[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آموزش
:: بسیج ملی کنترل فشار خون
:: ماه رمضان
:: اطلاعیه و جدول زمان بندی فعالیت های مربوط به متقاضیان مهمانی و انتقال سال تحصیلی 99-98
:: مدیریت خشم (قسمت پنجم)
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (سوم اردیبهشت ۱۳۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۳ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (سوم اردیبهشت ۱۳۹۸)


 همه زنجانی ها پرونده الکترونیک سلامت دارند
زنجان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: هم اکنون برای ۱۰۰ درصد شهروندان زنجانی پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده که بار مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در نقاط شهری و روستایی این استان حدود ۹۱ درصد است.  کد خبر: ۸۳۲۸۷۲۰۶ | تاریخ خبر: ۰۲/۰۲/۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
به گزاش ایرنا، خدابخش مرادی نافچی روز دوشنبه در مراسم ویژه سلامت استان زنجان افزود: مراجعه نکردن برخی ها به مراکز بهداشتی و درمانی علت هایی از قبیل نداشتن آگاهی و یا وضعیت مالی بوده است. وی اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در همه دولت ها و جوامع به لحاظ اجرایی وجود دارد، توسعه پایدار و همه جانبه برای کشور و حوزه سرزمینی است. این مسئول ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در توسعه پایدار مورد عنایت، دولت ها به ویژه نظام جمهوری اسلامی، دولت تدبیر و امید قرار گرفته توجه به توسعه انسانی است و در این میان شاخص ها و مولفه های توسعه انسانی سه موضوع سلامت، آموزش و طول عمر را شامل می شود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان افزود: اگر بخواهیم به این سه مولفه توسعه انسانی توجه کنیم موضوعاتی در قانون اساسی به عنوان حوزه های حاکمیتی پیش بینی شده و ما نمی توانیم خیل عظیم جوانان و افراد لازم التعلیم را فراموش کنیم. وی اضافه کرد: به طور یقین اگر بالندگی، نشاط، پویایی، آینده نگری و آینده سازی در حوزه سرزمینی و بیرون از مرزهای جغرافیایی را خواستار هستیم، توجه به حوزه به جوانان، نوجوانان و نوآموزان و لازم التعلیم ها ضروری است که در ایران اسلامی این شاخص در آموزش و پرورش روز به روز اعتلا بخشیده شده است. مرادی افزود: حتی هم اکنون در استان زنجان نیز تعداد جمعیت لازم التعلیم که تحت پوشش آموزش قرار نگرفتند، عدد بالایی را شامل نمی شود. این مسئول ادامه داد: مقوله دوم سلامت است و نمی توانیم در حوزه آموزش، پوشش تحصیلی در سطح کشور، این استان و شهرها و نقاط مختلف توجه کرد اما به سلامت نه در حوزه جسم، بلکه روح و روان، سلامت فردی، خانوادگی، اجتماعی فرد و جامعه توجه نداشته باشیم. وی اظهار داشت: یکی از رویکردهای مهم و مورد توجه در دولت تدبیر و امید اجرای طرح جامع نظام سلامت بوده است و دغدغه ای در جامعه وجود دارد که افراد به لحاظ تغییر در فضای پیرامونی خود می توانند به بیمارهای مختلفی دچار شوند. این مسئول ادامه داد: دغدغه بیماران زمانی تشدید پیدا می کند که علاوه بر بیماری، درد نداشتن بضاعت مالی را هم داشته باشند.
مرادی افزود: در این میان طرح تحول نظام سلامت در کشور اجرا شد که کاهش هزینه بیماران و افزایش سهم هم دولت در این حوزه را به دنبال داشت. وی اضافه کرد: هفته سلامت هفته ای است که به شکل نمادین توجه خانواده ها و جامعه را از یک طرف و مدیران دستگاه های اجرایی در حوزه سیاستگزاری و دیگر حوزه های مرتبط به مقوله مهم سلامت معطوف می شود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان خاطرنشان کرد: هر اقدامی که در حوزه اشتغال، آموزش، پرورش و عمران انجام می گیرد وقتی اثر گذار است که با انسان سالم هم به لحاظ جسمی، روحی، روانی و مناسبات اجتماعی ارتباط و تعامل داشته باشد.
به گزارش هفته سلامت،با شعار مراقبت های اولیه بهداشتی راهی بسوی پوشش همگانی از یکم تا هفتم اردیبهشت امسال در سطح کشور آغاز شد.
شعار روزهای این هفته با عناوین دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رکن اساسی، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران ها، سبک زندگی سلامت محور و سلامت جمعیت و خانواده نامگذاری شده است.۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 سلامت انسان ها محور توسعه پایدار است

زنجا ن- ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی زنجان گفت: سلامت انسانها محور توسعه پایدار بوده و همواره بر اهمیت این موضوع افزوده می شود، زیرا مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت است.

کد خبر: ۸۳۲۸۷۴۰۹ | تاریخ خبر: ۰۲/۰۲/۱۳۹۸ - ۱۴:۶
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش روز دوشنبه در مراسم ویژه سلامت استان زنجان افزود: هفته سلامت بهانه ای برای جلب توجه مردم، مسئولان به این مقوله بوده که در برخی مواقع این مهم مورد غفلت و یا به فراموشی سپرده می شود. وی اظهار داشت: هفته سلامت ۲ هزار و ۸۰۰ برنامه در استان زنجان با ۵۰۰ عنوان برنامه اجرا می شود که این رویکرد تا پایان سال جاری ادامه دارد. این مسئول ادامه داد: وقتی از موضوع پوشش همگانی سلامت سخن گفته می شود، به معنای آن است به همه تعلق دارد و در این میان سازمان جهانی بهداشت(who) به خدمات سلامت، بصورت عادلانه بدون دچار شدن به مضیقه مالی و سختی اقتصادی دسترسی داشته باشند. وی اضافه کرد: این در حالی است هم اکنون نیمی از جمعیت جهان هنوز مراقبت های اولیه بهداشتی محروم هستند، میلیون ها نفر در سال بخاطر هزینه های برای درمان خود هزینه می کنند و به همین دلیل در طبقه فقرا قرار می گیرند. قزلباش خاطرنشان کرد: وظیفه حکومت ها ، دولت ها در کنار مردم با مشارکت آنان این است که این مهم را تسهیل کنند و نگذارند از بابت سلامت مشکلاتی برای مردم بوجود آید و در زمان حاضر یکی از سیستم های بهداشتی و شبکه های بسیار قدرتمند به جمهوری اسلامی تعلق داد. وی اظهار داشت: این حرکت پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قدرت و قوت بیشتری ادامه یافت؛، بطوری که هم اکنون یک شبکه وسیع بهم پیوسته ای در کشور وجود دارد که توانسته خدمات اولیه بهداشتنی را در سطحی گسترده و در دورترین نقاط به گروههای هدف ارائه کند. این مسئول ادامه داد:دسترسی شهروندان زنجانی نیز برای دریافت مراقبت اولیه بهداشتی و ارائه آن بطورکامل انجام می گیرد و این موضوع نشان می دهد اگر با برنامه اصول و در مسیر صحیحی هدایت شود، می توان قدمهای محکمی را برداشت و حتی برای دنیا الگو بود.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر سیستم بهداشتی و درمانی کشورمان برای ارائه خدمات اولیه بهداشتی یک الگو در سطح جهانی بشمار می رود و سازمان بهداشت جهانی (who) و حتی کشورهای منطقه از ایران سرمشق می گیرند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی زنجان خاطر نشان کرد: پوشش همگانی سلامت اجزایی از قبیل خدمات سلامت را در برمی گیرد که دولت ها بر اساس توان خود اولویت های را تعریف می کنند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان نیز در این نشست گفت: مراسم هفته سلامت چند پیام ضمنی آشکار دارد و آن اینکه مسئولان ارشد استان و شهرستان برای یک موضوع پیرامونی آموزشی جمع شدند که از منظر آموزش اهمیت بسیار زیادی دارد.
ابراهیم رفیعی خاطر نشان کرد: دوره جدید آموزش و پرورش با یک راهبرد مشخص و با یک سند راهبردی تحت عنوان سند تحول در آموزش و پرورش طی میکند و دانش آموزان در مدرسه با ابعاد مختلف تربیتی ازجمله دینی و اعتقادی، اجتماعی و سیاسی، زیستی و مدنی، زیبایی شناسی و هنری، اقتصادی و حرفه ای و علمی و فناوری دارد که آموزش و پرورش در بعد زیستی و مدنی تلاش می کند.
به گزارش هفته سلامت،با شعار مراقبت های اولیه بهداشتی راهی بسوی پوشش همگانی از یکم تا هفتم اردیبهشت امسال در سطح کشور آغاز شد.
شعار روزهای این هفته با عناوین دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رکن اساسی، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران ها، سبک زندگی سلامت محور و سلامت جمعیت و خانواده نامگذاری شده است.۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
خبرگزاری مهر -  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵ - کد خبر ۴۵۹۷۳۰۶

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۱۰۰ درصد شهروندان زنجانی
زنجان-معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: برای ۱۰۰ درصد شهروندان زنجانی پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، خدابخش مرادی‌نافچی ظهر دوشنبه در ویژه‌برنامه هفته سلامت در محل دبیرستان فنی و حرفه‌ای دخترانه هاجر شهر زنجان با بیان اینکه اگر بخواهیم به توسعه پایدار دست یابیم، بی‌شک یکی از زیرساخت‌های مهم برای تحقق این امر، اهتمام به مقوله سلامت است، افزود: بین توسعه پایدار و نیروی انسانی سالم ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، به همین خاطر برای دست‌یابی به نیروی انسانی سالم و توانمند نیز باید به موضوع سلامت در جامعه بیش از پیش بها دهیم. وی با یادآوری اینکه توجه به مقوله سلامت باعث می‌شود تا شاخص‌هایی چون توسعه انسانی که لازمه توسعه پایدار است، محقق شود، ادامه داد: برای ۱۰۰ درصد شهروندان زنجانی پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است.
مرادی نافچی افزود: امروز قشر معلم از تاثیرگذارترین اقشار جامعه در رسیدن به اهداف توسعه پایدار به‌شمار می‌رود؛ چرا که معلمان و فعالان این عرصه با فعالیت‌های مؤثر خود می‌کوشند تا زیرساخت‌های نشاط و پویایی را که لازمه توسعه پایدار در جامعه است، فراهم کنند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید، اهتمام به حوزه سلامت و ارتقای شاخص‌های بهداشتی جامعه بوده است، تصریح کرد: اجرای طرح تحول سلامت را می‌توان یکی از مهمترین برنامه‌های دولت در راستای بهبود شاخص‌های بهداشت و درمان در کشور قلمداد کرد، لذا تلاش در حوزه بهداشت و درمان به گونه‌ای بوده که بیمار فارغ از درد جسمی، درد دیگری از جمله درد نداری را به دوش نکشد. مرادی نافچی در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح تحول سلامت، گامی بلند در راستای کم کردن سهم شهروندان در تأمین هزینه‌های درمانی بوده و این مهم می‌تواند یکی از نقاط عطف اهتمام دولت تدبیر و امید به مقوله بهداشت و درمان باشد، اظهار کرد: امروز برای اینکه بتوانیم به توسعه پایدار به معنای واقعی کلمه دست یابیم، باید بتوانیم ارتباط انسانی سالمی داشته باشیم که این ارتباط نیز مستلزم برخورداری از شرایط خوب بهداشت و درمان است.  
 
تسنیم -  ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷

بار مراجعه زنجانی‌ها به مراکز بهداشت شهری و روستایی ۹۱ درصد است
معاون استاندار زنجان با بیان اینکه امروز در استان پوشش حوزه سلامت شهروندان ۹۹ درصد است، گفت: بار مراجعه شهروندان به مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی ۹۱ درصد است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، خدابخش مرادی امروز در مراسم گرامیداشت هفته سلامت در دبیرستان فنی و حرفه‌ای هاجر زنجان با تبریک هفته سلامت و اعیاد شعبانیه اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در همه دولت‌ها و جوامع یک مطلوب نهایی  به لحاظ اجرایی دارد تحقق توسعه پایدار و همه جانبه برای کشور است. وی افزود: یکی از موضوعات در حوزه توسعه پایدار که مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گرفته است توجه به توسعه انسانی است که شاخص‌ها و مولفه‌های توسعه انسانی سه موضوع سلامت، آموزش و طول عمر را شامل می‌شود و اگر بخواهیم به این سه مولفه توجه کنیم موضوعاتی در قانون اساسی با حوزه‌های حاکمیتی برای آن پیش بینی شده است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان خاطر نشان کرد: نمی‌توان جمعیت عظیم جوانان را فراموش کرد زیرا اگر بخواهیم آینده نگری، آینده‌سازی، نشاط و بالندگی سرزمینی را داشته باشیم توجه به حوزه دانش آموزان، نوجوانان و جوانان ضروری است و جمهوری اسلامی در سایه تلاش در آموزش و پرورش به این موضوع اعتلا بخشیده است همین امر باعث شده تا در استان تعداد افرادی که آموزش لازم را دریافت نکرده باشند به حداقل برسد.
وی به مسئله سلامت اشاره کرد و گفت: نمی‌توان به آموزش و پرورش تحصیلی توجه کرد ولی به حوزه سلامت بی‌اعتنا بود در حوزه سلامت نه تنها از بعد جسمی بلکه باید به سلامت روحی، روانی، فردی، خانوادگی و اجتماعی توجه ویژه‌ای داشت. به گفته مرادی رویکرد دولت تدبیر و امید توجه به اجرای جامع سلامت است زیرا در این زمینه یک دغدغه وجود دارد در جامعه افرادی با بیماری‌هایی وجود دارند که درد نداری و فقر از یک سو و درد بیماری از سوی دیگر موجب آزار بیشتر این افراد می‌شود طرح جامع سلامت در کشور و در استان اجرا شده تا هزینه مشارکت شهروندان و بیماران کاهش یابد و سهم عمده هزینه توسط دولت تامین شود. معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان با اشاره به اینکه هفته سلامت به صورت نمادین در طول سال انتخاب می‌شود، اظهار داشت: باید فرد، جامعه، خانواده از یک سو و مدیران در حوزه‌های مختلف اجرایی از سوی دیگر به سلامت توجه ویژه کنند زیرا هر اقدامی که در حوزه اشتغال و آموزش انجام می‌دهند در تمام فعالیت‌ها زمانی اثرگذار است که با انسان سالم به لحاظ روح و روان و مناسبات اجتماعی ارتباط داشته باشیم. مرادی با بیان اینکه امروز در استان زنجان پوشش حوزه سلامت شهروندان ۹۹ درصد است اظهار داشت: بار مراجعه شهروندان به مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی ۹۱ درصد است که این عدم مراجعه ۹ درصدی شهروندان دارای چند علت است یا عنایت به این حوزه ندارند یا توان مالی دارند و به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند. وی تاکید کرد: باید توجه بیش از پیش به حوزه سلامت داشت و از آن غافل نشد زیرا پویایی جامعه با سلامت افراد جامعه میسر می‌شود.
 

دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
-  کد خبر : ۹۸۲-۸۱۴-۵

توسعه نیازمند توجه به سلامت است
معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: توجه به سلامت، نیاز و زیرساخت توسعه پایدار است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، خدابخش مرادی‌نافچی ظهر امروز در ویژه‌برنامه هفته سلامت، اظهار کرد: تحقق توسعه پایدار که توسعه انسانی از زیرساخت‌های لازم به‌شمار می‌آید، از الزامات هر کشور است و توجه به توسعه انسانی شاخص‌هایی مانند سلامت، آموزش و طول عمر نیاز دارد که اگر خواهان توجه به این سه مؤلفه توسعه انسانی که در قانون اساسی کشور هم به آن اشاره شده است، هستیم باید به سلامت توجه کافی داشته باشیم. این مسئول ادامه داد: توجه به جوانان و افراد لازم‌التعلیم به عنوان زیرساخت‌های نشاط و پویایی جامعه است و به فضل خداوند این شاخص با تلاش معلمان و فعالان در آموزش و پرورش تحقق یافته است. وی با اشاره به کم بودن آمار افرادی (لازم‌التعلیم) که زیر پوشش آموزش در استان زنجان قرار نگرفتند، افزود: این مهم می‌تواند به یکی از الزامات توسعه پایدار کمک قابل توجهی بکند و نمی‌توان به سلامت به صورت عام مردم بی‌توجه بود، به همین دلیل توجه به این حوزه یکی از رویکردهای دولت تدبیر و امید همین موضوع یعنی اجرای طرح تحول سلامت بود.  
مرادی، همراه شدن بیماری با درد نداری را از مهم‌ترین دغدغه‌ها برشمرد و گفت: طرح تحول سلامت با هدف کاهش سهم شهروندان در تامین هزینه درمان اجرا شد و جلب توجه مردم و مسئولان به حوزه سلامت از اهداف تعریف هفته سلامت در امور مختلف است. باید متوجه بود که تلاش‌ها در حوزه‌های دیگر از جمله عمران، موقعی نتیجه‌بخش است که امکان تعامل با انسان سالم به معنی کامل آن یعنی به لحاظ روحی و جسمی و مناسبات اجتماعی در جامعه فراهم شود. معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان، آمار پوشش پرونده‌های حوزه سلامت استان را حدود ۹۹ درصد اعلام کرد و یادآور شد: بار مراجعه این افراد ۹۱ درصد است که افرادی که مراجعه نکردند دو دلیل عدم توجه به این مهم و داشتن تمکن مالی و مراجعه به مراکز خصوصی است. بیایید به جای توجه به سایر امور، به سلامت که رابطه مستقیم با پویایی جامعه دارد توجه کافی داشته باشیم.
 
  • تسنیم -  ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
  • دسترسی به مراقبت‌های اولیه بهداشتی در زنجان دارای پوشش ۱۰۰ درصدی است
  • رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه اگر در کشور با برنامه و اصولی حرکت کنیم قدم‌های محکم تری در حوزه بهداشت و سلامت برمی‌داریم، گفت: در زنجان دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی دارای پوشش ۱۰۰ درصدی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، پرویز قزلباش امروز در مراسم گرامیداشت هفته سلامت، سلامتی را بزرگترین سرمایه که قابل قیمت گذاری نیست اعلام کرد و اظهار داشت: در برخی مواقع سلامتی‌مان را فراموش می‌کنیم و در جاهایی نیاز به یادآوردی داریم.
وی با بیان اینکه سلامت انسانی محور توسعه پایداری کشور است، تصریح کرد: باید به سلامت اهمیت داد و بر آن پا فشاری کرد هفته سلامت برای توجه عموم به سلامت در نظر گرفته شده است زیرا مراقبت اولیه بهداشتی راهی برای پوشش همگانی سلامت است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: این هفته توسط سازمان جهانی بهداشت هدف گزاری شده تا همه مردم به خدمات مورد نیاز به طور عادلانه بدون در نظر گرفتن مشکلات مالی و اقتصادی دسترسی داشته باشند. وی با بیان اینکه هدف دسترسی عادلانه به بهداشت و سلامت است اما  بیش از نصف جمعیت جهان از این نعمت محروم‌اند، خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد به مراقبت‌های اولیه بهداشتی دسترسی ندارند و میلیون‌ها نفر در سال به دلیل هزینه‌های درمان در طبقه فقر قرار می‌گیرند و دچار فقر و فلاکت اقتصادی می‌شوند. قزلباش با یادآوری این نکته که وظیفه تسهیل دریافت مراقبت‌های اولیه بهداشتی بر عهده حکومت‌ها است، گفت: مسیری که کشور ایران در حوزه بهداشت طی کرده بسیار قدرتمند است و بعد از انقلاب نیز پر قدرت تر از قبل شده است به طوری که یک شبکه وسیع پوشش بهداشت و سلامت به صورت سراسری در کشور وجود دارد به طوری که در دورترین نقاط کشور نیز این خدمات در سطح قابل قبول ارائه میشود.  وی ابراز داشت: در استان زنجان دسترسی به مراقبت‌های اولیه بهداشتی دارای پوشش ۱۰۰ درصدی است که اگر کشور  با برنامه و اصولی حرکت کند می‌توان قدم های مستحکم‌تری در حوزه سلامت و بهداشت برداشت. به گفته ئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان سیستم بهداشت و درمان ایران یک الگو برای کشورهای جهان است و سازمان بهداشت جهانی و کشورهای بزرگ از این سیستم الگو برداری کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه پوشش همگانی سلامت چند جز دارد، افزود: خدمات سلامت خدماتی هستند که در نهایت هدف گذاری شده‌اند و شامل همه خدمات بهداشتی، درمانی‌اند و که باید در تمام سطح جمعیت‌ها عادلانه ارائه شود. قزلباش تاکید کرد: سلامت صرفا به منزله نبود بیماری نیست بلکه در کنار سلامت جسم باید سلامت روح و روان نیز تامین شود تا گفت انسانی سالم است و اولین نشانه انسان سالم اعتماد به نفس او است برای سالم بودن باید تغذیه، ورزش و سبک زندگی درست داشت.
 
خبرگزاری مهر -  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴ - کد خبر ۴۵۹۷۳۶۹

۲۸۰۰برنامه همزمان با هفته سلامت در استان زنجان اجرا می شود

زنجان-رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ برنامه همزمان با هفته سلامت در استان زنجان اجرا می شود. به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش ظهر دوشنبه در ویژه‌برنامه هفته سلامت در محل دبیرستان فنی و حرفه‌ای دخترانه هاجر شهر زنجان با بیان اینکه ایران اسلامی در حوزه سلامت از جایگاه ارزشمندی در دنیا برخوردار است، افزود: اعتقاد راسخ به این مهم داریم که برای آشنایی بیشتر آحاد جامعه و اهتمام جدی اقشار مختلف به مقوله سلامت، هفته سلامت فرصت بسیار مناسبی برای پرداختن به این موضوع است که باید در این هفته برنامه‌ریزی‌ها نیز در این راستا باشد. وی با تاکید بر اینکه تذکر در عرصه سلامت و اینکه جامعه نباید موضوع مهمی و حیاتی چون سلامت را به دست فراموشی بسپارند، از رویکردهای اصلی این دانشگاه در هفته سلامت به‌شمار می‌رود، ادامه داد: بی‌شک ارتباط تنگاتنگ مقوله سلامت را توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست، به همین خاطر یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید در این راستا، اهتمام به پوشش همگانی سلامت در جامعه است. قزلباش با یادآوری اینکه هدف اصلی پوشش همگانی سلامت این است که آحاد مختلف جامعه با کم‌ترین دغدغه از خدماتی که در این عرصه ارائه می‌شود، برخوردار شوند، تصریح کرد: آنچه که امروز در حوزه سلامت بیش از همه باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع مراقبت‌های اولیه سلامت است که متأسفانه آمار حاکی از آن است که نیمی از جمعیت دنیا از دسترسی به این مهم محروم هستند.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در ادامه از پوشش ۱۰۰ درصدی مراقبت‌های اولیه بهداشت در استان زنجان خبر داد و با اشاره به اینکه ایران در این عرصه به عنوان یک الگو در دنیا مطرح شده است، اظهار کرد: امروز باید بتوانیم اهداف عالیه پوشش همگانی سلامت را که مولفه‌هایی چون ارائه خدمات در سطح وسیع جامعه، توزیع و ارائه عادلانه خدمات و … را دربرمی‌گیرد، به منصه‌ظهور بگذاریم.
 


 
دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶ -  کد خبر : ۹۸۲-۱۰۱۴-۵
جلب توجه عمومی به سلامت در هفته سلامت
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: هدف اصلی هفته سلامت، جلب توجه عمومی به این مقوله است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در ویژه‌برنامه هفته سلامت، اظهار کرد: هدف اصلی هفته سلامت، جلب توجه عمومی به این مقوله است و سلامت یکی از بزرگ‌ترین هدیه‌ها است که برخی مواقع فراموش می‌شود، از این رو لازم است که هر از چند گاهی تذکراتی در این خصوص داده شود. این مسئول با اشاره به تاثیر سلامت بر توسعه پایدار، ادامه داد: باید ضمن توجه به سلامت خود و جامعه، نقش خود را در این مهم تعریف و به وظایف خود عمل کنیم. همچنین پوشش همگانی سلامت از اهداف نام‌گذاری هفته سلامت است که این مهم از اهداف سازمان بهداشت جهانی بوده و همه مردم بدون سختی و با عدالت به زیرساخت‌های سلامت دسترسی داشته باشند، ولی با این وجود نیمی از جمعیت دنیا از دسترسی به این زیرساخت‌ها یعنی مراقبت‌های اولیه سلامت محروم هستند. وی به راه طی شده توسط کشورمان در حوزه بهداشت که یکی از قدرتمندترین شبکه‌های بهداشتی جهان را دارد اشاره کرد و افزود: این مسیر با توانمندی طی شده و خدمات اولیه بهداشتی به مردم در دور افتاده‌ترین مناطق ارائه می‌شود. قزلباش، پوشش مراقبت‌های اولیه بهداشت استان را تقریبا صد درصد اعلام و تاکید کرد: سیستم بهداشتی ایران به دلیل موفقیت‌ در پوشش صد درصدی توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان الگو در جهان معرفی شده است. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یادآور شد: ارائه خدمات در سطح وسیع جامعه، توزیع و ارائه عادلانه خدمات و از همه مهم‌تر اینکه بیمار به دلیل دریافت خدمات دچار مشکلات مالی نشود، اجرای پوشش همگانی سلامت هستند.
در ادامه این برنامه، مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان نیز اظهار کرد: برگزاری مراسم هفته سلامت چند پیام ضمنی آشکار دارد و آن اینکه مسئولان ارشد استان و شهرستان برای یک موضوع پیرامونی آموزش جمع شدند که از منظر آموزش بسیار حائز اهمیت است.  
ابراهیم رفیعی ادامه داد: با وجود اینکه این مراسم نمادین است ولی پیام‌های ضمنی متعددی دارد و آموزش و پرورش با یک راهبرد مشخص و با یک سند راهبردی، تحت عنوان سند تحول در آموزش و پرورش، این دوره جدید را طی می‌کند. وی با بیان اینکه در مدرسه دانش‌آموزان با ابعاد مختلف تربیت از جمله تعالیم دینی و اعتقادی، اجتماعی و سیاسی، زیستی و مدنی، زیبایی‌شناسی و هنری، اقتصادی و حرفه‌ای و علمی و فناوری دارد، تصریح کرد: مدرسه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، کانون تحول در جامعه است و یکی از ابعاد مهم ساخت‌های شش‌گانه تربیت در سند تحول، توجه به بعد سلامت و تربیت بدنی دانش‌آموزان است.
 


شناسه خبر: ۷۸۲۹۴۱ -  تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۲:۴۲

مقوله سلامت در مدارس مورد توجه ویژه قرار گیرد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان گفت: در دولت تدبیر وامید توجه به توسعه پایدار با سه مولفه سلامت، آموزش و طول عمر مورد توجه قرار دارد. به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، خدابخش مرادی نافچی صبح امروز در مراسم افتتاحیه هفته سلامت که با حضور جمعی از مسئولان در محل هنرستان دخترانه هاجر برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مقوله هایی در اکثر دولت ها  مورد توجه قرار می گیرد تحقق شعار توسعه پایدار وجامع است. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان افزود: در دولت تدبیر وامید نیز توجه به توسعه پایدار با سه مولفه سلامت، آموزش و طول عمر مورد توجه قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: در استان زنجان در حوزه آموزش اکثر جمعیت افراد  لازم التعلیم تحت پوشش قرار گرفته اند وافراد تحت پوشش قرار نگرفته بسیار اندک است. مرادی افزود: در خصوص مقوله سلامت نیز باید به سلامت جسم وهمچنین مقوله روان توجه لازم بشود که این موضوع یکی  از دغدغه های دولت تدبیر وامید می باشد. این مقام مسئول تصریح کرد: مراجعه به مراکز خدمات درمانی و طرح جامع سلامت ۹۱ درصد بوده است که الباقی  یا نیاز به مراجعه نداشته اند یا بدلیل تمکن مالی به بخش خصوصی مراجعه نموده اند که این اندازه قابل تقدیر وارزشمند است. 
نقش اثرگذار ورزش مستمر و تغذیه سالم در سلامت دانش آموزان 
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان هم در سخنانی گفت: آموزش و پرورش دردوره جدید بر اساس اهداف مندرج در سند راهبردی تحول بنیادین اداره می شود. ابراهیم رفیعی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب، آموزش و پرورش با استناد به فرهنگ و برنامه های غربی اداره می شد، ادامه داد: پس از انقلاب هم سند راهبردی مشخصی نبود ولی از سال ۹۰ سند تحول بنیادن تالیف شد. 
این مقام مسئول از مدرسه به عنوان کانون تغییر و تحول در جامعه یاد کرد و گفت: مربیان و متربیان هر دو در مدرسه نقش ایفا می کنند ونقش هیچ یک بر دیگری برتری ندارد . وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین، دانش آموزان در حوزه های دینی واعتقادی، اجتماعی وسیاسی، زیستی وبدنی، زیبایی شناسی وهنری، اقتصادی و حرفه ای و علمی و فناوری تربیت می شوند، افزود: اگر دانش آموزی در تمام ابعاد تربیت نشود ما در تربیت او موفق نبوده ایم. رفیعی ادامه داد: آغوش آموزش و پرورش در چارچوب قوانین و مقررات برای تمام دستگاه ها باز است که فعالیت های خود را با کمک این نهاد فرهنگی انجام دهند. این مقام مسئول به موضوع تغذیه در مدارس اشاره کرد و گفت: تغذیه سالم  و ورزش مستمر موضوعاتی هستند که در سلامت دانش آموزان تاثیر دارند. 
دفعات مشاهده: 29 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان