[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: اندازه گیری فشارخون کارکنان دولت
:: طرح ملی بسیج کنترل فشارخون
:: فعالیتهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر به زبان تصویر در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون...
:: واژگونی مرگبار اتوبوس با ۲ کشته و۲۳ مصدوم
:: آوار جان یک نفر را در زنجان گرفت
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نشست خبری در رسانه‌های گروهی (۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ | 
نشست خبری در رسانه‌های گروهی (۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷)

 تحقیقات جامعی پیرامون آلودگی ها و سرطان انجام نشده است
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: هم اکنون تحقیقات جامع علمی در ارتباط با آلودگی های سرب و روی و ابتلا به بیماری سرطان انجام نشده که انجام این مهم به عزم و اراده استانی نیاز دارد.
کد خبر: ۸۳۱۷۷۳۲۸ | تاریخ خبر: ۳۰/۱۰/۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش روز یکشنبه در نشست خبری افزود: بر این اساس برای رفع نگرانی ها در باره آلودگی ها و ابتلا به سرطان ها باید یک سرمایه گذاری جدی انجام گیرد، هر چند تحقیقات متناقضی در این خصوص وجود دارد، اما قابلیت تعمیم و گسترش به عموم مردم را ندارد. وی اظهار داشت: بطور قطع هر گونه آلودگی در سلامت مردم تاثیر گذار است و این استان به لحاظ شیوع سرطان به جز سرطان معده به نسبت نرم کشوری در وضعیت پایین تری قرار دارد. این مسئول ادامه داد: در صورت ظهور و بروز این آلودگی ها در استان باید وضعیت بسیار ناخوشایندی در ارتباط با شیوع بیماری سرطان نشان میداد در حالی که استان در کشور وضعیت مناسبی قرار دارد.
وی اضافه کرد: بنابر این این واحد دانشگاهی در کنار مردم قرار دارد و نقش فعال تر مشارکت اجتماعی را بیش از گذشته برای کاهش آلاینده ها بکار می گیرد.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: برای شفاف سازی این موضوع مجموع مدیریت استان به ویژه مجامع خیرین سلامت در تحقق این موضوع نقش آفرین هستند. این مسئول ادامه داد: این واحد دانشگاهی در صورت فراهم شدن بودجه های لازم این امادگی را دارد نتایج تحقیقات میدانی و گسترده خود در ارتباط با آلودگی های زیست محیطی استان در اختیار مسئولان استانی قرار دهد.
قزلباش افزود: موضوع آلودگی ها و کارهای تخقیقاتی در این حوزه ، فراتر از دانشگاه علوم پزشکی است و مجموع دستگاههای متولی امر باید ورود پیداد کرده و نسبت به مسائل مطرح شده پاسخگو باشند.
** تداوم طرح تحول سلامت به بازنگری جدی نیاز دارد
وی اضافه کرد: طرح تحول نظام سلامت به بازنگری جدی نیاز دارد که با حداقل هزینه ها و مدیریت بهتر منابع می تواند به مسیر خود ادامه دهد.
این مسئول ادامه داد: اینکه گفته می شود مشکل اصلی این طرح بر مبنای پزشک محوری بوده، مورد قبول نیست و حتی پس از گذشت اجرای این طرح، موضوع استقرار پزشکان مقیم در بیمارستانها مورد بازنگری واقع شد. قزلباش افزود: یکی از بسته های مهم این طرح کاهش پرداخت فرانشیز از جیب مردم بود که این روند همچنان ادامه دارد، اما افزایش تعرفه ها مطرح نیست. وی بیان کرد: هدف حوزه سلامت این است که خدمت ارزان تری به مردم ارائه و پرداختی ها کاهش یابد که این مهم در راستای برقراری توزیع عادلانه خدمات انجام می گیرد.
به گفته این مسئول، هدف از اجرای این طرح حفاظت مالی از بیماران و این اصل انکار ناپذیر و فراموش ناشدنی در کشور است که دولت و دانشگاه علوم پزشکی نمی تواند نسبت به پرداختی های بیماران در سیستم سلامت بی تفاوت باشد. قزلباش همچنین در ارتباط با پرداختی کارانه پزشکان نیز گفت: این موضوع به دلیل عدم پرداختی مطالبات از سوی سازمان های بیمه گر است و از طرفی نمی توان خدمات ارائه شده را متوقف کرد.
این مسئول خاطرنشان کرد: بر این اساس مبالغ خدمات ارائه شده از سوی سازمان های بیمه گر پس از یکسال دریافت می شود و تداوم این مساله مشکلاتی را به دنبال دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: اولین مشکل در این زمینه نقدینگی بیمارستانها است چرا که در تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز معضلاتی بوجود می آید و در واقع خدمات رسانی با کیفیت، دچار چالش و مشکلات اساسی می شود. وی یادآور شد: تاخیر در پرداخت وصول مطالبات به نوبه خود مشکلاتی را بوجود می آورد و این واحد دانشگاهی تلاش دارد با مدیریت بهتر این مساله را پیگیری کند.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 

راه اندازی ۲۰۰ کانون سلامت محلات در استان زنجان/ در خصوص آلودگی شهرک روی زنجان تحقیقات جامعی انجام نشده است
موج‌رسا -  شناسه خبر : ۹۵۶۹ یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در مورد شهرک روی تحقیقات پراکنده انجام شده است گفت: در این حوزه در زنجان تحقیقات جامعی انجام نشده است. به گزارش موج رسا; پرویز قزلباش امروز در جمع اصحاب رسانه استان زنجان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران یکی از انقلاب‌های بزرگ بوده که دستاورد‌هایی بسیار بزرگی در این چهل سال داشته است اظهار کرد: این انقلاب ثمره خون شهدا پدید آمد که پرچمدار آن نیز امام خمینی(ره) بود که با تمام وجود یاد این انقلاب بزرگ را گرامی می‌داریم. وی با اشاره به تحول حوزه سلامت در طول چهل سال تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته توانسته تحولات بزرگی در حوزه سلامت برسد و کشور ما در زمینه نظام سلامت توانسته خود را در منطقه و جهان حفظ کرده و شاخص‌های خود را در این حوزه ارتقا دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف بهداشتی و درمانی، حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری و فرهنگی اقدامات خوبی صورت گرفته است بیان کرد: با توجه به شاخص‌های بالایی که امروز در جامعه داریم نشان می‌دهد دولت‌ها در طول چهل سال به بخش سلامت توجه جدی داشتند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه سلامت در اویل انقلاب مشکلاتی زیادی بوده و درصد کمتری از مردم توسط حوزه سلامت پوشش داده می‌شد افزود: استقرار نظام سلامت یکی از اقدامات بسیار خوبی بود که در این حوزه اتفاق افتاد. قزلباش با اشاره به تحقق ۱۰۰ درصدی خانه‌های بهداشت پیش‌بینی شده در سطح استان زنجان افزود: شاهد پوشش ۱۰۰ درصدی در این حوزه در سطح روستاها و شهرها هستیم.
وی بازسازی خانه‌های بهداشت را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه سلامت در سطح استان عنوان کرد و گفت: در این حوزه خدمات خوبی برای مردم در سطح استان ارائه می‌شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در دهه اول انقلاب در کشور در گیر بیماریهای واگیر بودیم افزود: در این زمینه مشکلات خیلی کمتری داریم و شیوع بیماریهای واگیر بسیار کاهش یافته و قابل کنترل شده و کنترل آن در آینده قطعا افزایش خواهد یافت.
عامل ۷۲ درصد مرگ‌ومیرها بیماریهای غیرواگیر هستند
وی بیماریها تنفسی، دیابت، قلبی و عروقی و حوادث رانندگی و سرطان را عامل بسیاری از مرگ و میرها عنوان کرد و گفت: عامل ۷۲ درصد مرگ‌ومیرها بیماریهای غیرواگیر هستند. قزلباش افزود: ایران در بحث کنترل بیماریهای غیرواگیر در دنیا رتبه دوم را داشته و در منطقه نیز رتبه اول را دارد. وی خاطر نشان کرد: با توجه به سیاست‌هایی که در حوزه سلامت اتفاق افتاده باعث شده ایران در سطح دنیا یکی از کشورهای پیشرو در مقابله و کنترل بیماریهای غیرواگیر مطرح شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه این نشان می‌‌دهد که دولت‌ها در گذشته به چالش‌های حوزه سلامت توجه بیشتری داشتند افزود: تحول در حوزه سلامت بدون حمایت نهاد‌های قانون‌گذار امکان پذیر نیست.
وی افزایش دادن مشارکت‌های مردمی در حوزه سلامت را یکی از مهمترین موضوع در این بخش مطرح کرد و گفت: افزایش دادن مشارکت‌های مردمی در حوزه سلامت از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت است.
افزایش امید به زندگی در زنجان به ۸۰ سال
قزلباش در ادامه با اشاره به افزایش امید به زندگی در کشور و به طبع آن در استان زنجان عنوان کرد: امید به زندگی در کشور به ۷۶ سال و در استان زنجان به ۸۰ سال افزایش یافته است. وی با بیان اینکه کشورمان در این شاخص‌های نسبت به کشورهای همسایه بالاتر است افزود: مجموع حرکت‌هایی که در طول چهل سال در کشور اتفاق افتاده خروجی مثبتی داشته است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حال حاضر بیش از ۴ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف دارد اظهار کرد: فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تا به امروز بیش از ۱۱ هزار نفر در رشته‌های مختلف بودند.
راه اندازی ۲۰۰ کانون سلامت در استان زنجان
وی ابراز کرد: تا آخر سال بیش از ۲۰۰ کانون سلامت محلات در استان زنجان راه اندازی می‌شود افزود: هدف از راه اندازی این کانون‌ها ارتقای مشارکت مردم در حوزه سلامت است. قزلباش در ادامه با اشاره به اینکه استان زنجان به لحاظ تخت‌های بیمارستانی وضعیت خوبی دارد و با متوسط کشوری همخوانی دارد افزود: شهرستان خدابنده در این حوزه با جمعیت ۱۸۰ هزار نفری شاخص خوبی ندارد.
وی عنوان کرد: با کلنگ‌زنی ۲۲۰ تختخوابی در این شهرستان وضعیت خدابنده در این بخش بهبود می‌یابد و به بالاتر از نرم کشوری هم می‌رسد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اعتبارات داده شده به بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی خدابنده بیان کرد: امسال برای اجرای این پروژه اعتبارات خوبی داده است. وی در ادامه با اشاره به تدام طرح تحول سلامت در سال آینده افزود: این طرح استمرار پیدا خواهد کرد ولی نیاز به بازنگری دارد.
تحقیقات پراکنده‌ای در حوزه روی در زنجان انجام شده است
قزلباش در مورد آسیب‌های سرب و روی بر سلامت که از سوی خبرنگاران مطرح شد افزود: در این حوزه تحقیقات پراکنده‌ای انجام شده ولی تاکنون تحقیق جامعی در این حوزه صورت نگرفته است. وی عنوان کرد: این موارد به لحاظ علمی باید مورد بررسی قرار گیرد و با تحقیقات پراکنده نمی‌توان نظر کلی داد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه این مشکل می‌تواند در دو مورد مطرح شود اینکه در سلامت مردم تاثیر دارد یک مورد بوده و اینکه در ایجاد سرطان تاثیر دارد موضوع دیگری است افزود: اینکه در سلامت تاثیر دارد یا نه باید گفت قطعا هر گونه آلودگی برای سلامت مردم تاثیر دارد. وی عنوان کرد: اینکه بر سرطان تاثیر دارد نمی‌توان نظر داد باید برای این کار یک تحقیقات علمی صورت بگیرد تا نظر کلی داده شود. قزلباش به وضعیت استان در بیماری سرطان افزود: استان زنجان در سرطان به جز سرطان معدن در آقایان نسبت به نرم کشور وضعیت بهتری دارد.


تسنیم -  ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
شیوع سرطان در زنجان ارتباطی با پسماندهای روی شرکت سرب و روی ندارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: شیوع سرطان در زنجان ارتباطی با پسماندهای روی شرکت سرب و روی ندارد.
به گزارش خبرگزاری تسینم از زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حجم بیماری‌های واگیر و بیماری‌های مربوط به این حوزه حجم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهند و جمهوری اسلامی ایران اقدامات بسیار خوبی در زمینه کنترل بیماری‌های واگیر در منطقه انجام داده است. وی با بیان اینکه وزارت بهداشت با سیاست اتخاذی موظف است با پرداختن به این امر سیاست‌گذاری داشته باشد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه کنترل بیماری‌های واگیردار در دنیا دارای رتبه دو و در منطقه رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه ایران در حوزه سلامت توانسته در دنیا یکی از کشورهای پیشرو در کنترل بیماری‌های واگیر شود، گفت: کشورمان در این زمینه فعالیت‌های بسیار خوبی داشته و این بخش از سلامت با توجه به عصر حاضر زمان, نیازمند مشارکت همه‌جانبه مردم و نیازمند دولت‌ها و نهادهای قانونگذار در این عرصه است. وی با اشاره به اینکه رویکرد اجتماعی شدن سلامت تشکیل شده و تاکنون نمود بهتری پیدا کرده است، اضافه کرد: در این بخش از حوزه سلامت نیازمند یک نظام ساختارمند هستیم.
 قزلباش با ابراز اینکه به این بخش توجه ویژه‌ای شده است، خاطرنشان کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی و درمان بیماران روان اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است که در همین راستا تخت‌های روان بیمارستان بهشتی زنجان افزایش پیدا کرد. وی با اظهار اینکه به استانداردهای این حوزه توجه زیادی شده است، تصریح کرد: در همین راستا جشنواره بین‌المللی عکس روان در زنجان با حضور ۶ هزار عکاس و ۱۸ هزار عکس در هفته سلامت برگزار می‌شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تصریح کرد: رویکرد اجتماعی سلامت سهم عمده‌ای در مرگ‌ومیر و ناتوانی داراست و امید می‌رود در این زمینه پیشرفت بهتری داشته باشیم.
افزایش امید به زندگی
وی با بیان اینکه متوسط سنی امید به زندگی در کشور ۷۶ سال و در زنجان به ۸۰ سال بین خانم‌ها و آقایان رسیده است،  افزود: این آمار در مقایسه با کشورهای اطراف نشان از دستیابی به شاخص بالای کشور در این بخش سلامت است. وی تصریح کرد: این شاخص نتیجه خروجی مثبت سیاست‌ها و حرکت‌های اتخاذی دولت و وزارت بهداشت است.   رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تصریح به اینکه مرگ‌ومیر نوزادان و مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال نسبت به سال‌های ابتدایی انقلاب قابل مقایسه نیست، ادامه داد: در حال حاضر در حال رقابت با کشورهای منطقه هستیم و مسیر حرکت و سرمایه‌گذاری تاکنون بسیار خوب ارزیابی می‌شود. وی ابراز کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای در زمینه سلامت داشته و شاهد زیرساخت‌های خوبی در حوزه سلامت هستیم.
حوزه آموزشی بخش سلامت
قزلباش با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به بخش آموزش و طرح تحول آموزش پزشکی در کشور دارد، افزود: حوزه آموزش متناسب با نیاز مردم و جامعه نیروی متخصص سلامت را تربیت می‌کند و در اختیار جامعه قرار می‌دهد. وی با تأکید به اینکه زیرساخت‌ها در حوزه درمان نظیر ساخت بیمارستان‌ها حفظ شده است، تصریح کرد: تأمین تجهیزات مورد نیاز مردم و بیماران در حوزه سلامت متناسب با پیشرفت‌ها در این حوزه از شاخص‌های بهبود یافته این حوزه‌هاست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با یادآوری اینکه "رشته پرستاری در زنجان در سال ۱۳۶۵ و رشته پزشکی در سال ۱۳۶۶ تأسیس شد و هم‌اکنون در سی‌ودومین سال از تأسیس دانشگاه علوم پزشکی هستیم"، اظهار داشت: در آغاز انقلاب اسلامی ایران تعداد محدودی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌صورت ادغام‌یافته فعالیت می‌کردند اما در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و مرکز پزشکی در کشور تأسیس شده است. وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۴ میلیون دانشجو در رشته پزشکی در حال تحصیل هستند، افزود: ۷۰ هزار پست هیئت علمی و ۱۴ مقطع تحصیلی در کل کشور موجود است. قزلباش با بیان اینکه هم‌اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی دارای ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان است، اظهار داشت: این میزان ۲۵ درصد از درآمدهای مربوط به حوزه پزشکی را داراست. وی با ابراز اینکه "در زنجان بیش از ۴ هزار نفر در رشته‌های پزشکی داریم"، اضافه کرد: بیش از ۱۱ هزار نفر فارغ‌التحصیل به جامعه تحویل داده شده است.
طرح تحول سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است، بیان کرد: این طرح با قوت ادامه پیدا کرده و توجه ویژه‌ای به سلامت مردم دارد اما نیازمند بازنگری‌های جدی است. وی همچنین گفت: طرح تحول سلامت با توجه ویژه دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به این طرح آغاز شد و تاکنون ادامه دارد و در حین حرکت در این مسیر نیازمند اصلاحات در این مسیر است.
خیّرین حوزه سلامت
قزلباش با تأکید به اینکه خیرین و خیریه‌ها در حوزه سلامت می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند، افزود: فعالیت خیرین و سمن‌ها و مجامع سلامت استان زنجان و کانون‌های سلامت محلی در سال‌های گذشته باعث شد برخی از خیرین در کشور به‌عنوان الگو مطرح شوند.
وی با بیان اینکه تا آخر سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۰۰ کانون سلامت محلی در استان فعالیت خود را آغاز می‌کنند، اضافه کرد: نباید از این واقعیت غفلت کرد که فعالیت سازمان‌های خیریه و سمن‌ها باید مطابق با برنامه کشوری باشد تا هدررفت وقت و سرمایه در حوزه سلامت نداشته باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت که در جهت شفافیت عملکرد در حوزه‌های مختلف انجمن‌ها و سازمان‌های خیریه در راستای رفع نگرانی‌های مردم و جذب سلامت خود اقدام کنند. وی با اعلام اینکه "در حال حاضر در بیمارستان‌های استان زنجان بیش از یک‌هزار و ۷۰۰ تخت موجود است و سهم ۱.۶درصدی در این زمینه داریم"، ابراز کرد: در این شاخص شهرستان خدابنده با جمعیت ۱۸۰ هزار نفری دارای سهم ۰.۸درصدی از تخت‌ها را است. قزلباش گفت: حوزه سلامت نیازمند حمایت بخش‌های خصوصی و غیردولتی و نهادهای فعال در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه "در سال‌های اخیر در زمینه رشته‌های فوق‌تخصصی حرکت بی‌نظیری داشته‌ایم"، افزود: در زمینه سیستم بهداشت مشکلی در زمینه پزشکی نداریم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه "در حوزه اورژانس در حال حاضر دارای مشکلاتی هستیم"، خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز  مشکلات جدی نداریم به‌جز برخی رشته‌ها که در زمینه فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها مشکلاتی وجود دارد.
وی با ابراز اینکه "در زمینه پزشک متخصص و فوق‌تخصص مشکلی نداریم"، بیان کرد: اگر پزشکان عمومی محور سلامت مردم باشند سیستم سلامت می‌تواند نقش خود را ایفا کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه بازنگری در طرح تحول سلامت لازم است، ادامه داد: پزشک‌محور بودن این طرح مورد قبول من نیست و با اینکه چند سال از اجرای آن می‌گذرد بازنگری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.
وی با اشاره به طرح پزشکان مقیم که در بیمارستان‌ها در حداقل زمان می‌توانند به ارائه خدمات بپردازند، افزود: سیستم متوجه شد که نیاز به این پزشکان در تمامی رشته‌ها در شهرستان‌ها نیست و در گستره اجتماعی این پزشکان محدود شده و بازنگری در زمینه رفع ایرادات مشخص شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه با اقدامات انجام‌شده متخصصان و پزشکان در مناطق محروم ماندگار شده و با هزینه کمتر به ارائه خدمت بپردازند به تمام‌وقت‌بودن پزشکان در مناطق محروم اشاره کردوی راجع به طرح ترویج زایمان طبیعی گفت: در زمینه ترویج و تبلیغ زایمان طبیعی توجه ویژه بوده و بهبود بسیار خوبی داشتیم. قزلباش با بیان اینکه حفاظت از بیماران هدف طرح تحول سلامت است، اضافه کرد: در شرایط فعلی دولت نمی‌تواند نسبت به بیماران خود بی‌تفاوت باشد.
سرطان با سرب و روی ارتباطی ندارد
وی با اشاره به اینکه در زمینه تحقیقات در زمینه سرطان و پسماندهای شرکت روی و سرب هنوز فعالیت دقیقی شکل نگرفته است، بیان کرد: سرطان و آلوده شدن محیط زیست زنجان با پسماندهای روی شرکت سرب و روی ارتباطی ندارد.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه کار گروهی با نظارت استاندار زنجان انجام می‌گیرد، بیان کرد: شیوع سرطان در زنجان مانند سایر نقاط کشور است و شیوع سرطان معده بین آقایان قابل مشاهده است.  وی تصریح کرد: سرب می‌تواند عوارض بسیاری داشته باشد اما با سرطان رابطه‌ای ندارد اما فلزاتی مانند کادمیم در برخی سرطان‌ها مؤثر است.
 

 
 
 یکشنبه ۳۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳ کد خبر : ۹۷۱۰-۲۱۱۱۴-۵
طرح تحول نظام سلامت، نیاز به بازنگری جدی دارد
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: طرح تحول نظام سلامت نیاز به بازنگری جدی دارد.
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش صبح امروز در نشست خبری، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلابی که چهل سال قبل اتفاق افتاد، انقلابی مردمی و متکی بر توان مردم از همه اقشار مختلف با همه تفاوت‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی و دینی بود. این مسئول، انقلاب را شکستن حصر و سهیم کردن مردم در حکومت دانست و ادامه داد: توزیع عادلانه امکانات یکی از راهکارهای رفع انحصار است که نمود آن در حوزه سلامت قابل مشاهده است و پس از انقلاب نیز کشور درگیر هشت سال جنگ بود که سبب محدودیت منابع شد و نظام سلامت کشور در این زمان حفظ شد و شاخص‌های آن ارتقا یافت و اگر این زمینه محدودیت منابع در نظر گرفته نشود، در قضاوت اشتباه به وجود می‌آید.  وی افزود: حوزه سلامت در بخش‌های بهداشت، درمان، آموزش، پژوهش و فناوری، فرهنگی و اخیرا در بخش اجتماعی اقدامات مهمی داشته و شاخص‌های سلامت چه در سطح ملی، منطقه‌ای و نیز بین‌المللی بسیار رشد خوبی داشته است، برای مثال در حوزه بهداشت تعداد محدودی خانه بهداشت موجود بود که   پوشش ۱۷ درصدی را برای جمعیت روستایی به همراه داشت، ولی در حال حاضر پس از استقرار نظام سلامت و شبکه بهداشتی کشور همه خانه‌های بهداشت پیش‌بینی‌ شده در نظام سلامت استان محقق شده و صد درصد جمعیت روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
قزلباش، بیماری‌های واگیر را بیشترین عامل ابتلا به بیماری پیش از انقلاب دانست و گفت: در حال حاضر این بیماری‌ها کنترل شده و بیماری‌های غیرواگیر از قبیل دیابت، تصادفات رانندگی، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و ... بیشترین آمار مرگ و میر را شامل می‌شود، به طوری که ۷۲ درصد مرگ‌ و میرها به بیماری‌های غیرواگیر مربوط می‌شود. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یادآور شد: در بحث کنترل بیماری‌های غیرواگیر، ایران در رتبه دوم دنیا و رتبه اول منطقه قرار دارد و سیاست‌های اتخاذی در سال‌های اخیر در کشور، ایران را به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در مبارزه، مقابله و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مطرح کرده و پیشرفت در این زمینه‌ها نیازمند حمایت جدی دستگاه‌های مرتبط است.
وی در رابطه با طرح تحول نظام سلامت نیز عنوان کرد: طرح تحول نظام سلامت به بازنگری جدی نیاز دارد که با حداقل هزینه‌ها و مدیریت بهتر منابع بتواند به مسیر خود ادامه دهد ولی اینکه گفته می‌شود مشکل اصلی این طرح بر مبنای پزشک‌محوری بوده، مورد قبول نیست و حتی پس از گذشت اجرای این طرح، موضوع استقرار پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها مورد بازنگری واقع شد. این مسئول خاطرنشان کرد: یکی از بسته‌های مهم این طرح کاهش پرداخت فرانشیز از جیب مردم بود که این روند همچنان ادامه دارد، اما افزایش تعرفه‌ها مطرح نیست. باید توجه داشت که هدف حوزه سلامت این است که خدمت ارزان‌تری به مردم ارائه شود و پرداختی‌ها کاهش یابد که این مهم در راستای برقراری توزیع عادلانه خدمات انجام می گیرد و دولت و دانشگاه علوم‌پزشکی نمی‌تواند نسبت به پرداختی‌های بیماران در سیستم سلامت بی‌تفاوت باشد.
 
 
 
 
 شناسه خبر : ۳۵۳۷۷۰  یکشنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۹
فعالیت ۱۰۰ خانه بهداشت در استان زنجان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: امروز در استان زنجان ۱۰۰ خانه بهداشت آماده خدمات‌رسانی به اقشار مختلف جامعه هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از زنجان، پرویز قزلباش صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شد، با مقایسه اوضاع خدمات حوزه بهداشت در دوران قبل از انقلاب اسلامی و پیشرفت‌های چشمگیر در ده‌های گذشته اظهار کرد: امروزه در ابعاد مختلف سلامت، فناوری، پژوهش، اجتماعی کردن مقوله سلامت و حتی فرهنگی شاهد تحول بوده‌ایم و این در سایه انقلابی روی داد که به پشتوانه مردم و درایت رهبری پیش آمد.
ارتقای جایگاه خدمات بهداشتی و درمانی ایران در سطح بین‌المللی
وی، ارتقای جایگاه خدمات بهداشتی و درمانی ایران در سطح بین‌المللی و جهانی را متذکر شد و افزود: این افتخارها در حالی به دست آمد که با محدودیت‌های بودجه‌ای مواجه بودیم و از همین محدودیت‌ها برای تبدیل به فرصت بهره‌مند شدیمرئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان درباره خدمات ضعیف حوزه بهداشت و درمان در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی یادآور شد: در این حوزه خانه‌های بهداشت ۱۷ درصد خدمات را پوشش می‌داد که با استقرار نظام سلامت شبکه بهداشتی ارائه خدمات در دورترین نقاط کشور نیز میسر شد. قزلباش با بیان اینکه امروز در استان زنجان ۱۰۰ خانه بهداشت آماده خدمات‌رسانی به اقشار مختلف جامعه هستند، بیان کرد: پوشش خدمات صددرصدی این حوزه در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت نیز فراهم است و در سال‌های اخیر نیز با تزریق منابع مالی نسبت به بازسازی و تکمیل این خانه‌ها اقدام کرده‌ایم. به گفته وی، راه‌اندازی مراکز جامع شهری و روستایی گامی در راستای توجه ویژه به مقوله سلامت ساکنان شهر و روستا بود.
مهار بیماری‌های واگیردار در کشور
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به دامنگیربودن برخی از مردم با بیماری‌های واگیردار در بدو انقلاب اسلامی، مطرح کرد: با راه‌اندازی شبکه‌های مختلف بهداشت در کشور زمینه برای کنترل و مهار این بیماری‌‌ها ممکن شد و حتی زمینه برای درمان بیماری‌های غیرواگیردار مانند دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، مزمن تنفسی و حتی حوادث ترافیکی قابل درمان شد و این در حالی است که ۷۲ درصد مرگ‌ومیرها ناشی از این قبیل بیماری‌ها گزارش شده است. قزلباش با بیان اینکه کشورمان در کنترل بیماری‌های غیرواگیردار در دنیا رتبه دوم را دارد، توضیح داد: با فراهم‌کردن زیرساخت‌ها و تجهیزات بیمارستانی و درمانی در منطقه، رتبه نخست را در کنترل این بیماری‌ها به خود اختصاص داده‌ایم با این شرایط ایران جزء کشورهای پیشرو در کنترل بیماری‌های غیرواگیردار است.
امید به زندگی در زنجان ۸۰ سال است
وی، راه‌اندازی معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و درمان را گامی در راستای اجتماعی شدن بهداشت با یک نظام ساختارمند و کنترل بیماری‌ها عنوان و تأکید کرد: بی‌شک دستاوردهای حوزه سلامت و توجه به آن در راستای افزایش امید به زندگی است.   رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان درباره ارتقای امید به زندگی در کشور و مقایسه آن با استان زنجان، تبیین کرد: شاخصه امید به زندگی در ایران به ۷۶ سال رسیده است و این در حالی است که این میزان در استان زنجان به ۸۰ سالگی ارتقا یافته است. قزلباش برگزاری پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت و روان در زنجان را گامی در راستای ارتباط بین سلامت و هنر دانست و تصریح کرد: به ادعای عکاسان این جشنواره، بزرگترین رویداد هنر عکاسی در کشور است که امسال با شرکت ۳ هزار عکاس با ارسال بیش از ۱۸ هزار عکس داوری شد.
افزایش سهم سلامت از GDP  
وی، افزایش سهم سلامت از GDP در سال‌های اخیر را نشان از اهمیت این مقوله بیان کرد و افزود: نمونه بازر آن در اجرای طرح تحول سلامت ملموس بود و سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی در فراهم‌کردن زیرساخت‌های آن به وجود آمد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: بازسازی بیمارستان‌ها و خانه‌های بهداشت، حفظ کرامت انسانی با پرداختن به فضاهای بیمارستانی، تأمین تجهیزات مورد نیاز مردم در کنار بهبود شاخصه‌های سلامت جزء مواردی بود که در راستای طرح تحول سلامت به آن عمل شد.
قزلباش، افزایش تعداد تخت‌های بیمارستان شهید بهشتی زنجان و استانداردسازی تخت‌های بیمارستان‌های شهرستان ابهر را یادآور شد و درباره اوضاع تخت‌های بیمارستانی شهرستان خدابنده تبیین کرد: هرچند زنجان از لحاظ تعداد تخت‌ها فاصله‌ای با متوسط کشوری ندارد؛ اما شهرستان خدابنده با احتساب جمعیت ۱۸ هزار نفری با متوسط ۱.۶ تخت، فاصله ۰/۸ درصدی با میانگین کشوری دارد.
فعالیت ۶۶ دانشگاه حوزه پزشکی در کشور
وی تربیت نیروی انسانی متخصص در رده‌های مختلف را در دهه‌های گذشته یادآور شد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت ۶۶ دانشگاه حوزه پزشکی در کشور تأسیس شده که ۷۰ هزار عضو هیئت علمی مشغول خدمت هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، سهم ۲۵ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه پزشکی را در تولید علم یادآور شد و افزود: ۱۷ درصد اعضای هیئت علمی‌ متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است. قزلباش درباره جایگاه خیران در بخش سلامت جامعه گفت: مطابق با رویکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ورود سمن‌ها و خیران به این بخش گام مؤثری در ارتقای ظرفیت‌های بخش سلامت است و بدون‌تردید مشارکت این طیف در یاری‌رساندن به حوزه بهداشت و درمان تأثیر داشته است.
راه‌اندازی ۲۰۰ کانون سلامت محلات
وی از راه‌اندازی۲۰۰ کانون سلامت محلات تا پایان سال خبر داد و درباره جزئیات این طرح افزود: با اجرای این طرح قصد داریم، محور حرکت به سمت تأمین سلامت از مردم آغاز شود و نباید از فعالیت خیران سلامت که با نیت خیر وارد میدان شده‌اند، بی‌تفاوت باشیم.
بازنگری طرح تحول سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با تأکید بر اینکه طرح تحول سلامت نیاز به بازنگری دارد، خاطرنشان کرد: این طرح برای ادامه حیات نیاز به بازنگری در حداقل هزینه‌ها و مدیریت منابع داشت که با درایت وزیر وقت بهداشت برطرف شد. در واقع این طرح پزشک محور نبود و سیستم متوجه شد که پزشک مقیم به تعداد کافی نیاز دارد؛ البته در این طرح موضوع نحوه پرداخت فرانشیزها نیز نیاز به بازنگری داشت.  انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/
 
 
 امید به زندگی در زنجان۸۰سال می باشد
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰:۳۲
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آسمان زنجان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامیداشت دهه فجر و شهدای انقلاب اسلامی ایران گفت: انقلاب اسلامی ایران شکستن انحصار و سهیم کردن مردم در همه ابعاد حکومت بود.  دکتر پرویز قزلباش افزود: نظام سلامت کشور در سطح ملی و جهانی و منطقه ایی توانسته است نظام سلامت را حفظ و ارتقاء و اهداف خود را پیش ببرد. وی در ادامه با اشاره به تداوم طرح تحول سلامت اظهار داشت: طرح تحول سلامت با قوت به کار خود ادامه پیداخواهد کرد و دراین راه اصلاحات لازم صورت خواهد گرفت، چرا که به بازنگری جدی نیاز دارد که با حداقل هزینه ها و مدیریت بهتر منابع می تواند به مسیر خود ادامه دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان با اشاره به اینکه هدف حوزه سلامت این است که خدمت ارزان تری به مردم ارائه و پرداختی ها کاهش یابد، تصریح کرد: این مهم در راستای برقراری توزیع عادلانه خدمات انجام می گیرد.
دکتر پرویز قزلباش با اشاره به جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان افزود: همزمان با هفته سلامت در استان زنجان جشنواره بین‌المللی عکس  بصورت متوای در ۵ سال برگزار می می شود که امسال با حضور سه هزار عکاس و بیش از ۱۸هزار عکس برگزار خواهد شد.
وی اظهار داشت: امیدواریم با پرداختن به سلامت روان هرچه بهتر بتوانیم در این حوزه حرکت کنیم.
دکتر پرویز قزلباش با اشاره به بیماری های غیر واگیر افزود: ۷۲ درصد مرگ و میرها به بیماری غیر واگیر به خود اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه همه مردم در سلامت خود در یک نظام ساختارمند در کنترل بیماری غیر واگیر همکاری کنند، اظهار داشت: دستاورد اصلی حوزه سلامت امید به زندگی است که توجه ویژه ای به این امرمی شود و در ایران امید به زندگی ۷۲ سال و در زنجان به۸۰ رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان با اشاره به انجمن های خیریه تصریح کرد: پیشنهاد ما به انجمن مهرانه ورود به بخش های دیگر بخش بیماری های سرطانی می باشد، که در این راستا ما و دولت حمایت مالی و فنی می کنیم.
 
 ۱۳۹۷۱۰۳۰۰۰۰۶۲۰ - یکشنبه ، ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۱۳:۱۸
طرح تحول سلامت در حین اجرا، بازنگری می‌شود/ کمبود برخی از تخصص‌های پزشکی در کشور
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اذعان به لزوم بازنگری در بسته‌های مختلف طرح تحول نظام سلامت در حین اجرای آن گفت: پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، تمام وقت بودن پزشکان و در نهایت فرانشیز، از جمله بسته‌هایی هستند که در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت بازنگری خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با تشریح اقدامات انجام شده بعد از انقلاب در حوزه بهداشت اظهار کرد: با اقدامات انجام شده، شاخص‌های نظام سلامت کشور در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی ارتقا یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر حمایت دولت‌های بعد از انقلاب از مقوله سلامت گفت: درصد قابل توجهی از منابع و اعتبارات مالی کشور هم به این حوزه تخصیص یافته است. وی به پوشش ۱۰۰ درصدی امور درمانی و بهداشتی مردم در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر اشاره کرد و گفت: برخی از این مراکز به تازگی بهسازی و یا از نو احداث شده است.
قزلباش با تاکید بر کنترل مشکلات ناشی از بیماری‌های واگیر در کشور با اقدامات انجام شده بعد از انقلاب افزود: کشور در حال حاضر به دنبال کاهش عوارض بیماری‌های غیرواگیر است چرا که دلیل ۷۲ درصد از مرگ و میرهای کشور، این بیماری‌ها هستند که همین موضوع دلیل موفقیت اقدامات دانشگاه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزایش امید به زندگی را از جمله دستاوردهای نظام سلامت کشور دانست و گفت: میانگین امید به زندگی در کشور ۷۶ سال و در زنجان حدود ۸۰ سال است.
*اجرای طرح تحول نظام سلامت منجر به ارتقای بهبود زیرساخت‌های درمان شده است
وی با بیان اینکه اجرای طرح تحول سلامت منجر به بهبود زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه سلامت شده است، ادامه داد: تربیت نیروهای مورد نیاز از دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در بخش آموزش حوزه سلامت بوده است.
قزلباش اصلاح هتلینگ مراکز درمانی با هدف حفظ کرامت مردم، تامین تجهیزات برای امور درمانی مردم، افزایش کیفیت امور درمانی مربوط به بیماران روانی را از دیگر نتایج اجرای طرح تحول سلامت در کشور اعلام کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به برگزاری جشنواره عکس سلامت روان با حضور بیش از ۳ هزار عکاس در هفته سلامت اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۸ هزار عکس به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
وی تاکید کرد: هدف از اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور حفاظت مالی از بیماران بوده، هست و خواهد بود.
قزلباش با اذعان به لزوم بازنگری در بسته‌های مختلف طرح تحول نظام سلامت در حین اجرای آن گفت: پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، تمام وقت بودن پزشکان و در نهایت فرانشیز، از جمله بسته‌هایی هستند که در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت بازنگری خواهد شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به ورود خیران به حوزه سلامت اشاره و تصریح کرد: دانشگاه ضمن ارج نهادن به فعالیت خیران در این حوزه، آماده همراهی با این خیریه‌ها برای فعالیت در حوزه تخصصی خود با توجه به امکانات موجود است.
*کمبود پزشک در تخصص‌های بیهوشی، رادیولوژی و جراحی عمومی کشوری است
وی کمبود متخصص در امور بیهوشی، رادیولوژی و جراحی عمومی را یک مشکل کشوری دانست و افزود: با اجرایی شدن طرح پزشک خانواده و همچنین نظام ارجاع، بخش بزرگی از مشکلات حل خواهد شد، چرا که مبنای کار در این سیستم پزشک عمومی است.
قزلباش به مشکلات موجود در پرداخت کارانه پزشکان و دیگر کادرهای درمان اشاره کرد و گفت: تاخیر به وجود آمده در این مورد ناشی از عدم پرداخت پول خدمات ارائه شده توسط بیمه‌ها است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر فعالیت کارخانه‌های سرب و روی و شیوع سرطان در زنجان گفت: هیچ تحقیق جامعی که بتوان با تکیه بر آن در این مورد اظهار نظر کرد، انجام نشده است.
وی با تاکید بر تاثیرگذاری آلودگی‌ها در سلامت مردم گفت: ولی به طور مشخص در مورد سرطان چنین تحقیقی انجام نشده و میزان شیوع این بیماری در زنجان نسبت به سایر استان‌ها تفاوت چندانی ندارد. انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق۴۰
 
 
 
مهر -  ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶ - کد خبر ۴۵۱۸۴۵۱

میانگین امید به زندگی در زنجان حدود ۸۰ سال است

زنجان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: میانگین امید به زندگی در کشور ۷۶ سال و در زنجان حدود ۸۰ سال است.
به گزارش خبرنگار مهر،  پرویز قزلباش ظهر یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان با بیان اینکه کمبود متخصص در امور بیهوشی، رادیولوژی و جراحی عمومی  از مهم‌ترین مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان زنجان است، افزود: با اجرایی شدن طرح پزشک خانواده و همچنین نظام ارجاع، بخش بزرگی از مشکلات حل خواهد شد، چرا که مبنای کار در این سیستم پزشک عمومی است. وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور حفاظت مالی از بیماران بوده، هست و خواهد بود، ادامه داد: بسته‌های مختلف طرح تحول نظام سلامت در حین اجرای آن مورد بازنگری  قرار می‌گیرد. قزلباش افزود: پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، تمام وقت بودن پزشکان و در نهایت فرانشیز، از جمله بسته‌های هستند که در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت بازنگری خواهد شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: اجرای طرح تحول سلامت منجر به بهبود زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه سلامت شده است و تربیت نیروهای مورد نیاز از دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در بخش آموزش حوزه سلامت بوده است. قزلباش  افزود: اصلاح هتللینگ مراکز درمانی با هدف حفظ کرامت مردم، تأمین تجهیزات برای امور درمانی مردم، افزایش کیفیت امور درمانی مربوط به بیماران روانی از دیگر نتایج اجرای طرح تحول سلامت در کشور  است. وی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده شاخص‌های نظام سلامت کشور در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی ارتقا یافته است، گفت: کمبود پزشک در تخصص‌های بیهوشی، رادیولوژی و جراحی عمومی کشوری است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: ریشه اصلی مشکلات کشور، شیطنت دشمنان نظام است، امروز ما مسئولان وظیفه داریم انضباط کلامی و رفتاری داشته باشیم که این امر موجب ایجاد آرامش اجتماعی خواهد شد. قزلباش در ادامه در خصوص تاثیر سرب و روی در ابتلا به سرطان در استان زنجان، افزود:  تأثیر فعالیت کارخانه‌های سرب و روی و شیوع سرطان در زنجان است و هیچ تحقیق جامعی که بتوان با تکیه بر آن در این مورد اظهار نظر کرد، انجام نشده است. وی با بیان اینکه آلودگی‌های زیست و محیطی نقش مهمی در زمینه ابتلا به بیماری‌ها دارد، افزود: تحقیق مشخصی در زمینه تأثیر این آلودگی‌ها در ابتلا به سرطان انجام نشده است ضمن اینکه میزان شیوع این بیماری در زنجان نسبت به سایر استان‌ها تفاوت چندانی ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه میانگین امید به زندگی در کشور ۷۶ سال و در زنجان حدود ۸۰ سال است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سرانه‌های حوزه بهداشت و درمان در استان زنجان افزایش داشته به نحوی که در حال حاضر  در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به میانگین کشوری دارای جایگاه مطلوبی هستیم.  قزلباش با بیان در حال حاضر از  ۱۰۰ درصد خدمات حوزه بهداشت و درمان در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر برخوردار هستیم، گفت: در حال حاضر خانه‌های بهداشت در همه مناطق روستایی استان زنجان وجود دارد و توانستیم به جایگاه مطلوب در این زمینه برسیم.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان  گفت:  توجه ویژه در کشور به حوزه بهداشت و درمان شده و اعتبارات خوبی به این حوزه اختصاص‌یافته است.
 

 
 
شناسه خبر: ۷۵۸۳۵۲ -  تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۳:۴۳
طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان اجرای طرح تحول سلامت در کشور با نگرش جدید ادامه دارد و دولت درصدد ارتقای سلامت مردم با ادامه این طرح است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، پرویز قزلباش، امروز یکشنبه (۳۰دی) در نشست خبری با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه بهداشت و درمان اظهار داشت: ایران دارای شاخص های استاندارد استانی ملی و بین المللی در حوزه سلامت و بهداشت در جهان است. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه در سالهای اخیر بخشی از مراکز جامع شهری و روستایی در سطح استان مستقر شده است ، گفت: نیازمند توجه کافی در حوزه کنترل بیماریهای واگیردار هستیم.  وی در ادامه  با اشاره به علل بیماری‌های غیر واگیر نظیر حوادث ؛ سرطان و دیابت گفت: حدود ۷۲۰ درصد عوامل مرگ و میر همین موارد هستند.  این مقام مسئول با اعلام اینکه ایران یکی از کشورهای الگو برای جلوگیری از بیماریهای غیر واگیردار در جهان است، تصریح کرد: مشارکت مردمی دراین زمینه حائز اهمیت است. 
قزلباش، ارتقای سطح سواد سلامت را در جامعه مهم ارزیابی کرد و گفت: دستاورد اصلی حوزه سلامت افزایش امید به زندگی بعنوان یکی از مهمترین شاخص ها در دنیا است که این میزان درکشور ۷۶ سال و در استان زنجان ۸۰سال است.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه در حوزه سلامت در رقابت هستم، افزود: طرح تحول سلامت برای مردم کاملا قابل احساس است. 
قزلباش به اشاره به وجود زیر ساختهای حوزه سلامت و درمان وبهداشت در کشور و توجه به حوزه آموزشی در بخش دانشگاهی با طرح تحول آموزش پزشکی در سال اخیر، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان جشنواره عکس سلامت روان را با حضور ۳ هزار عکاس و ۱۸ هزار عکس اجرا می کند.  به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی  و درمانی استان زنجان اجرای طرح تحول سلامت در کشور با نگرش جدید ادامه دارد و  دولت درصدد ارتقای سلامت مردم با ادامه این طرح است. وی، سازماندهای مردم نهاد و راهکارهای وزارت بهداشت را در حوزه سلامت جامعه مهم ارزیابی کرد و گفت: درصد راه اندازی ۲۰۰کانون محلی در استان هستیم.
 
 
همدلی زنجان -  بهمن ۱, ۱۳۹۷

ایران رتبه دوم دنیا در کنترل بیماری های غیرواگیر است / تحقیقات جامع در خصوص سرطان زا بودن سرب و روی وجود ندارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به وضعیت کشور ایران در کنترل بیمای های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: کنترل بیماری های غیرواگیر ایران در دنیا رتبه دوم و در منطقه رتبه نخست قرار دارد.
به گزارش همدلی‌زنجان”؛ پرویز قزلباش در نشست خبری با خبرنگاران در محل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان با بیان اینکه در دهه اول انقلاب کشور درگیر بیماری های واگیردار بوده است، اظهار کرد: با اقدامات و سیاستهای اتخاذی و شبکه وسیع بهداشتی این بیماری ها در کشور کنترل شد و امروزه در این زمینه مشکلات کم تری داریم. هرچند همچنان نیازمند توجه هستیم اما شیوع آن کم شده است.
وی با اشاره به اینکه در دهه های اخیر حرکت دانشگاه های علوم پزشکی و حوزه سلامت در جهت کنترل بیماری های غیرواگیر است، افزود: این بیماری ها بیشترین سهم مرگ و میر را به خودشان اختصاص می دهند. همچون بیماری های قلبی و عروقی. سرطان و… که امروز با آن مواجه هستیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه کمبود متخصص در امور بیهوشی، رادیولوژی و جراحی عمومی  از مهم‌ترین مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان زنجان است، خاطرناشان کرد: با اجرایی شدن طرح پزشک خانواده و همچنین نظام ارجاع، بخش بزرگی از مشکلات حل خواهد شد، چرا که مبنای کار در این سیستم پزشک عمومی است. وی به وضعیت امید به زندگی در کشور و استان زنجان اشاره کرد و یادآور شد: میانگین امید به زندگی در کشور ۷۶ سال و در زنجان حدود ۸۰ سال است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سرانه‌های حوزه بهداشت و درمان در استان زنجان افزایش داشته به نحوی که در حال حاضر  در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به میانگین کشوری دارای جایگاه مطلوبی هستیم.
قزلباش در ادامه در خصوص تاثیر سرب و روی در ابتلا به سرطان در استان زنجان، افزود:  تأثیر فعالیت کارخانه‌های سرب و روی و شیوع سرطان در زنجان است و هیچ تحقیق جامعی که بتوان با تکیه بر آن در این مورد اظهار نظر کرد، انجام نشده است.
وی با بیان اینکه آلودگی‌های زیست و محیطی نقش مهمی در زمینه ابتلا به بیماری‌ها دارد، افزود: تحقیق مشخصی در زمینه تأثیر این آلودگی‌ها در ابتلا به سرطان انجام نشده است ضمن اینکه میزان شیوع این بیماری در زنجان نسبت به سایر استان‌ها تفاوت چندانی ندارد.
دفعات مشاهده: 100 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان