[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آموزش
:: بسیج ملی کنترل فشار خون
:: ماه رمضان
:: اطلاعیه و جدول زمان بندی فعالیت های مربوط به متقاضیان مهمانی و انتقال سال تحصیلی 99-98
:: مدیریت خشم (قسمت پنجم)
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۱۴ | 

 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۸)


۵۲۳۵۱ نفر به بیمارستانهای استان زنجان مراجعه کردند
زنجان - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از ابتدای اجرای طرح نوروزی از ۲۸ اسفند ۹۷ تا کنون،۵۲ هزارو ۳۵۱ نفر به اورژانس های بیمارستانی این استان مراجعه کردند که خدمات لازم نیز ارائه شده است.  کد خبر: ۸۳۲۶۰۴۹۷ | تاریخ خبر: ۱۱/۰۱/۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱

دکتر علیرضا زراعتچی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در بازه زمانی یاد شده شمار بیماران سرپایی درمان شده در مراکز اورژانس بیمارستانی استان به تعداد ۴۷ هزار و ۳۳۵ مورد و تعداد بیماران بستری در اورژانس نیز پنج هزار و ۱۶ نفر بوده است. وی اظهار داشت: در همین مدت ۶۸۲ مورد جراحی اورژانس و ۵۳۷ مورد نیز جراحی غیر ضروری برای بیماران و مراجعه کنندگان به بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان انجام شده است. این مسئول ادامه داد: از ۲۸ اسفند تا ۱۱ فرورین امسال ۳۹۷ موالید در بیمارستان های این واحد دانشگاهی به ثبت رسیده و تعداد موارد احیای قلبی و ریوی موفق برای ۳۰ نفر انجام شده است. وی اضافه کرد: در حوزه واحد پایش، مراقبت و مدیریت درمان معاونت درمان(mcmc) نیز اقداماتی انجام شده است که از جمله می توان به فعالیت ۴۷ مرکز تصویر برداری فعال و ۴۵ واحد آزمایشگاهی اشاره کرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در ایام نوروز برای خدمات رسانی بهتر مراکز بیمارستانی تحت پوشش این واحد دانشگاهی یک هزار پرستار در هر روز کشیک هستند و علاوه بر آن نیز تعدادی پرستار به شکل آنکال ( گوش به زنگ ) در صورت بروز حادثه آماده خدمت هستند. وی اظهار داشت: تعداد پزشکان و متخصصان کشیک در بیمارستان های دانشگاهی در هر روز نیز بیش از ۸۰ نفر است که با احتساب رشته های مختلف دستیاران تخصصی این تعداد به ۱۱۰ نفر می رسد. زراعتچی افزود: تا کنون ۲۰ مورد بازدید توسط هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی از مراکز درمانی و اورژانس بیمارستانها انجام شده است.
** دارو و تجهیزات پزشکی لازم درصورت بروز حادثه وجود دارد
این مسئول با اشاره به آمادگی ۱۰۰ درصدی مراکز بیمارستانی استان با توجه به تشدید بارش ها و احتمال وقوع سیل ادامه داد: بر این اساس ۵۴ پایگاه اورژانس جاده ای و یک مورد پایگاه اورژانس هوایی این استان در مجموع ۵۵ پایگاه در آماده باش کامل برای امداد رسانی ها هستند. زراعتچی افزود: بر این مبنا تمهیدات لازم از قبیل منابع دارویی، تجهیزات پزشکی و جیره خشک در پایگاه های اورژاس بیمارستانی اندیشیده شده و حتی برای سوخت رسانی به آمبولانس ها نیز تدبیر شده است. وی اضافه کرد: با هماهنگی استانداری از ظرفیت بخش خصوصی نیز برای ارائه خدمات در ایام نوروز بهره گیری شده و این حوزه نیز در آماده باش کامل هستند.
به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم اکنون مجموع تخت های فعال بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاهی یکهزار و ۷۰۶ تخت است که این تعداد با احتساب بیمارستان های غیر دانشگاهی و بخش ویژه به ۲ هزار تخت می رسد.۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 فضاهای دانشگاهی میزبان زنجانی ها در روز طبیعت است

زنجان - ایرنا - فرماندار شهرستان زنجان گفت: در حرکتی مبتکرانه محوطه دانشگاه زنجان، مجموعه سایت دانشگاه علوم پزشکی در شهرک کارمندان و مجتمع امام خمینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با تمام امکانات و تجهیزات لازم پذیرای شهروندان در روز طبیعت است.  کد خبر: ۸۳۲۶۲۴۳۱ | تاریخ خبر: ۱۲/۰۱/۱۳۹۸ - ۲۲:۵

رضا عسگری شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در روز طبیعت علاوه بر پارک ها ؛ مکان های سرپوشیده دیگری نظیر مجموعه های ورزشی انقلاب، کارگران، مجموعه ورزشی ۱۵ خرداد در نظر گرفته شده است. وی به شهروندان زنجانی توصیه کرد: با توجه به بارندگی ها و پر آبی رودخانه ها، مسیل های موجود در اطراف رودخانه های شهر زنجان و سدها از استقرار در این مناطق اجتناب کنند. این مسئول خاطرنشان کرد: بر این اساس به دلیل وجود خطرات احتمالی از بروز طغیان رودخانه ها و حتی جاری شدن سیل شهروندان زنجانی به نکات و موارد اعلام شده توجه جدی و ویژه داشته باشنند. وی اظهار داشت: زنجانی ها در روز ۱۳ طبیعت از نشستن در کنار زنجانرود، سد حسن ابدال، سد تهم، رودخانه جاده بیجار، جاده طارم بطور جدی اجتناب کنند و در این راستان مکان هایی دیگری در نظر گرفته شده است. عسگری افزود: طبق اعلام قبلی سه سد کوچک شهر زنجان شامل حسن ابدال ،سهرین قره تپه سرریز شده و با تدابیر اتخاذ شده دریچه های اضطراری نیز برای رهاسازی آب نیز انجام گرفته و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد. فرماندار زنجان ادامه داد: در زمان حاضر نیز سد تهم شهر زنجان نیز ظرفیت خالی برای پر شدن کافی آب وجود دارد و در مجموع سدهای شهرستان مشکل خاصی ندارند. این مسئول با اشاره به وضعیت رودخانه قزل اوزن زنجان نیز گفت که هم اکنون این رودخانه ۸۰ درصد سیلاب را به سمت سد منجیل استان گیلان هدایت می کند و وضعیت نیز لحظه به لحظه رصد می شود. عسگری افزود: تمامی تهمیدات لازم برای طغیان احتمالی رودخانه قزل اوزن زنجان اندیشیده شده و تنها نگرانی در این بخش بروز آسیب به اراضی کشاورزی ، تاسیسات و انهار کشاورزی حاشیه است. وی اضافه کرد: بر این مبنا به کشاورزان واقع در محدوده رود خانه قزل اوزن نیز اعلام شده ماشین آلات خود را خارج کرده و با این تدابیر می توان گفت که این رود، روستاهای اطراف را تهدید نمی کند. فرماندار زنجان ادامه داد: برخی افراد در حاشیه حریم رودخانه قزل اوزن نسبت به ساخت اقدام کرده اند که هشدارهای لازم نیز به ساکنان داده شده است. وی خاطر نشان کرد: با توجه به اعلام هواشناسی استان این سامانه بارشی قوی امشب از آسمان استان خارج می شود و آخر هفته نیز سامانه دیگری وارد می شود که ضعیف تر از سامانه فعلی است.
به گفته این مسئول، تمامی اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان زنجان تا برقراری شرایط پایدار جوی در آماده‌باش کامل هستند.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 

دوشنبه ۱۲ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰ کد خبر : ۹۸۱-۲۲۹۱-۵

احداث بیمارستان دوم از نیازهای مردم خرم‌دره است
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: بیمارستان دوم از نیازهای مردم خرم‌دره است.
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مقتدا شعوری در جلسه اضطراری مدیریت بحران شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه در تامین سلامت مردم وزارت بهداشت تنها می‌تواند ۲۰ الی ۲۵ درصد تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: مردم و ادارات حاکمیتی دیگر نیز در تامین سلامت چامعه تاثیرگذار باشند. وی با بیان اینکه نباید اجازه داد کوچکترین موضوعی سلامتی مردم را تهدید کند، ادامه داد: از دو سال گذشته به تبع تشکیل معاونت اجتماعی جلسات مجامع سلامت نیز دو سالی است که برگزار می‌شود.
این مسئول با بیان اینکه هر سال شعارهای مختلفی برای مجامع سلامت انتخاب شده است، گفت: شعار امسال مجمع سلامت نیز محیط سالم، تغذیه سالم و انسان سالم انتخاب شده است. وی با تاکید بر اینکه انسان سالم محور توسعه پایدار است، ادامه داد: انسان سالم می‌تواند رونق بخش تولید که به عنوان شعار سال نیز انتخاب شده است باشد. شعوری با اشاره به موضوع بیمارستان دوم شهرستان خرم‌دره، تصریح کرد: شهروندان خرم‌دره‌ای به بیمارستان دوم نیاز دارند که در همین راستا نیز سعی کرده‌ایم قدم‌های کارشناسی برداشته شود. وی با اشاره به اینکه مردم خرم‌دره جز خیرین استان ما هستند، یادآور شد: خیرین این شهرستان کمک‌های خوبی به حوزه بهداشت و درمان داشتند که قطعا در زمینه بیمارستان دوم نیز پای کار خواهند بود.
در ادامه این جلسه نیز شهردار خرم‌دره با بیان اینکه لایروبی انهار، رودخانه‌ها و مسیل‌های سیل انجام شده است، اظهار کرد: این اقدامات از پاییز ۹۷ در دستور کار شهرداری قرار گرفته است و تلاش شده است که بیشتر مشکلات در شرایطی که بحران در شهر وجود ندارد حل شود. امیر هوشنگ نوری‌آرا با اشاره به وقوع برخی از آب گرفتگی‌ها در محلات مختلف شهر خرم‌دره، بیان کرد: متاسفانه در شرایط فعلی هیچ اقدامی نمی‌توان برای مهار این آب گرفتگی‌ها انجام داد زیرا این موضوع ناشی از مشکل ساختاری سطح مقطع کانال‌هاست که بایستی کانال‌ها و جوی‌هایی که تعبیه شده اصلاح وسطح مقطع تغییر یابد و یا از میزان بار وارده به مسیر کاسته شود تا بتوانیم شرایط مناسب فراهم کنیم. وی با اشاره به آماده‌باش نیروهای شهرداری، یاداور شد: واحد آتش نشانی مکلف شده است از اتراق افراد در مسیل‌ها و حوزه های خطرساز  جلوگیری کند.
 
 
 
 
 امام موسی کاظم(ع) نماد مقاومت و ایستادگی در مقابل طاغوت بود

زنجان - ایرنا - مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: امام موسی کاظم(ع) همواره در طول دوران زندگی شان نماد مقاومت و ایستادگی در مقابل طاغوت بودند و ما نیز باید از ایشان به عنوان معلم زندگی درس مقاومت بگیریم.  کد خبر: ۸۳۲۶۱۸۰۱ | تاریخ خبر: ۱۲/۰۱/۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
حجت الاسلام محرمعلی شیرمحمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایستادگی امام کاظم مقابل هارون الرشید باعث شد امام شافعی که از بزرگان اهل تسنن است، مقابل خلیفه وقت بایستد و به خاطر مبارزه با وی به زندان طاغوت بیفتد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: امروز باید از امام هفتم عبرت بگیریم که در هرشرایطی باید ایستاد و مردانه جنگید و این مبارزه جای هیچ توجیهی برای فرار از مسئولیت برای برخی باقی نمی گذارد.
حجت الاسلام شیرمحمدی تاکید کرد: انقلاب اسلامی و آرمان های والای امام خمینی (ره) نیز در ادامه راه امامان و پیامبر اسلام بوده و ما نیز باید همین آرمان ها را در مقابل چشم گرفته و با پیروی از ولی فقیه زمان راه امام را ادامه دهیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه امام کاظم (ع) اسوه صبر، مبارزه با ظلم، استقامت و اخلاق بودند، تصریح کرد: در شرایط سختی که هارون برای شیعیان درست کرده بودند، این امام بزرگوار باید سیره اهل بیت را برای ماندگاری در تاریخ نشان داده و راه حق دین را به مردم نشان می داد. حجت الاسلام شیرمحمدی اظهار داشت: ایشان با رفتار و عملکرد خودشان در تمام دوران زندگی نشان دادند نباید در مقابل ظلم سکوت کرد ولو اینکه در این راه انسان از جان خودش نیز بگذرد. مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه باید دشمن شناس و زمان شناس بود تا در شرایط جدید جنگ حق علیه باطل بتوان راه درست را پیدا کرد، گفت: برای تشخیص راه درست در جامعه امروزی بهترین شاخص ولی فقیه زمان است و ما نیز تا زمانی که پشتیبان او مانند ۴۰ سال گذشته باشیم آسیبی نخواهیم دید.
حجت الاسلام شیرمحمدی تاکید کرد: باید سبک مبارزه با باطل را با شرایط امروز تطبیق داده و بر اساس نیازهای امروز گام های خود را نسبت به گذشته مستحکم تر کنیم تا در مقابل دشمن مقاومت کرده و ایستادگی نماییم.
به گزارش ایرنا، امام موسی کاظم ملقب به کاظم و باب الحوائج هفتمین امام شیعیان دوازده امامی است. وی در سال ۱۲۸ق، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان متولد شد و در سال ۱۴۸ق پس از شهادت پدرش، امام صادق(ع)، به امامت رسید.
دوران ۳۵ ساله امامت او با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود. او چندین بار از سوی مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در سال ۱۸۳ق در زندان سندی بن شاهک به شهادت رسید. با شهادت او، امامت به فرزندش علی بن موسی(ع) منتقل شد.۳۲۱۶/۶۰۸۵
 
 
 
 
 پایگاه های جاده ای و شهری اورژانس زنجان روز طبیعت فعال هستند

زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان زنجان گفت: تمامی پایگاه های اورژانس این استان در قالب طرح بسیج نوروزی در روز طبیعت آماده خدمات رسانی به سوانح جاده ای هستند.
کد خبر: ۸۳۲۶۲۷۷۰ | تاریخ خبر: ۱۳/۰۱/۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
دکتر اصغر جعفری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر ۵۵ پایگاه جاده ای، شهری و اورژانس هوایی این استان، ۱۰ ایستگاه سلامت نیز که در قالب طرح نوروزی در حال ارائه خدمات هستند در روز طبیعت نیز فعالیت می کنند.
وی اظهار داشت: این ایستگاه های سلامت از ساعت ۸ تا ۲۰روز ۱۳ فروردین فعالیت کرده و پایگاه های جاده ای اورژانس نیز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۱۷عصر تا ۲۰ شب در کنار جاده ها مستقر هستند. این مسئول ادامه داد: بر این اساس و برای خدمات رسانی بهتر نیز در سطح شهر زنجان ۶ کد آمبولانس در ورودی شهر و مناطق پر تردد و پر ترافیک در پلیس راه مسیر بیجار، پلیس راه زنجان به قزوین، مسیر طارم گردنه ذاکر، مسیر ارمغانخانه و سه راهی آمادگاه و پارک گلستان در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: هفت کد آمبولانس در سایر شهرستانها این استان نیز تعیین و اعلام شده و به عموم مردم توصیه می شود برای خدمات دهی بهتر با اورژانس استان همکاری های خوبی داشته باشند. جعفری از شهروندان و مسافران نوروزی خواست در صورت بروز حادثه ترافیکی از جابجایی مصدومان خودداری کرده و در آرامش و خونسردی کامل برای امداد رسانی با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و نشانی محل را دقیق اعلام کنند. وی از رانندگان وسایط نقلیه نیز خواست در صورت مشاهده خودروهای امدادی، مسیر عبوری را برای تردد بهتر فراهم کنند تا اقدامات درمانی شتاب بیشتری گیرد.
به گزارش ایرنا، از ابتدای اجرای طرح نوروزی از ۲۸ اسفند تا ۱۲ فروردین امسال ۲ هزار و ۴۳۱ مورد ماموریت اورژانس با احتساب ایستگاه های سلامت در استان انجام گرفته است که از این تعداد ۲ هزار و ۲۹ مورد به ماموریت های پیش بیمارستانی اختصاص دارد.۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
 

مردم از مصرف هر گونه قارچ‌های خودرو و فله‌ای خودداری کنند
موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۰۴۵۶ چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به خطرات مصرف قارچهای سمی گفت: مردم از مصرف هر گونه قارچ‌های خودرو و فله‌ای خودداری کنند.
محمدرضا صائینی در گفتوگو با خبرنگار 
موج رسا; با اشاره به خطرات مصرف قارچهای سمی اظهار کرد: با توجه به آغاز بارشهای بهاری و احتمال رویش قارچهای خودرو و سمی در مناطق مختلف از جمله کوه‌ها، باغها، پارکها، مزارع و باغچه‌های منازل و خطرات مسمومیت ناشی از مصرف قارچهای سمی که در بهار سال گذشته نیز سبب مسمومیت و فوت تعدادی از هموطنان‌مان در برخی از استانها گردید، نیاز است که هم استانی‌ها مراقبت‌های لازم را انجام دهند. وی افزود: مردم از مصرف هر گونه قارچ خودرو و قارچ‌هایی که به صورت فله‌ای عرضه می‌شوند خودداری کنند و فقط قارچ‌هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته‌ بندی‌های دارای علام سیب سلامت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت عرضه می‌شوند، تهیه و مصرف کنند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه مردم به توصیه‌های افراد عادی در خصوص تشخیص قارچهای خوراکی توجه نکنند، عنوان کرد: شناسایی قارچهای خوراکی از قارچهای سمی بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، بو، رنگ و مزه امکان‌پذیر نیست. وی بیان کرد: پختن قارچها یعنی کباب کردن، آب پز کردن، بخار پز کردن و سرخ کردن سبب از بین رفتن سم قارچ نمی‌شود، بنابراین لازم است که مردم از مصرف قارچهای خودرو به صورت خام یا پخته خودداری کنند. صائینی تصریح کرد: مصرف قارچها توسط پرندگان و سایر حیوانات نشان دهنده غیرسمی بودن قارچها برای انسان نیست. وی با توصیه به مراجعه به مراکز درمانی در صورت مصرف و بروز برخی علائم گفت: در صورت بروز علائم و نشانه‌های گوارشی(تهوع، استفراغ و اسهال) پس از مصرف قارچ سریعا به مراکز درمانی و بیمارستانها مراجعه و از خود درمانی پرهیز شود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: سال گذشته در استان زنجان مصرف این گونه قارچها مشکلات کبدی برای برخی از هم‌استانی‌ها شد که حتی مجبور به اعزام بیماران به سایر استانها شدیم.

 

دفعات مشاهده: 75 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان