[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: شکیل گروههای پژوهش
:: برگزاری جلسه شورای پژوهشی مرکز
:: برگزاری کمیته برنامه ریزی و ساماندهی شبکه بهداشت و درمان طارم
:: برگزاری کمیته برنامه ریزی و ساماندهی شبکه بهداشت و درمان طارم
:: هفته سلامت روان
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۷)

تسنیم -    ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰ بهداشت هیچ ظروف یکبار مصرفی را تایید نمی‌کند

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌‌پزشکی زنجان گفت: به هیچ وجه بهداشت هیچ‌گونه ظروف یکبار مصرفی را تایید نمی‌کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، امروز هشتمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی در حالی برگزار شد که استاندار زنجان و معاون اقتصادی استانداری از غایبان این جلسه بودند و جلسه به ریاست مدیرکل اجتماعی استانداری برگزار شد. محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: سند تغذیه و امنیت غذایی در سال ۹۴ تدوین شد و این سند قرار است بازنگری شود و برش‌های شهرستانی انجام گیرد. وی به استفاده ظروف یکبار مصرف اشاره کرد و گفت: در گذشته در مساجد و برخی مکان‌های عمومی از ظروف یکبار مصرف کم کیفیت استفاده می‌شد که با پیگیری‌هایی که انجام شد خوشبختانه در مساجد و مکان‌های عمومی از ظروف یکبار مصرف با کیفیت استفاده می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌ پزشکی در ادامه تاکید کرد: بهداشت هیچ ظروف یکبار مصرفی را تایید نمی‌کند و هیچ‌کدام از ظروف مورد تایید معاونت بهداشت نیست. وی در ادامه پیشنهاد داد: از هم‌استانی‌ها درخواست داریم هنگام خرید غذا در صورت امکان از منزل ظروف ببرند و از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنند.
در ادامه پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان از افتتاح چندین پروژه در هفته سلامت با حضور وزیر بهداشت خبر داد و گفت: البته این پروژه‌ها در حال خدمت‌رسانی هستند ولی به شکل رسمی افتتاح نشده‌اند.
مراکز عرضه قلیان و سیگار
وی در ادامه به افزایش تاسف‌آور مراکز عرضه قلیان و سیگار اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش بی‌رویه مراکز عرضه سیگار و قلیان هستیم و اگر دوستان پیشنهادی برای مقابله با این مراکز دارند ارائه دهند.
مکمل‌های غذایی
حسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی زنجان از استفاده مکمل‌های غذایی برای تغدیه مرغ‌ها خبر داد و گفت: باید از اینگونه مکمل‌هایی استفاده شود تا مرغ را ۴۳ روزه آماده کشتار کند.
جواد تاج‌کی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به افزایش استفاده از ظروف پلی‌مری اشاره کرد و گفت: اگر این ظروف را درست مصرف کنیم خطرات جدی به همراه ندارد. وی با بیان اینکه ظروف یکبار مصرف فقط باید یکبار استفاده شود، گفت: در این ظروف نباید به شکل طولانی مدت در آن غذا و مواد خوراکی نگهداری کرد. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: از این ظروف نباید موادی همچون آبلیمو، آبغوره ریخته شود و یا در فریزر گذاشته شود چونکه موادی داخل این ظروف است که امکان ترکیب شدن و آزاد شدن دارد و بسیار سمی و سرطان‌زا است.
خدیجه ابراهیم‌خانی مدیرکل بیمه سلامت استان نیز به ضعیف بودن نظارت‌ها واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه در رستوران‌ها شاهد این هستیم که از این ظروف برای ریختن سوپ و یا موادی دیگر استفاده می‌شود و هیچگونه نظارتی وجود ندارد.
 
 
لزوم مدیریت حضور پزشک متخصص در تعطیلات نوروزی
  • دوشنبه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴ -  کد خبر : ۹۷۱۱-۲۰۲۱۴-۵
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: باید برای حضور پزشک متخصص در تعطیلات سال نو در بیمارستان و مطب‌ها برنامه‌ریزی شود. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مسیح‌الله سلطانی در هشتمین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، با تاکید بر جذب مشارکت مردمی در عمومی‌سازی سلامت، اظهار کرد: باید در افزایش دامنه و فراگیری بحث عمومی‌سازی سلامت از مشارکت مردمی بیشترین بهره‌ را برد و سعی کارگروه بر این خواهد بود که از سال آینده همه شهرستان‌ها مجمع سلامت را در موعد مقرر برگزار کنند.  
این مسئول با اشاره به ارتباط بین آلاینده‌ها و سلامت، ادامه داد: آلاینده‌ها همواره دغدغه جدی مردم است که باید به این مهم پاسخ داده شود و این پاسخ باید به صورت علمی و اغنایی برای مردم باشد. وی افزود: در حال حاضر در جامعه هر آلاینده‌ای را سبب بروز مشکل و بالاخص سرطان می‌دانند که از نظر پزشکان این مسئله درست نیست و باید در رابطه با این‌گونه مسائل در جامعه برای مردم بحث عامل صورت گیرد تا دغدغه مردم در رابطه با بیماری‌ها و آلاینده‌ها برطرف شود. سلطانی، عملکرد برخی دستگاه‌ها را عاملی برای تشدید نگرانی مردم دانست و تصریح کرد: مردم باید از سرگردانی و بلاتکلیفی رها شود و استفاده از برخی ظروف پلیمری که استانداردهای لازم را ندارد و در رابطه با آن مباحثی مطرح می‌شود، با اقدامات پیشگیرانه، کارشناسانه و مدیریت‌شده محدود شود. مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به کمبود پزشک در ایام تعطیل سال نو در استان، یادآور شد: نبود به خصوص پزشک متخصص در تعطیلات سال نو در استان برای همشهریان مشکلاتی را ایجاد می‌کند که باید برای حل این مشکل پیش از آغاز تعطیلات برنامه‌ریزی و مدیریت لازم انجام شود تا نیاز مردم به خدمات پزشکی برطرف شود.  
در ادامه این جلسه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در رابطه با ظروف سموم و جلوگیری از پراکندگی آن در محیط، اظهار کرد: در این رابطه در چند محور فعالیت آغاز شده که تولید برنامه تلویزیونی آموزشی با عنوان برکت، تولید برنامه رادیویی آموزشی و ترویجی با عنوان کندیمیز، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بهره‌برداران و مکاتبه با تولیدکنندگان سموم کشاورزی برای در نظرگرفتن تشویقی برای ارائه‌کنندگان ظرف خالی سم، انجام شده است. حسین جعفری در رابطه با بحث استفاده از مواد هورمونی در تولیدات کشاورزی و دامی، ادامه داد: در بحث هورمون باید تاکید کرد که هیچ هورمون ثبت شده‌ای وجود در حوزه کشاورزی و دام و طیور وجود ندارد و این برخلاف تصوری است که در پرورش طیور از هورمون استفاده می‌شود، بلکه از مکمل‌های غذایی در تغذیه طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی افزود: هورمون‌هایی که در تولیدات کشاورزی و دامی مورد استفاده قرار می‌گیرد از مسیرهای غیرمجاز بوده و مورد تایید این سازمان نیست.
 
 
 
موج‌رسا -  شناسه خبر : ۹۹۲۷ دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۷
دی ماه۹۷ صورت گرفت؛

ارائه خدمات رایگان به ۶۰ بیمار مبتلا به سرطان سرتاسر کشور در مرکز رادیوتراپی مهرانه/ پذیرش ۱۵۹ بیمار در درمانگاه شیمی درمانی
مسئول کلینیک تخصصی مهرانه از بهره‌مندی ۶۰ بیمار مبتلا به سرطان استان زنجان و سرتاسر کشور از خدمات رادیوتراپی این مرکز در یک ماه اخیر خبر داد و گفت: ارزش ریالی این خدمات، بیش از ۳ میلیارد و ۹۲۸ میلیون و ۲۵۵ هزار ریال بوده است.
به گزارش موج رسا; جواد گرانمایه با اشاره به پذیرش ۱۵۹ بیمار در درمانگاه شیمی درمانی مهرانه و ارائه خدمات رایگان به ارزش بیش از ۲۰۶ میلیون و ۶۷ هزار ریال طی یک ماه اخیر تصریح کرد: آزمایشگاه فوق تخصص مهرانه نیز با پذیرش ۲۹۹ بیمار، خدمات رایگان به ارزش بیش از ۵۱ میلیون و ۸۲ هزار ریال ارائه کرده است. وی تعداد بیماران بهره مند شده از خدمات سی.تی.اسکن مهرانه در دی ماه ۹۷ را ۶۸ مورد عنوان کرد و افزود: خدمات ۱۰۰ درصد رایگان در این بخش به ارزش بیش از ۱۱۲ میلیون و ۴۳۲ هزار ریال به بیماران ارائه گردیده است.
مسئول کلینیک تخصصی مهرانه با بیان اینکه در مدت زمان یاد شده ۷۵ بیمار در بخش رادیوتراپی و ۱۸ نفر دیگر در درمانگاه کموتراپی مهرانه از خدمات مشاوره رایگان این مجموعه بهره‌مند شده‌اند، تصریح کرد: به منظور رفاه حال بیماران و به همت خیرین زنجانی مقیم آمریکا، مهمانسرای مهرانه (سرای نیکان) در محل کلینیک تخصصی مهرانه احداث گردیده که در کنار خدمات اسکان، غذای گرم رایگان در سه وعده (صبحانه، نهار و شام) به بیماران و همراهان آنان ارائه می شود. در یک ماه اخیر ۸۵۵ نفرروز بیمار در این مکان اسکان یافته اند که ارزش خدمات رایگان ارائه شده به این بیماران، ۷۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بوده است.

 مردان در حوزه سلامت، مظلوم هستند
دوشنبه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳ - کد خبر : ۹۷۱۱-۲۰۴۱۴-۵ :

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: در حوزه سلامت، مردان مظلوم واقع شده‌اند.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، با اشاره به هفته ملی سلامت مردان، اظهار کرد: مهم‌ترین مشکلی که در رابطه با سلامت مردان وجود دارد این است که مردان به سلامت خود توجه ندارند و در مراجعه به مراکز جامع سلامت مشکل اصلی مردان هستند و بحث سلامت مردان همواره مغفول واقع شده و مردان در بحث سلامت مظلوم هستند.  
این مسئول ادامه داد: در ایام دهه‌فجر ۵۲ پروژه برای افتتاح توسط دانشگاه علوم‌پزشکی استان مطرح شد که این پروژه‌ها در حال حاضر در حال ارائه خدمات هستند ولی افتتاح رسمی این پروژه‌ها به هفته سلامت موکول شد. وی از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط در استان خبر داد و افزود: مبحث آلاینده‌ها، بحثی است که همواره در استان زنجان مطرح می‌شود و این مسئله در رابطه با واحدهای سرب و روی استان همواره مورد توجه و تاکید جامعه است. قزلباش با اشاره به نزدیک بودن چهارشنبه‌سوری، تصریح کرد: برای مدیریت بهتر این روز در حوزه سلامت باید راهکارها و ایده‌های جدید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین لازم به ذکر است که در سند تغذیه و امنیت غذایی استان تدوین شده و در جلسات آتی ارائه خواهد شد. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به مشاغل خانگی، یادآور شد: در رابطه با این بحث باید نحوه تعامل و حمایت از صنایع غذایی به خصوص برای بانوان مطرح است که باید برای نظارت و سلامت مواد غذایی مورد استفاده، راهکارهایی تعریف شود.  
در ادامه این جلسه، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، در رابطه با سند تغذیه و امنیت غذایی، اظهار کرد: در ابتدا سند تغذیه و امنیت غذایی استان در سال ۹۴ تدوین شده بود که سپس مقرر شد که این سند مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد.  
محمدرضا صائینی ادامه داد: در حال حاضر بازبینی سند تغذیه و امنیت غذایی استان آغاز شده و مباحث اصلی مورد بررسی مجدد قرار خواهد گرفت و امیدواریم که بازبینی سند تا موعد مقرر پایان یابد و برش‌های شهرستانی آن نیز تهیه شود.  
در ادامه، معاون اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در راستای اجتماعی‌سازی سلامت، کانون‌های سلامت محله تشکیل شد تا مشکلات مردم احصا شود و به مسئولان ابلاغ شد تا مشکلات احصا شده، حل شود. اگر نقش مردم پررنگ‌تر شود، مشارکت فعالانه و ساختارمندانه‌تری خواهیم داشت و وقتی مشارکت فعال باشد، حرکت‌ها با توان بیشتری پیش می‌رود.  مقتدا شعوری ادامه داد: با کمک‌های مردمی توان انجام کار توسط بخش‌های مختلف بیشتر می‌شود و از آنجایی که مردم در انجام این کارها مشارکت داشته‌اند، حافظان خوبی برای این دستاوردها نیز خواهند بود؛ چرا که نیازهای آنان و نیز مشکلات‌شان توسط این اقدامات برطرف شده است.
 
 
 تعطیلی مطب پزشکان در نورزو برای مردم مشکل ساز می شود

زنجان - ایرنا - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: دانشگاه علوم پزشکی زنجان از تعطیلی سه هفته ای مطب پزشکان در نوروز جلوگیری کند، چون این تعطیلات برای مردم مشکلاتی به وجود می آورد.  کد خبر: ۸۳۲۱۳۶۸۳ | تاریخ خبر: ۲۹/۱۱/۱۳۹۷ -
به گزارش ایرنا، مسیح الله سلطانی روز دوشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی زنجان افزود: باید برای جلوگیری از ادامه این روند برنامه ریزی کافی انجام شود، هرچند سال قبل کارهایی در این رابطه انجام شد اما کافی نبود. وی اظهار داشت: نیاز به درمان و مسائل پزشکی چیزی نیست که تعطیلی بشناسد، لذا مردم در این رابطه دغدغه دارند و برای تامین نیازهای آنها و رفع مشکلات اقدامات لازم انجام گیرد.
سلطانی تاکید کرد: مسئولان در هر بخشی باید به دغدغه جدی مردم پاسخ داده و در صدد رفع آن باشند، از جمله اینکه آیا ظروف پلیمری، برخی آلاینده ها و امثالهم سرطان زا هستند یا نه؟ این مسئول خاطرنشان کرد: طبیعتا صنعت مشکلاتی دارد، اما اینکه مشکل جدی برای جامعه داشته باشد اینطور نیست و ما نیز باید جواب قانع کننده ای برای مردم بدهیم. مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از این بخش ها حوزه اجتماعی و فرهنگی به ویژه مشارکت اجتماعی است که تبلور حضور اجتماعی مردم در عرصه های مختلف می باشد. سلطانی افزود: مشارکت عمومی سازمان یافته طی این سال ها در کشور نمود داشته، مانع از تک روی، بی اعتنایی و بی اعتمادی شده و موجبات انسجام و وحدت ملی را فراهم کرده است.۳۲۱۶/۸۰۶۸


مهر -   ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵ - کد خبر ۴۵۴۵۷۳۰

برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط در زنجان
زنجان- رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط در این استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش ظهر دوشنبه در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، با یادآوری اینکه هفته ملی سلامت مردان را پیش روداریم، افزود: بدون شک در این زمینه می‌توان مردان را یکی از مظلوم‌ترین قشر جامعه در حوزه سلامت دانست؛ چراکه این قشر در زمینه سلامت، کمتر به این مهم توجه می‌کنند که این روند باید بهبود یافته و جایگاه سلامت در بین مردان نیز ارتقا یابد.
وی با یادآوری اینکه وجود زیرساخت‌های استاندارد در حوزه سلامت باعث می‌شود خدمات در این زمینه با مطلوبیت و کیفیت بیشتری ارائه شود، تصریح کرد: دهه فجر امسال ۵۲ پروژه به‌عنوان زیرساخت‌های حوزه سلامت برای بهره‌برداری پیش‌بینی‌شده بود که علی‌رغم موکول شدن افتتاح این پروژه‌ها به هفته سلامت، زیرساخت‌های مذکور در حال ارائه خدمات به مردم است. قزلباش از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط در این استان خبر داد و گفت:  آلاینده‌ها همواره به عنوان یک چالش در حوزه بهداشت و سلامت استان مطرح است و  واحدهای سرب و روی استان زنجان همواره مورد توجه و رصد جدی قرار می گیرند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از آلاینده‌ها به‌عنوان یکی از موضوعات مهم و به‌روز یاد کرد و با بیان اینکه هنوز دغدغه‌ها در این زمینه برای عموم جامعه پابرجا است، ادامه داد: بدون شک، وجود واحدهای سرب و روی در زنجان باعث شده بحث آلاینده‌ها از گذشته تا به امروز به‌عنوان یک دغدغه برای شهروندان مطرح بوده و این نگرانی در جامعه تداوم داشته باشد.
قزلباش با یادآوری اینکه در روزهای پایانی سال، شاهد اوج خدمات‌رسانی از سوی مراکز درمانی به‌واسطه ایامی چون چهارشنبه‌سوری هستیم، اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در سال‌های گذشته شاهد وقوع آن بودیم، معتقدیم امسال باید راهکارها و ایده‌های جدیدی در راستی مدیریت بهتر روزهایی چون چهارشنبه آخر سال اتخاذ کرد.
 
 
 
 مردان زنجانی به سلامت جسمی خود کمتر اهمیت می دهند
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: طبق بررسی ها و مشاهدات عینی متاسفانه مردان زنجانی نسبت به زنان این استان به سلامت جسمی خود کمتر اهمیت می دهند.  کدخبر: ۸۳۲۱۳۸۵۰ | تاریخ خبر: ۲۹/۱۱/۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
به گزارش ایرنا، پرویز قزلباش روز دوشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی زنجان افزود: آحاد مردم باید به موضوع سلامت به عنوان یک موضوع مهم نگاه کنند چراکه سلامت در صورت حفظ نشدن، همیشگی نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان افزود: طبق آمار ۷۲ درصد عامل مرگ و میرها بیماری های غیر واگیر هستند که وزارت بهداشت با اتخاذ سیاست هایی طی چند سال گذشته در پیشگیری از این بیماری ها نقش اثر گذاری داشته است. قزلباش گفت: افزایش چشمگیر مراکز عرضه سیگار، قلیان و مواد دخانی در چند ماه اخیر موضوع مهمی است و مطلوب نیست که جامعه به این سمت سوق پیدا کند. وی با اشاره به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تاکید کرد: امسال ۵۲ پروژه برای دهه فجر آماده افتتاح داشتیم که برخی ها افتتاح شد و تصمیم بر این شد که مابقی برای هفته سلامت و با حضور وزیر بهداشت بهره برداری شوند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان تصریح کرد: درباره حمایت این دانشگاه و کارگروه از مشاغل خانگی در بخش صنایع غذایی هم باید سیاست گذاری های حمایتی را به نوعی انجام دهیم که این قشر آسیب نبیند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: وضعیت استفاده از ظروف پلاستیکی در زمان حاضر بهتر از گذشته است اما با همه این اوضاع هیچ ظروف یک بار مصرفی را در حوزه بهداشت تایید نمی کنیم. صائینی تاکید کرد: حتی ظروفی که پایه ساختاری آن گیاهی هست هم مورد تایید ما نیست و این موضوع را با صراحت بیان می کنیم. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: میزان ابتلا به سرطان معده در استان بیش از میانگین کشوری است که یکی از مهمترین دلایل آن مصرف زیاد نمک و استفاده از خوراکی یا نوشیدنی‌ های داغ است. صائینی افزود: شایع‌ ترین سرطان ها در کشور معده، پستان و پوست و در زنجان نیز طبق آخرین آمار شایع‌ ترین آنها سرطان معده، مری، پوست و پستان است.۳۲۱۶/۶۰۸۵


همدلی زنجان -  بهمن ۲۹, ۱۳۹۷
کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط در زنجان برگزار می شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط با حضور حدود ۱۰ استاد برجسته بین‌المللی و صاحب نظر در بحث آلاینده‌ها در زنجان خبر داد.
به گزارش همدلی‌زنجان”؛  پرویز قزلباش در هشتمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان که صبح دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در سالن اجتماعات پیامبر اعظم استانداری با حضور اعضای کارگروه برگزار شد، اظهار داشت: کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط از ۷ تا ۹ اسفندماه سال‌جاری در حوزه بهداشت محیط به ویژه در بحث آلاینده‌ها با شرکت بیش از ۵۰۰ نفر از کارشناسان در سطح کشور برگزار خواهدشد که فرصت خیلی خوبی است که از منظر علمی و تحقیقاتی به این قضیه توجه شود. پرویز قزلباش افزود: فرصت بسیارخوبی است برای استان زنجان، دانشگاه علوم پزشکی و حوزه سلامت که به بحث بهداشت محیط به ویژه بحث آلاینده‌ها و به خاطر نقشی که معاون سرب و روی و فرآوری اینها در زنجان دارند، بیشتر به آن پرداخته شود و همیشه یکی از دغدغه‌هایی بوده که در زنجان مطرح بوده است. وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های برگزارشده در دانشگاه علوم پزشکی، بیان داشت: در ایام مبارک دهه فجر امسال شاهد بودیم که حوزه سلامت و روابط عمومی سازمان‌های مرتبط با حوزه سلامت، هماهنگی و همکاری خوبی را در قالب شورای هماهنگی در ایام دهه فجر در قالب برنامه‌های مشترک و خاص مجموعه‌ داشتند که حرکت خوبی بود و امیدوار هستیم این کار در سال‌های بعد سامان یافته‌تر انجام شود. رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به برگزاری دومین مجمع سلامت استان با حضور استاندار، امام جمعه و مسئولین استانی، سمن‌ها، خیریه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه نهادهای دولتی و غیردولتی اشاره داشت و افزود: برگزاری این مجمع فرصت بسیارخوبی بود برای عرضه جمع‌بندی‌ها و کارهایی که توسط دبیرخانه مجمع صورت گرفته بود که با جمع‌بندی نهایی، شعار سالانه این مجمع مشخص شد و امیدوار هستیم در قدم‌های بعدی برنامه عملیاتی مجمع برای سال ۹۸ قابل تبیین شود و ارزیابی‌ها بر مبنای آن صورت بگیرد. مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین به افتتاح ۵۲ پروژه دانشگاه در ایام دهه فجر اشاره و تصریح کرد: مقرر بود این پروژه‌ها با حضور وزیر بهداشت در قالب یک ویدئوکنفرانس افتتاح شود که به هفته سلامت ۹۸ موکول شد، هرچند که بعضی از این پروژه‌ها افتتاح شد. به گفته دکتر قزلباش این پروژه‌های افتتاحی پروژه‌هایی هستند که درحال حاضر ارائه خدمت می‌کنند و فعال هستند و به طور رسمی افتتاح نشده‌اند. وی در ادامه به برنامه‌های آتی دانشگاه ازجمله چهارشنبه سوری اشاره و اظهار داشت: چهارشنبه سوری مسائل و حاشیه‌هایی دارد و معمولاً حوزه سلامت به نوعی درگیر این برنامه است و دوستان اگر پیشنهاد، راهکار و ایده‌ای داشته باشند برای مدیریت بهتر این مسئله در حوزه سلامت، اعلام کنند تا با بررسی این پیشنهادها و کار کارشناسی، در کارگروه مطرح شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سند تغذیه و امنیت غذایی تدوین شده افزود: به جهت پیگیری این سند ازسوی استاندار، ان‌شاءالله این مبحث در نشست بعدی قابل ارائه خواهد بود. مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان موضوع صنایع خانگی و اشتغال را یکی از موضوعات مهم برشمرد و تصریح کرد: بحث اشتغال خانگی به ویژه در بحث بانوان مطرح است و اینکه چطور می‌شود در این حیطه همکاری را در کارگروه و به ویژه در حوزه غذا، دارو، بهداشت و کشاورزی مطرح کرد، حائز اهمیت دانست. به گفته قزلباش باید به نوعی سیاست‌های حمایتی و ترویجی را در این حوزه و در عین حال نظارت‌های لازم را بر سلامت این موادغذایی داشته باشیم تا مردم مطمئن باشند که محصول سالم به دستشان می‌رسد و این موضوع در قالب یک کمیته کارشناسی متشکل از کارشناسان مربوطه این مسئله بررسی شود. وی با اشاره به هفته سلامت مردان که هفته اول اسفندماه برگزار می‌شود تاکیدکرد: یکی از مشکلات همین است که مردان خودشان به سلامت خودشان توجه ندارند و در بحث مراجعات به مراکز جامع سلامت و پوشش، مشکل اصلی خود آقایان هستند. رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر اهمیت مصرف سیگار و قلیان افزود: متاسفانه سیگار و قلیان اخیرا به طور بسیار فزاینده، با تابلوهایی بسیار بزرگ و نامناسب بسیار وسیع شده که این مهم نیز یکی از موضوعات مصوب برای نشست بعد خواهد بود.
 
 
 
 
 
  شماره : ۱۳۹۷۱۱۲۹۰۰۰۵۴۳ -  تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱:۱۸ ب.ظ
گزارش فارس از کارگروه سلامت زنجان تولیدات کشاورزی زنجان هورمونی نیست
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، کارگروه سلامت استان زنجان به منظور بررسی مباحث سلامت از جمله نظارت بر سموم تولیدی و پراکنش آن، حضور پزشک متخصص در تعطیلات نوروزی، مباحث آلاینده‌ها و مباحث سلامت افراد جامعه برگزار شد.
در این جلسه ابتدا گزارشی از وضعیت سموم و جلوگیری از توزیع آن توسط جهاد کشاورزی ارائه شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در ارتباط با اینکه جهاد کشاورزی استان زنجان اقدامات متعددی در این راستا انجام داده است، اظهار کرد: از فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه مباحث تبلیغاتی و فرهنگی بوده که در همین زمینه چند برنامه تلویزیونی و آموزشی با همکاری صدا و سیما بوده است. حسین جعفری همچنین از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بهره‌برداران و مکاتبه با تولیدکنندگان خبر داد و گفت: در همین راستا با تولیدکنندگان سموم کشاورزی نیز مکاتباتی در زمینه در نظر گرفتن تشویقی برای ارائه‌کنندگان ظرف خالی سم، انجام شده است.
وی با بیان تولیدات کشاورزی و دامی استان هورمونی نیست، تصریح کرد: تاکید می‌کنم هیچ هورمون ثبت شده‌ای در حوزه کشاورزی و دام و طیور وجود ندارد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: برخلاف تصوری که وجود دارد مبنی بر اینکه در پرورش طیور از هورمون استفاده می‌شود این موضوع صحت نداشته بلکه از مکمل‌های غذایی در تغذیه طیور استفاده می‌شود. وی افزود: هورمون‌هایی که در تولیدات کشاورزی و دامی مورد استفاده قرار می‌گیرد از مسیرهای غیرمجاز بوده و مورد تایید این سازمان نیست.
در ادامه این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز ضمن اشاره به فرا رسیدن هفته سلامت مردان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید در امر سلامت مردان به آن توجه کرد این است که خود این قشر توجهی به مباحث سلامتی‌شان ندارند
*عدم مراجعه به مرکز درمان مشکل اصلی سلامت مردان است
پرویز قزلباش با بیان اینکه  در مراجعه به مراکز جامع سلامت مشکل اصلی مردان هستند و بحث سلامت مردان همواره مغفول واقع شده است، گفت: به نوعی می‌توان گفت،مردان در بحث سلامت مظلوم واقع شده‌اند وی در ادامه به بحث برگزاری کنفرانس بین‌المللی بهداشت محیط اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در این همایش مورد توجه قرار خواهد گرفت آلاینده‌ها از جمله واحدهای سرب و روی فعال در استان است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در ادامه به تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی استان در رابطه به چهارشنبه‌سوری اشاره کرد و افزود: برای مدیریت این روز باید راهکارها و ایده‌های جدید مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات لازم در این باره اتخاذ شود. وی در ادامه به توسعه خدمات در حوزه سلامت از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اشاره کرد و گفت: در این راستا دهه فجر امسال ۵۲ پروژه افتتاح شد که برخی از آنها آماده ارائه خدمات هستند ولی به لحاظ اهمیت موضوع افتتاح رسمی آنها به هفته سلامت موکول شد
*بازنگری در سند امنیت غذایی استان
در ادامه نیز معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از تدوین سند امنیت غذایی استان خبر داد و گفت: این سند در سال ۱۳۹۴ تدوین شده بود که بعدها تصمیم گرفتیم مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد. محمدرضا صائینی با بیان اینکه هم اکنون بازبینی سند سلامت استان در دست انجام است، گفت: یکی از موضوعاتی که در بازبینی مورد توجه قرار خواهیم داد، برش شهرستانی آن است
*برنامه‌ریزی برای حضور پزشکان متخصص همزمان تعطیلات نوروزی در مراکز درمانی
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز در این جلسه با تاکید بر انجام اقدامات کامل پزشکی و سلامت در ایام نوروز بر لزوم مدیریت حضور پزشک متخصص در تعطیلات نوروزی تأکید کرد و از دانشگاه علوم پزشکی استان خواست، برای حضور پزشک متخصص در تعطیلات سال نو در بیمارستان و مطب‌ها برنامه‌ریزی کنند. مسیح‌الله سلطانی با اشاره به اینکه همواره در ایام نوروز شاهد کمبود پزشک بوده‌ایم، گفت: همین امر موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان می‌شود که باید تمهیدات لازم برای آن در نظر گرفته شود. وی گفت: بهتر است دانشگاه علوم پزشکی قبل از ایام نوروز برنامه‌ریزی درستی در این باره انجام دهد تا دیگر شاهد مشکلات سال قبل نباشیم. مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان در ادامه بر عمومی کردن مبحث سلامت تاکید کرد و گفت: باید در این حوزه از مشارکت مردمی استفاده بیشتری شود و البته کارگروه سلامت نیز در این حوزه اقداماتی را انجام خواهد داد که از جمله آن برگزاری مجمع سلامت شهرستان‌های تابعه است. وی در ادامه به موضوع آلاینده‌ها و دغدغه‌های مردم در این زمینه اشاره کرد و گفت: یک اتفاقی رخ داده و البته موجب بروز مشکلاتی شده، این است که افراد در جامعه هر آلاینده‌ای را سبب بروز مشکل و بالاخص سرطان می‌دانند که از نظر پزشکان این مسئله درست نیست. سلطانی با تاکید بر اینکه در موضوع آلاینده‌ها باید پاسخ‌هایی علمی و اقنایی به مردم داده شود، تصریح کرد: باید طوری برخورد کنیم که دغدغه مردم در حوزه بیماری‌های مرتبط با آلاینده‌ها برطرف شود. مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با بیان اینکه عملکرد برخی از دستگاه‌ها موجب سرگردانی مردم در این حوزه شده است، اضافه کرد: مردم باید از سرگردانی و بلاتکلیفی رها شوند. انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/ق


 سایه سنگین بدهی سازمان های بیمه گر بر سر داروخانه ها

زنجان - ایرنا - در ماه های گذشته مشکلات اقتصادی و مسائل ناشی از آن اصناف مختلف به ویژه داروسازان را گرفتار کرده، هرچند راهکارهایی از سوی دست اندرکاران برای رهایی از موانع موجود مطرح شده، اما بدهی سازمان‌های بیمه‌ای بیش از همه بر فعالیت‌های کنونی آنها سایه انداخته است.  کد خبر: ۸۳۲۱۴۵۸۴ | تاریخ خبر: ۳۰/۱۱/۱۳۹۷ - ۸:۰
به گزارش ایرنا، صنعت دارو سازی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر رو به رشدی را طی کرده است تا جایی که نیروهای متخصص و متبحر در این رشته تربیت و وارد بازار کار شدند و از طرفی شرکت های تولید کننده دارویی به تدریج و با اتکا به خود باورری و تکیه بر دانش لازم، نیز در اقصی نقاط کشور به تامین نیاز داخلی اقدام کردند. بنا بر اعلام متولیان حوزه سلامت کشور هم اکنون ۹۷ درصد از اقلام دارویی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود و از طرفی نیز ایران با فعالیت های اثر بخش در این حوزه توانسته جایگاه خوبی را در سطح منطقه کسب کند که این مهم نتیجه تلاش حدود ۲۰ هزار دارو ساز در کشور است. اما در ماه های گذشته حال این صنعت مهم و اثرگذار حوزه سلامت چندان خوش نیست، زیرا تغییرات سیاست های ارزی، بدهی سازمان های بیمه ای، کمبود نقدینگی و اعمال مالیات های غیرمنطقی چشم انداز نگران کننده را برای ادامه فعالیت آنان رقم زده است.
دکتر محمدباقر ضیا رئیس انجمن داروسازان ایران نیز با اظهار نگرانی به وضعیت صنعت دارو سازی کشور به این مهم اشاره کرده بود که بحران نقدینگی در چرخه دارو وجود دارد و در این میان بالاترین بدهی‌ها به حدود ۱۲ ماه می ‌رسد که البته برای مراکز دولتی است و متاسفانه این سیکل معیوب ادامه می‌ یابد و به این ترتیب سیستم دارویی نقدینگی خود را از دست می‌دهد.
دبیر انجمن داروسازان ایران نیز از ادامه وضعیت نابسامان این صنعت با ابراز نگرانی اعلام کرده بود که نگران دیر شدن زمان تحقق ۵۰۰ میلیون یورو اختصاص یافته به دارو هستیم که نوشدارو بعد از مرگ سهراب نشود.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان نیز با اشاره به اینکه دارو ساران در تامین، عرضه و خدمات دارویی حضور فعالی دارند، گفت: متاسفانه بدهی سنگین سازمان بیمه ای و تاخیر در پرداخت مطالبات فشار مضاعفی را به داروخانه ها وارد کرده و فعالیت های این حوزه را تحت الشعاع خود قرار داده است. دکتر مهدی بیگدلی افزود: هم اکنون سازمان های بیمه گر به ویژه تامین اجتماعی به تعهدات خود در پرداخت مطالبات بیمه ای داروخانه ها عمل نکرده اند، و هم اکنون علاوه بر این سازمان، بیمه سلامت نیز از ابتدای شهریور به دارو سازان بدهکارند. وی اضافه کرد: این در حالی است که طبق نص صریح قانون باید ۶۰ درصد مبالغ مطالبات داروخانه ها هنگام تحویل اسناد به سازمان های بیمه ای و ۴۰ درصد باقیمانده دیگر حداکثر سه ماهه به داروسازان پرداخت شود. این دارو ساز ادامه داد: متاسفانه این رویه در طی چند سال گذشته بدلیل زیان انباشت سازمان های بیمه ای اعمال نمی شود و این تاخیر پرداختی ها در برخی اوقات به هفت ماه نیز رسیده است. بیگدلی اظهار داشت: هر چند در ماه های گذشته سازمان بیمه سلامت با پرداختی های به نسبت بهتر، توانست بدهی دارو سازان را برطرف کند اما همچنان مشکلات پابرجا است و تاخیر چندین ماهه وجود دارد. وی اظهار داشت: بر این اساس هم سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت تا مرداد امسال توانستند بدهی داروسازان استان را پرداخت کنند و اسناد ماه شهریور نیز به تازگی در حال بررسی است. رئیس انجمن دارو سازان استان زنجان ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی نیز از سوی دولت مطالبه دارد اما تداوم این مساله و از طرفی مشکلات نقدینگی و عدم تبادلات مالی مشکلات حوزه تامین و عرضه دارو را به مراتب افزیش داده است.
بیگدلی افزود: در حال حاضر بدلیل شرایط حاد مالی حوزه واردات و تولید دارو و تحمیل این شرایط به داروخانه ها، تامین وعرضه خدمات دارویی توسط داروسازان به سختی صورت می گیرد.
**دولت از نظرات کارشناسی داروسازان استفاده کند
وی اضافه کرد: امیدواریم دولت با برنامه ریزی و تدبیر مناسب راهکار صحیح و موثری را در جهت پایداری و توسعه صنعت داروسازی کشور و تامین دارو اعمال کند و همچنین قبل از هرگونه تصمیم گیری کلان در حوزه دارویی از نظر کارشناسی و تخصصی انجمن داروسازان و اساتید داروسازی کشور بهره مند شود. این دارو ساز، تقویت سازمان های بیمه گر و استقلال آنها از دولت، حذف رابطه مالی بین بیمار و موسسه های پزشکی همانند داروخانه بطوری که بیمه گر حداکثر هزینه های بیمار را پرداخت کند، تقویت نقش نظارتی بیمه ها بر خدمات پزشکی ارائه شده و کنترل دقیق هزینه ها را ازجمله کارهای مشکلات کنونی برای سازمانهای بیمه ای ذکر کرد. رئیس انجمن داروساران استان زنجان ادامه داد: درخصوص صنعت داروسازی نیز باید به سوی حذف یارانه اقلام دارویی و آزاد سازی قیمت داروها حرکت و با تقویت نقش سازمانهای بیمه گر از تحمیل هزینه به بیمار جلوگیری کرد و این مهم موجب رقابت سالم، افزایش کیفیت و کمیت تولید و برندسازی و بدنبال آن تقویت صادرات نیز می شود.
**دولت بدهکار اصلی تامین اجتماعی است
مدیریت درمان تامین اجتماعی استان زنجان در این ارتباط گفت: تامین اجتماعی سازمان درآمد و هزینه بوده و اعتبار دولتی ندارد و در این میان دولت بدهکار اصلی محسوب می شوددکتر علی محمدی افزود:د طبق آمارهای ارائه شده دولت ۱۸۸ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که نیمی از بودجه کشور را شامل می شود. وی خاطر نشان کرد: این میزان بدهی عدم پرداختی ها مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده اما مدیریت درمان استان با ساز کارهای فراهم شده مطالبات مربوط به مراکز دولتی و خصوصی را بین مرداد تا مهر امسال پرداخت کرده است.
مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان نیز پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که مطالبات بخش خصوصی و داروخانه های ۱۰۰ درصد ماه مرداد و ۱۹ درصد شهریور نیز پرداخت شده که امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم وضعیت بهتری در این بخش حاکم شود.
دکتر خدیجه ابراهیم خانی اظهار داشت: این اداره کل منابع پایداری ندارد و برای مدیریت هزینه در تمامی بخش ها نشست های متعددی با هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی، بخش خصوصی و آزمایشگاه ها انجام داده که در این بخش همراهی بیشتری را با این اداره کل انجام دهند.
این مسئول خاطر نشان کرد: زیان انباشته بدهی بیمه سلامت با مراکز طرف قرار داد رقم قابل توجهی را شامل می شود و با تدابیر اتخاذ شده این موضوع در دستور کار سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 

 
دفعات مشاهده: 72 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان