمل جراحی زیبایی هستند، که البته این کار به تشخیص متخصصان مربوطه انجام می گیرد. وی بیان کرد: بر این اساس برخی افراد به دلیل ایجاد رضایتمندی بیشتری از ظاهر خود دست به انجام عمل های زیبایی می زنند،که ممکن است توجیه علمی و پزشکی نداشته باشد.  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: بر این مبنا توصیه می شود برای این گروه از افراد مشاوره های لازم قبل از انجام عمل به درستی و با دقت لازم انجام شود، تا از بروز عوارض ناخوشایند آن جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: موضوعی که باید به آن توجه کرد اینکه هر عمل جراحی ممکن است عوارض ناخواسته ای به دنبال داشته باشد که بطور یقین قبل از این عمل ها، این مسائل از سوی پزشکان متخصص به بیمار و همراهان وی توضیح داده می شود.  زراعتچی افزود: در صورت بروز مشکل در عضو جراحی شده بیمار باید به پزشک مربوطه دوباره مراجعه کند، تا در اسرع وقت نسبت به درمان عوارض ایجاد شده، اقدام لازم انجام گیرد، در غیر اینصورت ممکن است عواقب دیگری متوجه بیمار شود. این مسئول ادامه داد: بنابراین جراحان پلاستیک و گوش و حلق و بینی و فک و صورت صلاحیت لازم برای انجام عمل های جراحی زیبایی بینی را دارند و ورود افراد غیرمتخصص در این حیطه تخلف محسوب می شود.
وی اظهار داشت: سازمان های بیمه گر، عمل های جراحی را که فقط به منظور عمل زیبایی و نه رفع نقص انجام می دهند، تحت پوشش بیمه ای قرار نمی دهند. زراعتچی خاطرنشان کرد: متقاضیان برای انجام عمل های زیبایی باید به متخصصان واجد شرایط مراجعه کنند و این کار را با تحقیق قبلی انجام دهند. به گفته این مسئول، نظارت های مستمری بر چگونگی فعالیت گروه های مختلف پزشکی به ویژه جراحان عمل زیبایی انجام و بطور معمول شکایات واصله نیز توسط سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی رسیدگی می شود.9646/6085

 
دفعات مشاهده: 82 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان