دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

در زنجان کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط با حضور ۱۰ استاد برجسته بین‌المللی برگزار خواهد شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ | 
در زنجان
 کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط با حضور ۱۰ استاد برجسته بین‌المللی برگزار خواهد شد
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در هشتمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط با حضور حدود ۱۰ استاد برجسته بین‌المللی و صاحب نظر در بحث آلاینده‌ها در زنجان خبر داد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان و دبیر کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان در هشتمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان که صبح دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در سالن اجتماعات پیامبر اعظم استانداری با حضور اعضای کارگروه برگزار شد، اظهار داشت: کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط از ۷ تا ۹ اسفندماه سال‌جاری در حوزه بهداشت محیط به ویژه در بحث آلاینده‌ها با شرکت بیش از ۵۰۰ نفر از کارشناسان در سطح کشور برگزار خواهدشد که فرصت خیلی خوبی است که از منظر علمی و تحقیقاتی به این قضیه توجه شود.
دکتر پرویز قزلباش افزود: فرصت بسیارخوبی است برای استان زنجان، دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت که به بحث بهداشت محیط به ویژه بحث آلاینده‌ها و به خاطر نقشی که معاون سرب و روی و فرآوری اینها در زنجان دارند، بیشتر به آن پرداخته شود و همیشه یکی از دغدغه‌هایی بوده که در زنجان مطرح بوده است.
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های برگزارشده در دانشگاه علوم پزشکی، بیان داشت: در ایام مبارک دهه فجر امسال شاهد بودیم که حوزه سلامت و روابط عمومی سازمان‌های مرتبط با حوزه سلامت، هماهنگی و همکاری خوبی را در قالب شورای هماهنگی در ایام دهه فجر در قالب برنامه‌های مشترک و خاص مجموعه‌ داشتند که حرکت خوبی بود و امیدوار هستیم این کار در سال‌های بعد سامان یافته‌تر انجام شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به برگزاری دومین مجمع سلامت استان با حضور استاندار، امام جمعه و مسئولین استانی، سمن‌ها، خیریه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه نهادهای دولتی و غیردولتی اشاره داشت و افزود: برگزاری این مجمع فرصت بسیارخوبی بود برای عرضه جمع‌بندی‌ها و کارهایی که توسط دبیرخانه مجمع صورت گرفته بود که با جمع‌بندی نهایی، شعار سالانه این مجمع مشخص شد و امیدوار هستیم در قدم‌های بعدی برنامه عملیاتی مجمع برای سال ۹۸ قابل تبیین شود و ارزیابی‌ها بر مبنای آن صورت بگیرد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین به افتتاح ۵۲ پروژه دانشگاه در ایام دهه فجر اشاره و تصریح کرد: مقرر بود این پروژه‌ها با حضور وزیر بهداشت در قالب یک ویدئوکنفرانس افتتاح شود که به هفته سلامت ۹۸ موکول شد، هرچند که بعضی از این پروژه‌ها افتتاح شد.
به گفته دکتر قزلباش این پروژه‌های افتتاحی پروژه‌هایی هستند که درحال حاضر ارائه خدمت می‌کنند و فعال هستند و به طور رسمی افتتاح نشده‌اند.
وی در ادامه به برنامه‌های آتی دانشگاه ازجمله چهارشنبه سوری اشاره و اظهار داشت: چهارشنبه سوری مسائل و حاشیه‌هایی دارد و معمولاً حوزه سلامت به نوعی درگیر این برنامه است و دوستان اگر پیشنهاد، راهکار و ایده‌ای داشته باشند برای مدیریت بهتر این مسئله در حوزه سلامت، اعلام کنند تا با بررسی این پیشنهادها و کار کارشناسی، در کارگروه مطرح شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سند تغذیه و امنیت غذایی تدوین شده افزود: به جهت پیگیری این سند ازسوی استاندار، ان‌شاءالله این مبحث در نشست بعدی قابل ارائه خواهد بود.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان موضوع صنایع خانگی و اشتغال را یکی از موضوعات مهم برشمرد و تصریح کرد: بحث اشتغال خانگی به ویژه در بحث بانوان مطرح است و اینکه چطور می‌شود در این حیطه همکاری را در کارگروه و به ویژه در حوزه غذا، دارو، بهداشت و کشاورزی مطرح کرد، حائز اهمیت دانست.
به گفته دکتر قزلباش باید به نوعی سیاست‌های حمایتی و ترویجی را در این حوزه و در عین حال نظارت‌های لازم را بر سلامت این موادغذایی داشته باشیم تا مردم مطمئن باشند که محصول سالم به دستشان می‌رسد و این موضوع در قالب یک کمیته کارشناسی متشکل از کارشناسان مربوطه این مسئله بررسی شود.
وی با اشاره به هفته سلامت مردان که هفته اول اسفندماه برگزار می‌شود تاکیدکرد: یکی از مشکلات همین است که مردان خودشان به سلامت خودشان توجه ندارند و در بحث مراجعات به مراکز جامع سلامت و پوشش، مشکل اصلی خود آقایان هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر اهمیت مصرف سیگار و قلیان افزود: متاسفانه سیگار و قلیان اخیرا به طور بسیار فزاینده، با تابلوهایی بسیار بزرگ و نامناسب بسیار وسیع شده که این مهم نیز یکی از موضوعات مصوب برای نشست بعد خواهد بود.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان در این نشست بر جذب مشارکت مردمی در عمومی‌سازی سلامت تاکید و اظهار داشت: باید در بحث عمومی‌سازی سلامت از مشارکت مردمی بیشترین بهره‌ را برد و سعی کارگروه بر این خواهد بود که از سال آینده همه شهرستان‌ها مجمع سلامت را در موعد مقرر برگزار کنند.  
دکتر مسیح‌الله سلطانی با اشاره به ارتباط بین آلاینده‌ها و سلامت، ادامه داد: آلاینده‌ها همواره دغدغه جدی مردم است که باید به این مهم به صورت علمی و اغنایی پاسخ داده شود. 
وی افزود: درحال حاضر در جامعه هر آلاینده‌ای را سبب بروز مشکل و بالاخص سرطان می‌دانند که از نظر پزشکان این مسئله درست نیست و باید در رابطه با این‌گونه مسائل در جامعه برای مردم بحث عامل صورت گیرد تا دغدغه مردم در رابطه با بیماری‌ها و آلاینده‌ها برطرف شود.  
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با بیان اینکه عملکرد برخی دستگاه‌ها عاملی برای تشدید نگرانی مردم است تصریح کرد: مردم باید از سرگردانی و بلاتکلیفی رها شود و استفاده از برخی ظروف پلیمری که استانداردهای لازم را ندارد و در رابطه با آن مباحثی مطرح می‌شود، با اقدامات پیشگیرانه، کارشناسانه و مدیریت‌شده محدود شود.  
به گفته دکتر سلطانی نبود پزشک متخصص در تعطیلات سال نو در استان برای همشهریان مشکلاتی را ایجاد می‌کند که باید برای حل این مشکل پیش از آغاز تعطیلات برنامه‌ریزی و مدیریت لازم انجام شود تا نیاز مردم به خدمات پزشکی برطرف شود.
در این نشست ضمن پیگیری مصوبات نشست قبلی، گزارشی از برگزاری دومین مجمع سلامت استان توسط دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، توجه و اطلاع‌رسانی درخصوص اثرات سوء استفاده از ظروف پلیمری در موادغذایی بر سلامتی توسط دکتر جواد تاج‌کی معاون غذا و داوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان، اهمیت سلامت مردان، چالش‌ها و فرصت‌ها توسط دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان ارائه شد.
هشتمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان با پیگیری مصوبات نشست آتی پایان یافت.
 
 

دفعات مشاهده: 647 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2960 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 135 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 115484050 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 38199 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۲۵

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir