[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: حادثه رانندگی در محور انگوران-قره ناس
:: دومین دوره مسابقات قرانی
:: بازدید رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت از ابهر
:: بازدید معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان از طرح بسیج کنترل فشارخون ملی
:: حضور و شرکت فعال کارشناسان شبکه بهداشت و درمان خدابنده در جلسه شورای بهداشت بخش سجاسرود
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ | 
 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷)


 
تسنیم ۲۹  دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۲

دانشگاه علوم پزشکی سند تغذیه و امنیت غذایی را عملیاتی کند
سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری زنجان با ابراز امیدواری از انتخاب استان زنجان به عنوان پایلوت کشوری در تولید محصولات کشاورزی و غذای سالم گفت: باید در چنین زمینه هایی استان زنجان الگوی کشوری باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، فرامرز نیک سرشت عصر امروز در کارگروه سلامت استان زنجان با تاکید این که حتما کمیته تخصصی کارگروه تغذیه و امنیت با داشتن ماهیت حقوقی خاص تشکیل شود، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی سند تغذیه و امنیت غذایی را عملیاتی کند و در این راستا فرمها و مکانیزمهای ارزیابی را تهیه کند تا میزان توفیقات سازمانها در عملیاتی کردن سند تغذیه و امنیت غذایی بررسی شود و امیدواریم یکی از شاخصها در ارزیابی مدیران در جشنواره شهید رجایی همین سند باشد که جز مهمترین شاخصهاست.
سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری زنجان با اشاره به آمار ارائه شده توسط سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر سالم بودن محصولات کشاورزی و به استناد تحقیقات میدانی، ابراز کرد: مردم نباید نگران آلوده بودن محصولات کشاورزی به باقی ماندن سموم و کود در محصولات کشاورزی باشند اما متاسفانه مردم استان امنیت روانی در این امر ندارند. وی افزود: با توجه به نگرانی های مردم در مورد آلودگیها باید اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما، تهیه و توزیع بروشور در مدارس، مراکز آموزشگاهی به مردم انجام گیرد تا لطمهای که به امنیت روانی مردم وارد شده است جبران شود.
 نیک سرشت در مورد سالم سازی و به سازی کل مسیر رودخانه زنجانرود گفت: فرمانداری و شهرداری در حال بهسازی زنجانرود هستند اما اصلی ترین نکته آموزش و آگاهی بخشی کشاورزان مستقر در مناطق آلوده است  که باز نشان دهنده نگرانی اذهان عمومی است.
وی با تشکر از عواملین سازمان جهاد کشاورزی در انتخاب استان زنجان به عنوان پایلوت استانی در تولید محصول کشاورزی و غذای سالم تصریح کرد: باید در چنین زمینههایی استان زنجان الگوی کشوری باشد برای رسیدن به این هدف نیز دستگاهها باید با سازمانهای مردم نهاد که بدون هیچ چشم داشتی در حال فعالیت هستند همکاری لازم را داشته باشند زیرا سمنهای محیط زیست نخبه گانی اند که دارای طرح و ایدهاند و دغدغه کل مردم را دارند. وفا عضو انجمن خادمین سلامت استان زنجان نیز با ابراز امیدواری از سالم بودن محصولات کشاورزی استان زنجان گفت: چیزی که در جامعه وجود دارد و مردم و سمن های فعال محیط زیست را درگیر خود کرده غیر از آمار ارائه شده است پس نیازمند شفاف سازی در این زمینه هستیم. وی اظهار کرد: نمیتوان به جرات گفت آمار ارائه شده در مورد سم، کود، فلزات سنگین در محصولات کشاورزی دقیق نیست، اما این سوال مطرح است چرا اولین دغدغه مردم زنجان آلودگی محیط زیست است اخیرا آماری مبنی بر آلودگی استان زنجان به عنوان دومین استان آلوده زیست محیطی در سطح کشور انتشار یافته است. وفا تاکید کرد: بر اساس مطالعاتی که در پایان نامهها و مقالات به صورت میدانی در استان انجام شده است به آلودگی شدید استان زنجان در مورد املاح سنگین پی بردهاند به همین دلیل پیشنهاد یک مطالعه پایدار که مورد قبول جهانی باشد، هستیم. وی افزود: اگر آمارهای جهاد کشاورزی صحیح است، اگر واقعا در استان آلودگی وجود ندارد با توجه به هزینه بالای مطالعه مجدد از تمام سازمانها درخواست داریم با سمنها فعال محیط زیست برای ارائه اطلاعات همکاری همه جانبه را داشته باشند تا به یک نتیجه مشخص برسیم و نگرانی مردم را به حداقل برسانیم.
 
 
 
مهر -  ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰ - کد خبر ۴۵۱۷۴۱۱

لزوم تشکیل کمیته تخصصی تغذیه و امنیت
زنجان- معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان بر لزوم تشکیل کمیته تخصصی تغذیه و امنیت، با ماهیت حقوقی خاص در استان زنجان تاکید کرد و گفت: استان زنجان به عنوان پایلوت غذای سالم انتخاب شده است. به گزارش خبرنگار مهر، فرامرز نیک‌سرشت ظهر  شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان زنجان، با بیان اینکه استان زنجان به عنوان پایلوت غذای سالم انتخاب شده است و این خبر بسیار مسرت‌بخش است، افزود: رسیدن به موفقیت در زمینه امنیت غذایی نیازمند تعامل و همراهی همه بخش‌ها و ورود سمن‌ها است. وی با بیان اینکه فرایند تولیدات محصولات غذایی در استان به شدت رصد می  شود و این پایش ها با جدیت تداوم دارد، ادامه داد:  به استناد تحقیقات میدانی و نتایج حاصل از تحقیقات علمی، در مورد سلامت محصولات کشاورزی جای نگرانی وجود ندارد. نیک سرشت با اذعان به وجود برخی شایعات و مسائل در خصوص وجود مشکلات بهداشتی در روند تولید محصولات کشاورزی، افزود: شهروندان امنیت روانی ندارند و احساس می‌کنند که مقداری بیش از حد استاندارد از باقی‌مانده کود و یا سم را مصرف می‌کنند. برای رفع این نگرانی باید مکانیزمی طراحی و تعبیه شود و به همه اقشار، آموزش داده شود.  معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان بر لزوم تشکیل  کمیته تخصصی تغذیه و امنیت، با ماهیت حقوقی خاص در استان زنجان تاکید کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی در راستای عملیاتی کردن سند تغذیه و امنیت غذایی، فرم‌های ارزیابی داشته باشد تا بتوان میزان توفیق سازمان‌ها و دستگاه‌ها در عملیاتی کردن این سند را بررسی کرد.
 
 
 
 
 امنیت روانی مردم در خصوص سالم بودن محصولات کشاورزی تامین شود

زنجان - ایرنا - سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: امنیت روانی مردم در خصوص نبود آلودگی های مختلف به ویژه در محصولات کشاورزی با مکانیزهایی از قبیل ارائه آموزش و اطلاع رسانی های لازم تامین شود.

کد خبر: ۸۳۱۷۶۶۲۷ | تاریخ خبر: ۲۹/۱۰/۱۳۹۷ - ۱۸:۵۵
به گزارش ایرنا، فرامرز نیک سرشت روز شنبه در کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان افزود: به استناد تحقیقات میدانی و خروجی مستند علمی هیچ گونه آلودگی به ویژه در محصولات کشاورزی استان وجود ندارد، اما متاسفانه امنیت روانی شهروندان در این خصوص لطمه دیده است.
وی اظهار داشت: نگرانی هایی در خصوص آبیاری مزارع با فاضلاب وجود دارد که با ورود معاونت عمرانی و سازمان های متولی امر برای سالم سازی و بهسازی مسیر رودهای جاری در زنجان می توان علاوه بر آگاهی بخشی به کشاورزان نگرانی ها در این خصوص را نیز کاهش داد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: ساماندهی فروشگاه های غیر مجاز سموم و کاهش مصرف انواع سم در کشت محصولات نیز از سوی سازمان جهاد کشاورزی بطور جدی مورد توجه قرار گرفته است. وی یادآوری کرد: زنجان به دلیل وجود مراکز و تجهیزات آزمایشگاهی لازم به عنوان استان نمونه غذای سالم انتخاب شده است که می تواند به عنوان الگو در سطح کشور مطرح شود.
نیک سرشت تاکید کرد: کمیته تخصصی و امنیت زیر مجموعه کار گروه سلامت امنیت غذایی با ماهیت حقوقی خاص در اسرع وقت تشکیل و برای عملیاتی کردن سند تغذیه و امنیت دانشگاه علوم پزشکی استان مکانیزم هایی لحاظ شود. وی ابراز امیدواری کرد، با پویایی نظام ارزیابی جشنواره شهید رجایی، تامین امنیت غذایی به عنوان یکی از مهمترین شاخص ها مورد توجه قرار گیرد. نیک سرشت با اشاره به لزوم گسترش ورزش همگانی در بین کارکنان دستگاه های اجرایی نیز گفت: ورزش صبحگاهی کارکنان دستگاه ها با حساسیت بالایی اجرایی و اگر تجربه موفقی در سال های قبل در اجرای بهینه این برنامه وجود دارد، برنامه ریزی لازم برای عملیاتی کردن آن انجام و از ارائه کارهای تکراری جلوگیری شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز در این جلسه با ابراز نگرانی در خصوص آبیاری مزارع سبزی از طریق فاضلاب گفت: هر گیاهی می تواند عنصر سنگینی را جذب کند و در این میان یکی از نگرانی ها، استفاده از فاضلاب در مزارع سبزی است که با همکاری عوامل این اداره کل نقاط هدف با چی پی اس شناسایی شده است.
حسین آبسالان افزود: این سازمان موضوع یاد شده را یک خطر می داند و با آنکه آزمایش ها، این آلودگی را در حد استاندارد اعلام کرده، سموم و فاضلاب زنجانرود حاوی فلزات سنگین است.  وی بیان کرد: طی کار گروه آینده نتایج بازدیدهای میدانی در ارتباط با این موضوع اعلام می شود و در این میان سازمان جهاد کشاوری نیز باید نظرات کارشناسی خود را ارائه دهد.
** محصولات کشاورزی زنجان آلودگی ندارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: داده های این سازمان نشان می دهد در عمده محصولات کشاورزی استان دغدغه و نگرانی خاصی وجود ندارد و این موضوع بارها به مردم اعلام شده است.  حسین جعفری افزود: این سازمان نسبت به حتی یک مورد آلودگی مربوط به انواع محصولات کشاورزی حساس بوده و نسبت به انجام آزمایش های لازم مبادرت می کند.  وی بیان کرد: بنابراین سازمان در بحث جلوگیری از میزان مصرف بی رویه سموم در محصولات کشاورزی که در بین عموم مطرح می شود، کارهای لازم را انجام داده است.
به گفته وی، محصولات گواهی شده، محصولاتی هستند که بر اساس استانداردها میزان باقیمانده سم و کود مصرف شده در کشت آنها پایین تر از حد مجاز است.  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ادامه داد: در مورد محصولات ارگانیک نیز سه سال قبل از تولید آنها نباید هیچ سم و کودی در مجموعه استفاده شده باشد تا با این عنوان شناخته شوند.  وی اضافه کرد: بنابراین به رغم توجه به محصولات ارگانیک، تمرکز بر تولید محصولات گواهی شده قرار دارد چرا که این محصولات مورد نیاز عموم بوده و عامه مردم باید به آن دسترسی داشته باشند.
وی بیان کرد: میزان ماده موثر سم در جهان در هر هکتار ۸۲۰۰ گرم و این رقم در کشورمان ۵۶۲ گرم و در این استان ۵۰۹ گرم است.
جعفری افزود: شرایط آب و هوایی این استان بطور معمول موجب شده سموم کمی در ارتباط با محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد و در این میان این سازمان حذف سموم پر خطر را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده است.  وی بیان کرد: این نوع سموم بر دیگر موجودات می گذارد که اکنون و با کارهای انجام گرفته این رقم در کشورمان به شدت کاهش یافته است.  این مسئول ادامه داد : از سال ۸۵ تا کنون ۱۱۳ قلم از سموم پر خطر حذف شده و علاوه بر آن بحث ساماندهی به وضعیت سم های فروشی هاو عرضه کنندگان سموم در دستور کار قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس افرادی که با عنوان فروشنده سم فعالیت می کنند، صلاحیت آنان باید از طریق سازمان حفظ نباتات و نماینده آن در استانها سازمان جهادکشاورزی به تایید برسد.  جعفری افزود: متاسفانه در مقطعی بدون توجه به این مساله مهم مجوزهایی صادر شد که هم اکنون نسبت اصلاح آن اقدام و فروشگاه های غیر مجاز توسط ناظر و بازرسان رصد می شودوی بیان کرد: در چند سال گذشته تعداد فروشگاه های غیر مجاز سموم در استان از ۳۱ فروشگاه به هشت مورد کاهش یافته و چند مورد نیز پلمپ و در این راستا کمیته فنی برای رصد تشکیل شده است.
طبق آمارهای ارائه شده این سازمان به لحاظ وجود فروشگاههای غیرمجاز سموم از وضعیت قرمز به سبز رسیده است.
** زنجان جزء استانهای نسبتا امن غذایی است
کارشناس مسئول گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز ادامه داد: زنجان جزء استان‌های نسبتا امن غذایی قرار گرفته است و بر اساس مطالعه‌ای که سال ۹۱ صورت گرفت، ۲۸ درصد از زنان باردار در سطح کشور، کمبود ویتامین A داشتند ولی این رقم در استان زنجان، ۲۱ درصد برآورد شده بود.  عصمت عباسی افزود: کاهش ۵۰ درصدی سوء‌تغذیه کودکان با اجرای برنامه‌های مشارکتی و حمایتی بهبود رشد و تغذیه کودکان زیر ۵ سال، کاهش شیوع گواتر از ۶۹ درصد در سال ۶۵ به ۸.۴ درصد در سال ۸۶، همچنین کاهش تولد نوزاد کم‌وزن و کاهش بیماری‌های کودکان از دستاوردهای نظام امنیت غذا و تغذیه در کشور به شمار می‌رود.
** ۲۷ صدم درصد ارزش افزوده به همگانی شدن ورزش اختصاص یافت
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان نیز در این جلسه گفت: با توجه به طرح ارائه شده ۲۷ صدم درصد ارزش افزوده استان برای همگانی شدن ورزش در بین اقشار و همه رده های سنی مختلف اختصاص یافته است.
محمدعلی حمزه پور افزود: نهادینه سازی فرهنگ ورزش همگانی، توسعه و ارتقای سطح سلامتی و ترویج نشاط اجتماعی، کاهش ناهنجاری های جسمی، روحی و کاهش هزینه درمان و غنی سازی اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه از جمله اهداف این طرح اعلام شده است.  وی خاطرنشان کرد: با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان، شهرداری، ناحیه مقاومت بسیج سپاه و اداره کل آموزش و پرورش استان مسابقه ورزشی فوتبال پسران در محلات با هدف تعمیم و گسترش ورزش محلات و ایجاد رقابت های سالم و ارتقای سطح کمی و کیفی این رشته ورزشی و کشف استعدادها برگزار می شود. ۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
 
 
 
 در میزگرد ایرنا مطرح شد؛  گردشگری سلامت؛ ظرفیتی مغفول
زنجان - ایرنا - گردشگری سلامت ظرفیتی مغفول مانده در کشورمان محسوب می شود، زیرا علاوه بر رونق اقتصادی؛ نقش قابل توجهی در تبادلات فرهنگی و اجتماعی دارد و سرمایه گذاری مطلوب در این بخش نتیجه خیره کننده ای بدنبال خواهد داشت.
کد خبر: ۸۳۱۷۷۰۳۴ | تاریخ خبر: ۳۰/۱۰/۱۳۹۷ - ۹:۴۸
به گزارش ایرنا، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه سلامت و گردشگری بر این باورند که گردشگری سلامت خدمت صرف درمانی نیست بلکه آب درمانی، حمام خورشیدی و هر آنچه که به سلامت جسم و روح مربوط می شود را شامل است، حوزه سلامت به معنای عام آن بخشی از توانمندی های درمانی موثر و بهره گیری از ظرفیت های نظیر طب سنتی در کنار طب مدرن است.
حال با توجه به نوسان نرخ ارز؛ هزینه های درمانی در ایران ثابت مانده و این موضوع بر جذابیت گردشگری سلامت افزوده است.
گردشگری سلامت از محورهای توسعه صنعت توریسم در کشورها محسوب می شود؛ با توجه به توانمندی های پزشکی ایران در حوزه های گوناگون و در صورت گسترش گردشگری سلامت، می توان از این ظرفیت به عنوان منبع جدید کسب درآمد و اشتغالزایی و ارتقای خدمات لازم استفاده کرد.
طبق گزارش آماری که از گردشگران ورودی به ایران بدست آمده مشخص شده که انگیزه مسافران برای درمان در ایران بسیار بالا بوده بطوری که در سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار از این طریق درآمد برای کشور مان عاید شده که نیم درصد از سهم جهان را شامل می شود.
همین آمار و بررسی ها نشان می دهد در صورت توجه به این حوزه مهم و تامین زیرساخت های لازم و دیگر جنبه های لازم آن پیش بینی می شود ایران تنها از گردشگری سلامت هفت میلیارد دلار درآمد کسب کنند.
وجود خیریه های متعدد، ارتقای خدمات درمانی و از طرفی وجود ظرفیت های بی بدیل در حوزه گردشگری طبیعی و تاریخی در این استان شرابط خوبی را برای گسترش بیشتر گردشگری سلامت فراهم کرده است.
به همین بهانه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان زنجان میزگردی با عنوان فرصت ها و موانع گردشگری سلامت را با حضور دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، دکتر محمدرضا صائینی معاون درمان، دکتر علیرضا زراعتچی معاون درمان و دکتر مهدی قائمی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، سجاد خدایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان و یحیی رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان بر گزار کرد.
** فعالیت نظامندی در حوزه گردشگری سلامت انجام نگرفته است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در حوزه گردشگری سلامت موضوع مقصد و نوع دریافت خدمت مورد نظر اهمیت ویژه ای دارد و با خود جنبه های مختلفی را بدنبال خواهد داشت.  یحیی رحمتی افزود: گردشگری سلامت خدمت صرف درمانی نیست و با خود مسائل اقتصادی و فرهنگی را نیز به همرا دارد و در این میان با توجه به مشکلات بوجود آمده در نوسانات اخیر نرخ ارز هزینه های درمانی ثابت مانده و این موضوع بیش از گذشته جذاب تر شده است.  این مسئول ادامه داد: بر این اساس برای توسعه گردشگری سلامت در جهان نیز تورهایی به همین منظور راه اندازی شده که هدف صرف مراجعه به پزشک نیست بلکه خدماتی دیگر در حوزه آب درمانی ها، حمام خورشیدی و هرآنچه به سلامت جسم و روح انجام می گیرد، ارائه می شود. وی اضافه کرد: در ارتباط با گردشگری سلامت انگونه که باید و شاید فعالیت های نظامندی در حوزه پزشکی کشورمان بیشتر رخ نداده در حالی که مراجعه کنندگان زیادی در این بخش وجود دارد. رحمتی افزود: این استان به واسطه قرار گیری در منطقه شمالغرب کشور جاذبه هایی خاصی دارد و براین مبنا می توان در حوزه گردشگری سلامت سرمایه گذاری لازم را انجام داد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در آئین نامه گردشگری سلامت سخت گیری های وجود داشت اما به تازگی با اصلاحیه انجام گرفته اقدامات بیش از گذشته تسهیل شده و در این میان اولین شرط برای نظامند کردن فعالیت ها داشتن گواهی آی پی دی به بیمارستانهای هدف است که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می شود. رحمتی افزود: این اداره کل برای شتاب بخشی به فعالیت های حوزه گردشگری سلامت قرارداد و تفاهم نامه ای با دفاتر خدمات مسافری بیمارستانهای دارای گواهی آی پی دی بصورت رسمی را آغاز کرده که هم اکنون کارهای این بخش بصورت غیر رسمی اتفاق افتاده است. وی بیان کرد: بر این اساس در ماه های آینده نیز تحولاتی در این بخش رخ خواهد داد و نظامند کردن و تسهیل کارهای مربوط به گردشگری سلامت از سوی دولت ورود به فاز جرایی را بیش از گذشته ممکن کرده است.
** رویکرد بین المللی سازی به گردشگری سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوع گردشگری سلامت نگاه بین المللی سازی را دارد که این مهم طی سال های اخیر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. دکتر پرویز قزلباش افزود: حوزه گردشگری سلامت تلفیقی از توانمندی های این حوزه و به عبارتی یک کار تیمی است که تحقق این مهم نتیجه مثبتی را به همراه دارد.
این مسئول اظهار داشت: حوزه سلامت به معنای عام آن می تواند مفهوم بخشی از توانمندی های درمانی موثر و بهره گیری از ظرفیت های نظیر طب سنتی در کنار طب مدرن باشد که بسیار اثر گذار است. وی بیان کرد: خوشبختانه در کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به این مقوله مهم و زیر ساخت های لازم آن نیز توجه جدی شده بطوری که هم اکنون در بخش سلامت کشور و این استان خدمات ارائه شده از کیفیت خوبی برخوردار است. این مسئول ادامه داد: سلامت حوزه ای نیست که بتوان بازاریابی گردشگری را انجام داد به دلیل انکه وقتی یک گردشگر خارجی برای درمان به کشورمان سفر می کند برنامه های دیگری و برای بهره وری بیشتر مسائل دیگری نظیر اقتصادی را نیز باید لحاظ کرد.
وی اضافه کرد: وجود موسسه های بازاریابی، گردشگری و سیاحتی سازمان یافته می تواند به پیشبرد بهتر برنامه های این بخش کمک کند و در واقع به بهره برداری از ظرفیت های گردشگری طبیعی و سلامت منتهی شود. قزلباش افزود: هم اکنون در گردشگری سلامت بیمارانی از مناطق مختلف کشور مورد پذیرش و درمان قرار می گیرد اما بحث مورد توجه ساماندهی آگاهانه، هوشمندانه برای بهره برداری از این ظرفیت بی نظیر است.
این مسئول ادامه داد: یکی از نکات اساسی در حوزه گردشگری سلامت، حفظ حقوق افرادی است که برای درمان به کشورمان و این استان سفر می کنند و بر این اساس باید شرایط لازم تحقق این امر نیز مهیا شود. وی اضافه کرد: تحقق برنامه های مربوط به گردشگری سلامت به مولفه های دیگری از قبیل هماهنگی با وزارت امور خارجه و ارگان های متولی نیاز دارد که این فرآیند ها نیز امری مهم تلقی می شود.
وی، توجه به ابعاد مختلف آموزشب، پژوهشی، فرآورده های دارویی، تجهیزات مورد نیاز، تعاملات و تبادلات بین المللی را از جمله حرکت های اثر گذار این حوزه عنوان کرد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آن توجه جدی دارد. این مسئول ادامه داد: در این ارتباط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدامات بسیار خوبی از جمله فرآیند لازم برای برخوداری بیمارستانهای رسمی به عنوان پذیرنده گردشگری سلامت را تعریف کرده است. وی یادآوری کرد: این استانداردها در قالب تجهیز اتاق های وی آی پی تعریف شده که بیمارستان های پذیرنده خدمات گردشگری سلامت ملزم به رعایت ان هستند و همچنین آیتم های نظیر بهره گیری از راهنمای زبان بین المللی برای ارائه خدمات به گروه هدف مد نظر قرار گرفته است. قزلباش افزود: این استان نیز از سال گذشته اقداماتی از قبیل دریافت کد مربوطه برای فرآیند پذیرش بیماران خارجی در مرکز آموزش درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان را دریافت کرده و این مهم نیز برای بیمارستان الغدیر ابهر در حال پیگیری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان توسعه روز افزون گردشگری سلامت را در گرو بهره گیری از ظرفیت های بخش غیردولتی اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر بخش دولتی خدمات قابل قبولی ارائه می کند و گسترش این مهم منوط به سرمایه گذاری ها در بخش غیر دولتی و خصوصی است. این مسئول ادامه داد: فعالیت این بخش در حوزه گردشگری سلامت به ارتقای انگیزه بیشتر منجر شده و از طرفی قدرت مانور و تحرک بیشتری بیشتری را به دنبال دارد. وی اضافه کرد: اصلی ترین مشکل حوزه گردشگری سلامت این است که این مقوله مهم در هر استانی ظرفیت و محدودیت هایی دارد و بطور معمول استانهای واقع موقعیت مرزی به دلیل همجواری با کشورهای همسایه ظرفیت بالایی دارد.
قزلباش افزود: در صورت فراهم شدن زیر ساخت های لازم در دیگر شهرها و شناسایی ظرفیت ها می توان بهره برداری مناسبی را در این بخش انجام داد و این درحالی است که فعال شدن فرودگاه استان زنجان و ارتقای وسائل ارتباطی حمل و نقل به اهداف ترسیم شده این بخش کمک فراوانی می کند. این مسئول گفت: خدمات قابل قبول و ظرفیت های بسیار خوبی در گردشگری سلامت این استان وجود دارد که در صورت عدم همکاری دستگاه های متولی امر نمی توان از این قابلیت ها به خوبی استفاده کرد.
** جشنواره سلامت روان، مسیری هموار درتوسعه گردشگری سلامت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز ادامه داد: مهمترین و بیشترین جاذبه گردشگری سلامت در کشورهای مختلف مربوط به بحث درمانی است که حضور بخش خصوصی نقش تعیین کننده ای دارد.
دکتر محمدرضا صائینی افزود: بر این اساس در حوزه های بهداشتی نیز این ظرفیت مهم در استان وجود دارد و طی بازدیدهای انجام گرفته یکی از کشورهای همسایه با هدف وضعیت بررسی حوزه بهداشتی نشان می داد شاکله بهداشتی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است.
وی بیان کرد: هم اکنون شبکه بهداشتی و درمانی کشور تا دور ترین نقاط روستایی گسترش یافته و برای بهره گیری حوزه گردشگری باید از ظرفیت های بین المللی سازی استفاده کرد.  این مسئول ادامه داد: جشنواره بین المللی عکس سلامت روان نیز که سال گذشته و امسال در سطح بین المللی در حال برگزاری است که شرکت کنندگان زیادی را از کشورهای خارجی به خود جذب کرد است. صائینی افزود: این جشنواره با جنبه بین المللی شدن، برندی برای این استان مطرح شده که این کار نیز مورد حمایت و تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است و حتی برگزاری نمایشگاه مربوطه آن در هفته سلامت سال آینده در توسعه گردشگری نقش آفرین است. این مسئول خاطر نشان کرد: همین عوامل موجب می شود این استان در زمینه سلامت روان در سطح جهانی و گردشگری سلامت بیش از گذشته مطرح باشد.
** تامین زیر ساخت ها و استانداردسازی ارکان مهم گردشگری سلامت
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: بحث گردشگری سلامت از دیدگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بین المللی سازی است که به نوعی دیده شدن دانشگاهها و استانها در این سطح محسوب می شود. دکتر علیرضا زراعتچی افزود: لحاظ کردن استانداردها علاوه بر ارائه خدمات سلامت به مراجعه کنندگان خدمات درمانی، آموزشی و پژوهشی که جزو اهداف بزرگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
این مسئول ادامه داد: تامین زیرساخت های لازم، سرمایه گذاری لازم در این بخش و از همه مهمتر استاندارد شدن خدمات به توسعه و گسترش بهتر گردشگری سلامت منتهی می شود. وی اضافه کرد: هم اکنون در این استان به بیماران خارجی پذیرش شده در بیمارستانهای هدف خدمات سلامت ارائه می شود و در این میان استاندارد کردن خدمات بیش از گذشته مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.
این مسئول اظهار داشت: در صورت بین المللی شدن گردشگری سلامت در کشورمان پذیرش بیماران با تعرفه های فعلی که برای عموم مردم ارائه می شود انجام می گیرد، در حالی که در دنیا خدمات این حوزه با تعرفه خاصی متناسب با استانداردهای لازم انجام می شود.
زراعتچی افزود: استانداردهای لازم برای پذیرش بیماران در حوزه گردشگری سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و اموزس پزشکی اعلام شده و در این میان بیمارستان های انگشت شماری در کشورمان مجوز لازم را دریافت کرده اند. وی بیان کرد: ایجاد زیر ساختهای لازم برای توسعه گردشگری سلامت زنجان نیازمند کار تیمی است و در این میان دانشگاه علوم پزشکی متولی نیست و قیمت خدمات ارائه شده برای گردشگر خارجی حتی نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است.
** گردشگری سلامت، رهایی از وابستگی تک محصولی
نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این میزگرد گفت: حوزه توریسم و گردشگری سلامت یکی از محورهای اقتصادی کشور است، زیرا کشور را از وابستگی تک محصولی نجات می دهد و با توسعه این بخش می توان خدمات شایانی را به بیماران خارجی ارائه کرد.
سجاد خدایی افزود: ایران به لحاظ علمی همسو با سایر کشورهای جهان پیشرفت های قابل توجهی داشته و در این میان نبود بسترها، باور پذیری لازم به جذب بیمار خارجی و در نهایت مهاجرت پزشکان به دیگر کشورها منتهی می شود. این عضو شورای اسلامی شهر دامه داد: وجود خیریه های حوزه سلامت نظیر مهرانه و بیماران کلیوی به جذب بیماران از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای خارجی منتهی شده و این موضوع بیانگر ظرفیت های بی بدیل استان در حوزه درمانی و گردشگری سلامت است. وی اضافه کرد: این استان به دلیل قرار گیری در موقعیت خاص جغرافیایی و دسترسی راحت به مناطق دیگر کشور از ظرفیت های خوبی در گردشگری سلامت بویژه وجود مناطق بکر و تولید محصولات ارگانیگ نیز برخوردار است. خدایی افزود: این استان در زمینه تولید داروهای گیاهی نیز پتاسیل های خوبی دارد و در این راستا می توان بحث توریسم درمانی، پزشکی نوین و سنتی را در کنار هم قرار داد. وی بیان کرد: این استان به دلیل وجود خیریه های خاص از قطب مهم درمانی منطقه شمالغرب کشور محسوب می شود و نگاه شورای اسلامی شهر کمک به توسعه گردشگری حوزه سلامت از راه های مختلف است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان ادامه داد: یکی از مولفه های مهم در بخش توسعه گردشگری سلامت راه های ارتباطی زمینی و هوایی است که هر چند در ببخش حمل و نقل زمینی کارهای خوبی انجام گرفته اما در حوزه هوایی (فرودگاه) ضعف های عمده ای وجود دارد.
وی اظهار داشت: ورود صرف دولت به بخش گردشگری سلامت چشم انداز خوبی را فراهم نمی کند و بر این اساس فراهم کردن تسهیلات لازم برای حضور فعالانه بخش خصوصی می تواند جذابیت های لازم را ایجاد کند. این عضو شورای اسلامی شهر زنجان ادامه داد: شورای اسلامی شهر زنجان برای پیشبرد و توسعه هر متراژ بخش های مختلف درمانی همکاری های لازم را دارد و ریالی دریافت نمی کند. وی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در گردشگری سلامت ارائه خدمات بهینه به بیماران است و در این میان نبود اقامتگاهها به اشغال تخت های بیمارستانی توسط همراهان بیمار منجر شده است. خدایی افزود: شرایط کنونی هزینه هر تخت بیمارستانی را به مراتب افزایش داده و ایجاد چنین اقامتگاههایی می تواند کمک حال بیمارستان ها باشد که در خدمات دهی و هدفمند کردن کارها نیز بسیار اثر گذار است. وی ادامه داد: شورای اسلامی شهر زنجان در احداث هتل ها و اقامتگاه های مکمل بیمارستانی عوارض کمتری را لحاظ کرده که این مهم در راستای توسعه گردشگری سلامت است.
خدایی خاطر نشان کرد: ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری سلامت استان وجود دارد و در این میان همکاری ارگان های متولی امر از قببل اداره کل منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی در صدور فرآیند های لازم برای تولید گیاهان دارویی تاثیر گذار خواهد بود.
** مبلمنان شهری متناسب با گردشگری سلامت نیست
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان ادامه داد: تنوع خدمات در طبابت تخصصی شده و این در حالی است که گردشگری سلامت و خدمات ارائه شده در بستر اقلیم شکل می گیرد که در نوع و کیفیت خدمات بسیارتاثیر گذار است.  وی بیان کرد: متاسفانه مبلمان شهری زنجان متناسب با گردشگری سلامت طراحی نشده و در این میان مدیریت شهری به این مقوله مهم باید توجه جدی داشته باشد.
این مسئول ادامه داد: یکی از کارهای این اداره کل ارتقای مراکز اقامتی خاص و هم اکنون افزایش تخت های هتل چهار ستاره و ایجاد هتل های سه ستاره نیز در دستور کار قرار گرفته است. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفت های خوبی حاصل شده و موفقیت های خیره کننده ای نیز کسب شده است.
دکتر مهدی قائمی افزود: گردشگری سلامت به رغم وجود ظرفیت های فراوان در حد کافی ورود پیدا نکرده ایم و در این راستا باید از تجربه کشورهای مختلف از قبیل ایجاد دهکده های سلامت در توسعه این بخش مورد استفاده قرار گیرد. وی خاطر نشان کرد: درآمد زایی بدون سرمایه گذاری رخ نمی دهد و برای تحقق برنامه های حوزه گردشگری سلامت باید برنامه ریزی لازم آن انجام گیرد.۹۶۴۶/۸۰۶۸

 
 ۷۰ درصد طرح &#۳۹;ایراپن&#۳۹; در زنجان اجرا شده است

زنجان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی زنجان گفت: با کارهای انجام گرفته ۷۰ درصد طرح ایراپن (ﻧﻈﺎم ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﻫﺎی ﺑﻬﺪاﺷتی نوین) در بین گروه های هدف این استان اجرا شده که چشم انداز بهتری را در وضعیت بیماری ها قرار می دهد.
کد خبر: ۸۳۱۷۷۵۲۶ | تاریخ خبر: ۳۰/۱۰/۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
دکتر محمدرضا صائینی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه &#۳۹;ایراپن&#۳۹; خطر سنجی ۱۰ ساله سکته های مغزی و قلبی برای گروه های سنی بالای ۳۰ سال و بالاتر مورد توجه قرار گرفته که هم اکنون نیز در حال اجرا است.
وی اظهار داشت: دراین طرح افراد مراجعه کننده به خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت با توجه به نوع خطر پذیری تحت پوشش مشاوره و آموزش های لازم قرار گرفته و با توجه به درجه بندی کارت های زرد، نارنجی و قرمز به آنها داده می شود.
این مسئول ادامه داد: بر این اساس کارت رزد احتمال خطر سکته قلبی و مغزی در ۱۰ سال آینده به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد را شامل می شود که ۹ ماه بعد ارزیابی مجدد خطرات از قبیل فشار خون و چربی خون اعمال می شود. وی بیان کرد: کارت نارنجی نیز به افرادی که احتمال خطر سکته قلبی و مغزی در ۱۰ سال آینده ۲۰ تا ۳۰ درصد برآورد شده که در این ارتباط آموزش های لازم ارائه می شود و پس از ۶ ماه ارزیابی دوباره خطرات از قبیل فشار خون، دیابت و چربی خون نیز انجام می گیرد. این مسئول ادامه داد: کارت قرمز نیز احتمال خطر سکته های قلبی و مغزی در ۱۰ سال آینده را به میزان ۳۰ درصد به بالاتر را نشان می دهد که با ارائه اموزش ها، مراقبت ها پس از سه ماه موارد یاد شده درفرد مورد بررسی قرار می گیرد. وی یادآوری کرد: افرادی که خطر پذیری سکته های قلبی و مغزی کمتر از ۱۰ درصد بوده کارت داده نمی شود اما برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های یادشده آموزش های لازم داده می شود که این گروه هر یکسال تحت نظر هستند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: علاوه بر آن غربالگری سه سرطان (روده بزرگ، پستان، دهانه رحم) برای گروه های هدف برای شهرستان زنجان نیز در حال اجراست. وی بیان کرد: غربالگری سرطان سینه(پستان)نیز تمامی زنان ۳۰ تا ۷۰ سال به لحاظ بیماری های این بخش مورد ارزیابی قرار می گیرند. صائینی افزود: غربالگری سرطان دهانه رحم نیز تمامی زنان ۳۰ تا ۶۰ سال از نظر علائم این نوع بیماری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز تست پاپ اسمیر انجام می شود. وی، اضافه کرد: در غربالگری سرطان روده بزرگ، تمامی افراد ۵۰ تا ۷۰ سال از نظر سابقه فردی و خانوادگی این نوع بیماری و علائم خطر بررسی شده و تست تشخیصی (FID) خون مخفی در مدفوع انجام می گیرد.
این مسئول خاطر نشان کرد: تا کنون در خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی ۷۵ درصد و غربالگری سرطانها ۶۰ درصد برای گروههای هدف انجام گرفته است.
در طرح ایراپن، چهار بیماری قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان که از مهمترین دلایل مرگ‌ و میر ناشی از بیماری ‌های غیر واگیر هستند، مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد.۹۶۴۶/۸۰۶۸


 
دفعات مشاهده: 83 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان