[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: دیدار آقای دکتر ایرج کریم فر سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان خدابنده و هیئت همراه با حاج آقای موسوی امام جمعه محترم شهر قیدار
:: بازدید سرزده آقای دکترایرج کریم فر سرپرست شبکه بهداشت و درمان خدابنده ازخانه های بهداشت و مراکز تابعه
:: آیین تکریم و معارفه رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خدابنده
:: سفر یک روزه رییس اورژانس هوایی کشور به زنجان
:: جلسه
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ | 

نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۷)

 رشد ابتلا به بیماری ام‌اس در زنجان
سه شنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱ - کد خبر : ۹۷۱۱-۸۹۱۴-۵

مدیرعامل جمعیت حمایت از بیماران مبتلا به ام‌اس زنجان گفت: با توجه به افزایش پرونده‌های تشکیل‌شده، بیماری ام‌اس در زنجان افزایش یافته است.  نسیم اسلامیه در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: در چهار ماهه اخیر ۴۰ بیمار ام‌اس در جمعیت حمایت از بیماران ام‌اس استان زنجان تشکیل پرونده داده‌اند و به‌روزرسانی اطلاعات و همکاری موثر و کاربردی با بهزیستی و انجمن‌های خیریه، مسیر و شیوه خدمات‌رسانی به جامعه هدف را بهبود خواهد بخشید. این مسئول با اشاره به تعداد پرونده‌های تشکیل شده در چهار ماهه اخیر در استان، ادامه داد: در این بازه زمانی در هر ماه ۱۰ نفر جهت دریافت خدمات به این جمعیت ملحق شده‌اند؛ چرا که رشد بیماری ام‌اس بسیار سریع است که این نشانه خوبی نیست.  
وی افزود: با توجه به افزایش تعداد بیماران مبتلا به ام‌اس‌، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی برای پیشگیری بایستی اصلی‌ترین قدم در همکاری‌های آینده باشد. اسلامیه با توضیحاتی درباره شرایط فیزیکی بیماران ام‌اس، تصریح کرد: خیریه‌ها و انجمن‌های سلامت محور در کنار حفظ رسالت‌ها و اهداف معین می‌توانند با بهره‌مندی از ظرفیت‌های یکدیگر نحوه و شرایط خدمات را ساماندهی و پویاتر کنند؛ چراکه در این صورت از بسیاری از موازی‌کاری‌ها و هزینه‌ها پیشگیری خواهد شد. مدیرعامل جمعیت حمایت از بیماران مبتلا به ام‌اس استان زنجان، خاطرنشان کرد ماهیت ذاتی وجود خیریه‌ها، انسان‌های خیر و نوع دوست هستند و همین امر موجب می‌شود در راستای هدف‌گذاری و جهت‌دهی صحیح این سرمایه ‌گذاری انسانی از هیچ‌گونه همکاری و برنامه‌ریزی سازنده‌ای پرهیز نشود.
مصرف نمک زیاد، زنجانی‌ها را به سرطان معده مبتلا می‌کند
چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰ -  کد خبر : ۹۷۱۱-۱۷۲۱۴-۵
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: مصرف زیاد نمک و خوراکی و آشامیدنی داغ، ابتلا به سرطان معده را در استان افزایش داده است.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی صبح امروز در همایش غربالگری، تشخیص و درمان سرطان‌های شایع، با بیان اینکه در حال حاضر بیماری‌های غیرواگیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: اگر به وضعیت بیماری‌های واگیر و مقایسه آن در دهه اول انقلاب با شرایط کنونی، نمود اقدامات انجام ‌شده قابل مشاهده است، به طوری که میزان مرگ و میر نوزادان در اوایل انقلاب ۱۳۵ در ۱۰۰۰ تولد بود که یکی از عوامل این مرگ و میرها بیماری‌های عفونی بود. این مسئول ادامه داد: در اوایل انقلاب و پیش از آن بیماری‌های عفونی مرگ و میر بسیاری را به همراه داشت و پس از آن بیماری‌های قابل کنترل با واکسن، کنترل شد ولی بیماری‌های واگیر به طور کامل کنترل نشده اما کشور در حال حاضر در آستانه حذف سرخک، ریشه‌کنی فلج اطفال است و در بحث تب مالت نیز میزان ابتلا ۴۱ در ۱۰۰ هزار است که این میزان در دهه هشتاد در کشور، کمتر بود. وی با بیان اینکه وقتی می‌خواهیم یک بیماری را کنترل کنیم باید بر بیماری احاطه داشته باشیم ولی در حوزه غیرواگیر کنترل بیماری سخت‌تر است، افزود: در سطح استان بیماری‌های غیرواگیر بیش از ۵۳ درصد بار بیماری‌ها را دارد و در جهان ۱۲ درصد و در ایران ۱۵ درصد مرگ و میر به دلیل سرطان است. صائینی با اشاره به هزینه‌های درمانی سرطان، تصریح کرد: هزینه مستقیم و غیرمستقیم سرطان در ایران ۲۸۰۰ میلیون دلار، هزینه مستقیم درمان سرطان ۸۰۰ میلیون دلار، جراحی ۲۰۰ میلیون دلار و دارو ۴۰۰ میلیون دلار است که اگر سرمایه‌گذاری در حوزه پیشگیری و تشخیص زودهنگام انجام شود، سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان ذخیره خواهد شد، البته باید توجه داشت که همه سرطان‌ها قابل تشخیص زودهنگام نیست. معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یادآور شد: شایع‌ترین سرطان در ایران سرطان معده، پستان و پوست بوده و در استان زنجان نیز طبق آخرین آمار شایع‌ترین سرطان‌ها معده، مری، پوست و پستان است و طبق اسناد سازمان جهانی بهداشت، از ۴۰ درصد سرطان‌ها می‌توان پیشگیری کرد و مواردی هم که قابل پیشگیری نیست، اگر در سایه خودمراقبتی، نگاه امیدوارانه به اثربخشی روش‌های تشخیصی و درمانی و مراجعه به‌موقع، زودهنگام تشخیص داده شود، درمان پذیرترند و دست‌کم نیمی از سرطان‌ها با درمان مناسب علاج خواهد شد، اگر زودتر به علایم مشکوک توجه شود. این مسئول با بیان اینکه میزان ابتلا به سرطان معده در استان زنجان بیش از میانگین کشوری است، خاطرنشان کرد: در اکثر استان‌های شمالی کشور از قبیل زنجان، اردبیل، گیلان و آذربایجان میزان ابتلا به سرطان معده بالا است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، بالا بودن مصرف نمک و استفاده از خوراکی و نوشیدنی‌های داغ به خصوص چای داغ است.
 

 افزایش شهریه دندان‌پزشکی، قانونی است
چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
- کد خبر : ۹۷۱۱-۱۷۸۶-۵

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: افزایش شهریه دندانپزشکی پردیس خودگردان علوم‌پزشکی زنجان مصوب وزارت بهداشت بوده ولی هنوز از دانشجویان دریافت نشده ‌است. پرویز قزلباش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: دانشجویانی که در دانشگاه‌های پردیس خودگردان پذیرفته می‌شوند، ملزم به پرداخت شهریه هستند. وی افزود: در پی افزایش شهریه، چندی پیش شاهد اعتراض دانشجویان پردیس خودگردان دندان‌پزشکی زنجان زنجان بودیم که دانشگاه در امر پاسخ‌گویی در بین دانشجویان حاضر شد‌. قزلباش تصریح کرد: شهریه‌های پردیس‌ خودگردان متغیر است و سالانه بر اساس بخشنامه‌هایی که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده، تعیین می‌شود. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان یادآور شد: در رشته‌هایی مثل دندان‌پزشکی دانشجویان با مواد اولیه کار می‌کنند و اخیرا این مواد با افزایش قیمت مواجه بوده‌ است، در نتیجه موجب افزایش میزان شهریه شده، زیرا قالب این مواد از خارج از کشور تهیه می‌شود. قزلباش در ادامه گفت: بر اساس آئین‌نامه‌ها، دانشجویان پردیس خودگردان باید خودشان هزینه تحصیل‌شان را پرداخت کنند، هزینه‌ اضافه شده به شهریه‌ها، مصوبه قانونی وزارت بهداشت است.  
این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه دانشگاه‌ها قادر به افزایش ۳ میلیون تومانی شهریه‌ها بابت تهیه و افزایش مواد در هر ترم خواهند بود. وی تصریح کرد: اخیرا تعدادی از دانشجویان پردیس خودگردان دندان‌پزشکی زنجان به دانشگاه مراجعه کرده و از دلیل افزایش شهریه خود جویا شده بودند که پاسخ داده شده که افزایش شهریه قانونی است ولی هنوز از دانشجویان دریافت نشده‌است.  
قزلباش یادآور شد: این افزایش شهریه قانونی است، زیرا دانشگاه هزینه امکانات و تهیه مواد اولیه را پرداخت می‌کند و دانشجویان پردیس خودگردان نیز موظف به پرداخت این شهریه هستند. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان افزود: اصل هزینه ثبت‌نام دانشجویان پردیس خودگردان اعم از واحدهای عملی و نظری شهریه ثابت و متغیر از سوی وزارت بهداشت تعیین می‌شود و این افزایش شهریه ۳ میلیون تومانی نیز مصوبه وزارت بهداشت است.  
وی خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه دانشگاه می‌تواند تا مبلغ ۳ میلیون تومان از دانشجویان دریافت کند اما مقرر شده برای کمک به دانشجویان واحد‌های آموزشی برآورد نهایی از قیمت‌ها داشته باشند تا هزینه‌های ایجاد شده نهایی دریافت شود. این مسئول تصریح کرد: این هزینه‌ها واقعی نیستند، زیرا هزینه تربیت یک دندان‌پزشک در ایران بسیار بالاتر از این مبالغ است اما دولت در اخذ برخی از هزینه‌ها اغماض می‌کند.  
قزلباش خاطرنشان کرد: مقرر شده بررسی‌های لازم در حد قیمت‌های تمام شده انجام گیرد، زیرا دریافت مبلغ ۳ میلیون تومان مبلغ نهایی نیست و بر اساس برآورد قیمت بین ۲ تا ۳ میلیون تومان متغیر خواهد بود.
 

 
دفعات مشاهده: 61 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان