[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: تشکیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان خدابنده
:: خبر
:: اطلاعیه درخواست خرید کتب مورد نیاز دانشجویان از نمایشگاه کتاب تهران
:: تشکیل شورای کارشناسی
:: تجلیل از دندانپزشکان به مناسبت روز دندانپزشک
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷)

مهر -   ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲ - کد خبر ۴۵۶۱۷۴۰
نظام پزشکی زنجان برای چهارشنبه آخر سال در آماده باش است
زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: نظام پزشکی استان زنجان برای چهارشنبه آخرسال در زنجان آماده باش است.
پرویز قزلباش در گفتگو با خبرنگار مهر به تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و افزود: ۵۵ پایگاه اورژانس زنجان و هفت دستگاه آمبولانس برای این روز پیش‌بینی‌شده است. وی از آماده‌باش پزشک متخصص چشم در بیمارستان ولیعصر زنجان خبر داد و اظهار کرد: پرستار متخصص و چشم‌پزشک از ساعت ۱۷ تا ۲۴ فعال خواهند بود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: متأسفانه طی سال گذشته نوجوانان بیشترین آسیب را از چهارشنبه آخر سال دیدند که در این میان باید رسانه‌ها خانواده‌ها را نسبت به خطرات آن آگاه کنند. قزلباش با بیان اینکه اکیپ اورژانس در تمام مناطق پرتردد در استان هم حضور دارد، تأکید کرد: تمام مراکز درمانی استان زنجان برای چهارشنبه آخر سال تمهیدات لازم را لحاظ کرده‌اند.
 
 
 
 
 گام های اولیه ژن درمانی در کشور برداشته شده است
زنجان - ایرنا - رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: هم اکنون گام های اولیه در مقوله مهم ژن درمانی کشور برداشته شده است که خوشبختانه با وجود نیروی انسانی و ابزارهای لازم؛ می توان با انسجام بخشی، هوشمندی بیشتری را در این زمینه اعمال کرد.
کد خبر: ۸۳۲۳۴۸۳۹ | تاریخ خبر: ۱۶/۱۲/۱۳۹۷ - ۱۳:۸
به گزارش ایرنا، دکتر علیرضا بیگلری روز پنجشنبه در سمپوزیوم سلول های بنیادی و نانو فناوری بازساختی استان زنجان افزود: هم اکنون ژن درمانی در درمان بیماریهای مختلفی نظیر هموفیلی، سرطان ها و سل درمانی جهان وارد عمل شده و به نوبه خود نیز پیشرفت های را به دنبال داشته است. وی اظهار داشت: در صورتی که انسجام بخشی و هوشمندی در این حوزه اعمال شود، می توان کارهایی را انجام داد و این در حالی است که کشورهای پیشرفته به موفقیت های مهمی دسته یافته اند. این متخصص ژنتیک پزشکی ادامه داد: در صورت عدم استفاده از فرصت های کنونی؛ کشور بهای گزاف روزهای از دست رفته امروزی را در آینده خواهد داد و به این مقوله مهم باید بیش از گذشته توجه کرد.
وی یادآور شد: نخستین کلینیک های موفق ژن درمانی در سال ۱۹۹۱ رخ داد، زمانی که بیماری لاعلاج یک دختر بچه آمریکایی مورد درمان قرار گرفت و این موفقیتی بسیار مهم در علم جهانی محسوب می شد. این مسئول اظهار داشت: این کار نشان داد که با انتقال ژن می توان به درمان بیماری های لاعلاج رسید که حدود ۲۲ سال پس از آن اولین داروی ژن درمانی توسط آژانس دارویی اتحادیه اروپا پذیرفته شد.
بیگلری افزود: می توان گفت در موضوع ژن درمانی راه طولانی طی و تجربه های کسب شده بیانگر آن است که این حوزه مسیر صاف، یکدست و دست یافتی با سرعت بالا نیست، بلکه راهی است که باید دقت لازم را انجام داد. رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: ۲۰۰۱۷ طلایی ترین سال علم ژن درمانی محسوب می شود که به وسیله آن، درمان بیماری های مختلفی انجام و به دنبال آن نیز پروتکل هایی قابل اجرا وارد حیطه درمان شد. بیگلری خاطر نشان کرد: به همین خاطر اکنون چاپ مقاله در حوزه ژن درمانی بسیار سخت شده و به دلیل بروز شکست های به وقوع پیوسته در این حوزه، مطالب را به راحتی پذیرش نمی کنند و بررسی های دقیقی انجام می گیرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز در این برنامه گفت: از دهه ۷۰ مطالعه سلول‌های بنیادی در کشور شروع شدو در یک بازه ۲۰ ساله به پیشرفت های قابل توجهی دست یافت، تا جایی که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر، جایگاه سومین کشور جهان در استفاده کاربردی از این دانش را دارا است. دکتر پرویز قزلباش افزود: از دهه هفتاد مطالعه بر روی سلول‌های بنیادی در ایران شروع شد و امروزه با پیشرفت های خیره‌کننده‌ای که در این حوزه به وجود آمده گام هایی خوبی در این بخش برداشته شده است. ۹۶۴۶/۸۰۶۸


 پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷ -  کد خبر : ۹۷۱۲-۴۸۹۱-۵
کاهش سن بلوغ، زنگ هشداری برای خانواده‌ها
رئیس شبکه بهداشت و درمان خرم‌دره گفت: کاهش سن بلوغ یکی از دغدغه‌های عصر جدید است.
  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جلیل کریم‌خانی در جلسه ستاد مبارزه با موادمخدر شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه ایدز یکی از بیماری‌های بسیار خانمان‌سوز عصر جدید است، اظهار کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته ۸۰ درصد بیماری ایدز از طریق تزریق میتلا می‌شود.  
وی با اشاره به پیوستن کشورمان به فعالیت‌های بین‌المللی در این حوزه، اظهار کرد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر آمار ایدز از طریق تزریق سرنگ مشترک کاهش یافته است. کریم‌خانی با اشاره به اینکه ایدز برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۱ در آمریکا مشاهده شد، گفت: اولین مواردی که مشاهده شد در بین معتادان تزریقی و نیز همجنس‌گرایان مرد قرار داشت که به دلیل نامعلومی سیستم دفاعی بدن آن‌ها ضعیف شده بود.  
این مسئول با اشاره به کاهش بلوغ در سطح جهان، ادامه داد: طی سال‌های اخیر شاهد کاهش سن بلوغ در سطح جهانی ما بین ۱۰ الی ۱۳ سال بوده‌ایم که کشور ما نیز عاری از این امر نیست. این مسئول عنوان کرد: کاهش سن بلوغ هم می‌تواند موجب خیر و هم می‌تواند موجب شر باشد که عبور سلامت جوانان و نوجوانان از این‌باره در گروه مدیریت در سطح خانواده‌ها است. کریم‌خانی در ادامه در مورد نحوه بر خورد صحیح با نوجوانی که دچار بلوغ زودرس شده است، گفت: خانواده باید هوشیار باشد و با تربیت و نظارت مناسب، نوجوان را از خطر بلوغ زودرس حفظ کند اما اگر با وجود نظارت‌های خانواده، فرزند آن‌ها باز هم دچار بلوغ زودرس شد باید سعی شود تا بین والدین و نوجوان روابط سالم و دوستانه برقرار شود تا نوجوان در بستر خانواده احساس امنیت کند.
در ادامه این جلسه، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خرم‌دره نیز با بیان اینکه سالانه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان در حوزه موادمخدر برای درمان معتادان هزینه می‌شود، عنوان کرد: میانگین سنی مصرف موادمخدر نیز ۲۴ تا ۲۵ سال است.  
حجت‌الاسلام حسن محمدی با اشاره به قرارگیری ایران در همسایگی افغانستان و مسیر ترانزیت موادمخدر، ادامه داد: نگاه کشورمان به مقوله مبارزه با موادمخدر، نگاهی جهانی است. وی با تاکید بر ضرورت اهتمام جدی‌تر برای اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر، ادامه داد: در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای ما بین سازمان تبلیعات اسلامی، بهزیستی و وزارت کشور منعقد شده است.
 
 
 ۱۰۰ شرکت در حوزه فناوری سلول های بنیادی فعالیت می کنند
زنجان - ایرنا - دبیرستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : در زمان حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت در حوزه فناوری ‌سلول‌های بنیادی کشور فعالیت می کنند که ۸۰ شرکت دانش بنیان هستند.
کد خبر: ۸۳۲۳۵۵۴۳ | تاریخ خبر: ۱۷/۱۲/۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
به گزارش ایرنا، دکتر امیرعلی حمیدیه شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای سلول های بنیادی استان زنجان افزود: با تشکیل شوراهای سلول های بنیادی در استانها دانشگاه های علوم پزشکی نقش اصلی و هماهنک کننده یا دستگاه های متولی امر داشته و به نوبه خود موفقیت هایی را کسب کرده اند. وی اظهار داشت: این معاونت برای توسعه علوم و فناوری خود فعالیت و همکاری گسترده ای را آموزش و پرورش آغاز کرده و از زمان راه اندازی پژوهش سرای دانش آموزی تاثیر شگرف و استعدادهای بسیار خوبی کشف شده است. این مسئول ادامه داد: وجود کارآفرینان و سرمایه گذاران در جلسات شورای بنیادی به پیشبرد کارها کمک می کند و این در حالی است که دولت با توجه به محدویت ها و مشکلاتی مالی نمی تواند بطور تمام سرمایه گذاری کند. این فوق تخصص آنکلوژی و پیوند مغزی سلول های بنیادین ادامه داد: برای پیشگیری از موازی کارها توانمندی و ظرفی استان ها در زمینه سلول های بنیادی و نانو فناوری بازساختی بررسی و متناسب با آن برنامه هایی اعلام می شود.
وی اضافه کرد: میکروسکوپ لیزری کانفوکال و میکروسکوپ لیزری لایه‌نوری در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به‌دست معاون اول رئیس جمهوری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آذر امسال ۱۳۹۷ رونمایی شد. وی اظهار داشت: میکروسکوپ محصول فوق می تواند بازار کشورهای منطقه و اروپا را تحت تاثیر خود قرار دهد و توجه ویژه بسیار تحول آفرین است. این مسئول ادامه داد: بنابراین، این استان ظرفیت بسیار خوبی برای ساخت کارخانه میکروسکوپ را داراست که می تواند اشتغال یکهزار و ۵۰۰ نفری را داشته باشد.
وی یادآوری کرد: یکی از برنامه های شورای سلول های بینادی استان این است که در این خصوص جلسات لازم را برگزار کرده و این معاونت نیز زمینه احداث کارخانه یاد شده را فراهم می کند. حمیدیه، همچنین سلول درمانی سرطان،بحث سرمایه گذاری در حوزه مرکز سکته حاد مغزی استان را از دیگرمزیت مهم این استان برای توسعه بیش از گذشته علوم وفناوری سلول های بنیادی ذکر کرد.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون فارغ التحصیلان علوم انسانی بیکار هستند می توانند در شرکت های دانش بنیان با دانش خود در این حوزه بسیار تاثیر گذار باشند. به گفته وی، دانشجویان موتور محرک ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بینادی طی چهاز سال گذشته بوده چرا که بهره گیزی از ظرفیت های این قشر موفقیت هایی را به دنبال داشته است. ۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 
 
 
 زنجان در حوزه سلول های بنیاد سرمایه گذاری می کند
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: این واحد دانشگاهی آمادگی دارد در صورت تعریف پروژه‌ای محوری، جامع و برنامه‌ای هدفمند در حوزه سلول‌های بنیادی با نگاه محصول محور بدون لحظه‌ای درنگ سرمایه‌گذاری لارم را انجام دهد.   کد خبر: ۸۳۲۳۵۵۵۲ | تاریخ خبر: ۱۷/۱۲/۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش شامگاه پنجشنبه در شورای سلول های بنیادی استان زنجان افزود: فعالیت ها حوزه سلول های بنیادی علوم پزشکی زنجان چندان رضایت بخش نیست و در واقع نمی توان نمره قابل قبولی داد. وی اظهار داشت: به این مهم باید توجه داشت شورای سلول های بنیادی استان طی چند ماه گذشته و به تازگی آغاز بکار کرده است و نمی توان به صراحت فعالیت های انجام تا کنون را قضاوت کرد.
این مسئول ادامه داد: استان زنجان در حوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیار خوبی دارد و دورنمایی خوبی متصور شده اما عوامل محیطی روند کار را با کندی مواجه کرده است
. وی اضافه کرد
: این دانشگاه در حوزه سرطان جلساتی را با دانشگاه علوم پایه و حتی دستگاه های مرتبط برگزار کرده و به نوعی حرکت هایی در این بخش آغاز شده، اما پر شتاب نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: این دانشگاه برای توسعه و فرهنگ سازی این حوزه مهم رایزنی های را با اداره کل آموزش و پرورش استان شروع کرده اما مدیریت این بخش در حدود یکسال با بی ثباتی مواجه شده است. قزلباش افزود: برای گسترش فعالیت ها در حوزه سلول های بنیادی باید یک محور مشترک درمجموعه شورا ، در حیطیه های مختلف انگیزه ای قوی بوجود آید که تا کنون این مهم تعریف نشده است. وی اضافه کرد: اگر بتوان با توجه به ظرفیت های سطح استان یک محور مشترک کاری تعریف شود، شتاب بیشتری می یابد و حتی می توان از تجارب استان های دیگر نیز استفاده کرد. این مسئول ادامه داد: این واحد دانشگاهی انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در حوزه سلول های بنیادی را دارد و علوم پزشکی زنجان جزء معدود دانشگاهی است که توانسته از بند تبصره ای چهارتا پنج میلیارد تومان را جذب کند. قزلباش افزود: بر این اساس خط اعتباری ۵۰ میلیارد تومانی از طریق بانک ها برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان ایجاد شده و به رغم محدودیت منابع مالی مشکلی برای انجام سرمایه گذاری سلولهای بنیادی ندارد بلکه، اهتمام جدی دارد. رئیس شورای سلول های بنیادی استان زنجان خاطر نشان کرد: پژوهشگران و صاحبنظران این حوزه می توانند با تدوین برنامه ای کمک حال دانشگاه علوم پزشکی استان برای انجام سرمایه گذاری لازم در حوزه سلولهای بنیادی باشند. ۹۶۴۶/۸۰۶۸

 
دفعات مشاهده: 49 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان