دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

با حضور مسئولین استانی ویژه مراسم هفته سلامت در زنجان در هنرستان فنی و حرفه‌ای هاجر آغاز شد

 | تاریخ ارسال: 1398/2/2 | 

 
با حضور مسئولین استانی
ویژه مراسم هفته سلامت در زنجان در هنرستان فنی و حرفه‌ای هاجر آغاز شد
ویژه مراسم هفته سلامت ۱۳۹۸ در زنجان باحضور معاون سیاسی امنیتی استانداری، رییس دانشگاه علوم پزشکی، رییس آموزش و پرورش و دیگر مسئولان استانی در هنرستان فنی و حرفه‌ای هاجر برگزارشد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، صبح دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ و دومین روز از هفته سلامت با عنوان "آموزش رکن سلامت" مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در ویژه مراسم آغاز هفته سلامت در زنجان اظهارداشت: برگزاری ویژه مراسم هفته سلامت چند پیام ضمنی آشکار دارد و آن اینکه مسئولین ارشد استان و شهرستان برای یک موضوع پیرامونی آموزش جمع شدند که از منظر آموزش بسیارحایز اهمیت است.
 
دکتر ابراهیم رفیعی افزود: علیرغم اینکه این ویژه مراسم نمادین است ولی پیام‌های ضمنی متعددی دارد و آموزش و پرورش با یک راهبرد مشخص و با یک سند راهبردی، تحت عنوان سند تحول در آموزش و پرورش، این دوره جدید را طی می‌کند.
وی با بیان اینکه در مدرسه دانش‌آموزان با ابعاد مختلف تربیت ازجمله دینی و اعتقادی_ اجتماعی و سیاسی_ زیستی و مدنی_ زیبایی‌شناسی و هنری_ اقتصادی و حرفه‌ای و علمی و فناوری دارد تصریح کرد: مدرسه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، کانون تحول در جامعه است و یکی از ابعاد مهم ساخت‌های ششگانه تربیت در سند تحول، توجه به بعد سلامت و تربیت بدنی دانش‌آموزان است.
 
معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان در این مراسم اظهارداشت: تحقق توسعه پایدار که توسعه انسانی از زیرساخت‌های لازم برای آن است از الزامات هر کشور است.
دکتر خدابخش مرادی با بیان اینکه توجه به توسعه انسانی، شاخص‌هایی مانند سلامت، آموزش و طول عمر نیاز دارد افزود: اگر خواهان توجه به این سه مؤلفه توسعه انسانی که در قانون اساسی کشور هم به آن اشاره شده است، هستیم باید به سلامت توجه کافی داشته باشیم.
وی با تاکید بر توجه به جوانان و افراد لازم التعلیم به عنوان زیرساخت‌های نشاط و پویایی جامعه تصریح کرد: به فضل خداوند این شاخص با تلاش معلمان و فعالان در آموزش و پرورش تحقق یافته است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با تاکید بر وابستگی بین آموزش و سلامت افراد جامعه تصریح کرد: نمی‌توان به سلامت مردم بی‌توجه بود، به همین دلیل توجه به این حوزه یکی از رویکردهای دولت بود.
دکتر مرادی با تاکید براینکه همراه شدن بیماری با درد نداری از مهم‌ترین دغدغه‌ها است که در این راستا طرح تحول سلامت با هدف کاهش سهم شهروندان در تامین هزینه درمان اجرا شد.
وی جلب توجه مردم و مسؤولان به حوزه سلامت را از اهداف تعریف هفته سلامت در امور مختلف بیان و ادامه داد: باید متوجه بود که تلاش‌ها در حوزه‌های دیگر از جمله عمران موقعی نتیجه‌بخش است که امکان تعامل با انسان سالم به معنی کامل آن یعنی به لحاظ روحی و جسمی و مناسبات اجتماعی در جامعه فراهم شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان آمار پوشش پرونده‌های حوزه سلامت استان را حدود ۹۹ درصد اعلام و اظهارداشت: بار مراجعه این افراد ۹۱ درصد است.
دکتر مرادی تاکید کرد: به جای توجه به سایر امور، به سلامت که رابطه مستقیم با پویایی جامعه دارد توجه کافی داشته باشیم.
 
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان این هفته را به همه کسانی که در حیطه سلامت جامعه و مردم فعالیت و زحمت می‌کشند تبریک گفت و اظهارداشت: هدف هفته سلامت در وهله اول، جلب توجه است.
دکتر پرویز قزلباش با بیان اینکه همه اطلاع دارند که برای همه انسان‌ها سلامتی بزرگترین سرمایه است افزود: بعضی مواقع ما فراموش می‌کنیم که قدر سلامت خودمان را بدانیم ولی جاهایی لازم است که تذکر بدهیم، یادآوری کنیم و بگوییم که سلامت انسان‌ها محور توسعه پایدار یک کشور است.
وی افزود: سلامتی سرمایه عظیمی است که باید از آن محافظت شود و با تذکر و تکرار بر اهمیت آن پافشاری شود.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان پوشش همگانی سلامت را از اهداف نام‌گذاری هفته سلامت برشمرد و تصریح کرد: این مهم از اهداف سازمان بهداشت جهانی است که همه مردم بدون سختی و با عدالت به زیرساخت‌های سلامت دسترسی داشته باشند، ولی با این وجود نیمی از جمعیت دنیا از دسترسی به این زیرساخت‌ها، یعنی مراقبت‌های اولیه سلامت محروم هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به راه طی شده توسط کشورمان در حوزه بهداشت که یکی از قدرتمندترین شبکه‌های بهداشتی جهان را دارد اشاره و ابرازداشت: این مسیر با قدرت و توانمندی و ارائه خدمات اولیه بهداشتی به مردم در دور افتاده‌ترین مناطق طی می‌شود.
دکتر قزلباش با بیان اینکه پوشش مراقبت‌های اولیه بهداشت استان تقریبا ۱۰۰ درصد است تاکیدکرد: سیستم بهداشتی ایران به دلیل موفقیت ‌در پوشش ۱۰۰درصدی، توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان الگو در جهان معرفی شده است.
وی سلامت را شامل: رفاه و سلامت کامل جسمی، روانی و معنوی دانست و تصریح کرد: باید متوجه بود که نبود بیماری نمی‌تواند تعریف سلامت باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این ویژه مراسم از دانش‌آموزان خواست مهم‌ترین مشکلات و مسائل موجود را در حوزه سلامت را بیان کنند که به ۳ نفر از دانش‌آموزان که در این حوزه مطالبی بیان کردند، جوایزی اهداء شد.

دفعات مشاهده: 352 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر