دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط آغاز شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۷ | 

به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط آغاز شد
سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط باحضو اساتید برجسته بین‌المللی و صاحب نظر در بحث آلاینده‌ها در زنجان آغاز شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط از صبح چهارشنبه هفتم اسفندماه ۱۳۹۷ باحضور اساتید برجسته بین‌المللی و صاحب نظر در بحث آلاینده‌ها در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه آغاز شده که تا پنج‌شنبه نهم اسفندماه ادامه خواهد یافت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان و رییس همایش ملی بهداشت محیط در این همایش ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و روز گرامی‌داشت مقام مادر اظهار داشت: از تمامی اساتید و دانشمندان کشوری و خارجی که دعوت دانشگاه علوم پزشکی زنجان را برای حضور در بیست و یکمین همایش ملی و سومین همایش بین‌المللی را پذیرفته‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم.
دکتر پرویز قزلباش با بیان اینکه ما در دانشگاه علوم پزشکی زنجان امیدوار هستیم شرکت‌کنندگان در این همایش در تکمیل تلاش‌ها، تحقیقات و اقدامات خود در جهت شناسایی و کنترل عوامل محیطی موثر بر سلامت با تبادل تجربیات ارزشمند خود نقش قابل قبولی در ارتقاء سلامت انسان‌ها در کلیه نقاط جهان ایفا نمایند اظهار داشت: کشور زیبا و کهن ایران سابقه چندین هزارساله در پیشرفت و تمدن جهانی داشته است، مردمان نیک‌اندیش و خردورز این سرزمین به گواه آن‌چه در موزه‌ها و بناهای باستانی و فرهنگ کهن این سرزمین به‌جا مانده است توجهی عمیق به شاخص‌های محیط زیستی، بهداشت و سلامت و رفاه مردم داشته‌اند.
رییس سومین همایش بین‌المللی بهداشت محیط با اشاره به اینکه زیگورات چغازنبیل و تصفیه خانه آب مجاور آن به عنوان قدیمی‌ترین تصفیه خانه آب جهان مربوط به ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد، ارگ بم و تخت جمشید یا بنای پرسپولیس؛ آثار تاریخی ارزشمندی هستند که نشان‌دهنده نبوغ و دانش دیرین مردمان این سرزمین در علوم مربوط به بهداشت محیط می‌باشند، یادآور شد: جای‌گذاری چشم مصنوعی و جراحی جمجمه در شهر سوخته این کشور در ۴۸۰۰ سال قبل، وجود خط‌کش ۵۰۰۰ ساله، وجود ساعت آفتابی در زیگورات مربوط به ۳۲۶۵ سال قبل و ابداع روز درخت‌کاری در ۳۰۰۰ سال قبل، از دیگر افتخارات این مرز و بوم است که تفکر عمیق، خردمندانه و علمی مردمان این کشور را به علوم مهندسی، سلامت و محیط زیست نشان می‌دهند.
وی با بیان اینکه توسعه صنعتی در جهان علی‌رغم بهبود رفاه بشری، مشکلات زیست محیطی بسیاری را نیز به همراه داشته که سلامتی انسان را با خطر مواجه نموده است افزود: مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالیانه ۶/۱۲ میلیون مرگ معادل ۱ مرگ از هر ۴ مرگ در اثر عوامل محیطی در جهان اتفاق می‌افتد و ازطرفی سالیانه ۳ میلیون کودک زیر ۵ سال در اثر عوامل محیطی جان خود را از دست می‌دهند و همچنین عوامل خطرناک محیطی (rick factor) از قبیل آلودگی‌های آب – خاک و هوا، ترکیبات شیمیایی، تغییرات اقلیم، تشعشعات فرابنفش حاصل از تخریب لایه ازن و سایر عوامل محیطی، عامل حدود ۱۰۰ بیماری و صدمات شناخته شده در انسان هستند که بخش اعظمی از آن با تمهیدات و روش‌های علمی قابل کاهش و کنترل خواهند بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: در کشور ایران نیز علی‌رغم کوشش‌های وسیعی که در جهت تأمین آب آشامیدنی سالم و کاهش مرگ و میر انجام شده و دسترسی به آب سالم آشامیدنی به ۹۶% رسیده است، هنوز هم طبق گزارش‌های رسمی، بالغ بر ۱۹۰۰۰ نفر در سال در اثر عوامل محیطی جان خود را از دست می‌دهند.
به گفته دکتر قزلباش آلودگی هوا ناشی از فعالیت‌های صنعتی و ترافیکی و حمل و نقل، انتشار وسیع گرد و غبار، عدم تصفیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی مهمترین عوامل محیطی مخاطره‌ساز سلامتی در ایران محسوب می‌شوند.
وی بیان داشت: در استان زنجان به واسطه دارابودن معادن غنی سرب و روی؛ صنایع مرتبط با سرب و روی به ویژه در اطراف شهر زنجان گسترش یافته و انتشار آلاینده‌های مرتبط با این صنایع ممکن است در آینده، سلامتی مردم را با خطر مواجه کند.
رییس سومین همایش بین‌المللی بهداشت محیط با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی زنجان در کنار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، تحقیقات بسیاری را در این زمینه راهبردی نموده است افزود: وجود اساتید و محققین مجرب، امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی این دانشگاه می‌تواند نقش موثری در راستای بررسی آلاینده‌های منتشره و ارائه راهکارهای کنترلی ایفا نماید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با طرح تقاضای دانشگاه علوم پزشکی زنجان جهت راه‌اندازی شبکه ملی و منطقه‌ای فلزات سمی و خطرناک و نقش آن بر سلامت، اظهار امیدواری کرد که با اعطای مجوز راه‌اندازی این شبکه، دانشگاه علوم پزشکی زنجان بتواند از پشتیبانی‌های تکنیکال سازمان بهداشت جهانی بهره برده و نقش موثرتری را در راستای حفظ و ارتقاء سلامت مردم ایفا نماید.
حجت‌الاسلام و المسلمین محرم‌علی شیرمحمدی نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در سخنانی عنوان همایش بهداشت محیط را جزو زیرساخت‌های توسعه تمام ملت‌ها دانست و افزود: امروزه انسان‌ها با قدرتی که خدا در وجود آنها قرارداده توانسته است به اسرار طبیعت پی ببرد و با قدرت مهندسی که دارند بر منابع طبیعی نیز دست‌اندازی کنند.
 وی افزود: منابع طبیعی علاوه براینکه باعث توسعه و رفاه شده، معایب و مشکلاتی به وجود آورده و بشر نیز گرفتار آسیب‌هایی شده است.
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه خاطر نشان کرد: خداوند در این آیه‌ای از قرآن این نکته را یادآور شده که ما به شما قدرتی دادیم ازجمله قدرت فکر که شما می‌توانید طبیعت را در دستان خود بگیرید و در ضمن این، خطراتی را نیز گوشزد کرده که مواظب باشید، زیاده‌خواهی نکنید.
وی با بیان اینکه یادآوری به بشر پایه الهی دارد افزود: امروزه بشر با ظهور صنعت، تنفس را به همه موجودات سخت می‌کند، ازجمله تولید گازهای گل‌خانه‌ای، آزادسازی سموم در صنعت و به هم زدن اکوسیستم طبیعی که با ظهور عصر مدرنیته، با قدرت کارها را انجام می‌دهد، باید یادآوری شود.
حاج‌آقا شیرمحمدی تاکیدکرد: خداوند کسانی‌که به خود و محیط آسیب می‌زنند را توبیخ می‌کند.
 رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران با بیان اینکه گرچه این همایش بدون وقفه اجرا شده است، خطاب به دانشجویان، جوانان و اعضای هیأت علمی اظهار داشت: به هرحال در کشور، به لحاظ توسعه و برنامه‌های توسعه‌ای روز به روز به تعداد کلان شهرها اضافه می‌شود، در حالی‌که برای مشکلات محیطی برنامه‌های دقیقی نداریم.
دکتر علیرضا مصداقی‌نیا افزود: باید مقداری از فکر خود را به آینده کشور منعطف کنیم و باید ببینیم برای این گسترش و حاشیه‌نشینی‌ها چه کار می‌توانیم بکنیم و چه برنامه‌ای نیاز داریم.
وی افزود: در مورد تغییرات آب و هوا به هرحال درگیر هستیم و در این خصوص مشکلاتی برای کشور ایجادشده ازجمله اینکه در حوادث، سیل و زلزله سلامت مردم به خطر می‌افتد و باید فکری داشته باشیم به خصوص برای مواردی که به بهداشت محیط وارد می‌شود.   
رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران در مورد مسئله و بحران آب اظهار داشت: منابع آب کم می‌شود و کیفیت آب به هم می‌ریزد که در این خصوص باید یک کار پژوهشی و آینده نگر انجام شود.
دکتر مصداقی‌نیا بیان داشت: در مورد هوا و آلودگی ریزگردها در کلان شهرها یک پژوهش مناسب از آینده داریم و باید در این خصوص فکری بکنیم.
وی با تاکید براینکه در مورد امنیت و بهداشت مواد غذایی در گذشته در ایران به لحاظ نوع زندگی و کشاورزی که وجود داشت، غذای سالمی داشتیم، تصریح کرد: با واردات تراریخته‌ها به لحاظ کیفی دچار مشکلات زیادی هستیم که باید در این زمینه فکری بکنیم.
رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران اظهار داشت: زباله‌های زیادی داریم که غیرشهری و بسیارخطرناک هستند و در صنایع و بیمارستان‌ها نیز مایعات خطرناکی داریم که فکری برای‌شان نشده است.
دکتر مصداقی‌نیا از نقش مهم هاملمن برای ارتقاء تحیقات بهداشت محیط سخن گفت و افزود: باید با توسعه ارتباطات از فکرهای جدید در دنیا آگاه شویم و بهره‌برداری کنیم.
وی تاکیدکرد: دانشگاه‌ه باید با کمک دفتر سازمان جهانی بهداشت ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی را توسعه بدهند.
رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجمن بهداشت محیط کشور به سخنان خود پایان داد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران اظهار داشت: مرگ و میر ناشی از عوامل محیطی که شامل آلودگی هوا، تغییر اقلیم و دیگر عوامل می‌باشد، ۲۳ درصد از کل مرگ و میر جهان را شامل می‌شود.
دکتر کریستف
هاملمن افزود: ۵۰ درصد از مرگ‌های زودرس مرتبط با محیط، دراثر آلودگی هوا صورت می‌گیرند و در ایران هم ۲۲ درصد کل مرگ و میرها در اثر عوامل محیطی است که ۷۲ درصد آن را بیماری‌های غیرواگیر باعث می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم و آلودگی هوا در منطقه شرق مدیترانه و کشورهای با درآمد متوسط که ایران جزو آنها می‌باشد از اولویت برخوردارند تصریح کرد: مجمع علمی ژورنال «لنست» نیز تغییر اقلیم را بزرگترین مخاطره برای سلامتی در قرن ۲۱ دانسته است.
نماینده سازمان بهداشت جهانی ابراز داشت: گستره تاثیرات تغییر اقلیم فقط بر سلامت نیست، بلکه رسیدن به اهداف توسعه پایدار و دیگر اثرات مستقیم و غیر مستقیم اجتماعی و اقتصادی هم می‌باشند که هریک از اثرات فرعی آنها نیز به سلامت و روان مرتبط‌ هستند و بیماری‌های عفونی مانند مالاریا، اسهال، مننژیت و تب دانگ از جمله بیماری‌هایی هستند که تغییر اقلیم بر آنها اثرگذار است.
به گفته هاملمن بحران‌هایی مانند سیل و طوفان و خشک‌سالی و چالش‌های سلامتی زیست محیطی مانند گرمازدگی، تابش اشعه ماورا بنفش و آلودگی هوا را نیز می‌توان تحت تاثیر تغییر اقلیم دانست.
وی تاکیدکرد: اگر به انتشار گازهای گل‌خانه‌ای به همین روال کنونی ادامه دهیم، پیش‌بینی‌ها براساس مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند که دمای ایران و برخی دیگر گشورها می‌تواند تا ۶/۲ سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ افزایش یابد، درحالی‌که اگر به کاهش انتشار به‌طور جدی در سطح جهانی پرداخته شود، می‌توان این افزایش را به ۱/۷ کاهش داد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه تغییر اقلیم و آلودگی هوا دوسوی یک سکه هستند افزود: عوامل موثر در آلودگی هوا استفاده از سوخت‌های فسیلی و تجدیدناپذیر است که اگر کاهش یابد برای کاهش اثرات تغییراقلیم نیز قدم مهمی برداشته شده است.
هاملمن بیان داشت: طبق گزارش WHO، یکی از مهم‌ترین منشا گازهای گل‌خانه‌ای مربوط به حمل و نقل می‌باشد (۱۴درصد) و یکی از منشا‌ءهای اصلی آلاینده PM۲۵ هم مربوط به حمل و نقل است (۲۵درصد) و همچنین مطالعه‌ای بر روی میزان هزینه مربوط به سلامتی آلودگی هوا (pm۲۵) برای فقط شهر تهران نشان می‌دهد، سالانه حدود ۲/۶ بیلیون دلار است که این مبلغ با کاهش انتشار PM۲۵ حدود ۴۰۰ میلیون دلار با هر ۵ میکروگرم بر متر مکعب می‌تواند کاسته شود. وی تاکیدکرد: سیاست‌گذاری در جهت بهینه کردن سیستم‌های حمل و نقل و استفاده از سوخت‌های غیرفسیلی می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش اثرات زیست محیطی تغییر اقلیم هم داشته باشد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت: از دیگر مشکلات آب و هوایی در منطقه ایران، گرد و غبار است که بخشی از آن بر اثر تغییر کاربری زمین‌ها و تغییر اقلیم است و بخش دیگر آن طبیعی است، اما به طور متوسط در ۱۰۰ سال گذشته بسن ۲۵ تا ۵۰ درصد این پدیده بیشتر اتفاق افتاده است.
هاملمن ازجمله اثرات گرد و غبار بر سلامت را؛ آسم، بیماری‌های تنفسی، مرگ زودهنگام، نارسایی‌های قلبی و دیگر بیماری‌های حساسیتی نام برد.
وی افزود: برای مقابله با اثرات سوءتغییر اقلیم و آلودگی هوا، برنامه‌ها و فعالیت‌های بین‌المللی و همچنین پیشگامی‌های ملی صورت گرفته‌اند که می‌توان به تشکیل کمپین‌های مرتبط با بهداشت و درمان، تهیه برنامه مقابله با آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار، تشویق و توسعه انرژی‌های نو در سطح کلان اشاره کرد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی نیز در برخی از این فعالیت‌ها نقش موثر داشته است افزود: از فعالیت‌ها و شبکه‌های ملی که بر بهبود سلامت جامعه تاثیرگذارهستند درآینده نیز حمایت خواهد کرد.
دبیر علمی همایش بهداشت محیط اظهارداشت: همایش ملی بهداشت محیط ۲۱ سال قبل شروع شده و تا امروز هرساله برگزارشده و امسال نیز دانشگاه علوم پزشکی زنجان افتخار میزبانی این همایش را دارد.
به گفته دکتر محمدرضا مهراسبی واضح است که رابطه نزدیکی بین وجود کیفیت هوا و سلامت انسان وجود دارد، بنابراین جامعه بدون آلودگی یک آرزو برای شهرهای امروز می‌باشد.
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه جامعه بدون آلودگی یک هدف مشترک بین تمام دانشمندان بهداشت محیط می‌باشد، تصریح کرد: زنجان تلاش‌های زیادی برای ایجاد نقش موثر در رسیدن به این هدف انجام داده است.
وی یکی از بهترین راه‌ها را مداخله دانشمندان بهداشت محیط در این زمینه بیان کرد و افزود: جهت ارتقای سازمان‌های دولتی، آگاهی جامعه و رسیدن به جامعه بدون آلودگی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان با هدف‌گذاری اقدام به برگزاری این همایش کرده است.
دبیر علمی همایش بهداشت محیط
ادامه داد: در این همایش سه روزه نشست‌های علمی، کارگاه‌های مختلفی پیش‌بینی شده و مجموعه مقالات ارسالی ۵۳۸ مقاله است که از این تعداد ۳۳۵ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است.
به گزارش وب‌دا، همایش ملی بهداشت محیط از سال ۱۳۷۴ با محوریت انجمن علمی بهداشت محیط ایران و توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکنون به صورت سالیانه و منظم برگزار شده است، این همایش از سال ۹۵ به صورت بین‌المللی و امسال نیز سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط در زنجان برگزارمی‌شود.
در این همایش با حضور سخنرانان خارجی در هشت موضوع تعیین شده، هشت کارگاه تخصصی نیز برگزار می‌شود.
اهداف دیگر این همایش اشتراک مساعی اندیشمندان، به اشتراک گذاشتن آخرین یافته های پژوهشی در سطح ملی، منطقه‌ای و ارائه آموزش‌های تخصصی در ارتباط با مسائل خاص محیط زیست و بهداشت محیط به شرکت کنندگان است.
 

برنامــــه سومین همایش بین‌المللی و بیست و یکمین همایش ملی بهداشت محیط

۷ تا ۹ اسفندماه ۱۳۹۷
ایران - زنجان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
(سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه)


دفعات مشاهده: 721 بار   |   دفعات چاپ: 36 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2900 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 1 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 122 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 112514255 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 41610 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir