[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: بهترین نمود انقلاب درحوزه سلامت؛ شکستن انحصاروتوزیع عادلانه در بین مردم بود/جمهوری اسلامی ایران درکنترل بیماری های غیر واگیررتبه دوم دنیار ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درجمع خبرنگاران عنوان کرد؛
بهترین نمود انقلاب درحوزه سلامت؛ شکستن انحصار و توزیع عادلانه در بین مردم بود /جمهوری اسلامی ایران درکنترل بیماری های غیر واگیر رتبه دوم دنیا را دارد
دکتر قزلباش درنشست مطبو عاتی دهم دیماه با بیان اینکه انقلاب شکستن انحصارو سهیم کردن مردم درسرنوشت خود و بردن امکانات و توزیع عادلانه در بین مردم است و بهترین نمود آن را حوزه سلامت است ؛  دستاوردهای انقلاب اسلامی درحوزه سلامت را تشریح نمود.
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکترپرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ورئیس کلان منطقه 6آمایشی  کشور درجمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مردمی و برخواسته ازدرون خودمردم است که همه اقشار مردم فارغ از تفاوتهای مذهبی، گروهی و سیاسی در آن مشارکت داشته اند.
وی درادامه افزود: انقلاب اسلامی ایران شکستن یک انحصار و سهیم کردن مردم در همه ابعادحکومت بود و بهترین نمود انقلاب درحوزه سلامت است؛ در اوایل انقلاب در  حد توانی که کشور به لحاظ منابع اقتصادی داشته و همچنین  جنگ 8 ساله و بعد هم استمرار برخوردها با استکبار جهانی و این چالش ها در طی 40 سال هنوز هم ادامه دارد ولی علیرغم همه اینها نظام سلامت کشور توانسته خود را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی حفظ کند و شاخص های سلامت را حوزه های مختلف  ارتقاء دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: حوزه سلامت بامحدودیت منابع مستقر شده و تاکنون نیز در ابعاد مختلف دربهداشت، درمان، آموزش، پژوهش، فناوری و حوزه فرهنگی و در سالهای اخیر نیز در حوزه اجتماعی اهداف خود را پیش می برد و اخیرا هم حرکت های بسیار محکم ، قوی و مستمری را در حوزه سلامت شاهد بودیم .
وی با مقایسه شاخصهای بهداشتی و درمانی در اوایل انقلاب و سالهای اخیر گفت: شاخص های  بهداشت و سلامت در سطح کشور در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی گویای این است که حکومت و دولت های بعد از انقلاب به مقوله سلامت توجه جدی داشته اند و این توجه مستمر به حوزه سلامت درحد بضاعت مالی و گشادگی دست به لحاظ محدودیت های موجود رشد خوبی داشته است  و بعد از این هم این رشد را ادامه خواهیم داد .
مدیر عالی دانشگاه استقرار نظام سلامت و شبکه بهداشتی کشور در اقصی نقاط کشور را از اقدامات افتخار آمیز انقلاب اسلامی نام برده و افزود : در دهه های مختلف حوزه سلامت درچارچوب تعیین شده خود حرکت کرد و نتیجه آن هم استقرار  100% خانه های بهداشت و پوشش کامل بهداشتی و درمانی در روستاهاو شهرهای زیر 20 هزار  است.
وی یکی از دغدغه های اصلی اوایل انقلاب را کنترل بیماری های واگیردار عنوان کرد و افزود:  در دهه اول انقلاب کشور درگیربیماریهای واگیر بود ولی با اقدامات و سیاستهای اتخاذی و وجود شبکه وسیع این بیماری ها کنترل شد و نسبت به گذشته قطعا کنترل این بیماری ها بیشتر خواهد شد و  الگوی جهانی هم این را نشان می دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان حرکت کنونی وزارت بهداشت را درجهت کنترل بیماری غیرواگیردانست وگفت:دیابت،بیماریهای قلبی و عروقی، ترافیکی و سرطان و مجموعه ای از اینها در عصر حاصر حدود 82 درصد از حجم بیماریها و حوادثی که منجر به  مرگ و میر می شوند را تشکیل می دهد .
دکتر قزلباش با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران درکنترل بیماریهای غیرواگیر در دنیا رتبه دوم و در منطقه رتبه اول را داراست افزود : سیاستهای اتخاذی در سالهای اخیر در حوزه سلامت ایران را در سطح دنیا جزو یکی از کشورهای پیشرو در مبارزه و کنترل  بیماریهای غیرواگیر مطرح کرده و این به این معنی است که دولتها و حکومت در این زمینه نیز که یک چالش جدی در عصر حاضر است پرداخته اند و این پیشروی نیازمند حمایتهای جدی نهادهای قانون گذار و دولت هاست در عین حال بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.
وی مشارکت مردم درسلامت را ازسیاستهای دیگر دردنیا و در ایران نام برد و افزود : در این زمینه ایران یکی از کشورهایی است که خوب کار کرده و در دنیا بعنوان الگو مطرح است مخصوصاً  با تشکیل معاونت اجتماعی  و رویکرد اجتماعی شدن سلامت این روند  بهتر شده وهمه مردم باید در سلامت خود با نظام ساختار مند مشارکت کنند.
رئیس دانشگاه افزایش امید به زندگی را از دستاورد اصلی حوزه سلامت برشمرد و گفت: افزایش امید به زندگی از مهمترین شاخص هایی است که در دنیا به آن توجه می شود . در حال حاضر  و با پیشرفت امکانات بهداشتی و سلامت؛ امید به زندگی در کشور به 76 سال رسیده  و در زنجان به 80 سال رسیده و در مقایسه با اکثر کشورهای منطقه شاخص بالاتری داریم .
رئیس کلان منطقه 6 کشور با تاکید بر اینکه مجموعه سیاستها و حرکت های اتخاذی در حوزه سلامت روند مثبت داشته است افزود: میزان مرگ و میر نوزادان و مادران باردارو کودکان زیر 5 سال  قابل مقایسه با اوایل انقلاب نیستو دراین حوزه نیز حرکت خوب و درست و در راستای سرمایه گذاری انجام گرفته است .
وی به رشد سهم سلامت در سالهای اخیر در دولت تدبیر امید نیز اشاره نمود و افزود :شاخص این رشد درطرح تحول سلامت ملموس  است و دولت تدبیر و امید به این بخش توجه داشته و سرمایه گذاری خوبی نیز شده است .
دکتر قزلباش توجه به آموزش را یکی ازرویکرد های دولت تدبیر و امید نام برد و افزود : امروزدر نظام سلامت زیر ساختهای بسیار ایجاد شده ؛ دربخش دانشگاهی و طرح تحول آموزش پزشکی مجموعه ای هماهنگ تعریف شده تا بتواند دانشگاهها را در حوزه آموزش متناسب با نیاز مردم هماهنگ کند و نیروهای متخصص را تربیت کند .
 وی درحوزه درمان توجه به بازسازی بیمارستان ها  و حفظ کرامت انسانی بیماران درپرداختن به فضاهای درون بیمارستانی و تامین تجهیزات مورد نیاز مردم و بهبود  شاخص ها نیز اشاره نمود.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه سلامت روان را در حوزه بهداشت و درمان نیازمند توجه ویژه دانست و گفت: درمراکز جامع سلامت روانشناسانی هستند که با هدف توجه به سلامت روانی مردم ایجاد شده اند و رایگان مشاوره می دهند و تاکنون هم درزمینه آسیب های اجتماعی خوب عمل کرده اند؛ دراین راستا در سالهای اخیر نیز در بیمارستان شهید بهشتی تختهای روان افزایش پیدا کرد،
وی به پنجمین جشنواره عکس سلامت روان در استان زنجان نیز اشاره نموده و افزود  این جشنواره امسال بویژه بطور خاص مورد توجه قرار خواهد گرفت و با حضور بیش از 3000 عکاس و 18000 عکس در هفته سلامت برگزار خواهد شد. این بزرگترین جشنواره عکس ایران است که به اذعان فدراسیون جهانی عکس از 600 جشنواره عکس در ایران جزو رده های اول است

 
دفعات مشاهده: 155 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

مطالب مشابه