[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: اعطای عالی ترین نشان سازمان اورژانس از طرف معاون اول رییس جمهور به رییس اورژانس زنجان
:: پیام رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث زنجان بمناسبت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس کشور
:: مدیریت حوادث از سوی اورژانس افتخار است
:: همایش ها و کنگره ها
:: دومین جلسه کارگروه تخصصی سلامت،ایمنی و امنیت غذایی شهرستان خدابنده برگزار گردید
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۸ اسفندماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۸ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۸ اسفندماه ۱۳۹۷)
 

 دوشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱ - کد خبر : ۹۷۱۲-۱۲۹۱-۵
بخش دیالیز بیمارستان بوعلی خرم‌دره نیازمند توسعه است
رئیس بیمارستان بوعلی‌سینای خرم‌دره گفت: بخش دیالیز این بیمارستان نیازمند توسعه است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سعید فرهادی در نشست خبری با بیان اینکه بیمارستان بوعلی‌سینای خرم‌دره در سال ۸۳ با ۴۰ تخت، ۹ متخصص و سه پزشک عمومی با بخش‌های اورژانس عمومی مردان، عمومی زنان و بلوک زایمان کار خود را آغاز کرد، اظهار کرد: در حال حاضر این بیمارستان با ۱۰۱ تخت، ۳۰ متخصص مستقل و ۸ متخصص پوششی در حال ارائه خدمت به شهروندان است. وی اظهار کرد: ۳۰۰ پرسنل نیز در خدمت‌گزاری به شهروندان تلاش می‌کنند که دوسوم این نیروها را بانوان تشکیل می‌دهند. این مسئول با اشاره به راه‌اندازی بخش سی‌تی ‌اسکن با کمک خیرین در این شهرستان، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر در نوبت‌دهی برای سی‌تی‌ اسکن هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و نوبت‌دهی نهایتا یک روزه است. وی با اشاره به راه‌اندازی بخش آی‌سی‌یو برای این بیمارستان، یادآور شد: ۵۰ درصد کار راه‌اندازی آی‌سی‌یو انجام شده و همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که تا سال آینده این بخش افتتاح شود. فرهادی با اشاره به فعالیت کلینیک تخصصی در این شهرستان، ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد نوبت‌های این کلینیک به صورت تلفنی اخذ می‌شود اما مردم گرایش چندانی به اخذ نوبت اینترنتی ندارند. وی با اشاره به خدمات‌دهی بیمارستان با ۵۰ بیمار دیالیزی، یادآور شد: با توجه به اینکه بیماران دیالیزی در روستاها و شهرهای اطراف نیز برای اخذ خدمات دیالیز به بیمارستان بوعلی مراجعه می‌کنند، بخش دیالیز بیمارستان نیازمند توسعه است که تحقق این امر در گرو برخورداری از مکان مناسب و هزینه است.  
فرهادی با اشاره به اینکه هزینه هر جلسه دیالیز تقریبا ۸۰۰ هزار تومان است، ادامه داد: از بیماران دیالیزی در بیمارستان هیچ‌گونه هزینه‌ای اخذ نمی‌شود. وی با اشاره به اینکه بخش دیالیز بیمارستان بوعلی به صورت سه شیفته فعال است، یادآور شد: هر جلسه دیالیز ۴ ساعت به طول می‌انجامد.


 سلامت مردان در ایستگاه بی تفاوتی

زنجان - ایرنا - نیمی از جمعیت کشورمان را مردان تشکیل می دهند، در حالی که بررسی ها نشان می دهد بیشتر مردان ایرانی هنگام بیماری، کمتر به سراغ پزشک می روند.  کد خبر: ۸۳۲۲۲۷۴۲ | تاریخ خبر: ۰۷/۱۲/۱۳۹۷ - ۸:۲
به گزارش ایرنا، موضوع سلامت مردان به عنوان جمعیت اصلی شاغل در چرخه تولید و اقتصاد کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا تحقیقات بیانگر آن است که میزان کارافتادگی مردان در دوران کار و تلاش برای به گردش در آوردن چرخ اقتصاد کشور، بالاست و همین مساله موجب می شود چرخه تولید و کار، برخی اوقات دچار سکون و نقصان شود.  در حالی که سلامت نیروی انسانی در این چرخه، حرف اول را می زندو این موضوع از اهمیت روز افزون ان حکایت دارد و به این مهم باید توجه کرد. سلامت مردان در تمام دنیا بحث جدیدی است که از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده، زمانی که این ‏موضوع در ایران آغاز شد کمتر از ۱۰ کشور به این موضوع می‌پرداختند، اما هم اکنون کشورهای زیادی در جهان به موضوع ‏سلامت مردان توجه دارند. گسترش شهرنشینی وجود فاکتورهای مختلف موجب شده شیوع و حتی مرگ ومیر برخی بیماری ها به مراتب افزایش یابد و حتی در جنس مردان نیز بیشتر ظهور و بروز داشته باشد.
به گفته مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، عمده درگیری‌ های سلامت مردان در بررسی‌های اخیر مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است، زیرا از هر پنج مرگ ‏مربوط به خشونت، چهار مورد مربوط به آقایان است و درباره حوادث مربوط به جنگ نیز ۹ مورد از ۱۰ مورد در آقایان اتفاق می‌افتد. ‏سید حامد برکاتی به این موضوع اشاره داشت که اولویت‌های ۶ گانه‌ای برای سلامت مردان تعریف شده که سه مورد منجر به مرگ مردان و سه مورد منجر به میر (بیماری و ناتوانی) ‏می‌شود که اولویت‌های قلبی و عروقی همراه با ریسک فاکتورها (عوامل خطر)، حوادث و سرطان‌ها موجب مرگ می‌شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود چندان توجهی نمی کنند، آنها فکر می کنند که اگر نقش اجتماعی آنها زنده و پویا است از سلامت کامل برخوردارند.
دکتر محمدرضا صائینی افزود: مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند و اغلب ارجاعات آنها به پزشک نیز به علت بیماری های جدی بوده در حالی که لازم است، حتی با وجود احساس سلامت، برنامه ای منظم برای معاینات پزشکی و مراجعات بهداشتی تنظیم کنند.
وی اضافه کرد: یکی از شاخص‌های مهم سلامت در دنیا سن امید به زندگی است، که این شاخص در مردان که بیشتر از نیمی از جمعیت کشورمان را به خود اختصاص داده، از زنان کمتر است. این مسئول ادامه داد: از طرفی میزان مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان است، چرا که این قشر بیش از زنان در معرض آسیب‌های شغلی، اجتماعی، حوادث ترافیکی و سوانح هستند و طبق آمار موجود حوادث ترافیکی پنج برابر و سقوط ۳ برابر بیشتر در مردان اتفاق می‌افتد. به گفته این مسئول، مصرف سیگار و وابستگی به مواد مخدر در مردان بیشتر بوده و از نظر محیطی مردان استرس کاری بیشتری را تحمل کرده و در معرض ضربات جسمی بیشتری هستند و علاوه بر آن، عادات غذایی نامناسب تری دارند. صائینی افزود: مردان در معرض آلودگی بوده و نیز وابستگی بیشتری به مواد دخانی دارند و می توان شیوع بیشتر بعضی از اختلالات را به این موارد نسبت داد و بر همین اساس نیز راههای پیشگیری و کاهش خطر را باید مد نظر داشت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: عوارض سبک زندگی بی تحرک، شامل اضافه وزن و چاقی، بیماری های قلبی و عروقی از جمله حملات قلبی، بیماری پرفشاری خون، افزایش کلسترول خون، سندرم متابولیک، دیابت نوع۲، بعضی انواع سرطان ها از جمله روده بزرگ، پوکی استخوان افزایش افسردگی و اضطراب، دردها و مشکلات عضلانی اسکلتی مردان را بیش از گذشته تهدید می کند.
** مردان زنجانی مصرف دخانیات بالا در کشور دارند
معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ادامه داد: با توجه به آخرین تحقیقات انجام گرفته (استپس) در سال ۹۵، میزان سابقه مصرف دخانیات در مردان زنجانی ۳۹ درصد اعلام شده که این رقم در سطح کشور ۳۶ درصد بوده که روند بالایی را نشان می دهد.
دکتر داود رحمانی افزود: در شاخص فعالیت فیزیکی نیز این رقم در بین مردان این استان ۳۸ درصد که در سطح کشور ۴۶ درصد بوده و میزان فشار خون این قشر نیز از وضعیت بهتری برخوردار بوده که این آمار ۱۹ به ۲۶ درصد اعلام شده است. وی اظهار داشت: همین تحقیقات نشان می دهد که میزان بیماری دیابت در مردان زنجانی ۶درصد که این رقم در کشور ۱۱ درصد و در شاخص اضافه وزن و چاقی این جنس نیز وضعیت ۵۳ درصد به ۵۷ درصد بوده است. این مسئول ادامه داد: سابقه مصرف سیگار در مردان این استان با کشور نیز بسیار نزدیک است بطوری که این رقم ۱۹ به نسبت ۲۰ درصد کشوری اعلام شد که کاهش این مساله نیز به فرهنگ سازی و آگاه سازی کافی دارد. وی اضافه کرد: همین بررسی ها نشان می دهد مردان زنجانی در زمینه شاخص استفاده از کلاه ایمنی در سطح کشور وضعیت خوبی داشته بطوری که این رقم در استان ۳۳ درصد و در کشوری این رقم ۲۲ درصد است. رحمانی افزود: بر این اساس مردان این استان در زمینه استفاده از کمربند ایمنی نیز وضعیت خوبی داشته و این رقم ۸۹ به ۷۸ درصد در سطح کشور بوده است. این مسئول ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از جمعیت کشور را مردان تشکیل می‌دهند و باتوجه به موارد و بیماری‌هایی که در سطح جامعه وجود دارد، این گروه را نیز گرفتار کرده است. رحمانی افزود: با توجه به شرایط کنونی مردان کمتر به سلامت خود اهمیت می دهند، و در این راستا بانوان می توانند مردان را برای پیگیری سلامتی‌شان ترغیب کنند. وی یادآوری کرد: بر این اساس آمار مردانی که به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده‌اند بیشتر با ترغیب و پیگیری بانوان بوده و گسترش این مساله می تواند بسیار نتیجه بخش باشد.  این مسئول خاطر نشان کرد: تمامی افراد با مراجعه حضوری به پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت محل سکونت خود می توانند از خدمات رایگان اپراین از جمله آزمایش قند و چربی خون و همچنین غربالگری سرطان ها بهره مند شوند. معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطر نشان کرد: در ارزیابی ۱۰ ساله سکته های قلبی و مغزی، برای مراجعان ، فشار خون، قند خون و کلسترول خون اندازه گیری و بررسی سایر عوامل خطر همچون مصرف دخانیات، نمایه توده بدنی انجام می شود و متناسب با احتمال خطر بدست آمده کارت خطر سنجی تحویل و اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری، درمان و کاهش عوارض ان انجام می گیرد.
** ورزش خطر ابتلا به دیابت را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد
کارشناس میانسالان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان نیز ادامه داد: طبق مطالعات، در افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، خطر بیماری قلبی و سکته تا ۳۵ درصد ،خطر ابتلا به دیابت تا ۵۰ درصد ، خطر ابتلا به سرطان تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. رحیمه حسین خانی افزود: بر همین اساس خطر مرگ و میر زود هنگام تا ۳۰ درصد، خطر ابتلا به استئوآرتریت تا ۸۳ درصد، خطر شکستگی لگن تا ۶۸ درصد خطر زمین خوردن تا ۳۰ درصد، خطر افسردگی تا ۳۰ درصد و خطر دمانس و زوال عقل تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.
وی اضافه کرد: تغییر شیوه زندگی با لحاظ فعالیت مستمر ورزشی و پرهیز از استرس و نیز مخاطرات شغلی از عوامل موثر در بهبود شاخص های بهداشتی به خصوص در مردان است. به گفته این کارشناس، اصلاح الگوی غذایی با مصرف کمتر نمک، مصرف مناسب قند و چربی و نیز بالا بردن فیبر غذایی و سبزیجات می‌تواند کمک بسزایی به بهبود سلامت مردان کند. وی اظهار داشت: پرهیز از استعمال دخانیات و کاهش سایر عوامل خطر محیطی از جمله آلودگی‌ها از دیگر موارد توصیه شده و علاوه بر آن معاینات دوره ای کارگران و کارمندان، غربالگری و پیگیری‌های دوره‌ای برای بیماری‌های شایع نیز از اقداماتی است که می تواند در کاهش مرگ و میر مردان موثر باشد. این کارشناس ادامه داد: اسفند ماه سال، ۹۴ ذیل بند هشت مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی موضوع سلامت کارکنان موارد به تصویب رسد که از اهمیت زیادی برخوردار است. وی اضافه کرد: بر این اساس تمامی دستگاههای اجرایی مکلفند نسبت به تدوین و اجرای &#۳۹;برنامه عملـیاتی بهبود وضعیت سلامت کارکنان&#۳۹; خـود بر اساس &#۳۹;بسـته پایه خدمات سلامت کارکنـان دولت&#۳۹;، تـهیه شده توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اقدام و هر ۶ ماه یکبار گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارسال کنند. حسین خانی افزود: تمام دستگاههای اجرایی نیز مکلف اند، زمینه مشارکت حداکثری کارکنان خود را در فعالیت های ورزشی با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان فراهم آورند.  وی اظهار داشت: استانداردهای فعالیت بدنی بر اساس &#۳۹;بسـته پایه خدمات سلامت کارکنـان دولت&#۳۹;، شامل تشکیل کمیته ارتقای فعالیت بدنی ، فعالیت های تشویق کننده کارکنان به افزایش فعالیت بدنی توسط مدیران است. این کارشناس ادامه داد: هر سال در هفته آغاز اسفند با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروههای مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، هفته ملی &#۳۹;سلامت مردان ایران&#۳۹;، برگزار می شود. وی اضافه کرد: این کاردر استمرار برنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در ۲ سال گذشته و با توجه به برنامه عمل سازمان جهانی بهداشت  (WHO) برای کاهش کم تحرکی به میزان ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۰ در سال جاری نیز موضوع ترویج تحرک و فعالیت جسمانی به عنوان محور اقدامات هفته مذکور انتخاب شده است و شعار &#۳۹; مردان فعال تر، مردان سالم تر&#۳۹; تعیین شده است.  این کارشناس ادامه داد: بر این اساس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این هفته برنامه هایی با هدف جلب مشارکت گروههای مختلف مردان به ویژه مردان کارمند در استفاده از دوچرخه برای یک روز هفته جهت ایاب و ذهاب تا اداره برگزاری همایش های مختلف ورزشی با همکاری فدراسیون های ورزشی استان را لحاظ کرده است. حسین خانی افزود: برگزاری همایش دوچرخه سواری با همکاری شهرداری زنجان (۱۰ اسفند)، توزیع پوستر و پمفلت های مرتبط، برگزاری مسابقات ورزشی در ادارات و مدارس پسرانه و جلسات سخنرانی در مجامع عمومی، ادارات و مدارس از دیگر برنامه های این هفته است. وی خاطر نشان کرد: ارائه خدمات عمومی سلامت به گروههای مختلف مردان و برگزاری مسابقات مختلف نقاشی، انشا نویسی در مدارس و مهد کودک ها با موضوع توجه به سلامت پدران از دیگر برنامه های پیش رو است.
به گزارش ایرنا، هفته سلامت سلامت از یکم تا هفتم اسفند با عناوین مردان فعال و بهره وری در محیط کار دوستدار فعالیت بدنی، نقش مستقیم و غیرمستقیم فعالیت جسمانی در پیشگیری و درمان بیماریهای غیر واگیر، واگیر، سلامت روانی و اجتماعی، پدران، مشوق فعالیت جسمانی پسران و سایر اعضای خانواده، شهر دوستدار فعالیت جسمانی (پیاده روی و دوچرخه سواری)، ایمنی و استاندارد در فعالیت های ورزشی، مردان جوان فعال تر، عملکرد تحصیلی بالاتر، زندگی طولانی تر برای سالمندان و بیمار ان فعال نامگذاری شده است.  ۹۶۴۶/۸۰۶۸ کد خبر: ۶۸۰۴۷۳۷ - تاریخ: ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
زنجان قطب فناوری نانو دارو در کشور + فیلم
فناوری نانو با کاربرد‌های وسیع در حوزه‌های مختلف از جمله در علم پزشکی و داروسازی به‌منظور درمان بیماری‌ها به یکی از پرکاربردترین و موثرترین فناوری‌های قرن حاضر تبدیل شده است. به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، فناوری نانو با کاربرد‌های وسیع در حوزه‌های مختلف از جمله در علم پزشکی و داروسازی به‌منظور درمان بیماری‌ها به یکی از پرکاربردترین و موثرترین فناوری‌های قرن حاضر تبدیل شده است و استفاده از این فناوری در حوزه علوم دارویی و پزشکی روز به روز در حال گسترش است. از جمله مقوله‌های مهم در صنعت داروسازی ،دارورسانی کنترل شده به بدن است، در روش‌های معمول دارو در سراسر بدن توزیع می‌یابد. با ورود نانو تکنولوژی به عرصه تحقیقات دارویی استفاده از این فناوری در دستیابی به دارورسانی هدفمند مورد توجه محققین قرار گرفته است. سیستم‌های دارورسانی نانو ذره‌ای مختلف با تغییر حامل‌ها حاصل می‌شوند و امکان ایجاد تغییرات در خصوصیات دارویی را بوجود می‌آورند، این سیستم‌ها باعث به حداقل رسیدن اثرات جانبی دارو و افزایش اثر دارو می‌شوند همچنین با استفاده از سیستم‌های حامل‌های دارورسانی می‌توان به بارگذاری مناسب دارو و خواص آزادسازی مطلوب مورد نظر به همراه نیمه عمر بالا و سمیت پایین و جلوگیری از اتلاف زمان درمان دست یافت.

زنجان قطب فناوری نانو دارویی در کشور
این روز‌ها نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان حرف اول را می‌زند و قطب نانوفناوری دارویی کشور شده است.
دکتر مهرداد حمیدی جزء پژوهشگران پیشرو در زمینه نانوفناوری دارویی در کشور به شمار می‌رود، تعداد زیادی مقاله تراز اول جهانی، کتب معتبر علمی در سطح جهان و ابداع نانودارو‌های مختلف، رهاورد‌های پژوهش این پژوهشگر جهانی است.
دکتر حمیدی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، گفت: در دانشکده دارو سازی زنجان پروژه‌های تحقیقاتی متعددی انجام داده ایم که موفق شده ایم اقداماتی را در بخش‌های مختلف نانو فناوری در سطح جهان عرضه کنیم که نتیجه آن چاپ مقالات متعددی با ضریب تاثیر‌های بسیار بالا بوده است. وی افزود: همین عاملی شد تا استان زنجان به عنوان قطب نانو دارویی کشور از سوی وزارت بهداشت تعیین شود. دکتر حمیدی با اشاره به احداث مرکز رشد نانو دارو در زنجان گفت: حاصل این مرکز رشد، در دست دو شرکت داروسازی دانش بنیان است که در حوزه‌ی نانو دارو‌ها این شرکت‌ها فعالیت چشمگیر دارند. وی در ادامه گفت: دنیای پزشکی با محدودیت‌های مواجه است این در حالی است که فناوری نانو دارو حرف اول را می‌زند و ما در تلاش هستیم تا بتوانیم با استفاده از نانو فناوری، داروی هوشمندی را تهیه کنیم که در طول روز با یک بار مصرف این دارو توسط بیمار، نیاز فرد به دارو تامین شود. حمیدی با اشاره به اینکه دو شرکت دانش بنیان در حوزه نانو دارو در زنجان تاسیس شده گفت: کارخانه‌های تولید نانو دارو هم اکنون در حال احداث هست که در اینده‌ای نه چندان دور شاهد راه اندازی فاز تولید خواهیم بود که در نوع خودش منحصر به فرد است. وی افزود: نانو دارو‌های که تولید می‌شود مبتنی بر پلنت فرم‌های تکنولوژی می‌باشد و محدودیتی برای هیچ نوع بیماری نداریم حتی بیماران مانند دیابتی، افراد مبتلا به پارکینسون، آلزایمر و ام اس را می‌توان با نانو دارو‌های تولیدی بهبود بخشید.
حمیدی با اشاره به اینکه این نانو دارو می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور جای همه دارو‌ها را در دارو خانه‌ها بگیرد گفت: نانو دارو یک هویت جدید نیست همان دارو‌های قبلی است، اما با ویژگی‌ها یی متفاوت‌تر از دارو‌های امروزی است.

تشخیص سلول‌های سرطانی به کمک فناوری نانو
حمیدی با بیان اینکه نانو فناوری نوعی هوش است، تاکید کرد: در تشخیص مولکول‌های دارویی بدن در حوزه ضد سرطان‌ها نقش به سزایی دارد.
وی خاطر نشان کرد: در بیماری سرطان پروتوکول‌های شیمیایی دچارمشکل هستند، و نانو فناوری می‌تواند در این عرصه مولکول‌هایی ایجاد کند که سلول‌های سرطانی را از سلول‌های سالم تشخیص بدهد و کانون سرطان را به سرعت از بین ببرد.

صنعت داروسازی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران
دکتر حمیدی با اشاره به این که قبل از انقلاب صنعت دارو سازی یک صنعت کاملا وابسته به شرکت‌های چند ملیتی بود و تحقیق و توسعه بومی وجود نداشت گفت:: دانشکده‌های داروسازی هم محدود به چاپ مقالات علمی بود و در حوزه فناوری نیز کاری در کشور انجام نمی‌شد.
وی افزود: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شاهد رشد چشمگیر در زمینه داروسازی بودیم، به طوری که جوانان علاقه‌مند، فعال و پرشور را جذب کردیم و نسلی پرورش یافت که علاقه‌مند به پژوهش و فناوری بود. دکتر حمیدی با اشاره به این که در حوزه دارو سازی پس از انقلاب اسلامی ایران جزو یکی از قدرت‌های مطرح جهانی شده ایم خاطر نشان کرد: اکنون به جرات می‌توان گفت که کشور ما در عرصه داروسازی طبق شاخص‌ها و استاندارد‌های دنیا پیشرفت کرده و در رتبه ۱۵ در کل دنیا قرار گرفته است.
در بخش صنعت نیز، صنعت بومی داوسازی به شکل واقعی شکل گرفته به طوری که بیش از ۹۴ درصد تعدادی دارو‌ها در داخل تولید می‌شود.
دکتر محسنی سرپرست دانشکده دارو سازی استان زنجان نیز در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ،  در این خصوص می‌گوید: بیش از ۱۲ سال از تاسیس دانشکده داروسازی زنجان می گذرد، دانشکده داروسازی زنجان جزو دانشکده‌های است که تم نانو در آن رویت شده و امکانات و ابزار آلات مناسبی در دانشکده تهیه شده است. وی با اشاره به اینکه علم نانو علم جدیدی است گفت:تحقیقات برای سنتز کردن این ذرات نانودر کشور در حال انجام است، ولی بااستفاده از مطالعه سم شناسی به زمان نیاز داریم تا به نتایج مطلوب‌تر و قابل قبول تری برسیم. دکتر محسنی گریزی هم به صنعت داروسازی در دوران قبل انقلاب زد وگفت: تا قبل از انقلاب شرکت‌های گوناگون خارجی وجود داشت و داروها  به صورت تجاری وارد کشور می‌شد، ولی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تمام توان کشور به این سمت رفت تا به نوعی در زمینه دارو سازی به خود کفایی برسد.

تلاش محققان و دانشجویان رشته داروسازی برای رسیدن به هدفی بزرگ
دکتر دانافر استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، با اشاره به این که در دانشکده داروسازی زنجان ۱۸ دانشجوی عمومی مشغول به تحصیل هستند گفت: ۴ دانشجوی دکتری نیز در این رشته مشغول به فعالیت هستند و همچنین حدود ۸ دانشجو فارغ التحصیل در رشته فناوری نانو دارو شدند. وی با اشاره به موفقیت آمیز بودن پژوهش‌ها افزود: روی برخی حیوانات مثل موش آزمایشگاهی سرطان سینه ایجاد کردیم و نانو دارو‌های تولیدی را روی این موش‌ها امتحان کردیم که تقریبا بیماری در این حیوانات برطرف شد.
دانا فر گفت: در طی سال جاری ۳۱ مقاله برتر نیز در این زمینه ارائه شده است.
در ادامه گزارشم در آزمایشگاه دانشکده دارو سازی دکتر شهبازی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان را دیدم که با دانشجویان مشغول به آزمایش بر روی دارو‌ها بودند.
دکتر شهبازی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان با اشاره به این که در سال ۲۰۱۵ از دانشگاه هلسینکی فنلاند در رشته نانو فناوری داروئی فارغ التحصیل شدم گفت: بعد از گذراندن دوره‌ی ۲ ساله در دانشگاه دی تی یو دانمارک تصمیم گرفتم تا به سرزمین مادری خود برگردم و دانش خود را در این آب و خاک ارائه دهم. وی افزود: اکنون کمتر از یک سال است که در دانشکده دارو سازی زنجان مشغول به کار هستم. از این استاد دانشگاه درباره نانو دارو‌ها سوال کردم که گفت: در سیستم‌های نوین داروسازی طی دهه‌های گذشته گام‌های خوبی برداشته شده است و نتایج خوب و مطلوبی هم به دست آمده است. وی خاطر نشان کرد که در بسیاری از کشور‌های پیشرفته دنیا در حال حاضر پژوهش‌های مرتبط با نانو فناوری فقط مختص انتشار مقالات علمی در این حوزه نیست بلکه به سمتی حرکت کرده اند که می‌توان بیش از ۶۰ مدل نانو دارو را در قفسه‌های داروخانه‌های این کشور‌ها مشاهده کرد. دکتر شهبازی با بیان این که پایه‌های این رشته در کشور و در استان زنجان هم به درستی بنا نهاده شده است گفت:: تصور من از آینده‌ی این رشته، آینده‌ای روشن است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان این که استان زنجان از ظرفیت خوبی برای توسعه فناوری نانو دارو را دارد گفت: تعاملات مثبتی با کشور‌های مختلف دنیا و همچنین با دانشمندان برجسته دنیا داریم به طوری که در یک سال گذشته برای اولین بار موفق شدیم گرنت پژوهشی از اکادمی ملی فنلاند به ارزش ۲۸۰ هزار یورو کسب کنیم تا بتوانیم کار‌های علمی و تحقیقاتی را با این گرنت پیش ببریم. شهبازی همچنین گفت: که برای رسیدن به مرحله تولید انبوه نانو دارو‌ها باید مسئولین از محققین این عرصه حمایت کنند و در این زمینه سرمایه گذاری‌های خوبی انجام شود تا این دارو‌ها تولید شود و به زودی در قفسه دارواخانه‌ها نانو دارو‌ها را ببینیم.

مزایای نانو دارو‌ها در مقایسه با دارو‌های معمولی
محمد نصیری جوان ۳۳ ساله زنجانی است که دکترای فناوری نانو دارو و دانشجوی ارشد مدیریت کسب و کار است در باره مزایای نانو دارو در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، میگوید: هدفمند سازی و بهبود کارایی درمان، کاهش عوارض جانبی دارو، کاهش دوز مصرفی دارو توسط بیماران، افزایش اثر بخشی دارو در زمان کمتر از جمله مزایای نانو دارو‌ها است. وی در ادامه افزود: من و دیگر جوانان علاقه‌مند به پژوهش در حوزه نانو دارو در تلاش هستیم تا به کمک استادان برجسته خود بتوانیم باری از  دوش بیماران برداریم. این جوان زنجانی گفت: پس از تجاری سازی دارو‌ها بیماران می‌توانند خود تفاوت دارو‌های معمولی را با دارو‌های مبتنی بر فناوری نانو مشاهده کنند. حال پژوهشگران عرصه داروسازی در استان زنجان تنها نیستند چرا که ۳ شرکت دانش بنیان در این استان دست همراهی و همکاری با فعالان حوزه نانو دارو در دانشکده داروسازی داده اند. {$sepehr_media_۹۲۹۶۸۶۷_۴۰۰_۳۰۰}
دفعات مشاهده: 71 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان