[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آموزش
:: بسیج ملی کنترل فشار خون
:: ماه رمضان
:: اطلاعیه و جدول زمان بندی فعالیت های مربوط به متقاضیان مهمانی و انتقال سال تحصیلی 99-98
:: مدیریت خشم (قسمت پنجم)
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱/۳۱ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸)

 
 کد خبر: ۶۹۰۱۷۳۴ -   تاریخ: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
رئیس سازمان غذا و داروی کشور خبر داد؛ واردات دارو‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند ممنوع است
رئیس سازمان غذا و داروی کشور گفت: واردات دارو‌هایی که به صورت صد در صدی در داخل کشور نیز تولید می‌شوند ممنوع است.
پیرصالحی معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی کشور در گفتگو با خبرنگارگروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، با اشاره به این که واردات دارو‌هایی که به صورت صد در صدی در داخل کشور نیز تولید می‌شوند ممنوع است گفت: آن دسته از شرکت‌های تولید دارو که توان پوشش کامل بازار را ندارند می‌توانند توسط بازار‌های وارداتی مشکل خود را حل کنند. وی افزود: هر آیین نامه‌ای که در حوزه غذا، دارو، آرایشی و بهداشتی نیاز به اصلاح داشته باشد در تلاش هستیم تا بدون لطمه زدن به کیفیت، در راستای تسهیل و رفع مشکلات داروسازان آن را برطرف کنیم. معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی کشور با اشاره به این که در تامین دارو‌های بیماران خاص هیچ گونه مشکل و کمبودی نداریم گفت: ۱۲۰ میلیون دلار داروی بیماران خاص تامین شده است. این مقام مسئول خاطر نشان کرد: نیاز ۶ ماهه اوبل سال تقریبا تدارک دیده شده است و در تلاش هستیم تا نیاز ۶ ماهه دوم سال را نیز برطرف کنیم. پیر صالحی در خصوص تامین ارز دارو‌های وارداتی هم گفت: با وزارت صمت و بانک مرکزی برای تامین ارز دارو‌ها جلسات متععدی برگزار کردیم تا در این حوزه بتوانیم موفق عمل کنیم. وی گفت: بحث دارو به شدت وابسته به موضوع ارز است که انتظار می‌رود با همکاری و همیاری مشکلات این حوزه هم کاهش یابد.
 

تسنیم -  ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷

رئیس سازمان غذا و دارو: تعداد دانشجویان داروسازی نسبت به بازار کار بیشتر است
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تعداد دانشجویان داروسازی نسبت به بازار کار بیشتر است و دانشجویان تمایل به ایجاد داروخانه دارند تا کار در بیمارستان که این با چرخه اقتصادی کشور ما متناسب نیست.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان با اشاره به دغدغه و مشکلات دانشجویان داروسازی اظهار داشت: این مشکل و دغدغه در بحث داروسازی در طول بیست سی سال همیشه بوده و هست و اکثر مدیران با سلیقه‌های مختلف آمده و رفته‌اند ولی مشکل داروسازان همچنان به قوت خود باقی مانده است.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اقتصاد دارویی ما اقتصاد کوچکی است، در حدود ۱۲ هزار داروخانه فعال در کشور وجود دارد و فاصله دارو و جمعیت -محدودیت داروخانه زدن و رقابت کاری که در بازار وجود دارد همه جزو مشکلات داروسازی است که باید به طور اساسی حل شود و تا زمانی که یک سیستم واحد نداشته باشیم هیچ کسی حتی دیوان عدالت اداری یا شورای اداری نمی‌تواند مشکل را حل کند، افزود: باید با استدلال و همفکری شما جوانان عزیز مشکلات داروسازی حل شود، شما جوان و با فکر و ایده تازه هستید ما نباید خودمان را محدود کنیم باید کارهای جدیدی انجام دهیم تا وارد میدان جهانی شویم. رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در مقاله‌ای که روی ۸۹ کشور دنیا مطالعه شده به ازای هر ۱۰ هزار نفر شش داروساز وجود دارد اما کشور ما به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۳ داروساز وجود دارد که اگر با این مقیاس مطالعه شود داروساز ما زیاد نیست ولی اگر با مقیاس کشور خودمان باشد تعداد داروساز زیاد است. وی با اشاره به اینکه سالانه تقریبا یک هزار و ۵۰۰ نفر جذب دانشجوی داروسازی داریم که با حجم بازار کار ما خیلی زیاد است، بیان کرد: البته با برنامه‌هایی که در معاونت آموزشی انجام شده از سال ۱۴۰۰ تعداد دانشجویان کمتر می‌شود. رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما امروز تقریبا ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم و حداکثر ۵۰۰ داروساز در بیمارستان‌ها وجود دارد، گفت: اگر برنامه طبق آیین‌نامه اجرا شود و به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی یک داروساز در بیمارستان باشد باید ۴ هزار و ۵۰۰ داروساز در بیمارستان‌ها باشد که در این صورت نمی‌توان گفت تعداد داروساز در کشور زیاد است ولی در قسمت بیمارستان‌ها کار نشده و استقبال چندانی صورت نمی‌گیرد و تعداد داروسازان در این قسمت کم  است زیرا در بحث داروسازی بیش از ۸۰ درصد هدف‌گذاری ما ایجاد داروخانه شده است.
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: در بازدیدی که از دو دانشگاه در تهران داشتم اثر حضور داروساز در بیمارستان را تشریح کردم، چه داروساز بالینی که به ازای هر ۱۰۰ تخت یک داروساز بالینی باید باشد و به ازای هر ۳۰ تخت یک داروساز بیمارستانی که اگر این کار  در بیمارستان‌ها انجام شود اثر آن در کاهش هزینه‌های درمان بسیار موثر است. وی در رابطه با شرکت‌های دانش بنیان و داروسازی گفت: داروسازان نباید فکر خودشان را محدود به‌کار دولتی بکنند و باید به سمت گسترش شرکت‌های دانش بنیان بروند. امروزه شرکت‌های دانش بنیان در زمینه داروسازی جزء شرکت‌های موفق هستند و همه داروسازان جوان روی داروهای مختلفی از جمله نانو، ای اس و فراورده‌های دیگر کار می‌کنند، ما در کشور شرکت‌هایی با قدمتی در حدود ۵۰ یا ۶۰ سال داریم  اما امروزه شرکت‌های دانش بنیان که قدمت کمتر از ۱۰ سال دارند توانسته‌اند از شرکت‌های با قدمت زیاد پیشی بگیرند که نشان می‌دهد باز هم شرکت‌های دانش بنیان جای کار زیادی دارند.
 
    
 
  راهبرد علوم پزشکی زنجان حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم است
زنجان - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و توسعه اقتصاد مقاومتی از رهگذر شرکت های دانش بنیان از راهبردهای این واحد دانشگاهی است.
کد خبر: ۸۳۲۸۱۵۴۸ | تاریخ خبر: ۲۸/۰۱/۱۳۹۸ - ۸:۵۴
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش شامگاه سه شنبه در آئین افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان دارو سازی ایران در زنجان افزود: توجه به تجاری سازی علم از طریق توجه به فناوری، توسعه کیفی ظرفیت مراکز تحقیقاتی داروئی دانشگاه و راه اندازی مرکز پایلوت دارویی که در فاز اول به تولید مواد اولیه دارویی منتهی خواهد شد از دیگر راهبردهای این واحد دانشگاهی است. وی، توجه ویژه به بین المللی سازی و توسعه همکاری های بین المللی از رهگذر مبادلات علمی فرهنگی و دانشجویی و توسعه همکاری های ملی را از دیگر راهبردهای علوم پزشکی زنجان ذکر کرد.
این مسئول ادامه داد: این کنگره بهانه ای برای گردهمایی باشکوه پرچمداران و فعالان عرصه دارویی کشور است، تا ضمن تبادلات علمی در قالب مقالات و سخنرانی ها، دغدعه ها و راهکارهای توسعه صنعت داروئی که دومین صنعت سود آور دنیا را مورد بررسی قرار دهند.  
وی اضافه کرد: دانشجویان دارو سازی آینده ساران علوم صنعت دارویی کشور هستند و می توانند، هرچه بیشتر با ابعاد مختلف این رشته فرصت و تهدید های آن اشنا شوند. این مسئول ادامه داد: حضور مدیران عالی رتبه داروسازی کشور، رووسای داروسازی، مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان از غنای خانواده داروسازی ایران حکایت دارد و همچنین حضور شر کت های بزرگ و هلدینگ هایی بزرگ دارویی کشور در حمایت از برگزاری این کنگره نشان از ارتباط صنایع دارویی ایران با بدنه دانشگاهی و دانشجویی کشور در این رشته دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه خاطرنشان کرد: برگزاری مدارس بهاره، تابستانه و پاییزه جلب مقالات متنوع، داوری آنها، هماهنگی و مشارکت اساتید دانشگاهی سراسر کشور، برگزاری پنل های صنفی و علمی همه نشان از توانمندی دانشجویان و لزوم اعتقاد به این سرمایه بزرگ کشور دارد.  قزلباش اظهار داشت: در زمانه ای که تهدید، محدودیت ها هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد، اتکا به این سرمایه عظیم کشور را به سمت ثبات و رشد علمی و اقتصادی سوق خواهد داد که کلید آینده ای روشن برای کشور در دست این جوانان توانمند است. وی اضافه کرد: این واحد دانشگاهی با استعدادهای علمی فراوان توانمند تر از همیشه در تاریخ ایران ایفای نقش خواهد کرد و برگزاری چنین کنگره ای فرصت مهمی است، زیرا ارتباط هر چه بیشتر گروه های هدف و نخبگان را با سایر اندیشمندان ایران زمین فراهم می کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیش از با ۳۰ سال حضور فعال در عرصه پرورش و آموزش نیروهای بهداشتی ، درمانی و دارو سازی طی ۱۲ سال گذشته پنج دوره دانشجویان دکترای دارو سازی را به عرصه دارویی کشور عرضه کرده و هم اکنون نیز میزبان ۵۰ دانشجوی مقطع phd است که امیدواریم در اینده ای نزدیک با استفاده از استعداد های موجود مقاطع تخصصی بیشتری ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، بیست ودومین سمینار دانشجویان دارو سازی ایران شامگام امروز/ سه شنبه/ در زنجان آغاز بکار کرد که تا روز جمعه ادامه دارد.۹۶۴۶/۸۰۶۸

 
 
  • تسنیم - ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
  • بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان آغاز به‌کار کرد‌
  • بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان آغاز به‌کار کرد، این سمینار چهار روزه تا جمعه در زنجان برگزار می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، دبیر بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در مراسم افتتاحیه این سمینار اظهار داشت: خداوند بزرگ را شاکریم که این افتخار را نصیب ما فرمود تا بتوانیم برای نخستین بار در طول تاسیس دانشکده داروسازی زنجان میزبان و امانتدار میراث بیست و دومین دوره برگزاری سمینار دانشجویان داروسازی کشور باشیم. مهرنوش نیکپور افزود: دبیرخانه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران شامل شش کمیته علمی، صنفی، مالی، اجرایی، روابط‌عمومی و مولتی‌مدیا است که در طول یک سال گذشته تمام تلاش خود را به‌کار گرفته تا بتواند به همه اهداف علمی و صنفی که در برنامه کاری خود قرار دارد دسترسی پیدا کند. وی تصریح کرد: در سمینار دانشجویان داروسازی ایران برای نخستین‌بار در زنجان نشست ادوار شکل می‌گیرد که ضمن آن از همه دبیران دوره‌های پیشین سمینار که از دوره یکم تا پایان دوره بیست و یکم و بیست و دوم بودند دعوت به عمل آمد  که هدف آن در واقع آشنایی هر چه بیشتر با فعالان صنف دانشجوی داروسازی کشور بود تا بتوانیم ارتباط محکمی را بین دانشجویان نسل امروز و دیروز داروسازی برقرار کنیم. دبیر بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته دیدارهایی با ۱۱ نماینده مجلس صورت گرفت که هدف آن انتقال دغدغه‌ها و خواسته‌های دانشجویان در زمینه مشکلات صنفی و آموزشی و دریافت اطلاعات و راهنمایی جهت رفع آنها بود. وی با اشاره به ارسال بیانیه جامع دانشجویان داروسازی ایران به وزارت کشور افزود: بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ امضاء از سراسر کشور جمع شد که همگی در جهت انتقاد و اعتراض به نحوه عملکرد اساسنامه انجمن داروسازان بود که پیگیری آن در دوره بعدی انجام می‌شود.  نیکپور با اشاره به فعالیت‌های دیگر دبیرخانه گفت: نشر چهار شماره نشریه با محوریت علمی و صنفی از دیگر فعالیت‌های دبیرخانه است که قبلا به صورت گاهنامه منتشر می‌شد اما در حال حاضر با تلاش‌های دوستان نشر تحقیق توانستیم فصل نامه کرده که شماره آخر آن در سمینار پخش می‌شود. دبیر سمینار دانشجویان داروسازی افزود: دو جلسه  با ریاست ‌سازمان غذا و دارو کشور و کمیته آموزش داروسازی در ارتباط با ظرفیت پذیرش دانشجو و دغدغه‌های دانشجو و نحوه برگزاری آزمون ۱۸۰ واحدی داشتیم  که برای نخستین بار در کشور برگزار می‌شد.
 
 
 
 بخش درمان مجتمع ام اس زنجان تا پایان امسال افتتاح می شود
زنجان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان گفت: با مشارکت خیران، بخش درمان مجتمع تخصصی بیماران ام.اس این استان تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.  کد خبر: ۸۳۲۸۳۳۶۵ | تاریخ خبر: ۲۹/۰۱/۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
جمال وثوق روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال جمعیت حمایت از بیماران مبتلا به ام.اس استان زنجان با رویکردها و برنامه های جدید به دنبال ایجاد فضایی مطلوب تر برای جامعه هدف خواهد بود که تکمیل بخش درمان مجتمع تخصصی، آموزشی و درمانی، به عنوان الویت مهم در این جهت تعریف شده است.  وی افزود: ساختمان مجتمع تخصصی، آموزشی درمانی و تحقیقاتی بیماران ام.اس استان زنجان در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در چهار طبقه در حال ساخت است.  وثوق اظهار داشت: طبقه همکف با مساحت حدود یک هزار و ۶۰۰ مترمربع شامل فضاهای درمانگاه های تخصصی و پالس درمانی، داروخانه و فضاهای خدماتی است که با توجه به نیاز به بهره برداری مرحله ای تا اتمام کامل پروژه و همچنین متناسب با تأمین هزینه های ساخت، تکمیل آن برای ارائه خدمات به بیماران، ضرورت زیادی دارد.
به گزارش ایرنا، انجمن خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده است.
در زمان حاضر حدود ۲ هزار نفر مبتلا به ام اس در استان زنجان شناسایی شده اند که از این تعداد حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش جمعیت خیریه حمایت از بیماران ام.اس استان هستند. ام اس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن پاسخ غیرمتعارفی به سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی می دهد. مشکلات بینایی، نبود تعادل، مشکلات گوارشی، تغییرات ناگهانی دمای بدن، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن انگشتان، ضعف عضلانی، خستگی مفرط و گرفتگی عضلات از مهمترین علایم این بیماری است.۳۰۸۸

 
همزمان با هفته سلامت؛ ۴۱ طرح بهداشتی در زنجان افتتاح می شود

زنجان - ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: همزمان با هفته سلامت ۴۱ طرح بهداشتی استان در قالب یکهزار پروژه کشوری در این استان افتتاح خواهد شد . کد خبر: ۸۳۲۸۳۹۲۶ | تاریخ خبر: ۲۹/۰۱/۱۳۹۸ -
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش روز پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: رویکرد سازمان جهانی بهداشت توجه به بیمارهای غیرواگیردار است و در این میان انسان سالم محور توسعه پایدار بوده چرا که توسعه بخش های مختلف را فراهم می کند. وی اظهار داشت: به دلیل تقارن روز جهانی سلامت با تعطیلات نوروزی طبق تصمیمات و سیاستگذاری های کلان انجام گرفته این مهم از هفته از اول تا هفتم اردیبهشت هر سال برگزار می شود. این مسئول ادامه داد: هفته سلامت بهانه ای برای توجه مردم به موضوع و افزایش و آگاهی های عمومی در ارتباط با مقوله مهم بهداشت و درمان است که در این میان اطلاع رسانی رسانه های گروهی نیز اهمیت زیادی دارد. وی اضافه کرد: امسال شعار هفته سلامت مراقبت های اولیه بهداشتی راهی بسوی پویش همگانی نامگذاری شده که این مهم باید در همه ابعاد باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی زنجان ادامه داد: قبل از پیروی از انقلاب کارهای انجام گرفته در حوزه بهداشت و درمان در سطح ابتدایی بود اما پس از آن، بحث عدالت در سلامت بطور جدی مورد توجه قرار گرفت. وی اضافه کرد: مردمی بودن، دسترسی آسان به امکانات خدمات بهداشتی ازفرصت های مهم حوزه سلامت عنوان است این د رحالی است در دهه اول انقلاب اولین خانه های بهداشت شکل گرفت و به تدریج در دهه های بعدی حضور بهورز ها به عنوان عامل بسیار موثر و کاربردی و عملیاتی در دورترین نقاط انجام شد.
این مسئول ادامه داد: عدالت در حیطه سلامت در سطح دنیا موضوعی است که همه دولت ها موظفند به این سمت حرکت کنند و این سیاست باید متناسب با توان و موقعیت اقتصادی کشور ها مد نظر قرار بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: این مقوله مهم پس از انقلاب در کشورمان نقش پررنگ تری داشت بطوری که هر فرد بر اساس خدماتی که تعریف شده می تواند به خدمات عادلانه دسترسی پیدا کند و تبعیض در این زمینه به حداقل رسیده است.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 
مهر -   ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳ - کد خبر ۴۵۹۴۵۱۸

تبعیض در ارائه خدمات بهداشتی به حداقل رسیده است
زنجان-رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در حال حاضر تبعیض در ارائه خدمات بهداشتی به حداقل رسیده است. به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش بعد از ظهر پنج شنبه در نشست خبری هفدهمین هفته سلامت و طرح بسیج سلامت نوروزی در محل دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه یکی از رویکردهای اصلی این دانشگاه در برهه کنونی، اهتمام به مقابله با بیماری‌های غیرواگیر بوده و این موضوع به جد در دستور کار قرار گرفته است، افزود: خوشبختانه با مقایسه میزان ارائه خدمات در حوزه بهداشت و درمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی حاکی از خدمات قابل توجهی است که در چهار دهه اخیر ارائه شده است.
وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم به توسعه پایدار در بخش‌های مختلف دست یابیم، بی‌تردید این توسعه پایدار به واسطه انسان سالم اتفاق افتاده و این بدان معنی است که انسان سالم، محور توسعه جوامع به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع بوده که سازمان جهانی بهداشت نیز بر این امر تاکید زیادی داشته و در خصوص بیماری‌های واگیر و رفع این دغدغه از جامعه بشری، اهتمام ویژه‌ای داشته است.
قزلباش با یادآوری اینکه شعار امسال هفته بهداشت که هفته اول اردیبهشت به این موضوع اختصاص یافته، «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پویش همگانی سلامت» است، ادامه داد: همه ما باید به اهمیت مقوله بهداشت و هفته‌ای که در آن قرار داریم، واقف باشیم و همین موضوع می‌طلبد که در امر اطلاع‌رسانی نیز کارهای شایسته‌ای به فراخور نام‌گذاری صورت گرفته، انجام دهیم.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در ادامه با تاکید بر اینکه شعاری که برای هفته سلامت امسال در نظر گرفته شده، ابعاد مختلفی داشته و خدمات شایانی را که در این راستا در کشور ارائه می‌شود را دربر می‌گیرد، اظهار کرد: نگاهی به خدمات بهداشتی انجام گرفته بعد از انقلاب اسلامی حاکی از آن است که پس از انقلاب در زمینه سلامت برخی موانع برطرف شده و عدالت در سلامت و توسعه عدالت در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گرفت. قزلباش، از احداث خانه‌های بهداشت در سطح روستاها به‌عنوان یکی از جدی‌ترین اقدامات بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان نام برد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز در عرصه بهداشت و درمان به موفقیت‌های روزافزونی دست یافته‌ایم که بی‌تردید یکی از مهم‌ترین این اقدامات، به حداقل رسیدن تبعیض در ارائه خدمات بهداشتی در بین اقشار مختلف جامعه است.


پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۹۵۱۴-۵
معدوم‌سازی ۱۲.۵ تن موادغذایی در ایام عید
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: در طول اجرای بسیج نوروزی سلامت، در مجموع ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم مواد غذایی در استان معدوم شد.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی ظهر امروز در نشست خبری هفدهمین هفته سلامت و طرح بسیج سلامت نوروزی، اظهار کرد: بسیج سلامت نوروزی با هدف تشدید بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه و مسافران نوروزی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، کنترل بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی، نظارت بر جمع‌آوری و دفع پسماندها، نظارت برسیستم آب شرب در مناطق شهری و روستایی از ۲۰ اسفندماه تا ۲۰ فروردین‌ماه اجرا شد. این مسئول ادامه داد: این اقدامات در حوزه‌های مختلف مراکز خدمات جامع سلامت شهری یا روستایی ارائه شد که در همه آنان پزشکان و تیم سلامت در ایام نوروز حضور داشتند که اجرای طرح در این ایام با کم‌ترین مشکلات در این بخش مواجه بود و رضایت‌مندی نسبی بالای ۹۵ درصد را به همراه داشته است و همه این ادعاها بر اساس مدارک و مستندات است و بازخورد خدمات دریافت‌کنندگان از طریق پیامک دریافت می‌شود. وی افزود: مراقبت از گروه‌های خاص ار جمله اقدامات انجام شده در این ایام بود که مادران باردار بخشی از این گروه را شامل می‌شود که خوشبختانه در این زمینه امسال در استان با مشکلی مواجه نبودیم.  
صائینی با اشاره به بازرسی‌های انجام ‌شده در ایام عید از واحدهای مختلف، تصریح کرد: در برنامه بسیج سلامت نوروزی ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده که ۴۰۹ مورد از این بازرسی‌ها در بخش اماکن عمومی بین‌راهی بوده است. همچنین تعداد ۴۵۰ مورد بازید مشترک در ایام نوروز توسط علوم‌پزشکی انجام شده که تعداد ۹۲ متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.  
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: در ایام نوروز ۶۸۴ اخطاریه بهداشتی صادر شده و تعداد ۲۰ مورد تعطیلی نیز در ایام انجام شده و در مجموع ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم مواد غذایی در استان معدوم شد.  
در ادامه این جلسه، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز اظهار کرد: در ایام عید فعالیت واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی و نیز داروخانه‌ها مورد بازرسی قرار گرفت.  
جواد تاج‌کی ادامه داد: در مجموع ۹۴ بازدید از واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی به عمل آمد که چهار مورد آن منجر به شکایت شده است که پاسخ شکایات انجام ‌شده در ۲۴ ساعت بعد از اعلام شکایت، پاسخ داده می‌شود.  
وی افزود: در طول این ایام ۵۱۰ نمونه از مواد غذایی مختلف که شامل انواع آجیل، مواد غذایی خام، غذای پخته ‌شده، شیرینی خشک و شیرینی تر و ... مورد آزمایش قرار گرفت. همچنین ۳۹ مورد بازدید از داروخانه‌ها به عمل آمد که در هشت مورد آن مسئول فنی در محل حضور نداشت که این مهم تخلف محسوب می‌شود.
 
 
 
 
پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳ -  کد خبر : ۹۸۱-۱۹۴۱۴-۵

توجه به بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: توجه به بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در نشست خبری هفدهمین هفته سلامت و طرح بسیج سلامت نوروزی، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت مسئولیت سنگینی را در رابطه با ارتقای بهداشت در کشورهای مختلف دارد که با تدابیر و سیاست‌های اتخاذ شده و قرارداد و معاهده‌نامه‌هایی که با کشورهای مختلف بسته شد، اقدامات قابل توجهی در حوزه بیماری واگیردار انجام شد.  
این مسئول، رویکرد سازمان جهانی بهداشت را توجه به بیمارهای غیرواگیردار دانست و ادامه داد: باید توجه داشت که انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و این انسان سالم است که می‌تواند توسعه را در بخش‌های مختلف تحقق بخشد.   وی افزود: با توجه به اینکه هفته سلامت جهانی با توجه به تاریخ تقویمی ایران مصادف با ایام تعطیلات نوروزی بود، تصمیم کشوری بر این بود که برای افزایش توجه به این بخش برنامه‌های این هفته از اول تا هفتم اردیبهشت‌ماه در ایران برگزار شود تا سیاست‌گذاران کلان، مردم و به عبارت دیگر همه بخش‌ها به این هفته که اهمیت بالایی دارد، توجه کرده و اطلاعات خود را در این مورد افزایش دهند و یا اطلاع‌رسانی به مردم و جامعه را بیشتر مورد تاکید قرار دهند.  
قزلباش تصریح کرد: شعار هفته سلامت در ایران، «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پویش همگانی سلامت» نامیده شده که ابعاد مختلفی از جمله خدماتی که در کشور ارائه می‌شود را شامل می‌شود و مردم باید بتوانند از خدمات اولیه سلامت در سطحی که سلامت بهداشت آنان را ارتقا دهد و خدمات تعریف شده‌ای است، بهره‌مند شوند. وی با اشاره به اینکه در کشور از قبل از انقلاب به حوزه سلامت توجه و کارهایی شروع شده بود، یادآور شد: این اقدامات انجام شده ابتدایی بودند که در دوران انقلاب افزایش یافت که یکی از آن سپاهیان بهداشت بود که در مناطق محروم حضور می‌یافتند ولی در عین حال کمبودهایی وجود داشت. پس از انقلاب در زمینه سلامت برخی موانع برطرف شده و عدالت در سلامت و توسعه عدالت در ابعاد مختلف به‌ویژه در حوزه سلامت بیشتر مورد توجه قرار گرفت و اولین خانه بهداشت با شروع انقلاب در روستاها ایجاد شد.  
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه همواره دسترسی عادلانه به سلامت در دنیا مطرح است و دولت‌ها موظف‌اند که به این سمت حرکت کنند، اظهار کرد: بعد از انقلاب این سیاست مورد توجه قرار گرفت ولی به معنای رضایت و رسیدن به مطلوب نیست ولی در بخش مراقبت‌های بهداشتی اولیه خدمات به صورت عادلانه به مردم ارائه می‌شود و می‌توان گفت که تبعیض در ارائه خدمات در حیطه بهداشت به حداقل رسیده است.
 
 
 
 
مهر -  ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶ - کد خبر ۴۵۹۴۶۸۷

معرفی ۹۲ واحد تهیه و توزیع مواد غذایی به مراجع قضایی استان زنجان
زنجان-معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، از معرفی ۹۲ واحد تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف به مراجع قضایی استان در طول ایام نوروز خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ظهر پنج شنبه در نشست خبری هفدهمین هفته سلامت و طرح بسیج سلامت نوروزی در محل دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه اقدامات شایانی در راستای خدمات‌رسانی مطلوب به شهروندان، گردشگران و مسافران نوروزی در ایام عید امسال انجام شده است، افزود: یکی از این اقدامات، بازرسی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و نیز اماکن عمومی بوده که طی این بازدیدها ۹۲ واحد متخلف نیز به مراجع قضائی معرفی شدند.
وی معدوم‌سازی ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته را یکی از اقدامات جدی این دانشگاه در طول اجرای بسیج نوروزی سلامت در استان دانست و تصریح کرد: خوشبختانه با اجرای این طرح توانستیم اقدامات خوبی را در زمینه‌های مختلف، از جمله میزان و شدت بازدیدهای صورت گرفته انجام دهیم که این خود می‌تواند به ارتقای سطح سلامت جامعه منتج شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با یادآوری اینکه اجرای طرح بسیج نوروزی سلامت از ۲۰ اسفندماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین‌ماه امسال ادامه داشت، اظهار کرد: در طول اجرای این طرح، مواردی چون کنترل بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی، نظارت بر جمع‌آوری و دفع پسماندها، نظارت بر سیستم آب شرب در مناطق شهری و روستایی و مواردی که به طور مستقیم با سلامت افراد سر و کار دارد، به منصه‌ظهور گذاشته شد. صائینی در ادامه با اشاره به اینکه در ایام نوروز ۶۸۴ اخطاریه بهداشتی صادر شده و تعداد ۲۰ مورد تعطیلی نیز در ایام انجام شده و در مجموع ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم مواد غذایی در استان معدوم شد، ادامه داد: همچنین در برنامه بسیج سلامت نوروزی ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده که ۴۰۹ مورد از این بازرسی‌ها در بخش اماکن عمومی بین‌راهی بوده است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان نیز در ادامه این نشست خبری با یادآوری اینکه در طول این ایام ۵۱۰ نمونه از مواد غذایی مختلف که شامل انواع آجیل، مواد غذایی خام، غذای پخته شده، شیرینی خشک و شیرینی تر و … مورد آزمایش قرار گرفت، افزود: همچنین در ایام عید فعالیت واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی و نیز داروخانه‌ها مورد بازرسی قرار گرفت. جواد تاج‌کی با اشاره به اینکه در مجموع ۹۴ مورد بازدید از واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی استان به عمل آمد، خاطرنشان کرد: علاوه بر همه این موارد، شاهد ۳۹ مورد بازدید از داروخانه‌های استان نیز بودیم.
 
 
 
 
    شناسه خبر: ۷۸۲۲۸۵ -  تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۶:۰۲
اجرای ۲۸۰۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته سلامت در استان زنجان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تشریح خدمات نوروزی این دانشگاه گفت: در استان ۲ هزار و ۸۰۰ برنامه به مناسبت هفته سلامت در استان اجرا می شود. به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، پرویز قزلباش امروز در نشست خبری با خبرنگاران به هفدهمین هفته سلامت با شعار «مراقبت های اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» اشاره کرد و گفت: سازمان جهانی بهداشت مسئولیت سنگینی در عرصه سلامت جهانی دارد و با تفاهم نامه ها و معاهدات با کشورهای مختلف توانست در سنوات گذشته اقدامات اساسی در عرصه بیماری های واگیر بردارد. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه رویکرد این سازمان به دلیل کنترل بیمارهای واگیر، تمرکز بر بیماری های غیرواگیر گفت در ایران هفته سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت نامگذاری شده است. قزلباش با اشاره به اینکه مبنای توسعه پایدار جوامع انسان سالم است، ادامه داد: از اینرو در این هفته بر روی بهداشت و سلامت تاکید می شود. این مقام مسئول با اشاره به اینکه پوشش همگانی سلامت ابعاد مختلفی دارد، گفت: این پوشش باید در قالب خدمات و شرایط کشورهای مختلف ارائه می شود. وی با بیان اینکه مردم باید از سلامت اولیه برخوردار باشند، افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات بهداشتی و عدالت در سلامت به شکل چشمگیری افزایش یافت و عدالت در عرصه خدمات بهداشتی در مناطق محروم ارائه شد.  قزلباش خاطرنشان کرد: عرصه این خدمات در بخش مراقبت های بهداشتی اولیه در ایران عادلانه است و تبعیض در ارائه خدمات در این حوزه به حداقل رسیده است. 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان هم در سخنانی با اشاره به طرح بسیج سلامت نوروزی گفت: این طرح از ۲۰ اسفند سال گذشته تا ۲۰ فرودین امسال اجرا شد. محمدرضاصائینی به خدمات ارائه شده در مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی اشاره کرد و گفت: در تمام این مراکز حضور فعال پزشکان و همکاران تیم سلامت را در تعطیلات نوروز شاهد بودیم. وی خاطرنشان کرد: در قالب بسیج سلامت نوروزی بازدید از مراکز بین راهی به تعداد ۱۱هزار و ۶۰۲ مورد، تعداد بازدید از اماکن ۴۰۹ مورد، تعداد تخلفات معرفی شده ۹۲ مورد، تعداد موارد تعطیلی ۲۰ مورد، سنجش با دستگاه ۲۶۲۰ مورد ،تعداد کلرسنجی آب شرب ۲۰ هزار و ۱۴۹ مورد، مقدار غذای فاسد معدوم شده ۱۲ و نیم تن ثبت شد. 
این مقام مسئول با بیان اینکه سامانه ۱۹۰ برای پیگیری شکایات بهداشتی مردم پیش بینی شده است؛ تصریح کرد: مردم می توانند از طریق پیام های خود مسئولان را در جریان تخلفات بهداشتی قرار دهند.
 
 
 
  شماره : ۱۳۹۸۰۱۲۹۰۰۰۷۰۲ - تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۴:۵۷ ب.ظ
۵۰۰ برنامه طی هفته سلامت در زنجان اجرا می‌شود
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، محمدرضا صائینی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به سطح بندی خدمات در حوزه سلامت اشاره و تصریح کرد: بر این اساس نمی‌توان همه خدمات را در همه مراکز درمانی ارائه کرد، هر چند تلاش می‌شود، زمینه حضور متخصص اطفال در بیمارستان رازی ماهنشان به صورت مستمر فراهم شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نظام ارجاع را بهترین روش برای کاهش هزینه‌های درمان و همچنین تشخیص مرجع مراجعه برای بیماری دانست و گفت: این طرح در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر اجرا و بیماران خدمات مورد نیاز خود را از این طریق دریافت می‌کنند که زنجان هم در این حوزه پیش‌تاز است.
*اجرای طرح سیب در دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مانند اکثر دانشگاه‌ها
وی افزود: از مجموع ۶۱ دانشگاه کشور ۵۸ دانشگاه خدمات نظام ارجاع را از طریق سامانه سیب ارائه می‌کنند.
صائینی با بیان اینکه زنجان، نهایت استفاده را از طرح تحول سلامت کرده است، ادامه داد: از ۲۲۶ پروژه تعریف شده در طرح تحول سلامت اغلب آن‌ها به بهره‌برداری رسیده، ۴۱ پروژه در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و حدود ۱۵ پروژه عملیاتی نشده باقی می‌ماند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به در پیش بودن هفته سلامت اشاره و تصریح کرد: در این هفته ۵۰۰ برنامه در قالب ۲ هزار ۸۰۰ برنامه اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه وزارت بهداشت تاثیرگذاری ۲۰ درصدی در سلامت جامعه دارد، ادامه داد: مسؤولیت سایر عوامل موثر بر این موضوع بر عهده دیگر ارگان‌ها است. صائینی با تقدیر از همراهی رسانه در ارتقای سواد سلامت جامعه گفت: طرح سلامت نوروزی با دقت ویژه‌ای از ۲۰ اسفند آغاز و اجرای برنامه‌ها در چند قسمت تا ۲۰ فروردین‌ماه ادامه یافت. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان یکی از برنامه‌های طرح بسیج سلامت نوروزی را خدمات ارائه شده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر که در این مورد عملکردها هم پایش می‌شود، اعلام کرد و افزود: تنها ارگانی هستیم که نام ارائه کننده خدمت به مراجعان مشخص است و ارزیابی می‌شود و با توجه به بازخورهایی که دریافت کردیم، وضعیت رضایت‌مندی مردم مطلوب به نظر می‌رسد. وی وضعیت سلامت مادران و کودکان را از دیگر اقدامات انجام شده، در ایام اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی عنوان کرد و گفت: با توجه به اقدامات انجام شده مشکل خاصی در این ایام به وجود نیامد.
*بازدید ۱۱ هزار و ۶۰۲ موردی از اماکن تولید و عرضه مواد غذایی
صائینی به وظایف ویژه معاونت بهداشت در مورد بازرسی و نظارت بر بهداشت محیط در همه ایام از جمله ایام نوروز اشاره کرد و گفت: طی این مدت ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تولید و عرضه مواد غذایی انجام شده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به ۴۵۰ مورد بازدید مشترک با دیگر ارگان‌ها از مراکز تولید و عرضه مواد غذایی اشاره کرد و افزود: در این میان ۹۲ متخلف به مراجع رسیدگی معرفی، ۶۸۴ اخطاریه صادر و ۲۰ مورد هم تعطیلی در ارزیابی بهداشتی انجام شده است. وی تعداد نمونه‌برداری‌های انجام شده در بازدیدها و همچنین گزارش‌های رسیده را ۶۸۶ مورد اعلام کرد و گفت: در این میان با توجه به مشکلات ناشی از سیلاب‌ها ۲۰ هزار و ۱۴۹ کلرسنجی هم انجام گرفته است.
صائینی آمار معدومی اقلامی نمونه‌برداری شده، غیر بهداشتی تشخیص داده شده را ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم اعلام و تاکید کرد: سامانه ۱۴۹۰ با هدف بهره گرفتن از ظرفیت مردمی در ارتقای بهداشت جامعه طراحی شده است که پیگیری و ارزیابی نحوه فعالیت آن سوژه جالبی برای خبرنگاران خواهد بود.  وی تاکید کرد: استان زنجان در بحث پوشش خانه‌های بهداشت، در حال حاضر بر اساس طرح در حال اجرا، پوشش ۱۰۰ درصدی است.
انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق۴۰
 
 
معدوم‌سازی بیش از ۱۲ هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در زنجان
مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پویش همگانی سلامت»

همدلی زنجان - فروردین ۲۹, ۱۳۹۸

در برنامه بسیج سلامت نوروزی ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده که ۴۰۹ مورد از این بازرسی‌ها در بخش اماکن عمومی بین‌راهی بوده است.
نشست خبری رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان و معاونین این دانشگاه با حضور اصحاب رسانه استان برگزار شد. به گزارش همدلی‌زنجان”؛ در این نشست خبری پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به دستاوردهای این دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان استان، گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی همواره سطح، کیفیت و عدالت در توزیع خدمات سلامت رو به بهبود بوده و امروز به سطح بالایی رسیده است. وی با بیان اینکه توسعه پایدار به واسطه انسان سالم محقق می شود، افزود: اگر بخواهیم به توسعه پایدار در بخش‌های مختلف دست برسیم باید به سلامت انسان توجه شود. سازمان جهانی بهداشت نیز بر این امر تاکید زیادی داشته و در خصوص بیماری‌های واگیر و رفع این دغدغه از جامعه بشری، اهتمام ویژه‌ای داشته است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به برنامه های هفته سلامت در سال ۹۸، یادآور شد: شعار امسال هفته سلامت «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پویش همگانی سلامت» است. در این هفته ۵۰۰ برنامه در قالب ۲ هزار ۸۰۰ عنوان اجرا می‌شود. شعاری که برای هفته سلامت امسال در نظر گرفته شده، ابعاد مختلفی داشته و اهداف مهم و خدمات ارائه شده حوزه سلامت را مورد تاکید قرار می دهد. در هفته سلامت ۴۱ پروژه بهداشتی استان در قالب ۱۰۰۰ پروژه کشوری افتتاح خواهد شد.
وی با بیان اینکه عدالت در توزیع خدمات سلامت در کشور امروز به سطح خوبی رسیده است، اظهار کرد: در حال حاضر تبعیض در ارائه خدمات بهداشتی به حداقل رسیده است و خدمات بهداشتی و درمانی انجام گرفته بعد از انقلاب اسلامی عدالت در سلامت و توسعه عدالت در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گرفت. قزلباش با یادآوری اینکه در شرایط فعلی، اهتمام به مقابله با بیماری‌های غیرواگیر بوده و این موضوع به جد در دستور کار قرار گرفته است، افزود: حوزه سلامت نیازمند اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی مناسب بوده و باید به اهمیت مقوله بهداشت و درمان به ویژه در بخش پیشگیری توجه بیشتری صورت گیرد. این مقام مسئول از احداث خانه‌های بهداشت در سطح روستاها به‌عنوان یکی از جدی‌ترین اقدامات بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان نام برد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز در عرصه بهداشت و درمان به موفقیت‌های روزافزونی دست یافته‌ایم که بی‌تردید یکی از مهم‌ترین این اقدامات، به حداقل رسیدن تبعیض در ارائه خدمات بهداشتی در بین اقشار مختلف جامعه است. وی به برنامه‌ریزی انجام شده برای افتتاح ۴۱ پروژه از مجموع ۲۲۶ پروژه تعریف شده برای استان در قالب طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ها طی هفته آینده به صورت سراسری افتتاح خواهد می شود.
 ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی
در این نشست معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به اقدامات صورت گرفته در طرح و بسیج نوروزی ۹۸ اشاره کرد و گفت: ۹۲ واحد تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف به مراجع قضایی استان در طول ایام نوروز معرفی شدند و طی بازرسی های صورت گرفته در این طرح ۱۲ هزار و ۳۰۹ کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشت معدوم‌سازی شد.
محمدرضا صائینی با اشاره به اینکه در ایام نوروز ۶۸۴ اخطاریه بهداشتی صادر شده است، اظهار کرد: در برنامه بسیج سلامت نوروزی ۱۱ هزار و ۶۰۲ مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده که ۴۰۹ مورد از این بازرسی‌ها در بخش اماکن عمومی بین‌راهی بوده است.
وی از تعطیلی تعداد ۲۰ مورد مراکز مختلف در ایام نوروز خبر داد و گفت: خدمات مناسبی در حوزه بهداشتی در راستای خدمات‌رسانی مطلوب به شهروندان، گردشگران و مسافران نوروزی در ایام عید امسال انجام شده است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با یادآوری اینکه اجرای طرح بسیج نوروزی سلامت از ۲۰ اسفندماه سال گذشته تا ۲۰ فروردین‌ماه امسال ادامه داشت، اظهار کرد: در طول اجرای این طرح، مواردی چون کنترل بیماری‌های منتقله از آب و مواد غذایی، نظارت بر جمع‌آوری و دفع پسماندها، نظارت بر سیستم آب شرب در مناطق شهری و روستایی و مواردی که به طور مستقیم با سلامت افراد سر و کار دارد، به منصه‌ظهور گذاشته شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به اهمیت نظام ارجاع اشاره کرد و یادآور شد: نظام ارجاع بهترین روش برای کاهش هزینه‌های درمان و همچنین تشخیص مرجع مراجعه برای بیماری است. از مجموع ۶۱ دانشگاه کشور ۵۸ دانشگاه خدمات نظام ارجاع را از طریق سامانه سیب ارائه می‌کنند.
۳۹ مورد بازدید از داروخانه‌های استان
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان نیز در ادامه این نشست خبری با یادآوری اینکه در طول این ایام ۵۱۰ نمونه از مواد غذایی مختلف که شامل انواع آجیل، مواد غذایی خام، غذای پخته شده، شیرینی خشک و شیرینی تر و … مورد آزمایش قرار گرفت، افزود: همچنین در ایام عید فعالیت واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی و نیز داروخانه‌ها مورد بازرسی قرار گرفت. جواد تاج‌کی با اشاره به اینکه در مجموع ۹۴ مورد بازدید از واحدهای تولیدکننده مواد غذایی و واحدهای عرضه‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی استان به عمل آمد، خاطرنشان کرد: علاوه بر همه این موارد، شاهد ۳۹ مورد بازدید از داروخانه‌های استان نیز بودیم.
تاج‌کی با بیان اینکه مردم تخلفات مشاهده شده را به سامانه ۱۴۹۰ اطلاع دهند، خاطرنشان کرد: با مطلع شدن کارشناسان این حوزه اقدامات بازرسی و کنترلی بهتری می توان انجام داد. همراهی و همکاری مردم در این حوزه موجب بهبود امور می شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه بازرسان این حوزه در ایام اجرای طرح بسیج نوروزی غذا از مراکز عرضه لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی بازدیدهای زیادی داشتند؛ افزود: در این بازدیدها برخوردهایی هم با ۹۴ متخلف انجام و همچنین به شکایت‌های اعلامی هم رسیدگی شد. ویبا بیان اینکه ظروف یکبار مصرف، باید یکبار مورد استفاده قرار گیرند، اظهار کرد: در صورت استفاده یکباره از این ظروف هیچ آسیبی متوجه مصرف کننده نخواهد بود.
 
 
دفعات مشاهده: 30 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان