دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

دومین مجمع سلامت استان زنجان با شعار محیط سالم، تغذیه سالم و انسان سالم برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ | 

آلبوم تصویری
دومین مجمع سلامت استان زنجان
با شعار محیط سالم، تغذیه سالم و انسان سالم برگزار شد
دومین مجمع سلامت استان زنجان با حضور قائم مقام معاون امور اجتماعی و رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، امام جمعه و استاندار، سیدمرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس, رییس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زنجان و سایر مسئولین استانی برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، صبح چهارشنبه دهم بهمن‌ماه ۱۳۹۷ رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در دومین مجمع سلامت استان زنجان که در سالن زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، با بیان اینکه سلامت متعلق به یک ارگان خاص یا تشکیلات خاص نیست اظهار داشت: سلامت متعلق به همه ماست و تک تک ما در سرنوشت انسان سالم موثر هستیم و اگر نقش خودمان را به درستی ایفا کنیم باید امیدوار باشیم در طول زمان با همت عالی مردم به آن هدف‌های ترسیم شده برسیم.
دکتر پرویز قزلباش افزود: سال گذشته اولین مجمع سلامت تشکیل شد و این مجمع حاصل همکاری همه ارگان‌های دولتی و غیر دولتی، خیریه‌ها، سمن‌ها و آحاد مردم بود که با ساز و کارهای مشخص، ۱۴۹ آیتم و عنوان را که می‌توانست از نظر مردم چالش‌هایی در حوزه سلامت باشد، لیست کرد و از بین آنها ۱۰ اولویت را مجدد به دست خود عزیزان انتخاب، و در نهایت به شعاری رسید که این شعار در طول سال گذشته مد نظر قرار گرفت و مجمع گفتمان غالبی را ایجاد کرد با عنوان انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت.
وی ادامه داد: بعد از تعیین اولویت‌ها در مرحله بعد دستگاه‌ها برنامه عملیاتی را با همکاری خودشان و با هماهنگی دانشگاه تنظیم کردند و این برنامه در طی سال به شکل مدون مشخص شد و به دنبال آن در پایان ماه‌های اخیر، مورد سنجش قرار گرفت و طی ارزیابی از مجموعه دستگاه‌ها و مجموعه‌هایی که در این امر مشارکت داشتند، پنج دستگاه که در طی سال ۹۷ موفق شدند بیشترین آیتم‌ها را یعنی بالای ۹۰ درصد از نکاتی را خودشان به دست خودشان تعیین کرده بودند، مشخص کنند که به عنوان دستگاه‌های ساعی و قابل تقدیر در ارتقاء سلامت مردم نیز برگزیده شدند.
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در آستانه اتمام دومین دوره مجامع سلامت استان هستیم و این امر محقق نشده مگر با همکاری فرماندارن، بخشداران و تمام دوستانی که با جدیت و انگیزه درگیر بودند و نتیجه این شد که ۲۱۲ کانون سلامت محله در استان تشکیل شود و این قدم بزرگی بود که مردم خودشان وارد مشارکت شوند و نیازهایشان را خودشان در حوزه سلامت خودشان مشخص کنند و خودشان به دست خودشان به مسائل سلامت خود بپردازند.
دکتر قزلباش تصریح کرد: همکاری بسیارجدی و نزدیک و پیگیر مسئولین استانی، فرماندارن، بخشداران و دهیاران را داشتیم و خوشبختانه امروز ۲۱۲ کانون سلامت محله تشکیل شد که گام بسیار بزرگی است، ولی ابتدای راه است و باید آموزش کافی و توان‌مندسازی کافی در این حوزه صورت گیرد تا این کانون‌ها بتوانند هم در حوزه نیازسنجی هم در حوزه مشارکت کردن و مشارکت طلبی، گام‌های بسیار موثری را بردارند.
وی اظهار داشت: در سال ۹۷ به موازات پایش برنامه‌ها، اتفاق بعدی که افتاد این بود که در سال ۹۸ رویکرد مجمع سلامت استان چه خواهد بود و باز سازوکارهای تعیین شده با مشارکت خود عزیزان، آیتم‌ها و اولویت‌هایی که در حوزه سلامت بود، مشخص شد و در نهایت بیشترین رای در بین ارگان‌ها، نهادها، خیرین و سمن‌ها، این عناوین را کسب کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: برای اینکه ما انسان سالم داشته باشیم به محیطی سالم و تغذیه سالم نیازمندیم و طبیعتا این رویکرد، آینده مجمع سلامت را مشخص خواهد کرد و مبنایی خواهد شد برای حرکت‌های بعدی.
به گفته دکتر قزلباش مجمع سلامت به طور کلی ساماندهی مبتنی بر فرآیندهای اجتماعی است، این ساماندهی، ساماندهی مبتنی بر مشارکت است، ولی مشارکتی است که نظام‌مند و ساختارمند است و با حضور خود ذی‌ربطان، افردای که خودشان هم در حوزه سلامت حضور دارند، هم هدایت کننده آن هستند و هم کمک می‌کنند که دیگران هم به این راه و به این کار کمک کنند، اعم از بخش دولتی و غیر دولتی، و هیچ بخشی صاحب این کار نیست.
وی افزود: وزارت بهداشت متولی سلامت به معنای این است که این را در چارچوب خاص خود هدایت و هماهنگی کند و در مجمع سلامت دور هم جمع می‌شویم که به تبادل دانش، تجربیات و نظرات بپردازیم و از این فرصت برای یک آموزش عمومی استفاده کنیم و بیاییم همه باهم یاد بگیریم در حوزه سلامت، و آن چیزی را که می‌دانیم به مشارکت بگذرانیم و همه در این جمع یاد بگیریم تا گفتمان غالبی را تعریف کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه خوشبختانه این گفتمان غالب با مشارکت پیام‌گذاران و دوستان در حوزه‌های مختلف مشخص شده تصریح کرد: باید اولویت‌هایی که برای آنها تاکید می‌شود در سال آتی پیش ببریم و امیدوار باشیم که همچنان ستاره درخشان سلامت در آسمان درخشان ایران بدرخشد.
دکتر قزلباش با تاکید براینکه باید امیدوار باشیم حوزه سلامت همچنان به عنوان پیشرو در دنیا و منطقه بتواند حرف‌های جدیدی را برای گفتن داشته باشد و نظام سلامت بنیان گذاشته شده بعد از انقلاب، علیرغم همه فشارهای جهانی و محدودیت‌های منابع، با افتخار، می‌تواند امروز سربلند بگوید در نقاط بسیار خوبی از سلامت مردم ایستادیم و در شاخص‌ها در منطقه و در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.  
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در این مجمع با بیان اینکه زندگی همراه با سلامت مطلوب است افزود: سلامت آرامش به همراه دارد که موجب ارتقای سطح زندگی خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علی خاتمی با تاکید براینکه سلامت آیتم‌هایی مانند محیط و غذای سالم نیاز دارد، اظهار داشت: بین سلامت و محیط سالم رابطه متقابل وجود دارد که لازمه آن پذیرش همگانی است و باید پذیرفت نبودش برای همه خطرناک است.
وی تبدیل حوزه سلامت به گفتمان عمومی را نیازمند توجه عمومی دانست و تصریح کرد: باید متوجه باشیم که ما همواره طرح و فکر خوب داریم، ولی مشکل از جایی آغاز می‌شود که برای تحلیل مشکلات ما همواره دنبال مقصر هستیم، درحالی‌که براساس دین و آئین، انسان باید برای حل مشکلات باید از خودش آغاز کند.
امام جمعه زنجان تاکید کرد: داشتن روحیه خودبینی و بدون احساس مسؤولیت برای جامعه از خطرناک‌ترین تفکرات است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان هم در این مجمع با انتقاد از نظام سرمایه‌داری در آسیب زدن به طبیعت برای تامین سود خود اظهار داشت: این نظریه نشان‌ می‌دهد که این نظام به همه امور انسانی و محیط زیست، نگاه سودگرایانه دارد.
دکتر فرامرز نیک‌سرشت افزود: نگاه حفظ محیط زیستی سابقه دو قرنی دارد، در حالی‌که نگاه سرمایه‌داری سود بیشتر به هر طریقی از جمله نابودی محیط زیستی است.
وی با بیان اینکه کارشناسان شهروندان قرن اخیر ایران را خودخواهترین شهروندان تمدن ۷ هزار ساله ایرانی می‌دانند، تصریح کرد: این شهروندان بی‌محابا درصدد نابودی محیط زیست اعم از خاک، آب و هوا هستند در حالیکه احترام و حفظ این منابع از تاکیدات دین و آئین‌های ایرانی به شمار می‌شود.
قائم مقام معاون امور اجتماعی و رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور اظهار داشت: رویکرد اجتماعی شدن سلامت به منزله شنیده شدن صدای مردم است و در این میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمات متعددی را به هموطنان‌مان ارائه می‌کند.
دکتر علی‌اصغر فرشاد افزود: براین اساس این وزارتخانه به تنهایی پاسخگوی نیازهای مردم در حوزه سلامت نیست و باید شهروندان، جامعه و بخش‌های دیگری غیر از حوزه سلامت در این بخش ورود پیدا کنند.
وی با بیان اینکه سلامت جسمی، اقتصادی، اجتماعی و معنوی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و نبود آنها مشکلاتی را بوجود می‌آورد تصریح کرد: متخصصان سرطان شناسی می‌گویند ۵۰ درصد درمان این نوع بیماری با رفتارهای معنوی امکان‌پذیر است که این مقوله جدید به تازگی از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) مورد توجه جدی قرار گرفته است.
قائم مقام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از سلامت انسان‌ها به ژن، درصدی به خدمات بهداشتی و درمانی و بالای ۷۰ درصد نیز به شرایط محیطی باز می‌گردد اذعان داشت: ۲۵ درصد از خدمات سلامت به نوع ارائه دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مردم از سوی دولت باز می‌گردد و ۷۵ درصد دیگر آن نیازمند همراهی دیگر دستگاه‌های بین بخشی است.
 دکتر فرشاد افزود: چهار بیماری قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های ریوی و روانی عمده‌ترین علل مرگ و میر بیماری‌های غیرواگیر است که طبق آمارها استان زنجان بالاترین مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیر واگیر در سال‌های گذشته را به خود اختصاص داده بود که با کارهای انجام گرفته و در مقایسه با استان‌های مجاور به کنترل آن نایل شده است.
وی اظهار داشت: مرگ زودرس در اثر حوادث موجب می‌شود که میانگین امید به زندگی به عنوان یکی از شاخص‌های حوزه سلامت کاهش پیدا کند که ماموریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها در این راستا افزایش امید به زندگی در جامعه است و در این میان همکاری سایر دستگاه‌های متولی در کاهش این مساله نقش تعیین کننده‌ای دارد.
به گفته رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور آمارها نشان می‌دهد مصرف نمک زنجانی‌ها از میانگین کشوری بالاتر است و برای کاهش این معضل باید کار فرهنگ سازی مناسبی انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ایران در مقایسه با کشورهای منطقه به لحاظ مصرف دخانیات وضعیت خوبی دارد اما به این مهم باید توجه داشت که کشورمان با توجه به ترکیب جمعیتی به شدت در معرض تهدید کمپانی‌های چندملیتی دخانیات قرار گرفته است که بر این مبنا مافیای تولید دخانیات به دنبال آن هستند که فرهنگ مصرف سیگار به مراتب در کشورمان افزایش یابد و این موضوع بسیار نگران کننده است.
دکتر فرشاد اظهار داشت: حضور و مشارکت مردم و از طرفی همکاری دستگاه‌های بین بخشی اهمیت زیادی دارد و باعث کاهش نابرابری سلامت شده و از طرفی سواد عمومی مردم نیز باید افزایش یابد.
قائم مقام معاون امور اجتماعی با بیان اینکه ایران به عنوان پرچمدار اجتماعی شدن سلامت در جهان محسوب می‌شود و خاطرنشان کرد: برهمین اساس ابزاری را برای حضور فعالانه و مشارکت بیشتر مردم با عنوان کانون سلامت محله در کشور تعریف کرده است.
وی با بیان اینکه انتظار از مجمع سلامت استان و شهرستان این است که زمینه انتقال مسئولیت‌های قابل واگذاری با کانون‌های محلات را فراهم کند افزود: تقویت همکاری‌ها و تعامل بین بخشی در سطوح مختلف از سطح محله تا استان را نیز شامل می‌شود.
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور تاکید کرد: شناسایی و هدایت منابع مختلف در جهت پاسخگویی به نیازهای سلامت و فراهم کردن امکان انتقال صدای مردم در زمینه سلامت از سطح محله به سطوح بالاتر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار زنجان نیز در این مجمع اظهار داشت: استان آمادگی همراهی برای اجراشدن برنامه‌های حوزه سلامت ازجمله: تدوین سند امنیت غذایی کاربردی با برش استان و شهرستانی به همراه ارائه آموزش به اعضای شوراها و دهیاری‌ها را دارد.
دکتر فتح‌الله حقیقی با تاکید بر اهمیت اجتماعی کردن حوزه سلامت بیان داشت: حقیقت این است که مردم مشکلات موجود در حوزه سلامت را ناشی از کم‌کاری دانشگاه علوم پزشکی می‌دانند، در حالی‌که همه می‌دانند مشکل عمده حوزه سلامت کشور ما ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار است.
استاندار زنجان با بیان اینکه نمک، شکر و روغن منشاء بیماری‌های غیرواگیردار است افزود: عدم رعایت این مسائل مشکلات بعدی در حوزه سلامت را موجب می‌شود که داشتن اضافه وزن یکی از این معضلات است.
وی با تاکید بر مهار بیماری‌های واگیردار در کشور اذاعن داشت: مشخص شدن سهم ارگان‌های متولی از جمله دانشگاه علوم پزشکی در مشکلات ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار از اهداف اجتماعی شدن حوزه سلامت است.
به گفته دکتر حقیقی سهم هر ارگان ازجمله خود مردم در بروز بیماری‌های غیرواگیر، نیازمند تدوین سند امنیت غذایی است و تدوین این سند، عملکردهای هر ارگان را در این حوزه روشن خواهد کرد.
استاندار زنجان به تشکیل کانون سلامت محله اشاره و تصریح کرد: تشکیل این کانون‌ها با هدف جلب مشارکت عمومی در حوزه سلامت انجام می‌شود و در نتیجه داشتن برش استانی و شهرستانی امکان عملیاتی شدن برنامه را افزایش می‌دهد.
وی با بیان اینکه تدوین سند امنیت غذایی نیازمند بومی کردن طرح است تصریح کرد: تحقق این برنامه نیازمند ارائه آموزش به اعضای ارگان‌ها و نهادهای عمومی از جمله شوراها است.
دکتر حقیقی با تاکید بر اهمیت بهداشت و درمان در اداره امور جامعه افزود: استان آمادگی همراهی برای اجرا شدن برنامه‌های حوزه سلامت ازجمله تدوین سند امنیت غذایی کاربردی با برش استان و شهرستانی به همراه ارائه آموزش به اعضای شوراها و دهیاری‌ها را دارد.

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 261 بار   |   دفعات چاپ: 9 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2900 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 130 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 112516926 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 42829 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir