[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آموزش
:: بسیج ملی کنترل فشار خون
:: ماه رمضان
:: اطلاعیه و جدول زمان بندی فعالیت های مربوط به متقاضیان مهمانی و انتقال سال تحصیلی 99-98
:: مدیریت خشم (قسمت پنجم)
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۷) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۲۵ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۷)


جمعه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۳۸۱۴-۵
خدابنده در حوزه سلامت وضعیت مطلوبی ندارد
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: خدابنده در حوزه سلامت وضعیت مطلوبی ندارد .
پرویز قزلباش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: خدابنده جزو محروم‌ترین مناطق استان است و در حوزه سلامت نیز وضعیت شهرستان خدابنده مطلوب نیست . این مسئول ادامه داد: در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در حوزه بهداشت صورت گرفته، به طوری که بیمارستان امیرالمومنین که در سال‌های اخیر مخروبه شده بود، امروز شکل آبرومندانه‌ای پیدا کرده است . وی با اشاره به اینکه شاخص تخت در شهرستان خدابنده پایین‌تر از شاخص استانی و کشوری است، افزود: ۱.۶۱ درصد شاخص تخت در استان و کشور است و شاخص شهرستان خدابنده ۸ دهم درصد تخت است
قزلباش با اشاره به احداث بیمارستان ۲۲۰ تخت‌خوابی در شهرستان خدابنده، تصریح کرد: با افتتاح این بیمارستان شاخص‌ها بالاتر از شاخص کشوری می‌شود. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یادآور شد: تعداد ۱۲۳ بیمار دیالزی نیز در شهرستان خدابنده وجود دارد که با ساخت این بخش امکان ارائه خدمات به بیماران سرطانی فراهم خواهد شد.
 
 
 
 
 گردشگری سلامت استفاده از ظرفیت طب سنتی و مدرن است
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: گردشگری سلامت به معنای عام آن می تواند مفهوم بخشی از توانمند های درمانی موثر و بهره گیری از ظرفیت های نظیر طب سنتی در کنار طب مدرن باشد که بسیار اثر گذار است.
کد خبر: ۸۳۲۷۶۶۹۶ | تاریخ خبر: ۲۴/۰۱/۱۳۹۸ - ۲۱:۵
دکتر پرویز قزلباش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خوشبختانه در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به موضوع گردشگری سلامت و زیر ساخت های لازم آن نیز توجه جدی شد بطوری که هم اکنون این حوزه در کشور و این استان از ارائه خدمات با کیفیتی برخوردار است. وی اظهار داشت: برای دستیبابی به برنامه های ترسیم شده در حوزه گردشگری سلامت به توانمندی ها و ظرفیت های موجود باید توجه کرد و اینکه یک کار تیمی بوده که تحقق این مهم نتیجه لازم را به دنبال دارد. این مسئول ادامه داد: سلامت حوزه ای نیست که فقط بتوان با بازاریابی گردشگر را را جذب کرد و در این میان وقتی گردشگرخارجی برای درمان به کشورمان سفر می کند برنامه های دیگری را نیز باید برای بهره وری بیشتر اقتصادی لحاظ کرد. وی اضافه کرد: وجود موسسات بازاریابی، گردشگری و سیاحتی سازمان یافته و به روز می تواند به پیشبرد بهتر برنامه های این بخش کمک کند و د رواقع به بهره برداری از ظرفیت های گردشگری طبیعی و سلامت منتهی شود قزلباش افزود: هم اکنون در گردشگری سلامت بیمارانی از کشورهای دیگر در مناطق مختلف کشور و حتی این استان مورد پذیرش و درمان قرار می گیرد ،بحث مورد توجه ساماندهی آگاهانه، هوشمندانه برای بهره برداری از این ظرفیت بی نظیر است. این مسئول ادامه داد: یکی از نکات اساسی در حوزه گردشگری سلامت، حفظ حقوق افرادی است که برای درمان به کشورمان و این استان سفر می کنند و بر این اساس باید شرایط لازم تحقق این امر نیز مهیا شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان خاطر نشان کرد: تحقق کار تیمی برای تحقق برنامه های مربوط به گردشگری سلامت به مولفه های دیگری از قبیل هماهنگی با وزارت امور خارجه و ارگان های متولی نیاز دارد که طی این فرآیند ها نیز امری مهم تلقی می شود. ۹۶۴۶/۸۰۶۸


 شایع ترین علامت سل ریوی سرفه 2 هفته ای است

زنجان - ایرنا - مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان زنجان گفت: شایع‌ترین علامت سل ریوی، سرفه پایدار به مدت دو هفته یا بیشتراست که بطور معمول همراه با خلط است.  کد خبر: 83277385 | تاریخ  25/01/1398  12:17
حسین معصومی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سایر علایم تنفسی این بیماری شامل تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت، خلط خونی و علایم عمومی مثل تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی حالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی است.
به گفته این مسئول، بیماری سل در بیش از 80 درصد موارد، ریه ها را مبتلا می سازد که در این حالت به آن سل ریوی اطلاق می شود.
وی اظهار داشت: در ایران خوشبختانه با توسعه شبکه های بهداشت و ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی موثر، میزان بروز بیماری سل از 142 در 100 هزار نفر در سال 1342 به 10.9در صد هزار نفر در سال 1396 رسیده و به عبارتی دیگر، یعنی حدود 13 برابر کاهش یافته است. مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان زنجان ادامه داد: سل خارج ریوی نیز به ابتلای سایر اعضای بدن به غیر از ریه ها گفته می شود و بسته به عضو مبتلا طیف متنوعی از علایم را می تواند ایجاد کند. وی اضافه کرد: بیماری سل در بسیاری از موارد قابل سرایت به دیگران بوده و بخصوص اگر این بیماری ریه ها و یا حنجره را درگیر کرده باشد، می تواند از طریق قطرات ریز تنفسی به دیگران منتقل شود. معصومی افزود: این بیماری بطور معمول با عطسه، سرفه، حرف زدن و حتی با خندیدن این قطرات به مسافت های طولانی پرتاب می شوند و در هوا معلق باقی می مانند و اگر فرد سالمی از این هوای آلوده تنفس کند، میکروب وارد ریه های شخص سالم می شود.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان زنجان ادامه داد: عوامل مختلفی می تواند موجب انتقال و سرایت این بیماری به سایرین شود و در این میان محیط های شلوغ ، کوچک و بدون تهویه مناسب از عوامل موثر در انتقال بیماری سل بشمار می رود.
وی اظهار داشت: مدت تماس با فرد بیمار (بخصوص انواع ریوی) از عواملی هستند که انتقال سل را افزایش می دهد و توجه به این نکته ضروری است که در صورت تشخیص به موقع سل و درمان صحیح آن اغلب بیماران پس از 2 هفته میکروب سل در خلط شان کاهش یافته و دیگر بیماری را به دیگران منتقل نمی کنند. معصومی افزود: مهم ترین راه پیشگیری از بیماری سل، درمان کامل و موثر بیماران مبتلا به سل که آزمایش خلط آنها از نظر سل مثبت شده محسوب می شود. وی خاطر نشان کرد: افرادی که دارای علایم مشکوک به سل ریوی، بویژه سرفه بیش از 2 هفته هستند، می توانند به واحدهای بهداشتی (خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی) مراجعه کنند و با انجام یک آزمایش ساده خلط از وضعیت سلامتی خود مطلع شوند.
به گزارش ایرنا، امروزه یکی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان، بیماری سل است و در این میان برآوردها نشان می دهد که از هر سه نفر جمعیت جهان، یک نفر به میکروب سل آلوده است که این افراد در صورتی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی بشوند، ممکن است به بیماری سل فعال مبتلا شوند.
در سال 2016 میلادی، در جهان، حدود 10.4 میلیون نفر جدید به سل فعال مبتلا شده اند ( 5.9 میلیون نفر مرد، 3.5 میلیون نفر زن و یک میلیون نفر کودک) که برآورد می شود حدود 1.67 میلیون نفر در اثر این بیماری جان می سپارند.9646/8068
 
دفعات مشاهده: 44 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان