[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: تشکیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خدابنده
:: خبر
:: اطلاعیه درخواست خرید کتب مورد نیاز دانشجویان از نمایشگاه کتاب تهران
:: تشکیل شورای کارشناسی
:: تجلیل از دندانپزشکان به مناسبت روز دندانپزشک
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۹ بهمن ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۹ | 
 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۹ بهمن ۱۳۹۷)

 دوشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸ -  کد خبر : ۹۷۱۱-۶۶۱۴-۵
هشدار معاون دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان:  مصرف نمک دریایی، دروغ بزرگی است
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: متاسفانه تبلیغاتی جهت تشویق مردم به مصرف نمک دریایی انجام می‌گیرد اما نمک استخراجی که به نام نمک دریایی در بازار عرضه می‌شود دارای فلزات سنگین و مواد فاضلابی آلوده بوده و مصرف آن بسیار خطرناک است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی در نشست خبری اظهار کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان و بسیج ملی ترویج تغدیه سالم، یکی از برنامه‌های مهم دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی به‌شمار می‌آید که از یکم تا ۷ بهمن‌ماه را به این دو برنامه اختصاص داده است.  
وی تصریح‌کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن و اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان، از جمله درمان‌ناپذیر بودن آن و نیز جلب مشارکت سیاست‌گذاران و مجریان سلامت (درون و برون‌بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان اجرایی می‌شود. صائینی تصریح کرد: افزایش کیفیت زندگی در بیماران سرطان یعنی اینکه بیماری سرطان قابل درمان است، به‌طور کلی ۳۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است، ۳۰ درصد نیز قابل درمان است و تنها ۳۰ درصد سرطان قابل درمان نیست که آن هم از ناحیه عدم تشخیص و دیرهنگام بیماری است. وی، سرطان را سومین عامل مرگ و میر در دنیا، ایران و استان زنجان معرفی کرد و گفت: بیماری سرطان جزو بیماری‌های غیرواگیردار قرار دارد اما سرطان ۵۳ درصد عامل سایر بیماری‌ها نیز محسوب می‌شود. عمده‌ترین دلیل مرگ و میر در بیماری‌های غیرواگیر شامل بیماری‌های قلبی - عروقی (۱۷.۵ میلیون مرگ در سال)، سرطان ( ۸.۲ میلیون)، بیماری‌های تنفسی (۴ میلیون) و دیابت (۱.۵ میلیون) قرار دارند. صائینی در ادامه به علل سرطان اشاره کرد و افزود: افرایش سن جمعیت، سبک زندگی، تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات، مصرف نوشابه‌های گازدار، کنترل استرس و اضطراب، کم‌تحرکی، مصرف فست‌فود، مصرف نمک و غیره از عوامل اصلی ابتلا به سرطان است. این مسئول تصریح کرد: متاسفانه میزان استعمال دخانیات در استان‌های آذربایحان‌شرقی و غربی، اردبیل و زنجان بسیار بالا است. همچنین در بخش مصرف نوشابه‌های گازدار آمار نگران‌کننده است؛ چراکه در ایران ۴۲ لیتر در سال انواع مختلف نوشابه‌های گازدار استفاده می‌شود و این در حالی است که ۳۰ درصد از سرطان‌های شایع از مصرف نوشابه‌های گازدار گزارش شده ‌است. صائینی خاطرنشان کرد: متاسفانه ۵۵.۷ درصد جمعیت استان زنجان بالای ۱۷ سال دارای اضافه وزن هستند. ۲۲.۳ درصد گروه بالای ۱۸ سال در استان استعمال دخانیات دارند که این آمار در کشور ۲۱.۵ درصد است. مصرف میوه روزانه در استان ۱۹.۴ درصد، میزان مصرف سبزی در استان ۵۴.۱ درصد، میزان مصرف ماهی در استان ۴.۱ درصد بوده که بسیار پایین است، در بخش مصرف فست‌فود ۱۲.۵ درصد، در میزان مصرف نمک ۶.۷ گرم است که در سطح بالایی قرار دارد؛ چراکه نمک ارتباط تنگاتنگی با سرطا‌ن‌ها دارد. وی افزود: هر سال در اردیبهشت‌ماه دانشگاه علوم‌پزشکی پروژه پژوهشی خود در موضوعات مختلف را با همکاری اداره پست استان آغاز می‌کند که در این طرح از ۲۰۰۰ نفر به‌صورت خوشه‌ای پرسش‌نامه‌هایی تهیه و تکمیل می‌شود که در ادامه، نتایج آن به صورت کشوری اعلام می‌شود. این مسئول گفت: طبق نتایج کسب شده از پرسش‌گری، استان زنجان در بین ۳۰ استان کشور در خصوص فعالیت فیزیکی در جایگاه خوب اما در داخل استان وضعیت خوبی ندارد، در موضوع اضافه وزن و چاقی، استان در رتبه ۱۲ کشوری، در مصرف نمک رتبه ۲۶، در حوزه مصرف میوه رتبه ۱۳، در خصوص مصرف فست‌فود رتبه ۱۳، در ماهی رتبه ۲۱ و در مصرف سبزیجات نیز در رتبه ۴ قرار دارد.  
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان است اما باید گفت که سرطان‌ها با یکدیگر متفاوت است، برخی از سرطان‌ها از رشد بیشتر و یا کندتری برخوردار است و برخی نیز شرایط درمانی‌ متفاوتی دارد.
این مسئول ادامه داد: در راستای یکپارچه‌سازی اطلاعات افرادی که جهت انجام آزمایش‌های گوناگون برای تشخیص سرطان مراجعه کرده‌اند، سامانه‌ای در علوم‌پزشکی زنجان راه‌اندازی شده که اطلاعات پزشکی افراد مراجعه‌کننده به صورت آنلاین و دسته‌بندی شده در آن وارد می‌‌شود، در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سرطان‌ها در استان تشخیص داده شده‌اند و کمتر از ۱۰ درصد اطلاعات از سایر منابع در خارج از استان جمع‌آوری شده‌ است. وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات انجام گرفته در خصوص پیشگیری و تشخیص به‌موقع سرطان که در استان زنجان انجام گرفته، راه‌اندازی مرکز غربالگری و پیشگیری از سرطان است. صائینی در ادامه به میزان بروز انواع سرطان در کشور و استان اشاره کرد و گفت: استان زنجان در میران بروز سرطان‌ها در بخش سرطان پستان رتبه ۲۸، در سرطان پوست در آقایان رتبه ۱۷ و خانم‌ها رتبه ۲۵، در سرطان معده رتبه ۱۴ در آقایان و رتبه ۱۷ در بانوان قرار دارد که شایع‌ترین آن در استان سرطان معده است که آمار ۱۷ درصد به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌ است و این در حالی است که این سرطان در سطح ملی ۱۵.۱۸ درصد است. در مجموع میزان بروز انواع سرطان‌ها در استان زنجان ۱۱۸ درصد و در سطح ملی ۱۱۵ درصد است. وی تصریح کرد: متاسفانه این روزها شاهد تبلیغاتی جهت تشویق مردم نسبت به استفاده از نمک دریایی در مصارف روزانه‌شان هستیم که این یک شایعه از پایه دروغ است، زیرا این نمک استخراجی به نام نمک دریایی که در بازار عرضه می‌شود، دارای فلزات سنگین و مواد فاضلابی بوده که مصرف آن بسیار خطرناک است. صائینی به اهمیت برنامه ده گام تا پیشگیری از سرطان اشاره کرد و ادامه داد: این برنامه شامل رژیم غذایی مناسب، سبزیجات و میوه، عدم مصرف غذای دارای نگه‌دارنده، کنترل وزن، تحرک بدن، عدم استعمال دخانیات و الکل، رعایت اصول ایمنی کار به‌خصوص در استفاده از ماسک هنگام مصرف شوینده‌ها، مراقبت از پوست در برابر خورشید، تلاش برای زندگی معنوی و اجتماعی سالم، مراجعه به پزشک در صورت وجود علائم سرطان است که کمک شایانی در پیشگیری از سرطان دارد.  
وی خاطرنشان کرد: اقدامات انجام شده در خصوص بیماری سرطان شامل تشکیل کمیته استانی پیشگیری از سرطان، تدوین سند پیشگیری و کنترل بیمارهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط از سال ۹۴ تا ۱۴۰۴، این سند برای ۱۰ سال آینده که تا پایان امسال آماده خواهد شد، در حال حاضر بر روی بیش از ۷۵ درصد جمعیت استان خطرسنجی انجام گرفته است که طبق آخرین آمار، شایع‌ترین سرطان‌ها معده، مری، پوست و پستان (سینه در زنان) است.
 
 
 
 
   ۹۵ درصد سرطان ها در زنجان تشخیص داده می شود
زنجان - ایرنا - معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: هم اکنون ۹۵ درصد سرطان‌ها در این استان تشخیص داده می شود و پنج درصد باقیمانده به اطلاعات جمع آوری شده از سایر منابع در خارج از استان باز می گردد.
کد خبر: ۸۳۱۸۷۴۷۴ | تاریخ خبر: ۰۸/۱۱/۱۳۹۷ - ۲۰:۵۳
به گزارش ایرنا، دکتر محمدرضا صائینی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: به این مهم باید توجه داشت نسبت به گذشته و با پیشرفت های چشمگیر علمی و کیفیت زندگی بیماری سرطان قابل درمان است.  وی اظهار داشت: بطور کلی ۳۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است، ۳۰ درصد نیز قابل درمان بوده تنها ۳۰ درصد این نوع بیماری قابل درمان نیست که این مهم به دلیل عدم تشخیص و دیر هنگام رخ می دهد.
این مسئول ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان است در حالی انواع سرطان‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و با توجه به شدت و تشخیص بهنگام آن شرایط متفاوت درمانی اتخاذ می شود.  وی بیان کرد: در راستای یکپارچه‌سازی اطلاعات افرادی که برای انجام آزمایش‌های گوناگون برای تشخیص سرطان مراجعه می کنند، سامانه‌ای در علوم‌پزشکی زنجان راه‌اندازی شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: بر این مبنا اطلاعات پزشکی مراجعه‌کنندگان به صورت آنلاین و دسته‌بندی شده در سامانه یاد شده وارد و سپس ثبت می شود.  وی اضافه کرد: برای پیشگیری از بیماری سرطان در حوزه معاونت بهداشت کمیته استانی و دانشگاهی سرطان، اجرای نظام ثبت این بیماری ، اجرای برنامه‌های آموزشی پیشگیری از سرطان در واحدهای بهداشتی، تشکیل شده است.  به گفته این مسئول، امروزه با پیشرفت تکنولوژی وگسترش زندگی شهرنشینی، سبک زندگی افراد تغییر یافته و در این میان کم تحرکی، تغذیه ناسالم، اضافه وزن و چاقی، افزایش مصرف دخانیات همگی ماحصل سبک زندگی ناسالم است.
به گزارش ایرنا، با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به ۲ برابر فعلی افزایش یابد و تعداد موارد جدید سرطان دردنیا به ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد که حدود ۶۰ درصد آن در کشورهای کمتر توسعه یافته ایجاد می شود. ۹۶۴۶/۸۰۶۸


موج‌رسا -  شناسه خبر : ۹۶۶۷ دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۶

جمهوری اسلامی در کنترل بیماریهای غیرواگیر رتبه دوم دنیا را درا است/ ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و روستایی استان تحت پوشش نظام سلامت هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: جمهوری اسلامی در کنترل بیماریهای غیرواگیر رتبه دوم دنیا را درا است.
پرویز قزلباش در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مردمی و برخواسته ازدرون خودمردم است که همه اقشار مردم فارغ از تفاوتهای مذهبی، گروهی و سیاسی در آن مشارکت داشته اند.
وی عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران شکستن یک انحصار و سهیم کردن مردم در همه ابعادحکومت بود و بهترین نمود انقلاب درحوزه سلامت است؛ در اوایل انقلاب در  حد توانی که کشور به لحاظ منابع اقتصادی داشته و همچنین  جنگ ۸ ساله و بعد هم استمرار برخوردها با استکبار جهانی و این چالش ها در طی ۴۰ سال هنوز هم ادامه دارد ولی علیرغم همه اینها نظام سلامت کشور توانسته خود را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی حفظ کند و شاخص های سلامت را حوزه های مختلف  ارتقاء دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: حوزه سلامت بامحدودیت منابع مستقر شده و تاکنون نیز در ابعاد مختلف دربهداشت، درمان، آموزش، پژوهش، فناوری و حوزه فرهنگی و در سالهای اخیر نیز در حوزه اجتماعی اهداف خود را پیش می برد و اخیرا هم حرکت های بسیار محکم ، قوی و مستمری را در حوزه سلامت شاهد بودیم. وی با مقایسه شاخصهای بهداشتی و درمانی در اوایل انقلاب و سالهای اخیر گفت: شاخص های  بهداشت و سلامت در سطح کشور در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی گویای این است که حکومت و دولت های بعد از انقلاب به مقوله سلامت توجه جدی داشته اند و این توجه مستمر به حوزه سلامت درحد بضاعت مالی و گشادگی دست به لحاظ محدودیت های موجود رشد خوبی داشته است  و بعد از این هم این رشد را ادامه خواهیم داد.
مدیر عالی دانشگاه استقرار نظام سلامت و شبکه بهداشتی کشور در اقصی نقاط کشور را از اقدامات افتخار آمیز انقلاب اسلامی نام برد و افزود: در دهه های مختلف حوزه سلامت درچارچوب تعیین شده خود حرکت کرد و نتیجه آن هم استقرار  ۱۰۰% خانه های بهداشت و پوشش کامل بهداشتی و درمانی در روستاهاو شهرهای زیر ۲۰ هزار  است. وی یکی از دغدغه های اصلی اوایل انقلاب را کنترل بیماری های واگیردار عنوان کرد و افزود: در دهه اول انقلاب کشور درگیربیماریهای واگیر بود ولی با اقدامات و سیاستهای اتخاذی و وجود شبکه وسیع این بیماری ها کنترل شد و نسبت به گذشته قطعا کنترل این بیماری ها بیشتر خواهد شد و  الگوی جهانی هم این را نشان می دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان حرکت کنونی وزارت بهداشت را درجهت کنترل بیماری غیرواگیر دانست و گفت: دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی، ترافیکی و سرطان و مجموعه ای از اینها در عصر حاصر حدود ۸۲ درصد از حجم بیماریها و حوادثی که منجر به  مرگ و میر می شوند را تشکیل می دهد. قزلباش با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنترل بیماریهای غیرواگیر در دنیا رتبه دوم و در منطقه رتبه اول را داراست، ابراز کرد: سیاستهای اتخاذی در سالهای اخیر در حوزه سلامت ایران را در سطح دنیا جزو یکی از کشورهای پیشرو در مبارزه و کنترل  بیماریهای غیرواگیر مطرح کرده و این به این معنی است که دولتها و حکومت در این زمینه نیز که یک چالش جدی در عصر حاضر است پرداخته اند و این پیشروی نیازمند حمایتهای جدی نهادهای قانون گذار و دولت هاست در عین حال بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست. وی مشارکت مردم درسلامت را ازسیاستهای دیگر در دنیا و در ایران نام برد و عنوان کرد: در این زمینه ایران یکی از کشورهایی است که خوب کار کرده و در دنیا بعنوان الگو مطرح است مخصوصاً  با تشکیل معاونت اجتماعی  و رویکرد اجتماعی شدن سلامت این روند  بهتر شده وهمه مردم باید در سلامت خود با نظام ساختار مند مشارکت کنند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزایش امید به زندگی را از دستاورد اصلی حوزه سلامت برشمرد و گفت: افزایش امید به زندگی از مهمترین شاخص هایی است که در دنیا به آن توجه می شود، در حال حاضر  و با پیشرفت امکانات بهداشتی و سلامت؛ امید به زندگی در کشور به ۷۶ سال رسیده  و در زنجان به ۸۰ سال رسیده و در مقایسه با اکثر کشورهای منطقه شاخص بالاتری داریم. وی با بیان اینکه تعداد تختهای بیمارستانی قبل از انقلاب ۱۶۵ تخت بود، اظهار کرد: اکنون به برکت انقلاب اسلامی تعداد تختتهای بیمارستانی استان به ۱۷۱۶ تخت رسیده است که این رشد به صورت کلی مناسب و متناسب است. قزلباش تصریح کرد: در نظر داریم تا سال ۱۴۰۴ تعداد تخت‌های بیمارستانی استان زنجان را به ۳ هزار تخت افزایش دهیم. وی با ساخت و تجهیز بیمارستانهای مدرن در استان اشاره کرد و گفت: شاهد احداث بیمارستانهای مجهز در مرکز استان و همچنین شهرستانها بودیم که اینها بعد از انقلاب صورت گرفته اشت.  این مسئول با بیان اینکه امروز ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و روستایی استان تحت پوشش نظام سلامت  هستند، خاطرنشان کرد: در این زمینه پیشرفت قابل توجهی داشتیم.
 
 
 ۳ عضو بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان اهدا شد
زنجان - ایرنا - مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: سه ارگان بدن یک بیمار مرگ مغزی در این استان به بیماران نیازمند حیاتی دوباره بخشید.  کد خبر: ۸۳۱۸۶۹۸۶ | تاریخ خبر: ۰۸/۱۱/۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
شهریار اماموردی روز دو شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بیمار مرگ مغزی به نام &#۳۹;حسین پور صوتی&#۳۹; ۵۳ ساله ساکن زنجان بر اثر تصادف رانندگی در مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی این شهر بستری شده بود. وی اظهار داشت: پس از اطلاع از مرگ مغزی، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام و این اقدام ایثارگرانه به اهدای سه عضو بیمار منجر شد.
اماموردی خاطرنشان کرد: بر این اساس پس از کسب رضایت از خانواده بیمار مرگ مغزی، کبد، کلیه ها و نسوج برای اهدا به بیماران نیازمند به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.  مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: نسوج (بافت) این بیمار مرگ مغزی نیز کاربردهای متعددی دارد که برای استفاده بیماران نیازمند اهدا شد. وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۹مورد مرگ مغزی در این استان گزارش شد که از این تعداد ۱۷ مورد به اهدای عضو منجر شد و خانواده ۲ بیمار مرگ مغزی نیز به اهدای عضو رضایت ندادند. اماموردی افزود: از ابتدای امسال تا کنون میزان اهدای عضو در مقایسه با سال گذشته تا حدودی کاهش نشان می دهد که امیدواریم این مهم با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی های لازم به مراتب افزایش یابد. وی خاطرنشان کرد: از هنگام شناسایی بیمار مرگ مغزی، اقدامات متعددی برای کسب رضایت از خانواده های آنان برای اهدای عضو انجام می شود که تیم های کارشناس و متبحری با توجه به وظایف تعریف شده برای این مهم اقدام می کنند.
به گزارش ایرنا، پیش از این طی آذر امسال نیز هشت ارگان بدن ۲ بیمار مرگ مغزی در این استان به بیماران نیازمند حیاتی دوباره بخشید.
سال گذشته ۲۱ مورد رضایت از خانواده های بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو در این استان کسب شد که از این تعداد ۲۰ مورد به مرحله اهدا رسید.  ۹۶۴۶/۸۰۶۸

 
 
 

مهر -  ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸ - کد خبر ۴۵۲۶۴۳۳

بیش از ۷۰ درصد از سرطان‌ها قابل درمان است
زنجان- معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: بیش از ۷۰ درصد از سرطان‌ها قابل درمان است.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا صائینی ظهر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران، به بحث پیشگیری و تشخیص به‌موقع سرطان در استان زنجان اشاره کردو افزود: راه‌اندازی مرکز غربالگری و پیشگیری از سرطان در دستور کار است. وی به میزان بروز انواع سرطان در کشور و استان اشاره کرد و گفت: استان زنجان در میزان بروز سرطان‌ها در بخش سرطان پستان رتبه ۲۸، در سرطان پوست در آقایان رتبه ۱۷ و خانم‌ها رتبه ۲۵، در سرطان معده رتبه ۱۴ در آقایان و رتبه ۱۷ در بانوان قرار دارد. شایع‌ترین آن در استان سرطان معده است که آمار ۱۷ درصد به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌ است . صائینی به اهمیت برنامه ۱۰ گام تا پیشگیری از سرطان اشاره کردو گفت: این برنامه شامل رژیم غذایی مناسب، سبزیجات و میوه، عدم مصرف غذای دارای نگه‌دارنده، کنترل وزن، تحرک بدن، عدم استعمال دخانیات و الکل، رعایت اصول ایمنی کار به‌خصوص در استفاده از ماسک هنگام مصرف شوینده‌ها، مراقبت از پوست در برابر خورشید، تلاش برای زندگی معنوی و اجتماعی سالم، مراجعه به پزشک در صورت وجود علائم سرطان است که کمک شایانی در پیشگیری از سرطان است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان  ابراز کرد: متاسفانه ۵۵.۷ درصد جمعیت استان زنجان بالای ۱۷ سال دارای اضافه وزن هستند و ۲۲.۳ درصد گروه بالای ۱۸ سال در استان استعمال دخانیات دارند که این آمار در کشور ۲۱.۵ درصد است. مصرف میوه روزانه در استان ۱۹.۴ درصد، میزان مصرف سبزی در استان ۵۴.۱ درصد، میزان مصرف ماهی در استان ۴.۱ درصد بوده که بسیار پایین است صائینی تأکید کرد: بیش از ۷۰ درصد از سرطان‌ها قابل  درمان است و در این میان بیماری‌های غیر واگیر علت اصلی مرگ‌ومیرها هستند.


 کد خبر: ۶۸۱۳۸۴۷ -  تاریخ: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
۳ عضو بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان اهدا شد
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت:۳ عضو بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان اهدا شد. به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، اماموردی مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی  زنجان گفت: سه ارگان بدن یک بیمار مرگ مغزی در این استان به بیماران نیازمند حیاتی دوباره بخشید.
اماموردی افزود: بیمار مرگ مغزی به نام &#۳۹;حسین پور صوتی&#۳۹; ۵۳ ساله ساکن زنجان بر اثر تصادف رانندگی در مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی این شهر بستری شده بود.  اماموردی گفت: پس از اطلاع از مرگ مغزی، کار‌های لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام و این اقدام ایثارگرانه به اهدای سه عضو بیمار منجر شد. وی تصریح کرد:پس از کسب رضایت از خانواده بیمار مرگ مغزی، کبد، کلیه‌ها و نسوج برای اهدا به بیماران نیازمند به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.
گفتنی است ؛از ابتدای سال تا کنون ۱۹ مورد مرگ مغزی در این استان گزارش شد که از این تعداد ۱۷ مورد به اهدای عضو منجر شد و خانواده ۲ بیمار مرگ مغزی نیز به اهدای عضو رضایت ندادند.
 
 
 
مهر -  ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱ - کد خبر ۴۵۲۶۸۱۱

۱۹ مورد مرگ مغزی در زنجان ثبت شده است/اهدای سه عضو بدن یک بیمار
زنجان- مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: از ابتدای امسال ۱۹ مورد مرگ مغزی گزارش شده که از این تعداد ۱۷ مورد منجر به اهدای عضو شده است.
شهریار امام وردی در گفتگو با خبرنگار مهر از اهدای سه عضو بدن یک بیمار مرگ مغزی در استان زنجان به بیماران نیازمند خبر داد.
وی اظهار کرد: کبد، کلیه ها و نسوج بدن یک مرد ۵۳ ساله ساکن زنجان که بر اثر تصادف رانندگی مرگ مغزی شده بود به بیماران نیازمند اهدا شد مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۹ مورد مرگ مغزی در استان زنجان گزارش‌ شده که از این تعداد ۱۷ مورد منجر به اهدای عضو شده است. امام وردی تأکید کرد: باید تلاش شود فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در جامعه توسعه یابد و خوشبختانه شهرستان خرمدره و قیدار بیشترین اهدای عضو را دارند
 


همدلی زنجان -  بهمن ۹, ۱۳۹۷
دانشگاه علوم پزشکی زنجان از برترین‌های کشور در مدیریت و کاهش بلایا
سن امید به زندگی در ایران ۷۸ سال
 مشاور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه مدیریت بحران با بیان اینکه  استان زنجان و دانشگاه علوم پزشکی زنجان یکی از دانشگاه های برترکشور در مدیریت و کاهش بلایا است، گفت: هم اکنون امادگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مدیریت بلایا به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد برآورده که آمادگی دانشگاه علوم پزشکی، استان زنجان  به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.
به گزارش همدلی‌زنجان”؛ دکتر محمد اسماعیل مطلق در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات مختلفی در حوزه مراقبت های بهداشتی در کشور انجام گرفته است، اظهار کرد: سن امید به زندگی در ایران به ۷۸ سال رسیده که این موضوع نشان می دهد جامعه به لحاظ شاخص های بهداشتی، بیماری های واگیر و دسترسی به آب آشامیدنی سالم و خدمات بهداشتی عملکرد مناسبی داشته است.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران در مدیریت خطر بلایا توانسته این حوزه را ادغام کند، افزود: در حوزه مدیریت بدون سنجش، اندازه گیری و پایش شاخص های نمی توان موفق بود، افزود: ایران نخستین کشوری است که شاخص های کمی برنامه های این بخش را مورد اندازه گیری و پایش قرارداده است. مشاور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا برنامه ششم توسعه مدیریت بلایا به ۱۰۰ درصد برسد که اقدامی مهم و ارزشمند محسوب می شود، خاطرنشان کرد: ایران یکی از ۱۰ کشور بلاخیر در دنیا محسوب می شود که از اینرو اهمیت به موضوع مدیریت بلایا در ایران بسیار بالا است. وی با اشاره به ارتقای شاخص های بهداشتی نظیر کاهش مرگ و میر مادران باردار، یادآور شد: بر این اساس در سال های ابتدایی انقلاب به ازای هر یک هزار تولد، ۱۴۵ نوزاد فوت می‌شد، در حالی که  هم اکنون این رقم به ازای هر یک هزار تولد، ۸.۵ مورد رسیده است. مطلق از پایان نقشه خطر وقوع خطر استان تهران خبر داد و گفت: هم اکنون این نقشه انجام شده و به پایان رسیده است. همچنین این اقدام برای استان کرمان نیز انجام گرفته است. مشاور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه مدیریت بحران با بیان اینکه رویکرد وزارت بهداشت بر مدیریت خطر و بلایا متمرکز شده است، افزود: تاکید غالبا بر پیشگیری و آمادگی قبل از وقوع مخاطرات است. توسعه پایدار بدون مدیریت خطر بلایا قابل دسترسی نیست وی با بیان اینکه برای بهبود و ارتقای آمادگی برای کاهش آسیب و داشتن جامعه تاب آور باید برنامه ریزی صورت گیرد، اظهار کرد: اقدامات خانوارها در حوزه مخاطرات سازمان ها و جامعه در ۸۲ درصد مشترک بوده و بخش آموزش آمادگی خانوارها بخوبی طراحی شده است. مطلق با اشاره به اینکه هم اکنون سطح ایمنی واحدهای بهداشتی از ۱۰ به هفت رسده است، خاطرنشان کرد:  با اقدامات انجام گرفته سطح ایمنی واحدها از ۱۰ به چهار رسیده که با اجرای برنامه تحول نظام سلامت واحدهای بهداشتی مورد نظر ساخته و یا بازسازی شدند. این اقدامات موجب شده که تاب آوری در برابر مخاطراتافزایش داد.
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه مدیریت بحران ادامه داد: آمادگی خانوار در برابر بلایا ۸.۵ درصد بود که اخرین آمار نشان می دهد این رقم به ۲۷ درصد در سطح کشور رسیده است. وی با بیان اینکه آمادگی عملکردی واحدهای بهداشتی در طرح تحول نظام سلامت ۲۱ درصد بود که اکنون این رقم به ۳۶ درصد رسیده است، اظهار کرد: ایمنی غیر سازه ای از ۳۱ به ۴۵ درصد و تعداد خانوارهای آموزش دیده در ۶ ماهه اول امسال نیز ۲ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۶۹۹ نفر است
.
 
دفعات مشاهده: 54 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان