[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آموزش
:: بسیج ملی کنترل فشار خون
:: ماه رمضان
:: اطلاعیه و جدول زمان بندی فعالیت های مربوط به متقاضیان مهمانی و انتقال سال تحصیلی 99-98
:: مدیریت خشم (قسمت پنجم)
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۲۸ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸)


موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۰۵۵۳ پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۷
بیمه‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی زنجان بدهی دارند/
در سال ۹۷ برای تامین بخشی از نقدینگی مجبور به اخذ وام از بانک‌ها شدیم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به بدهی‌ها بیمه‌ها گفت: بیمه‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی زنجان بدهی دارند.
پرویز قزلباش در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به بدهی‌ بیمه‌ها اظهار کرد: طلب ما از بیمه‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه بیمه سلامت سال گذشته با وجود منابع محدود عملکرد بهتری داشت، ابراز کرد: بیمه سلامت در حد توان خود سعی کرد تا به تعهداتش تا حدودی عمل کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه متاسفانه تامین اجتماعی عملکرد ضعیفی در این حوزه دارد، افزود: تامین اجتماعی حتی بدهی‌هایی از سال ۹۵ دارد که هنوز به ما پرداخت نکرده و همچنین بدهی‌هایی نیز مربوط به سالهای ۹۶ و ۹۷ دارد. وی با بیان اینکه ۵۰ درصد مراجعات ما بیمه شده‌های تامین اجتماعی هستند، عنوان کرد: این نشان می‌دهد که دانشگاه علوم پزشکی با ۵۰ درصد پولی که می‌بایست در اختیار داشت، اداره شده است. قزلباش با اشاره به اینکه بیمه شدگان تامین اجتماعی قشر زحمت کش و نیازمند جامعه هستند، خاطرنشان کرد: ما با تمام مشکلاتی که داریم قصد اضافه کردن مشکلات این قشر را نداریم و تا به امروز علی رغم این بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی، خدمات‌‌مان را به بیمه‌ شدگان کم نکرده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی نیز هزینه‌های مختلفی دارد، گفت: ما در سال ۹۷ برای تامین بخشی از نقدینگی مجبور به اخذ وام از بانک‌ها شدیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه این اخد وام برای این است که اجازه ندهیم مشکلات خودش را نشان دهد، اظهار کرد: ما تا جایی که امکان پذیر است اجازه نخواهیم داد این مشکلات به مردم منتقل شود.
 
 

کمبود برخی اقلام دارویی گذرا و مقطعی است/ نیاز دارویی بخش بستری را در زنجان تا چهار ماه تامین کرده‌ایم

موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۰۶۰۷ دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه کمبود برخی اقلام دارویی گذرا و مقطعی است‏، گفت: تمام سعی ما این است که کمبودهای دارویی به حداقل برسد.‏ پرویز قزلباش در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به وضعیت ذخیره دارویی اظهار کرد: به طور طبیعی بخشی از مسائل دارویی تحت تاثیر مشکلات اعتباری و مالی کشور قرار گرفته و از طرفی با وجود اینکه دشمن ادعا دارد که دارو و تجهزات پزشکی را تحریم نکرده اما این یک دروغ بزرگ بوده و حتی دارو نیز تحریم شده است. وی با بیان اینکه در بخشی از داروهایی که از خارج وارد می‌شود شاهد برخی کندیها و مشکلات روبرو هستیم، ابراز کرد: تاکید ما این است که داروهای داخلی قابل اعتماد و اتکا بوده و از کیفیت لازم برخوردار هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه اکنون مشکل حاد دارویی نداریم، عنوان کرد: وضعیت کنونی مشکلی را برای مردم ایجاد نمی‌کند و همکاری بخش خصوص و داروخانه‌ها نیز مطلوب است اما این یک واقعیت بوده که ما همچنان در این بخش مشکلاتی داریم.
وی با اشاره به اینکه این مشکلات در کوتاه مدت مشکلی را ایجاد نخواهد کرد، افزود: کمبودهای گذرا داریم یعنی ممکن است یک نوع دارو کم باشد اما معمولا این کمبودها طی روزهای بعد رفع می‌شود. قزلباش با بیان اینکه نوبت تولید توسط شرکتها گاهی سبب برخی کمبودها می‌شود، خاطرنشان کرد: با پیگیریهایی که انجام می‌شود این کمبودهای گذار برطرف می‌شود. وی با اشاره به اینکه گاهی کمبودهای دارویی استانهای دیگر را جبران و یا از آنها دارو دریافت می‌کنیم، ادامه داد: تمام سعی ما این است که کمبودهای دارویی به حداقل برسد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه برخی مردم تصور دارند که دارهای خارجی کیفیت بالاتری دارند، اظهار کرد: دارهای ایرانی جوابگوی نیاز دارویی کشور بوده و از کیفیت لازم برخوردار هستند. وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلات اعتباری اجازه نمی‌دهیم این مشکلات به مردم منتقل شود، افزود: در بخش بستری اندوخته دارویی را تا چهار ماه تامین کرده‌ایم و از این جهت نگرانی نداریم.
این مسئول تصریح کرد: تمام بیمارستاهای استان موظف هستند به صورت روزانه کمبودهای دارویی خود را به بنده اعلام کنند. سواد عمومی مردم در حوزه سلامت باید افزایش یابد

زنجان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: سواد عمومی افراد در حوزه سلامت افزایش یابد و برای تحقق این مهم باید ساز و کارهای لازم آن انجام شود . کد خبر: ۸۳۲۸۰۹۶۰ | تاریخ خبر: ۲۷/۰۱/۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰

به گزارش ایرنا، خدابخش مرادی نافچی روز سه شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان زنجان افزود: شمار بالای مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در تعطیلات نوروزی به معنی افزایش سواد سلامت مردم نیست. این مسئول خاطرنشان کرد: رویکرد کارگروه سلامت، تحقق توسعه پایدار بوده که بی توجهی به این مهم، این مقوله میسر نمی شود. وی اظهار داشت: این در حالی است که در حوزه حاکمیت سه موضوع سلامت، امنیت و اموزش را قانون اساسی تکلیف و حاکمیت نیز برای آن ماموریت تعریف کرده است. این مسئول ادامه داد: نکته اساسی اینکه برای تحقق این سه مقوله مهم تنها یک دستگاه اجرایی متولی نیست، بلکه برای تحقق برنامه های ترسیم شده در این حوزه ها تقویت همکاری های بین بخشی ضروری است. مرادی افزود: بر این مبنا، ساز و کارهایی برای عمومی کردن و همکاری های بین بخشی انجام گیرد که این مهم می تواند در برنامه های هفته سلامت بصورت خاص متجلی شود  وی اضافه کرد: طی جلسات آینده بر عملیاتی شدن کارها و اقدامات متمرکز و از گزارش دهی اجتناب شود و تحولات باید بیش از گذشته در دستور کاری دستگاههای اجرایی عضو کارگروه قرار گیرد. مرادی افزود: امسال بارندگی ها و تدبیر مجموعه عمومی استان موجب شد نعمت به نغمت تبدیل شود و در صورت ادامه همین روند در دیگر فعالیت ها می توان اثر بخشی کارها را بیش از گذشته مشاهده کرد. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: انتظار بر این اداره کل آموزش و پرورش استان برنامه سلامت مدارس را نه تنها در شهر زنجان بلکه در ۹۰۰ روستای پیگیری و برنامه اجرایی خود را اعلام کنند. وی اضافه کرد: سلامت کودکان، نوجوانان و دختران در سنین رشد نیز باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و سازکارهای لازم و برنامه عملیاتی ارائه شود. مرادی اظهار داشت: زنجان به لحاظ گردشگری موقعیت خوبی دارد و بر این اساس استان در نشست غذایی اکو حدود ۲۰ سفر و کاردار از کشورهای مختلف جهان میزبانی می کند و می توان گفت زنجان بین المللی می شود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: برای میزبانی بهترو بهداشت محیط پیرامون باید کیفیت ارائه خدمات بیش از گذشته افزایش یابد و این مهم از سوی دستگاههای متولی امر مورد توجه قرار گیرد. وی اضافه کرد: دراین جلسات برنامه ریزی لازم برای حضور یکی از فرمانداران شهرستانها برای بازگوییمسائل بهداشتی و سلامت فراهم و انتظارات مورد نیاز از سوی مدیران نیز مطرح شود.
مرادی افزود: با فرا رسیدن فصل گرما، شرکت های خدمات رسان نظیر آبفار تدابیر لازم به ویژه در مناطق روستایی اتخاذ کنند و برنامه های عملیاتی برای پیشگیری های احتمالی را مورد توجه قرار دهند. وی اضافه کرد: دستگاه متولی حوزه ماموریت خود است وبه فرمانداران نیز گفته شده مسائل شهرستانی را حل و فصل کنند و به این مهم باید بیش از گذشته توجه شود. این مسئول ادامه داد: عدم اقدام عالمانه و قانونی و پیشگیرانه به نارضایتی در حوزه ای دردرون استان منجر می شود و مسئولان دستگاهها به این مهم توجه کنند. مرادی یادآور شد: بر این اساس اقدامات پیشگیرانه ای باید برای مراکز جدید دخانی تبلیغی و اقدامات لازم برای مراکز موجود در سطح استان باید انجام گیرد.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 
 
 
 معاون وزیر بهداشت: پذیرش دانشجویان داروسازی کاهش می یابد

زنجان - ایرنا - معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه حدود یکهزار و ۵۰۰ دانشجوی رشته داروسازی در دانشگاههای کشور پذیرش می‌شوند که طبق برنامه‌ریزی‌ها شمار آنها از سال ۱۴۰۰ روند کاهشی می‌‎یابد.  کد خبر: ۸۳۲۸۱۳۵۴ | تاریخ خبر: ۲۷/۰۱/۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵

به گزارش ایرنا، دکتر مهدی پیرصالحی شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان دارو سازی ایران در زنجان افزود: هم اکنون نگرانی در بین دانشجویان داروسازی به دلیل شرایط اقتصادی، بازار کار و آینده مبهم بیش از گذشته مشاهده می شود.
وی اظهار داشت: همواره طی سال های گذشته بحث های مختلفی در ارتباط با شمار پذیرش دانشجویان داروسازی و داروخانه ها وجود داشته و این مباحث نیز اکنون به تبادل نظر گذاشته شده است. پیر صالحی خاطرنشان کرد: معضل کنون داروسازی به قدمت ۳۰ ساله باز می گردد چرا که برای برای رفع آن از یک راه حل استفاده شده و همین مساله مشکلات را صد چندان کرده است. وی اضافه کرد: هم اکنون سختگیری های در ارتباط با آئین نامه های مربوط به تاسیس داروخانه ها مبتنی بر رعایت فاصله و جمعیت اعمال می شود که این مهم از سوی داروساران با استقبال مواجه شده اما دانشجویان وفارغ التحصیلان این موارد را محدودیت عنوان می کنند. این مسئول ادامه داد: اقتصاد دارویی کوچک بوده و این درحالی است که در زمان حاضر ۱۲ هزار داروخانه در سطح کشور فعالیت می کنند تا زمانی که یک سیستم و پیکره واحدی شکل نگیرد معضلات پابرجا است.
وی اظهار داشت: طبق گزارش اعلام شده در ۸۹ کشور دنیا به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۶ داروساز فعالیت می کند در حالی که در کشورمان به ازاری هر ۱۰ هزر نفر سه دارو ساز وجود دارد . معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به این مهم باید توجه داشت که ۸۰ درصد هدف گذاری فارغ التحصیلان بر تاسیس داروخانه ها قرار دارد، در حالی که هم اکنون ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که حداکثر ۵۰۰ داروساز دراین مراکز مشغول بکار هستند. وی اظهار داشت: در صورت اجرایی شدن ائین نامه مربوطه، به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی یک دارو ساز باید فعالیت کند و با احتساب این تعداد به چهارهزار و ۵۰۰ دارو ساز می رسد.  پیر صالحی خاطرنشان کرد: به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی یک داروساز بالینی و برای۳۰ تخت یک دارو بیمارستانی تعریف شده که با یک دوره کوتاه مدت تربیت و در این مراکز می توانند خدمت کنند که انجام این مهم در کاهش هزینه های درمانی موثر است. وی تاکید کرد: بر این اساس برای داروسازی باید خدمات جدید و تعرفه های متناسب نیز تعریف شود و البته این موضوع بارها از سوی وزاتخانه مطرح شده اما دیوان عدالت اداری آن را نقص کرده است.  این مسئول اعلام کرد: داروسازان به موضوع شرکت های دانش بنیان نیز توجه داشته باشند و فعالیت خود را در این زمینه معطوف کنند، زیرا موفقیت هایی کسب کرده اند. پیرصالحی یاد آور شد: هم اکنون سیل بخشی از استان های کشور را فرا گرفته و در این میان دولت به تنهایی توان رفع معضلات بوجود امده را ندارد و در این میان داروسازان با تشکیل گروه های خیریه به رفع شرایط کمک کنند.
به گزارش ایرنا، بیست ودومین سمینار دانشجویان دارو سازی ایران شامگام امروز/ سه شنبه/ در زنجان آغاز بکار کرد که تا روز جمعه ادامه دارد.۹۶۴۶/۸۰۶۸
  
 
 
 
 فعالیت واحدهای صنفی دخانی در زنجان با تبلیغات وسوسه کننده

زنجان - ایرنا - در نخستین کارگروه سلامت و امنیت غذایی به موضوع مهم فعالیت واحدهای صنفی دخانی با تبلیغات فریبننده رنگارنگ اشاره شد و علاوه بر آن، گزارش‌های واحدهای زیر مجموعه دانشگاهی نیز از ارائه خدمات خوب در ایام نوروز حکایت داشت.

کد خبر: ۸۳۲۸۱۳۶۱ | تاریخ خبر: ۲۷/۰۱/۱۳۹۸ - ۲۲:۵۴
به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی زنجان دروز سه شنبه در کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان با اشاره به فعالیت صنفی دخانی با عناوین فریبنده در سطح شهر زنجان افزود: متاسفانه این واحدها چندان زیبنده شهر و مخاطب نیست و خود مشکلاتی به دنبال دارد. دکتر پرویز قزلباش اظهار داشت: طی سال گذشته ۹ جلسه سلامت و امنیت غذایی در استان برگزار شده و پیش بینی می شود امسال این رقم به ۱۲ جلسه برسد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان نیز در این جلسه گفت: با توجه به فعالیت و تبلیغ واحدهای فعال در حوزه دخاینیان اخطارهای لازم صادر و حتی متخلفان به مراجع قضایی معرفی شده اند.
صایینی اضافه کرد: در حالی که این واحدهای عرضه دخانیات تبلیغات غیر واقعی و فریبنده از قبیل سیگار ارگانیگ، برگ خاص را ارائه می کنند که غیر بهداشتی و بسیار مضر است. این مسئول ادامه داد: بر این اساس تا کنون ۱۲ واحد متخلف در این حوزه شناسایی و با تشکیل پرونده برای رسیدگی به تخلفات به دادستانی معرفی شده است. وی با اشاره به فعالیت های انجام گرفته در طرح بسیج نوروزی نیز گفت:در بازه ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین امسال ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و ۴۰۹ بازرسی نیز از اماکن عمومی بین راهی انجام گرفته است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: طی این مدت ۴۵۰ بازید مشترک انجام و تعداد ۹۲ متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند. وی اظهار داشت: در این طرح ۶۸۴ اخطاریه بهداشتی به واحدها و عرضه مواد غذایی صادر و تعداد ۲۰ مورد تعطیلی واحدها نیز به ثبت رسید. صائینی افزود: ۲ هزار و ۶۲۰ سنجش با دستگاه پرتابل، ۲۰ هزار و ۱۴۶ مورد کلر سنجی و و بیش از ۱۲ تن مواد غذایی فاسد و از تاریخ مصرف گذشته در استان توسط بازرسان کشف و معدوم‌سازی شد.
** بیش از ۸۷ هزار نفر به اورژانس ها مراجعه کردند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز ادامه داد: طی ایام نوروز امسال ۸۷ هزار و ۱۷۱نفر به اورژانس بیمارستان های استان مراجعه کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش داشت. دکتر علیرضا زراعتچی افزود: در همین مدت شمار ویزیت های اننجام گرفته توسط پرشکان عمومی در بیمارستان های استان ۶۴ هزار و ۵۳۳ نفر و شمار عمل های جراحی یکهزار و ۶۰۴ مورد بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۲۷ درصد افزایش نشان می دهد. وی اضافه کرد: در این طرح تعداد نیروی کادر پرستاری با احتساب مامایی شیفت در طی یک ۲۴ ساعت در بیمارستانهای دانشگاهی یک هزار و ۴۷۴ نفر و متخصصان و دستیاران تخصصی نیز حدود ۲۰۰ نفر بوده است. این مسئول خاطر نشان کرد:در طرح بسیج نوروزی شمار کل ماموریت های منجر به اعزام و ماموریت های غیر تصادفی ۱۶ و ۱۷ درصد رشد داشت.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 
 سه شنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۷۳۱۴-۵
اقتصاد کوچک دارویی و رقابت داروخانه‌ها
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارویی کشور، معضل رقابت بین این داروخانه‌ها وجود دارد. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی پیرصالحی در بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران که در دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر بحث‌های متعددی در حوزه داروسازی، از جمله تعداد دانشجویان داروسازی و کم یا زیاد بودن داروخانه مطرح می‌شود و باید توجه داشت که با وجودی که این مسائل همواره در سمینارها مطرح است ولی مشکل به صورت حل نشده باقی مانده است.  
این مسئول ادامه داد: طی ۲۰ سال گذشته مسائل و معضلات اغلب موارد مشابهی بوده و طی این سال‌ها معاونان دارویی با سلائق مختلف آمده و رفته و این سئوال وجود دارد که چرا مشکلات مطرح شده طی ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته همچنان به عنوان معضل مطرح می‌شود.  
وی اختلاف موجود در دایر کردن داروخانه بر اساس سقف جمعیتی را از جمله مسائل مطرح شده طی سمینارهای گذشته دانست و افزود: این موضوع همواره مورد خوشایند داروخانه‌داران و مورد اعتراض دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل بوده و خواهد بود و حتی اگر سقف جمعیتی هم برداشته شود باز مشکل به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارویی کشور ما حل نخواهد شد. پیرصالحی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ هزار داروخانه در کشور فعالیت می‌کند که به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارویی کشور، معضل رقابت بین این داروخانه‌ها وجود دارد و در صورت عدم تغییر وضعیت، ادامه‌دار خواهد بود. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: تا زمانی که فعالان حوزه دارویی یک سیستم و پیکره واحد نشوند، در همه نهادهای عمومی محکوم خواهند شد، از این رو است که مشکلات به دیوان عدالت اداری و شورای رقابت هم کشیده می‌شود، در حالی که جای حل مشکلات، این محل‌ها نیست. وی افزایش ظرفیت دانشجویی و کاهش آن را حرف دل همه فعالان داروسازی قبل و بعد از ورود به دانشگاه عنوان کرد و گفت: با چه استدلال و منطقی گفته می‌شود که تعداد دانشجویان داروسازی در کشور زیاد است، در حالی که در مطالعات انجام شده در ۸۹ کشور به ازای هر ۱۰ هزار نفر، ۶ داروساز وجود دارد، ولی این آمار در کشور ما سه داروساز است، از طرفی با توجه به مسائل و مقیاس‌های موجود در کشور بحث زیاد بودن تعداد دانشجویان داروسازی درست است. این مسئول با اشاره به جذب سالانه ۱۵۰۰ دانشجوی داروسازی در کشور، اظهار کرد: با توجه به حجم کار محدود در بازار می‌توان گفت که این تعداد زیاد بوده و بر اساس برنامه‌های آموزشی موجود از سال ۱۴۰۰ این روند کاهشی خواهد بود. رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: هدف بیش از ۸۰ درصد از دانشجویان داروسازی دایر کردن داروخانه است، در حالی که نباید این چنین باشد، کشور ما ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی دارد و آمار داروسازان فعال در بیمارستان‌ها ۵۰۰ نفر است ولی باید به ازای هر ۳۰ تخت، یک داروساز در بیمارستان فعالیت کند. پیرصالحی، کم‌کاری داروسازان را دلیل عدم استقبال بیمارستان‌ها از همکاری با داروسازان دانست و افزود: اگر کارکرد داروساز در کاهش هزینه‌های دارویی در بیمارستان تشریح شود، به طور حتم از وی استقبال خواهد شد، از این رو نباید داروسازی را به داروخانه محدود کرد. ارائه خدمات جدید برای داروسازی از راه‌کارهای کمک به این حرفه است و تعریف خدمات جدید منجر به تعریف تعرفه و در نتیجه بهبود وضعیت این حرفه خواهد شد. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با نقض مکرر تعرفه داروسازی در داروخانه‌ها توسط دیوان عدالت اداری، تصریح کرد: این مشکلات ناشی از عدم ارائه خدمت مشهود است. در این حرفه دانشجویان نباید خود را به کار دولتی و یا کار داروخانه‌ای محدود کنند؛ چرا که شرکت‌هایی با سابقه ۱۰ ساله در حال پیش افتادن از شرکت‌های دارویی با بیش از ۶۰ یا حتی ۷۰ سال هستند. این مسئول به درگیری کشور با مشکلات گوناگون از جمله سیل اشاره کرد و گفت: حل این مشکل نیازمند همکاری همگانی است؛ چرا که هیچ مشکلی را به تنهایی نمی‌توان حل کرد، از این رو دانشجویان باید به فکر کمک باشند که ارائه ایده و راه‌حل از جمله این کمک‌ها است. وی خاطرنشان کرد: داشتن ارتباط با نهادهای قدیمی داروسازی از الزامات فعالیت دانشجویی بوده و آشنایی با مشکلات این نهادها و ارائه طرح‌ها و ایده‌های نو به پیشبرد اهداف این حرفه کمک می‌کند و همواره نباید به فکر ایجاد نهاد نو بود. همچنین باید توجه داشت که تقویت نهادهای مرتبط با داروسازی منجر به حفظ حقوق فعالان این حوزه خواهد شد. 
 
 
 سه شنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۷۴۱۴-۵
ارتباط خوب صنعت دارویی با دانشگاه
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: ارتباط خوبی بین صنعت دارویی و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی وجود دارد.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش در بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی که در دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به فراهم شدن زمینه تبالادت علمی در سمینارها، اظهار کرد: دغدغه‌ها و راهکارهای توسعه صنعت دارویی به عنوان دومین صنعت سودآور، هم در سمینارها مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مسئول ادامه داد: دانشجویان آینده‌سازان علوم و صنعت دارویی کشور هستند و برگزاری سمینار، فرصت آشنایی با ابعاد مختلف و فرصت‌ها و تهدیدها را برای این دانشجویان فراهم می‌کند و از آنجایی که روسا و مدیران عالی کشور و نیز روسای دانشکده‌های داروسازی در سمینار حضور دارند، این حضور نشان از غنای خانواده داروسازی ایران است. وی با اشاره به حمایت شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ دارویی از برگزاری سمینار داروسازی در زنجان، افزود: این حمایت بیانگر ارتباط بسیار خوب صنعت دارویی با بدنه دانشگاهی کشور است.  
قزلباش همت بالای دانشجویان این دانشگاه برای برگزاری سمینار را مورد تقدیر قرار داد و تصریح کرد: از طرف مدیریت دانشگاه از آن‌ها تشکر و برای این همه فعالیت سر تعظیم فرود می‌آورم و فرآیند برگزاری این سمینار یک سال زمان لازم برد که موفق اجرا شدن آن بیانگر توانایی دانشجویان در برگزاری این امور در زمانه‌ای است که تهدیدات و محدودیت‌ها هر روز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد، از این رو اتکا به این سرمایه عظیم، کشور را به سمت ثبات، رشد علمی و اقتصادی سوق و کلیدی روشن برای آینده محسوب می‌شود. وی با اشاره به وجود استعدادهای درخشان در استان زنجان که پرفسور ثبوتی و شهید شهریاری از نمونه‌های آن هستند، یادآور شد: در آینده این استان درخشان‌تر از قبل به ایفای نقش خود در سازندگی کشور خواهد پرداخت. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه برگزاری سمینار فرصت مغتنمی را برای برقراری ارتباط با اساتید این حوزه فراهم می‌کند، اظهار کرد: دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با بیش از ۳۰ سال حضور درخشان در عرصه پرورش و آموزش نیروهای حوزه بهداشتی و درمانی به‌ویژه حوزه داروسازی، پنج دوره دانشجوی دوره دکترای داروسازی را تربیت و در حال حاضر پذیرای ۵۰ دانشجو در این رشته است.  
وی خاطرنشان کرد: حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و توسعه اقتصاد مقاومتی از رهگذر شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه به تجاری‌سازی علم، توسعه کیفی ظرفیت مراکز تحقیقات دارویی دانشگاه، راه‌اندازی حوزه پایلوت دارویی، توجه به همکاری‌های بین‌المللی و همچنین توسعه همکاری ملی و منطقه‌ای از راهبردهای تعریف شده دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان است.سه شنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۷۰۱۴-۵

سیگار ارگانیک غیرواقعی است
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: توتون و سیگار ارگانیک، برگ خاص و ... از جمله تبلیغات غیرواقعی است.
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، با اشاره به تبلیغ برخی واحدهای صنفی فعال در حوزه دخانیات اظهار کرد: اخطارها به واحدها صادر شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.
این مسئول ادامه داد: برخی تبلیغات غیرواقعی توسط واحدهای عرضه دخانیات دیده می‌شود که توتون و سیگار ارگانیک، برگ خاص و ... از جمله تبلیغات غیرواقعی بوده که توسط این واحدها ارائه می‌شود که غیر واقعی و غیر بهداشتی است. وی تعداد واحدهای متخلف را ۱۲ مورد اعلام کرد و افزود: پرونده این واحدها در جریان بوده و به دادستان معرفی شده است. صائینی با اشاره به اینکه در طول سال اطلاع‌رسانی در راستای مشارکت مردمی با اعلام شماره سامانه بهداشت ۱۹۰ و یا تلفن تماس‌های مردمی دانشگاه انجام شده است، تصریح کرد: این تلفن به صورت استانی و شهرستانی برای پاسخگویی شکایات مردمی در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه در مدت برنامه بسیج سلامت نوروزی ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده است، یادآور شد: در ایام نوروز ۴۰۹ بازرسی از اماکن عمومی بین راهی انجام شده است. همچنین تعداد ۴۵۰ بازید مشترک در ایام نوروز توسط علوم‌پزشکی انجام شده که تعداد ۹۲ متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی خاطرنشان کرد: در ایام نوروز ۶۸۴ اخطاریه بهداشتی صادر شده و تعداد ۲۰ مورد تعطیلی نیز در ایام انجام شده است.موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۰۶۲۳ سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۰

اتکا به سرمایه عظیم انسانی کشور را به رشد علمی و اقتصادی می‌رساند/
توسعه کیفی مراکر تحقیقاتی دارویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: اتکا به سرمایه انسانی عظیم کشور را به رشد علمی و اقتصادی می‌رساند.
به گزارش موج رسا; پرویز قزلباش امروز در کنگره دانشجویان داروسازی با اشاره به اینکه صنعت دارو دومین صنعت سودآور دنیا است، اظهار کرد: دانشجویان رشته‌های داروسازی آینده سازان صنعت دارویی کشور هستند. وی با بیان اینکه حضور مدیران عالی رتبه کشور در این مراسم و همچنین مدیران وزارت بهداشت و روسای دانشکده‌های داروسازی نشان از جایگاه خانواده داروسازی کشور است، عنوان کرد: حضور شرکتها و هلدینگ‌های بزرگ دارویی و حمایت از برگزاری این کنگره نشان از ارتباط بسیار خوب صنایع دارویی ایران با بدنه دانشگاهی و دانشجویی کشور در این رشته است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: همت بالای دانشجویان و فرزندان برومند دانشگاه علوم پزشکی زنجان را به خاطر زحمایت یکساله که برای این کنگره کشیدند ارج نهاده و از طرف هیئت رئیسه دانشگاه به این بلند نظری و همت آفرین می‌گویم.
وی با اشاره به توانمندی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در زمانی که تهدیدات و محدودیتها هر روز ابعاد تازه ای به خود می‌گیرد، اتکا به سرمایه انسانی عظیم کشور را به سمت ثبات و رشد علمی و اقتصادی سوق خواهد داد. قزلباش با بیان اینکه استان زنجان با استعدادهای علمی فراوان و اساتیدی همچون پروفسور ثبوتی توانمدتر از همیشه در تاریخ ایران ایفای نقش خواهد کرد، گفت: این کنگره فرصتی است که باید آن را غنیمت شمرد چرا که ارتباط  بیشتر را فراهم می کند. وی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیش از ۳۰ سال حضور درخشان در عرصه پرورش و آموزش نیروهای بهداشتی و درمانی به ویژه داروسازی طی ۱۲ سال گذشته پنج دوره دانشجویان دکترای داروسازی را به عرصه خدمات دارویی کشور عرضه داشته است و در حال حاضر ۵۰ دانشجو است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: امیدواریم با توجه به استعدادهای موجود در این دانشگاه بتوانیم مقاطع تخصصی بیشتری را پذیرا باشیم. وی با تاکید بر سیاست دانشگاه علوم پزشکی زنجان مبنی بر حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم بیان کرد: توسعه اقتصاد مقاومتی از رهگذر شرکتهای دانش بنیان، توجه به  تجاری سازی علم از طریق توجه ویژه به فناوری، توسعه کیفی مراکر تحقیقاتی دارویی دانشگاه، راه اندازی مرکز پایلوت دارویی که در فاز اول آن شاهد تولید مواد اولیه خواهیم بود، توجه ویژه به بین المللی سازی و توسعه همکاری ها از رهگذر مبادلات علمی، فرهنگی و دانشجویی و توسعه همکاری های ملی منطقه ای از جمله برنامه‌های دانشگاه است. مهدی پیرصالحی معاون وزیر بهداشت  نیز در این مراسم با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ هزار داروخانه در کشور فعالیت می‌کند، اظهار کرد: به دلیل کوچک بودن اقتصاد دارویی کشور، معضل رقابت بین این داروخانه‌ها وجود دارد و در صورت عدم تغییر وضعیت، ادامه‌دار خواهد بود. وی بیان کرد: طبق مطالعات انجام شده در۸۹  کشور جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر، ۶ داروساز وجود دارد، اما در کشور ما به ازای هر ۱۰ هزار نفر سه داروسازی وجود دارد که از طرفی با توجه به مسائل و مقیاس‌های موجود در کشور بحث زیاد بودن تعداد دانشجویان داروسازی درست است. معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه سالانه ۱۵۰۰ دانشجوی داروسازی در کشور جذب می‌شوند، عنوان کرد: با توجه به برنامه های که داریم این روند از سال ۱۴۰۰ کاهشی می شود. وی همچنین تصریح کرد که هدف بیش از ۸۰ درصد از دانشجویان داروسازی دایر کردن داروخانه است که باید این چنین نباشد. وی خاطرنشان کرد: در کشور ما ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی وجود دارد اما آمار داروسازان فعال در بیمارستان‌ها ۵۰۰ نفر است واین در حالی است که باید به ازای هر ۳۰ تخت یک داروساز در بیمارستان وجود داشته باشد.
 
 
 
 شناسه خبر: ۷۸۱۷۰۸  -  تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۲۲:۱۰
بیست ودومین سمینار دانشجویان داروسازی کشور به میزبانی زنجان برگزار شد
بیست ودومین سمینار دانشجویان داروسازی کشور امروز سه شنبه ۲۷فروردین ۹۸ به همت دانشجویان داروسازی زنجان، با حضور رئیس سازمان غذا و دارو کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، اساتید و دانشجویان از سراسر کشور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، امروز سه شنبه ۲۷فروردین ۹۸ بیست ودومین سمینار دانشجویان داروسازی کشور به همت دانشجویان دارو سازی زنجان، بت حضور رئبس سازمان غذا و دارو کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان واساتید و دانشجویان از سراسر کشور برگزار شد. رئیس سازمان غذا و دارو کشور، با بیان  اینکه ۱۲ هزار داروخانه فعال در کشور وجود دارد، افزود: به ازای هر ۱۰ هزار نفر در کشور، سه دارو ساز داریم که نسبت به آمار دیگر کشورها کمتر است، دانشجویان در پی راهکارهایی باشند تا بتوانیم در معیارهای جهانی قرار بگیریم.
 
دکتر پیرصالحی، با اشاره به بازار کار محدود رشته داروسازی، گفت: پذیرش سالانه ۱۵۰۰ دانشجو در رشته دارو سازی خیلی زیاد است، حدود ۵۰۰ داروساز در بیمارستان های کشور مشغول کار هستند در حالی که  ۴۵۰۰ دارو ساز بایستی مشغول کار می بودند؛ این کم کاری ها به این دلیل است که خدمات مشهودی ارائه نشده است دانشجوبان فکرشان را محدود به کارهای دولتی یا داروخانه ها نکنند، امروزه شرکت های دانش بنیان فعالیت خوبی دارند و در زمینه های مختلفی کار می کنند که اکثرآ از داروسازان جوان کشور هستند.  
این مقام مسئول، خاطر نشان کرد: در برخی از شهرهای کشور سیل باعث خسارات زیادی به مردم و دولت شده است که دولت نمی تواند به تنهایی از عهده ی آن بر بیاید، از دانشجویان خواستاریم که با تشکیل گروه های جهادی، همدل و همراه مردم باشند. 
پرویز قزلباش، صنعت دارو سازی را دومین صنعت دارویی جهان دانست و افزود: امروز کشور در برهه ای از زمان قرار دارد که که محدودیت ها هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد و این محدودیت کشور را به سمت پیشرفت سوق خواهد داد و این پیشرفت به دست جوانان غیور و با استعداد کشور رقم خواهد خورد و استان زنجان با وجود فراز و نشیب ها مثل همیشه ایفای نقش خواهد کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با تاکید سوق دادن دانشگاه به سوی دانشگاه نسل سومی، بیان داشت: از راهبردهای دانشگاه علوم پزشکی، توجه به تجاری سازی علم از طریق توجه وبژه به فناوری و راه اندازی توزیع پایلوت دارویی و تولید مواد اولیه دارو سازی و توسعه هماری بین المللی است. سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور از سال ۱۳۷۳، هرساله به میزبانی یکی از دانشکده های داروسازی سراسر کشور برگزار شده است. ایده ی برگزاری این سمینار برای نخستین بار توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده داروسازی تبریز در سال ۱۳۷۲ مطرح شد. سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور، بزرگترین سمینار مستقل دانشجویی کشور است که دانشجویان خود تصمیم گیرنده و برگزارکننده اصلی سمینار هستند.
 
 
 

کد خبر: ۶۹۰۰۹۱۴ -   تاریخ: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
زنجان میزبان دانشجویان داروسازی از سراسر کشور است
بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران هم اکنون در دانشگاه زنجان با حضور دانشجویان دکتری رشته داروسازی کشور و همچنین معاون وزیر بهداشت در حال برگزاری است. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این مراسم با اشاره به این که داروسازی دومین صنعت سودآور در دنیا شناخته شده است گفت: در این سمینار دانشجویان با ابعاد مختلف این رشته و با فرصت‌ها و تهدید‌های این عرصه به خوبی آشنا می‌شوند. وی از تلاش و همت بالای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی برای برگزاری این سمینار قدردانی کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ۳۰ سال حضور درخشان در عرصه‌های مختلف به ویژه اموزش و پرورش نیرو‌های درمانی و بهداشتی و داروسازی، در ۱۲ سال گذشته ۵ دوره دانشجویان داروسازی را به کشور عرضه داشته است.
قزلباش گفت: با توجه به استعداد و ظرفیت دانشجویان این دانشگاه در تلاش هستیم تا مقاطع تحصیلی بیشتری در این دانشگاه داشته باشیم.
این مقام مسئول برگزاری چنین سمیناری را فرصتی مغتنم برشمرد و گفت:حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، توسعه اقتصاد مقاومتی از رهگذر شرکت‌های دانس بنیان، توجه به فناوری، را از برنامه‌های اولویت دار دانشگاه اعلام کرد.
پیرصالحی معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی کشور در بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران با اشاره به این که ۱۲ هزار داروخانه در کشور فعال است گفت:اقتصاد دارویی ما کوچک و محدود است. وی افزود: دانشجویان و جوانان نیرو‌های خوش فکر و خلاقی هستند که باید از ظرفیت انان در همه عرصه‌ها به خصوص رشته داروسازی استفاده شود. پیرصالحی با بیان این که سالانه یک هزار و ۵۰۰ دانشجو در رشته داروسازی در کشور جذب می‌شوند گفت:جذب این تعداد دانشجو با توجه به بازار کار محدود زیاد است. معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی کشور همچنین با اشاره به این که ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد گفت: ۵۰۰ داردساز در بیمارستان‌های کشور فعال است. وی به معرفی خدمات جدید و مشهود داروسازی در کشور نیز تاکید کرد و افزود:شرکت‌های دانش بنیان فرصتی برای جوانان فراهم آورده است تا بتوانند در عرصه علم و صنعت به خوبی و با موفقیت بدرخشند. پیرصالحی همچنین به حادثه سیل در برخی مناطق کشور نیز اشاره کرد و گفت: دولت به تنهایی برای رفع مشکلات و خسارت‌های ناشی از سیل نمیتواند کاری بکند بلکه با همت، همراهی و همدلی مردم و دولت در کنار هم این مشکلات حل می‌شود.
وی تاکید کرد که باید تمام تلاش خود را بکنیم تا شرایط بهداشتی این مناطق را بهبود بخشیم.
دفعات مشاهده: 12 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان