دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رئیس دانشگاه علوم پزشکی درشورای سلول های بنیادی استان زنجان عنوان کرد: استان زنجان درحوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیارخوبی دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ | 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی درشورای سلول های بنیادی استان زنجان عنوان کرد:
استان زنجان درحوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیارخوبی دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: استان زنجان در حوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیار خوبی دارد و دورنمایی خوبی برای آن متصور شده  است.
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکترپرویز قزلباش شامگاه پنجشنبه 16 اسفندماه درجلسه شورای سلول های بنیادی استان زنجان تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان آمادگی دارد در صورت تعریف پروژه ای محوری، جامع و برنامه ای هدفمند در حوزه سلول های بنیادی با نگاه محصول محور بدون لحظه ای درنگ سرمایه گذاری لارم را انجام دهد.
وی افزود: به این مهم باید توجه داشت شورای سلول های بنیادی استان طی چند ماه گذشته و به تازگی آغاز بکار کرده است و نمی توان به صراحت فعالیت های انجام تا کنون را قضاوت کرد.
این مسئول اظهار داشت: استان زنجان در حوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیار خوبی دارد و دورنمایی خوبی متصور شده اما عوامل محیطی روند کار را با کندی مواجه کرده است.
وی اضافه کرد:  این دانشگاه در حوزه سرطان جلساتی را با دانشگاه علوم پایه و حتی دستگاه های مرتبط برگزار کرده و به نوعی حرکت هایی در این بخش آغاز شده، اما پر شتاب نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: این دانشگاه برای توسعه و فرهنگ سازی این حوزه مهم رایزنی های را با اداره کل آموزش و پرورش استان شروع کرده اما مدیریت این بخش در حدود یکسال با بی ثباتی مواجه شده است.
وی با بیان اینکه برای گسترش فعالیت ها در حوزه سلول های بنیادی باید یک محور مشترک درمجموعه شورا ، در حیطه های مختلف انگیزه ای قوی بوجود آید که تا کنون این مهم تعریف نشده است ؛ افزود :اگر بتوان با توجه به ظرفیت های سطح استان یک محور مشترک کاری تعریف شود، شتاب بیشتری می یابد و حتی می توان از تجارب استان های دیگر نیز استفاده کرد.
دکتر قزلباش تاکید کرد:  دانشگاه علوم پزشکی زنجان انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در حوزه سلول های بنیادی را دارد و جزء معدود دانشگاهی است که توانسته از بند تبصره ای چهارتا پنج میلیارد تومان را جذب کند.
رئیس شورای سلول های بنیادی استان زنجان خاطر نشان کرد: بر این اساس خط اعتباری 50 میلیارد تومانی از طریق بانک ها برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان ایجاد شده و به رغم محدودیت منابع مالی مشکلی برای انجام سرمایه گذاری سلولهای بنیادی ندارد بلکه، اهتمام جدی داردو
پژوهشگران و صاحبنظران این حوزه می توانند با تدوین برنامه ای کمک حال دانشگاه علوم پزشکی استان برای انجام سرمایه گذاری لازم در حوزه سلولهای بنیادی باشند.
دکتر امیرعلی حمیدیه دبیرستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه گفت : در زمان حاضر بیش از 100 شرکت در حوزه فناوری ‌سلول‌های بنیادی کشور فعالیت می کنند که 80 شرکت دانش بنیان هستند.
وی افزود: با تشکیل شوراهای سلول های بنیادی در استانها دانشگاه های علوم پزشکی نقش اصلی و هماهنک کننده یا دستگاه های متولی امر داشته و به نوبه خود موفقیت هایی را کسب کرده اند.
وی اظهار داشت: این معاونت برای توسعه علوم و فناوری خود فعالیت و همکاری گسترده ای را آموزش و پرورش آغاز کرده و از زمان راه اندازی پژوهش سرای دانش آموزی تاثیر شگرف و استعدادهای بسیار خوبی کشف شده است.
این مسئول ادامه داد:  وجود کارآفرینان و سرمایه گذاران در جلسات شورای بنیادی به پیشبرد کارها کمک می کند و این در حالی است که دولت با توجه به محدویت ها و مشکلاتی مالی نمی تواند بطور تمام سرمایه گذاری کند.
این فوق تخصص آنکلوژی و پیوند مغزی سلول های بنیادین ادامه داد: برای پیشگیری از موازی کارها توانمندی و ظرفیت استان ها در زمینه سلول های بنیادی و نانو فناوری بازساختی بررسی و متناسب با آن برنامه هایی اعلام می شود.
وی اضافه کرد: میکروسکوپ لیزری کانفوکال و میکروسکوپ لیزری لایه‌نوری در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به‌دست معاون اول رئیس جمهوری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آذر امسال 1397 رونمایی شد.
وی اظهار داشت: میکروسکوپ محصول فوق می تواند بازار کشورهای منطقه و اروپا را تحت تاثیر خود قرار دهد و توجه ویژه بسیار تحول آفرین است.
این مسئول ادامه داد: بنابراین، این استان ظرفیت بسیار خوبی برای ساخت کارخانه میکروسکوپ را داراست که می تواند اشتغال یکهزار و 500 نفری را داشته باشد.
وی یادآوری کرد: یکی از برنامه های شورای سلول های بینادی استان این است که در این خصوص جلسات لازم را برگزار کرده و این معاونت نیز زمینه احداث کارخانه یاد شده را فراهم می کند.
حمیدیه، همچنین سلول درمانی سرطان،بحث سرمایه گذاری در حوزه مرکز سکته حاد مغزی استان را از دیگرمزیت مهم این استان برای توسعه بیش از گذشته علوم وفناوری سلول های بنیادی ذکر کرد.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون فارغ التحصیلان علوم انسانی بیکار هستند می توانند در شرکت های دانش بنیان با دانش خود در این حوزه بسیار تاثیر گذار باشند.
به گفته وی، دانشجویان موتور محرک ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی طی چهار سال گذشته بوده چرا که بهره گیری از ظرفیت های این قشر موفقیت هایی را به دنبال داشته است.
 
 

 

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 420 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر